Zavrieť

Porady

Nakup tovaru z EU na zahranicne faktury a DPH [JÚ]

Dobry vecer Poradaci ... mozem sa prosim opytat. Ak sa chystam nakupovat zo zahranicia tovar [konkretne software] na zahranicnu fakturu - bez DPH - nakolko zahr. firma bude platcom DPH a ja tiez ... a budem dalej dodavat obchodnikom na SK v cene kde zahrniem aj 19% DPH ... ako to mozem zaratat v JÚ ? a moze nastat pri tom komplikacie pri danovom priznani k DPHcke kde som budem platca stvrtrocne? Alebo je lepsie nakupovat na slovenske faktury? .. tam budem musiet zaratat teda 19% DPH na vstupe a 19% na vystupe. Nakolko mam moznost od tej firmy brat software bud bez DPH [zahr. faktura s prepoctom na SK] alebo s DPH [sk fa]. Poradte prosim ako by bolo najlepsie postupovat pri JÚ a stvrtrocnych priznaniach k DPHcke. Vopred velmi pekne dakujem za kazdu odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    recool
    Dobry vecer Poradaci ... mozem sa prosim opytat. Ak sa chystam nakupovat zo zahranicia tovar [konkretne software] na zahranicnu fakturu - bez DPH - nakolko zahr. firma bude platcom DPH a ja tiez ... a budem dalej dodavat obchodnikom na SK v cene kde zahrniem aj 19% DPH ... ako to mozem zaratat v JÚ ? a moze nastat pri tom komplikacie pri danovom priznani k DPHcke kde som budem platca stvrtrocne? Alebo je lepsie nakupovat na slovenske faktury? .. tam budem musiet zaratat teda 19% DPH na vstupe a 19% na vystupe. Nakolko mam moznost od tej firmy brat software bud bez DPH [zahr. faktura s prepoctom na SK] alebo s DPH [sk fa]. Poradte prosim ako by bolo najlepsie postupovat pri JÚ a stvrtrocnych priznaniach k DPHcke. Vopred velmi pekne dakujem za kazdu odpoved.
    - Byť platiteľom DPH mesačne alebo štvrťročne má vplyv len na interval platenia dane alebo vrátenia prípadného nadmerného odpočtu; na obchodnú činnosť a na účtovníctvo to vplyv nemá.
    - Nepoznáme slovenské fa alebo zahraničné fa. Len faktúry.
    Ak sa softvér obstará zo zahraničia, treba urobiť tzv. samozdanenie = vypočítať 19% daň a uviesť v daň. priznaní na r. 10 a 15; základ dane na r.9.
    Ak sa softvér obstará od slov. dodávateľa, bude na fa suma DPH vypočítaná a táto sa uvedie do daň.priznania na r.14.
    Pri predaji softvéru SK odberateľovi - sa daň uvedie na r. 2 a základ dane na r. 3.
    Ak ide o ten istý sortiment - nakupovať treba od firmy, ktorá ponúka za nižšiu cenu (bez DPH) .

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    recool
    Dobry vecer Poradaci ... mozem sa prosim opytat. Ak sa chystam nakupovat zo zahranicia tovar [konkretne software] na zahranicnu fakturu - bez DPH - nakolko zahr. firma bude platcom DPH a ja tiez ... a budem dalej dodavat obchodnikom na SK v cene kde zahrniem aj 19% DPH ... ako to mozem zaratat v JÚ ? a moze nastat pri tom komplikacie pri danovom priznani k DPHcke kde som budem platca stvrtrocne? Alebo je lepsie nakupovat na slovenske faktury? .. tam budem musiet zaratat teda 19% DPH na vstupe a 19% na vystupe. Nakolko mam moznost od tej firmy brat software bud bez DPH [zahr. faktura s prepoctom na SK] alebo s DPH [sk fa]. Poradte prosim ako by bolo najlepsie postupovat pri JÚ a stvrtrocnych priznaniach k DPHcke. Vopred velmi pekne dakujem za kazdu odpoved.
    súhlasím s odpoveďou od liba 2, ktorá je nasmerovaná na softvér´=služba=prevod práv. Len mi nie je jasné , prečo vy píšete SW´=tovar.Ak by to bol naozaj tovar, máte len iné riadky pre samozdanenie pri dovoze+intrastat.Inak princíp zdanenia rovnaký.

    recool je offline (nepripojený) recool

    recool
    Hmm ... pisem tovar ... lebo to je v podstate ako fyzicky CDcko. Alebo to mam brat stale ako software?

    Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

    Darina1234
    Prosím ako je to, ked nie som platcom DPH a chcela by som nakupovať tovar z Čiech - teda zo zahraničia?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Darina1234 Pozri príspevok
    Prosím ako je to, ked nie som platcom DPH a chcela by som nakupovať tovar z Čiech - teda zo zahraničia?
    Platí limit 420 tis. Sk.

    § 7 ZDPH
    (1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk.

    Nakup tovaru z EU na zahranicne faktury a DPH [JÚ]

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.