Zavrieť

Porady

Najlepšia forma dedičskeho konania

Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť...v rodine je takáto situácia:
Zomrel dedko(mamin otec)-ostali po nom dedicia-(babka)jeho manzelka+3 deti.Dedí sa byt.Samozrejme,polovicu bytu získava babka a tá zvyšná polovica sa delí medzi 3 deti.Naskytla sa otázka,ktorá forma dedenia by bola najlepsia:
1.babka by prepísala byt na deti a ona by bola ako vecne bremeno.Ak by bola ako doživotné vecné bremeno,deti by s bytom nevedeli hýbať-teda predať,prenajať a pod.Čo ak by nastala situácia,že by babka už bola nesamostatná a musela by bývať u nás prípadne v ústave.Viem ,že vecné bremeno sa dá zrušiť zmluvou,avšak zvykne byť aj nejaká náhrada.Ako by sa to v tomto prípade riešilo?v OZtku som nic konkrétne nenašla.
2.ak by byt vlastnila babka(polovica) a deti(dalsia polovica) potom by predmetov dedenia bola po babke len tá jej polovica.teda od toho by sa vyrátaval aj notársky poplatok?
Vopred ďakujem
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Retuska Pozri príspevok
No,mama vravela,ze vraj im notarka povedala tak,ze maj prist s konecnym riesenim,ako to dedicstvo vyporiadat,ci rpepise babka na deti alebo sa oni vzdaju a podobne.takze to bude asi jeden ukon
Jeden úkon to teda nebude. prejednávať sa bude dedičstvo. To je jedna polovica bytu po dedkovi. Iné dedičstvo zatiaľ neexistuje.
2 0
Erzebeth Erzebeth

Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

Babka má zrejme jednu polovicu bytu. Dediť môže a nemusí po svojom mužovi. Môže jej zostať polovica a tú po manželovi môže nechať ako dedičstvo deťom. Vlastníctvo a vecné bremeno sú dve rôzne veci. Nikdy by som nežiadala od rodiča, aby mi daroval vlastnú strechu nad hlavou, ani ja by som nikdy svoju nedala. Nehnuteľnosť sa samozrejme dá predať aj s vecným bremenom doživotného užívania a oprávnený z vecného bremena o tom nemusí ani vedieť. Vlastník ho o tom nemusí ani informovať. Nie je to tak ojedinelý prípad, kedy vlastné dieťa predá byt či dom aj s rodičom. A že to nikto nekúpi ? Ale ano, kúpi. Kupujú to hlavne rôzne spoločnosti, no nájdu sa aj jednotlivci.
Notár urobí obidva úkony a pri dedičstve sa často prevádza aj podiel pozostalého manžela na deti.
2 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať