Zavrieť

Porady

Ako mám postupovať pri mojej situácii v záhrade??? Prečítajte si a ďakujem za odpoved

Zdravím! Chcem sa spýtať ako mám postupovať, keď mám veľkú záhradu, v ktorej 10 rokov nebolo nič sadené, len stála. Ja som ju najprv popostrekoval, počkal som kým sa to všetko vysuší, tak sa aj stalo, potom som to s rotovátorom prešiel 2x, zem je úplne mäkká, ale ostali mi v tom ešte suché buriny. Tie som potom s hrablami ako tak vytiahol, ale všetko sa to aj tak nedalo. Teraz tam chcem zasadiť trávu, ale neviem čo mám robiť, či tam nebude prekážať ten ostatok suchej buriny, a čo mám poprípade spraviť so zeminou???

Ďakujem vopred za reakcie! :-)

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mr.40 je offline (nepripojený) Mr.40

    Mr.40
    tiež dávam za pravdu "arizone" aj "ele77", ja som pred založením trávnika všetky buriny poriešil totálnym herbicídom, okrem pýru, najlepším herbicídom naň sú vidlice (rýľom presekáš korene). Tento rok som vysieval trávnik 28.mája, našťastie mám možnosť závlahy a tak je tam už 1cm porast. Ak môžeš zabezpečiť, aby ti klíčiace semeno nevyschlo, tak sa dá trávnik založiť aj v teplejších dňoch. Na náletovú dvojklíčnu burinu ktorú nezvládne kosačka možno použiť selektívny herbicíd...
    Dede4 Mr.40 tak asi by som nemal čas to často polievať, a teplo teraz bude.. asi počkám predsa tú jeseň.

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    Dede4 Pozri príspevok
    Zdravím! Chcem sa spýtať ako mám postupovať, keď mám veľkú záhradu, v ktorej 10 rokov nebolo nič sadené, len stála. Ja som ju najprv popostrekoval, počkal som kým sa to všetko vysuší, tak sa aj stalo, potom som to s rotovátorom prešiel 2x, zem je úplne mäkká, ale ostali mi v tom ešte suché buriny. Tie som potom s hrablami ako tak vytiahol, ale všetko sa to aj tak nedalo. Teraz tam chcem zasadiť trávu, ale neviem čo mám robiť, či tam nebude prekážať ten ostatok suchej buriny, a čo mám poprípade spraviť so zeminou???

    Ďakujem vopred za reakcie! :-)

    zavolaj tomuto pánovi http://www.klivia.com/

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Pod pekny a rovnomerne zatravneny travnik potrebujes od burin a korenov vycisteny povrch.
    Ako budes neskor kosit,ked si tam nechas korene a nerovne plochy?
    Treba zeminu prekopat do hlbky cca 15 cm,povyberat a vyhrabat zbytky rastlin ,kamene a potom prevalcovat az potom siat osivo.
    Teraz ale nie je najspravnejsi cas na zatravnovanie. Je prilis horuco, zasiata trava potrebuje vela vlhkosti.

    Ked si das do Poradackeho ,alebo googloveho vyhladavaca slovo Travnik, alebo zalozenie travnika, najdes vela dobrych rad

    Dede4 je offline (nepripojený) Dede4

    Dede4
    Ahá.. Dobre chápem, ale až do hĺbky 15cm? Však to budem robiť mesiac. A sadili ste už trávu na jeseň? Lebo som tu niekde čítal, že niektorý to tak robia, a vydrží to aj zimu a na jar rastie ďalej. Či mám radšej počkať do budúceho roka napríklad do apríla? Inak záhrada je už vyrovnaná, len tie malé suché buriny tam škodia. Teraz by už nová burina vyrásť nemala však? :-)

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Dede4 Pozri príspevok
    Ahá.. Dobre chápem, ale až do hĺbky 15cm? Však to budem robiť mesiac. A sadili ste už trávu na jeseň? Lebo som tu niekde čítal, že niektorý to tak robia, a vydrží to aj zimu a na jar rastie ďalej. Či mám radšej počkať do budúceho roka napríklad do apríla? Inak záhrada je už vyrovnaná, len tie malé suché buriny tam škodia. Teraz by už nová burina vyrásť nemala však? :-)
    Travnik by sa mal zakladat na jar,alebo na jesen,ked nie su horucavy.Uplne idealne je vystihnut pocasie pred dlhodobym,par-dnovym dazdom.
    A buriny? Tie ti budu rast stale,ved vietor prinesie ...Ale pravidelnym kosenim ich vacsinou trava postupne vytlaci.

    Ja som mala pekny, niekolko rokov udrziavany travnik. Teraz mam pupavove pole Nielen ja,ale vsetci naokolo. Staci jedna zanedbana zahrada na okoli...

    ela77 je offline (nepripojený) ela77

    ela77
    Dede4 Pozri príspevok
    Ahá.. Dobre chápem, ale až do hĺbky 15cm? Však to budem robiť mesiac. A sadili ste už trávu na jeseň? Lebo som tu niekde čítal, že niektorý to tak robia, a vydrží to aj zimu a na jar rastie ďalej. Či mám radšej počkať do budúceho roka napríklad do apríla? Inak záhrada je už vyrovnaná, len tie malé suché buriny tam škodia. Teraz by už nová burina vyrásť nemala však? :-)
    ale rátaj s tým, že ti ešte zostali semiačka z burín v zemi, ktoré môžu začať rásť, ja som takto likvidovala , ale nie postrekom, ale poctivým kopaním a potom som ešte počkala na tie ukryté semiačka a znova aspoň rotavatorom a až potom som dala trávu, Trocha ešte šarapatí pupenec (ľudovo), ale ten keď objavím tak postriekam . Tam kde sme postrek proti burine urobili, tam sa objavuje aj pýr, akoby ten postrek na tie dlhé staré korene nestačil. Pri kopaní ešte nachádzam malé zvyšky, na ktorých sa objavujú puky, že ten zvyšok znovu ožíva. To poctivé ryľovanie a vytriasanie , čo sa týka hlavne pýru pomohlo lepšie a to bolo na ploche 6 ár. My ten skúšobný kúsok sme tiež čakali až to uschne, ale napr. pri takom pýre v zemi ešte boli živé korene.

    Dede4 je offline (nepripojený) Dede4

    Dede4
    ďakujem "arizona" aj "ela77". Tak asi sa pustím do záhrady ručne povyberať tú ostávajúcu burinu, a začnem robiť iné práce ako chodníky a také, a potom na jeseň zasadím trávnik do 4árovej záhrady ako aj stromy a kríky

    bjuty smis je teraz online bjuty smis

    bjuty smis
    nemáš najmenší dôvod čakať do jesene, to už budeš mať krásny trávnik...trávu môžeš siať kludne, ideálne ked nehlasia na najbližšie 2 týždne 30 stupňov....
    Dede4 bjuty smis... teraz ževraj teplo má byť, a ako som písal, teraz čas na stálu závlahu nebudem mať.. tak musím už počkať do tej jesene..

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    ela77 Pozri príspevok
    ale rátaj s tým, že ti ešte zostali semiačka z burín v zemi, ktoré môžu začať rásť, ja som takto likvidovala , ale nie postrekom, ale poctivým kopaním a potom som ešte počkala na tie ukryté semiačka a znova aspoň rotavatorom a až potom som dala trávu, Trocha ešte šarapatí pupenec (ľudovo), ale ten keď objavím tak postriekam . Tam kde sme postrek proti burine urobili, tam sa objavuje aj pýr, akoby ten postrek na tie dlhé staré korene nestačil. Pri kopaní ešte nachádzam malé zvyšky, na ktorých sa objavujú puky, že ten zvyšok znovu ožíva. To poctivé ryľovanie a vytriasanie , čo sa týka hlavne pýru pomohlo lepšie a to bolo na ploche 6 ár. My ten skúšobný kúsok sme tiež čakali až to uschne, ale napr. pri takom pýre v zemi ešte boli živé korene.
    tie semiačka burín majú klíčivosť aj viac ako 10 rokov. Si prvý človek ktorý mi tu teraz povrdil že pýr keď postriekame, nejakým neselktívnym (teda glyfosátom) sa spamätá a po pár mesiacoch vyženie nové výhonky ako by sa nič nedialo

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Dede4 Pozri príspevok
    ďakujem "arizona" aj "ela77". Tak asi sa pustím do záhrady ručne povyberať tú ostávajúcu burinu, a začnem robiť iné práce ako chodníky a také, a potom na jeseň zasadím trávnik do 4árovej záhrady ako aj stromy a kríky
    moja osobná skúsenosť keď prekopávať tak na rok vysadiť nejakú nenáročnú plodinu a spojíš príjemné s užitočným a niekedy tá plodina bráni burinám rásť(tieni im) napr lahôdková kukurica tekvice cukiny a pod
    Dede4 aháá.. Ďakujem... inak to plánujeme na polku záhrady.. aj kukuricu, aj tekvice..

    wetham je offline (nepripojený) wetham

    wetham
    my sme zakladali travnik a zanedbali sme vyrovnanie plochy. To bola chyba a teraz si na to pri kazdom koseni spomeniem. Este stastie ze sme na prvy raz zalozili travnik iba na stvrtine zahrady. dalsia vec su kamene a stare kusky konarikov. Jedneho krasneho dna sa ti to vsetko vypomsti. Naozaj to urob poriadne. Vyrovnavat zatravnenu plochu asi nieje ziadna sranda ale budem to musiet urobit.
    ela77 tie nevyrovnané plochy sa ti podarí zredukovať vertikutátorom na jeseň, alebo na jar, tým sa to trocha preryje .
    Dede4 :-O nooo užitočná informácia.. ja mám v podstate rovný pozemok, ale na 2-3 miestach mám takú ako keby jamu.. tak tam musím ešte vyrovnať zeminu.. aj vám dakujem za radu..

    ela77 je offline (nepripojený) ela77

    ela77
    Neviem už presne názov, ale nejak : tauchdom, alebo tak s tým sme to postriekali, lebo predošlí majitelia to kosili ako trávnik možno 7 rokov, my sme si aj mysleli, že sme získali hotový trávnik, no sklamanie došlo hneď pri prvom zakopnutí do zeme, celá záhrada bola samý pýr. Muž to skúsil postrekom v jednej časti, kde sme chceli dať zeleninu a po mesiaci keď už to bolo akože vyschnuté, tak sme to šli kopať, vtedy som zistila, že nie sú celé korené uhynuté. To boli korené aj meter dlhé. Teraz ešte sem tam v zeleninovej časti najdem také akoby useknuté je to zbytok po tom postreku v zemi a normálne na nom na korienkoch klíčia výrastky. On sa nespamätal, to iba tie zvyšky v zemi začali po roku aj dvoch zase klíčiť. Akoby nebolo stačilo na tie staré korene dlhé ako káble ten jed. Na miestach kde sme nerobili postrek, tak som začala kopať a krásne sa dal vybrať von, nebolo to udupané a tie dlhé korene, akoby špagety to vlastne nejak nakyprovali, bola to babračka a tie kopy čo sme vyvozili akoby sme zvážali seno, to boli všetko korene. Mladá rastlinka ti vykape, ale toto bol doslova raj pýru, možno by mi tie korienky boli zobrali aj do farmaceut. firmy na spracovanie, veď pýr je svojim spôsobom liečivá burina. Nestačila som od fúrika odháňať nášho chlpáča, ten mi ich chodil vyberať a žuvať.
    Dede4 No zbohom.. tak mám čo robiť.. ale že až meter dlhé :-O wau.. tak ja to musím prejsť celé dôkladne.. ja som to postrekované mal, a ked to prešli rotovátorom, tak to pekne vytrhalo, ale aj roztrhalo až na menšie a tie som s hrablami nevedel pozbierať..

    Dede4 je offline (nepripojený) Dede4

    Dede4
    Ďakujem všetkým čo ste mi sem prispeli vašimi poznatkami a skúsenosťami, vo veľa veciach ste sa zhodli, tak to budem robiť podla vás..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.