Zavrieť

Porady

Účtovanie nákupov cez platobnú kartu od r. 2012

Eri Eri

Eri je offline (nepripojený) Eri

Ahojte,
chcela by som sa spýtať, ako treba zaúčtovať nákup materiálu (služby) cez platobnú kartu, ktorou disponuje náš zamestnanec.
Od 1.1.2012 sa zmenilo v postupoch účtovania pre PÚ, že sa má používať účet 315. Ale mám dojem, že tento účet 315 sa má používať len v prípade pripisovania tržieb na účet, pri platbe kartou cez ERP.
Ale ako to je v opačnom prípade, čiže pri nákupe ?
Použijem účty: 501/335 alebo 501/315 ?

Diky za rady.
Usporiadat
yvica yvica

yvica je teraz online yvica

Marek Szász Pozri príspevok
Ak je na karte cudzia mena je to de facto vznik záväzku - prepočítavam kurzom ECB v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného dokladu. Následne pri úhrade v BÚ vznikne kurzový rozdiel....
261 nie je správny účet lebo podľa postupov účtovníctva sa "Vklady a výbery peňazí v hotovosti, prevody medzi účtami v bankách sa účtujú prostredníctvom účtu 261 - Peniaze na ceste." čo nie je tento prípad.
prečo v deň predchádzajúci účtovnému prípadu a preratavam aj v tom prípade ak je z účtu strhnuté v eurách ale bločik je napr. v czk? je to potrebné preratavať?
0 0
Geffik Geffik

Geffik je offline (nepripojený) Geffik

Marek má pravdu. Ak platbu kartou uskutočníš napr. v Česku (teda máš český paragón) účtuješ na základe ID náklad/záväzok (365,333 - ideálne, podľa držiteľa karty spoločník alebo zamestnanec) v sume prepočítanej kurzom ECB platným ku dňu predchádzajúcemu dňu účtovného prípadu (dátum na paragóne). Ak dostaneš výpis z banky (ak ho máš vedený v €), tak pochopiteľne to budeš mať v €. Na základe výpisu zúčtuješ (365 resp. 333)/221. Potom na záväzkovom účte (365 alebo 333 - podľa účtovania ID) ti vznikne kurzový rozdiel, ktorý zúčtuješ súvzťažne s 663 resp 563 podľa charakteru kurzového rozdielu.
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Ja som z toho jelen.
Dnes som nakupil kancelarske potreby, platba firemnou debetnou kartou. Takze dam k tomu ID 501,343/261?
A ked to bude na vypise z uctu, dam 261/221, vsak?
Alebo namiesto 261 dam 333?
Karta je na nasho konatela, ktory je zaroven zamestnancom (ma 2 vyplatne pasky)
Dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ako si to dáš do smernice, tak budeš účtovať.
261 ja osobne neschvaľujem.
333 - ako zamestnanec
379 - ako konateľ
a do tretice .......365-ako spoločník, ale to v zadaní neuvádzaš.
2 0
Tunco Tunco

Tunco je offline (nepripojený) Tunco

Ak to však funguje na princípe, že zamestnanci / konatelia predkladajú bločky za daný mesiac vždy do 10.dňa nasl.mesiaca, v tom prípade by mal byť použitý účet 335/355....najskôr účtujem bankový výpis (na dennej báze) vidím platbu kartou - nemám bloček neviem identifikovať o čo ide 335,355/221. Na konci mesiaci dostanem od každého bločky a cez ID účtujem 5XX/335,355, 321/335,355.
0 0