Zavrieť

Porady

Vyplatenie bytu po rozchode druhá strana nemá

Som tu nový registrovaný ale čítam toto fórum dosť často .
Mám problém ktorý riešim už dlhšiu dobu no neviem si v poslednom čase pomôcť .

Rozišli sme sa s Ex pred dvomi rokmi ostal nám byt a hypotéka na krku , v tom mesiaci ako odišla (nevyhodil som ju ,odišla sama ) tak prestala platiť hypotéku ako aj nájom a všetko ostatné spojené z hypotékou .
- odstránil som ju ako spoludlžníka z hypo kedže si chcela brať aj ona svoju hypo
- kedže som nemal toľko peňazí aby som ju vyplatil tak sa naťahujeme už pol roka, ona si myslí že má nárok na cenu za 1/2 bytu a ja jej tvrdím že má nárok len na to čo do toho bytu dala . bývali sme spolu v byte cca 2roky
- keď som jej vypočítal koľko má nárok tak sa jej to nepáči ale je to podložené zmluvami ktoré viem doložiť

moja otázky sú :

existuje nejaká amortizácia na zariadenie bytu ?
keďže nechce podpísať a ja sa s ňou nechcem súdiť pretože nemám veľmi čas behať po súdoch existuje nejaká možnosť ako sa s ňou vysporiadať aby mi podpísala odpredaj svojej polovice bytu ale len za tú sumu ktorú som jej navrhol a prislúcha to sume ktorú do bytu dala !!

keďže sa mi vyhráža stále že to nepodpíše a že som jej znemožnil prístup do bytu keď po roku (už tam nebývala neplatila hypo ani nájom som vymenil zámky a dva roky tam ani nebola )
mám možnosť sa nejak brániť ? peniaze som dal horko ťažko už dokopy , hypotéky je písaná na mňa aj ju platím , nájom tak isto .

Je možné sa voči tomu nejak brániť , príp. ako to mám riešiť aby som sa dopracoval k tomu že ju vyplatím aj keď nemá záujem a konečne prepíšem jej podiel bytu na mňa a budem mať od nej konečne pokoj .

Vopred Vďaka za rady všetkým
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Máš právo požadovať aj vyporiadanie investícií do spoločnej veci. Investície do spoločnej veci v podielovom spoluvlastníctve sa vyporiadavajú až pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva. Ide o vyporiadanie podielového spoluvlastníctva v širšom zmysle.

    Každému je jasné, že nesplatený byt nemá hodnotu bytu splateného. Sama musí uznať, že keby ste byt predávali hneď pri jeho nadobudbutí alebo po jej odchode, nedostali by ste zaň to, čo teraz. Ak to nepochopí, rozhodne súd v tvoj prospech, ona príde navyše o trovy konania.

    Prikladám ti judikát, ktorý môže pomôcť situáciu pochopiť.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    No pokiaľ je 1/2 vlastníčkou, aj hypo by mala platiť 1/2. Pokiaľ neplatí (ale ty aj za ňu) - je tvojou dlžníčkou. Teda keď jej dávajú také "rozumy" - otoč to proti nej - 1/2 bytu je tvoja, ale aj 1/2 hypo je tvoje - neplatíš, odpočítavam z tvojej polovice. Nakoniec do úplneho splatenia hypo (tebou) ti bude toľko dlhovať, že možno dostane 1/10 hodnoty bytu.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    steve.m Pozri príspevok
    toho som sa presne bal , viem to dosiahnúť aspoň čo som sa naposledy bavil z jedným známym právnikom ale jedine súdom a to je asi posledná možnosť .

    takže jej mám nastaviť splátkový kalendár na hypotéku , znie to dosť tragikomicky a to si to nemusím ani hovoriť
    O ciastku co si platil aj za nu hypo si mozes ponizit sumu,ktoru vyplatis jej 1/2 bytu

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Fúha,
    takže ona chce polovicu bytu, ale polovicu hypo platiť nechce. Zaujímavé.
    Ktohovie kto jej také rady dal.
    Ved jej povedz nech ona TI vyplatí polovicu bytu a celú hypo nech si nechá, možno ju to nakopne k riadnemu rátaniu.

    steve.m je offline (nepripojený) steve.m

    steve.m
    Ahojte

    kedže sme to brali ako podielové vlastníctvo tak sme vlastnící obaja 1/2 ,polovica bytu je v katastri písaná na ňu.
    Vedel by som povedať kto jej dáva také rady ale už som sa prestal pozastavovať nad tým .
    rozmýšľal som aj na d variantov že nech ma vyplatí ona ,aj s tým začala naposledy ale za tie 2roky čo tu už nie je som predsa investoval do bytu nejaká peniaze a tým že som menil banku aj hypotéku tak som aj o dosť peňazí prišiel ale tak čo narobím , snažil som sa jej vyjsť v ústrety ale nepomohlo , sypal som si popol na hlavu a rátal som s tým že to vyriešime keď tie peniaze dostanem , zjavne sa to záhadne otočilo

    je to chvála-bohu ex-priateľka

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    steve.m Pozri príspevok
    Ahojte

    kedže sme to brali ako podielové vlastníctvo tak sme vlastnící obaja 1/2 ,polovica bytu je v katastri písaná na ňu.
    Vedel by som povedať kto jej dáva také rady ale už som sa prestal pozastavovať nad tým .
    rozmýšľal som aj na d variantov že nech ma vyplatí ona ,aj s tým začala naposledy ale za tie 2roky čo tu už nie je som predsa investoval do bytu nejaká peniaze a tým že som menil banku aj hypotéku tak som aj o dosť peňazí prišiel ale tak čo narobím , snažil som sa jej vyjsť v ústrety ale nepomohlo , sypal som si popol na hlavu a rátal som s tým že to vyriešime keď tie peniaze dostanem , zjavne sa to záhadne otočilo

    je to chvála-bohu ex-priateľka
    Nuz, neviem, ci je to chvalabohu expriatelka ...ak by to bola exmanzelka, rozdelenie BSM by bolo aj s hypotekou, takze v podstate jednoduchsie.
    To, ze je ona majitelkou polovice bytu jej dava narok do bytu kedykolvek prist, aj vymenit zamky, ty jej nemozes branit v uzivani jej vlastnictva.
    A to, ze ona nie je ani spoludlznik na hypoteke, tym si si zavaril este viac. Predtym si mal trvat na prepise jej polovice na teba.

    Takto to budes mat velmi tazke .... ak sa s nou nedohodnes, budes este mozno este stratovejsi.
    Zial, rady si si mal pytat uz predtym ako si zacal menit hypoteku ...

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Myslim, ze ex ma pravdu a ma narok na 1/2 bytu.
    Ale na druhej strane ty mas narok od nej pozadovat aj ciastku (1/2) zbytku hypo, ktoru si zaplatil namiesto nej

    Samozrejme ze existuje aj amortizacia na zariadenie bytu. Ved pouzivane, niekolkorocne nema hodnotu ako nove.

    steve.m je offline (nepripojený) steve.m

    steve.m
    naposledy ma už vytočila tak som jej to pripomenul že nech sa spamätá a umúdri , urobil som veľa vecí tak ako chcela a to že neplatí hypo ale ja ako aj všetko okolo bytu je v prospech mňa to som si zistil ona zase vyťahuje že som jej vzal kľúče od bytu a že je to aj jej byt a pod. veci že si môže jednu izbu prenajať . Keď mi to povedala som nevedel či sa mám smiať alebo plakať v tej chvíli .

    takže potrebujem od nej podpis aby ,mi "odpredala " svoju polovicu , je možné to nejako dosiahnúť , príp. dosiahnúť bez nej ?

    Vďaka

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    steve.m Pozri príspevok
    naposledy ma už vytočila tak som jej to pripomenul že nech sa spamätá a umúdri , urobil som veľa vecí tak ako chcela a to že neplatí hypo ale ja ako aj všetko okolo bytu je v prospech mňa to som si zistil ona zase vyťahuje že som jej vzal kľúče od bytu a že je to aj jej byt a pod. veci že si môže jednu izbu prenajať . Keď mi to povedala som nevedel či sa mám smiať alebo plakať v tej chvíli .

    takže potrebujem od nej podpis aby ,mi "odpredala " svoju polovicu , je možné to nejako dosiahnúť , príp. dosiahnúť bez nej ?

    Vďaka
    Nie je mozne to dosiahnut bez nej, mozes jej polovicu bytu odkupit, moze ti ho darovat, ale bez nej sa k tej druhej polovici nedostanes.
    dokonca keby sa jej nieco stalo, jej polovica bytu by bola predmetom dedicstva, napriklad.
    Naposledy upravil ivka70 : 17.05.12 at 18:44

    steve.m je offline (nepripojený) steve.m

    steve.m
    toho som sa presne bal , viem to dosiahnúť aspoň čo som sa naposledy bavil z jedným známym právnikom ale jedine súdom a to je asi posledná možnosť .

    takže jej mám nastaviť splátkový kalendár na hypotéku , znie to dosť tragikomicky a to si to nemusím ani hovoriť

    steve.m je offline (nepripojený) steve.m

    steve.m
    Ja som jej vyrátal za tie dva roky koľko do bytu dala , ako hypo tak aj zariadenie ktoré sme spolu kupovali kedže sme posielali peniaze na hypo účet a z toho sa platilo všetko od nájmu cez všetky paušálne výdavky .
    ja jej nechcem platiť nejakú trhovú hodnotu bytu alebo odhadcu kedže tu bola cca 2 roky to je všetko

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Ak nie je spoludlžníčkou pri úvere, nemá povinnosť splácať (do toho ale vstupuje znenie kúpnej zmluvy). Ako podielová spoluvlastníčka má právo na vstup do bytu, aj ho užívať. Dokonca si viem predstaviť, že začne požadovať nájom za užívanie jej polovice.

    steve.m je offline (nepripojený) steve.m

    steve.m
    OK ale na to by som použil už spomínané neplatenie si záväzkou voči splácaniu úveru ako aj poplatkov spojených s užívaním bytu ?
    Tak či tak to chcem vyriešiť mimosúdne ale keď sa nebude dať inak tak sa budeme súdiť aj keď ja chcem vyplatiť ju čo by som mohol nechať tak a keď nebude mať peniaze možno sa umúdri ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.