Zavrieť

Porady

Vysporiadanie BSM po smrti otca a dedenie zo závetu pri bezdetnom manželstve

Zdravím Vás a chcem sa poradiť:

Otec vlastnil dom po rodičoch a v 2000 sa oženil, spoločné deti nemali, otcov vlastný syn, môj nevlastný brat zomrel v roku z 1995. Jeho uvedená manželka má 3 dcéry z predchádzajúceho manželstva, od ktorých sa odsťahovala k môjmu otcovi, keď najmladšia dcéra mala 14 rokov (pribl. rok 1999), spoločné deti nemali, otcov vlastný syn, môj nevlastný brat zomrel v rokuz 1995 . Odvtedy nikde nepracovala, otec prenajímal nehnuteľnosť, ktorú mu pomáhala upratovať za stravu pre seba a svoje deti, za príspevok na bývanie svojich detí v inom meste v inom byte. Otec veľa nezarobil na prenájme,no za pár korún, ktoré mal jej kupoval všetko čo potrebovala aj nepotrebovala, chodili na dovolenky, ktoré on platil a postavili spolu nový dom, do ktorého ona investovala nejakých 600.000,- SK asi v roku 2005,6,7 ? V roku 2007 otec predal rodičovský dom, za ktorý dostal slušný balík peňazí, z ktorých vyplácal sestru, dokončil a zariadil nový dom, kúpil si auto, založil si nejaké bankové produkty, atď a žil aj s nepracujúcou manželkou poberajúcou sociálne dávky z týchto peňazí. Nakoľko to bola jedna obrovská mrcha a nevedel sa jej zbaviť, tak spísal v roku 2008 závet, v ktorom odkazuje všetok hnuteľný a nehnuteľný majetok mne, nevlastnej dcére a manželka by tak po jeho smrti mala nárok len na polovicu domu, ktorú jej nechal napísať na základe vloženej čiastky 600.000,- Sk z predaja jej vlastného bytu. Otec bohužiaľ po jej siahlodlhom snažení zomrel v roku 2011. Milá mrcha si požiadala o urýchlené dedičské konanie, no bohužiaľ vzhľadom k veľkému objemu OTCOVHO majetku to dlho trvalo, a teraz konečne má byť vydané osvedčenie, v ktorom milá mrcha vyhlasuje, že má nárok na polovicu celého otcovho majetku, nakoľko si ho nadobudol za spoločného manželstva s ňou, ale zabudla sa priznať k pôvodu peňazí, že tie pochádzajú z otcovho majetku, ktorý mal ešte pred sobášom s mrchou. Prosím Vás o radu, ako mám postupovať, aby sa naplnila otcova posledná vôľa? Aké kroky mám podniknúť? Je to súrne...Ďakujem za každú radu....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Takže po tvojom vysvetlení opravujem svoj príspevok (č.2), ale len čo sa týka tých detí - vnúčat. Ostatné je tak. K tomu vysvetlenie:

    Judikatúra sa ako tak ustálila v tom, že všetko, čo manželia nadobudli počas manželstva, patrí do BSM, ak nie je v zákonoch ustanovené inak (konkrétne prípady).
    Pri rozvode manželov pri vyporiadaní BSM "Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok" . Podľa môjho názoru toto neplatí pri úmrtí manžela, lebo také právo nemá dedič. Majetok v BSM zostane manželke a ona tebe vyplatí z neho 1/4.

    Do BSM nepatria veci, ktoré mal poručiteľ kúpené pred manželstvom. Peniaze sú osobitným druhom "vecí", patria do majetku. Môžeš trvať na tom, aby sa zistil jeho majetok aj v bankách ku dňu smrti, ale aj s dátumom ich vkladu, aby sa dalo určiť, či sú jeho výlučným majetkom (uložené pred manželstvom, z dedičstva ...). Mimochodom, prečo ti peniaze otec nepreviedol?

    A už sa tu nerozpisuj o mrche, ani že nikdy nepracovala, lebo to bola vec manželov - on si ju mohol skutočne chovať len pre krásu.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Danielle369, Lubaba, globalpartner, nika.sum, marjankaj
    5

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    V manželstve je nepodstatné, kto chodí do práce a kto je doma, ani to, kto koľko míňa. Všetky nadobudnuté veci sú spoločné. Ona bola jeho vlastnou manželkou a ak to dobre chápem, tie jej deti sú nielen jeho nevlastné deti, ale sú jeho vlastnými vnúčatmi, teda neopomenuteľnými dedičmi? Potom budú dediť aj ani - v tomto je závet neplatný.

    To, že si tu niekoľkokrát použila slovo mrcha, si sa odfotila sama. Ako nevlastná dcéra budeš dediť zo závetu. Z BSM sa bude dediť len jeho časť, teda polovica. Ak chceš zdediť viac, musíš dokazovať, ktorý majetok bol jeho výlučným majetkom a nepatril do BSM.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Pokojne by mohol mať len na seba napísaný aj dom, aj tak by bol považovaný za majetok v BSM (nie je dôležité, či na LV, v evidencii motorových vozidiel a pod. je len jeden z manželov alebo obaja) . Výnosy z majetku iba jedného manželov už patria do BSM. Sám zákon ustanovuje, čo do BSM patrí, preto jeden z manželov to už dokazovať nemusí (naopak platí, že pre spochybnenie majetku v BSM je potrebné predložiť dôkazy alebo ich navrhnúť).

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Arigatos Pozri príspevok
    Zdravím Vás a chcem sa poradiť:

    Otec vlastnil dom po rodičoch a v 2000 sa oženil, spoločné deti nemali, otcov vlastný syn, môj nevlastný brat zomrel v roku z 1995. Jeho uvedená manželka Koho manželka? má 3 dcéry z predchádzajúceho manželstva akého manželstva? , od ktorých sa odsťahovala k môjmu otcovi, keď najmladšia dcéra mala 14 rokov (pribl. rok 1999), spoločné deti nemali, otcov vlastný syn, môj nevlastný brat zomrel v rokuz 1995 .
    Toto je snáď písané pre Sherlocka Holmesa.
    Kto je vlastne kto? Koľko je tam zúčastnených?
    Otcove nevlastné deti sú jeho vlastnými vnúčatami?
    Kto je tá manželka? Manželka tvojho brata? A potom manželka tvojho otca? Alebo to bola predtým manželka niekoho iného?
    A teraz bábo raď.

    To je ako keď Vlasta Burian rozprával ako sa stal svojím dedom.
    Naposledy upravil marjankaj : 22.05.12 at 22:36

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Arigatos, urob ako myslíš. Rozsudok súdu budeš musieť rešpektovať.
    Môžeš sa síce odvolať, hnať to trebárs aj do Strassbourgu, ale ak neuspeješ, tak ťa to vyjde dosť draho.
    Nikto pri spore nebude zvedavý na charakterové vlastnosti účastníkov, to si si mohla odpustiť. Pre posúdenie prípadu je to irelevantné. Irelevantné=že sa to nebude brať do úvahy. V prípade dedičstva sa berie do úvahy predmet dedičstva a oprávnení dedičia. Tomuto si sa vo svojom príspevku venovala najmenej.

    Arigatos je offline (nepripojený) Arigatos

    Arigatos
    Ach jaj, v tom chvate a nervozite to celé vypálilo ozaj nezrozumiteľne. Otec si vzal moju mamu, keď som mala 2,5 roka a mal s ňou môjho brata, ktorý zomrel v 18-tich a nemal deti ani manželku. Naši sa rozviedli a otec sa oženil druhý krát, rozviedol a do tretieho manželstva šiel v roku 2000 s kopou peňazí, jeho 3. a posledná manželka, s ktorou otec nemal žiadne deti ale má 3 dcéry z predchádzajúceho manželstva, od ktorých sa odsťahovala k môjmu otcovi, keď najmladšia dcéra mala 14 rokov (pribl. rok 1999). Odvtedy nikde nepracovala, otec prenajímal nehnuteľnosť, ktorú mu pomáhala upratovať za stravu pre seba a svoje deti, za príspevok na bývanie svojich detí v inom meste v inom byte. Otec veľa nezarobil na prenájme,no za pár korún, ktoré mal jej kupoval všetko čo potrebovala aj nepotrebovala, chodili na dovolenky, ktoré on platil a postavili spolu nový dom, do ktorého ona investovala nejakých 600.000,- SK asi v roku 2005,6,7 ? V roku 2007 otec predal rodičovský dom, za ktorý dostal slušný balík peňazí, z ktorých vyplácal sestru, dokončil a zariadil nový dom, kúpil si auto, založil si nejaké bankové produkty všetko na svoje meno, atď a žil aj s nepracujúcou manželkou poberajúcou sociálne dávky z týchto peňazí. Nakoľko to bola jedna obrovská mrcha a nevedel sa jej zbaviť, tak spísal v roku 2008 závet, v ktorom odkazuje všetok hnuteľný a nehnuteľný majetok mne, nevlastnej dcére a manželka by tak po jeho smrti mala nárok len na polovicu domu, ktorú jej nechal napísať len na základe vloženej čiastky 600.000,- Sk z predaja jej vlastného bytu, inak otec čerpal z vlastných úspor. Otec bohužiaľ po jej siahlodlhom snažení zomrel v roku 2011. Milá mrcha si požiadala o urýchlené dedičské konanie, no bohužiaľ vzhľadom k veľkému objemu OTCOVHO majetku to dlho trvalo, a teraz konečne má byť vydané osvedčenie, v ktorom milá mrcha vyhlasuje, že má nárok na polovicu celého otcovho majetku, nakoľko si ho nadobudol za spoločného manželstva s ňou, ale zabudla sa priznať k pôvodu peňazí, že tie pochádzajú z otcovho majetku, ktorý mal ešte pred sobášom s mrchou. Prosím Vás o radu, ako mám postupovať, aby sa naplnila otcova posledná vôľa? Aké kroky mám podniknúť? Je to súrne...Ďakujem za každú radu....Včera som bola na dedičskom konaní a dostala som veľmi "milú" notárku, ktorá má dojem, že ja som povinná sa s manželkou o niečo deliť, že ako chcem dokazovať, za ktoré peniaze si otec kúpil svoj majetok, hovorila som, že tá nikde nepracovala dlhé roky, len sa priživovala a teraz žiada dom aj peniaze atď....prečo ja mám dokazovať, veď nech manželka dokazuje a dokladuje, kde vzala peniaze na nákup toho majetku, ktorý v BSM zapísaný nie je, je ale naopak zapísaný v otcovom majetku, okrem toho výška majetku, ktorú tam preberali, je asi polovičná. Pýtala som sa notárky, že či to dobre zistili, že chýba veľa peňazí a otec ich neminul, tak sa na mňa notárka rozdrapovala, že kde ona má čo zisťovať, že ona za to musí platiť a že ako to že neviem, čo vlastne dedím, kde mám papiere k všetkému a podobne, no ja vravím, že ja nemám prístup ani k domu ani majetku ostatnému, lebo všetko užíva manželka...v záveti totiž stojí, že všetok hnuteľný aj nehnuteľný...no strašný prístup a nakoniec mi nakázala, že keď sa nemienim dohodnúť a rozdeliť s manželkou, že mám podať na súd návrh na určenie majetku patriaceho do BSM a majetku patriaceho do dedičstva....no skoro ma vystrelo, bavila sa so mnou ako s nejakou chuderou a zastávala sa stále manželky, ešte sa mi pohrozila, že konám proti sebe, lebo že súd mi určí, že mám dať polovicu majetku manželke a budem nahratá....no strašný prístup...prosím o radu, či môže takto jedna notárka konať a ako mám vlastne postupovať, keďža manželka užíva majetok a aké sú moje práva? Notárka sa na mňa po tejto otázke osopila, že či juz má vyhnať z jej vlastného domu...po hrôza... :-( POMOOOOC

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    No aj tak sú tam ešte nejasnosti.
    Z toho druhého manželstva otec nemal deti?
    Ty si jeho jediné dieťa, teda okrem brata, ktorý zomrel bez potomkov?
    Hovoríš, že vlastnil dom po rodičoch. A aj to že rodičovský dom predal v roku 2007.
    Mal ešte nejaký iný dom? Ako ho nadobudol? Alebo nadobudli ho počas manželstva?
    Ak ho nadobudli počas manželstva, tak jeho tretia manželka(mrcha nie je právnický výraz) vlastní polovicu toho domu a aj celého majetku v BSM. Tebe v závete odkázal tú druhú polovicu. Ak nemôžeš užívať svoj majetok, tak požiadaj tretiu manželku(nie mrchu) aby odkúpila tvoj podiel na dome. Ak nebude súhlasiť požiadaj o vysporiadanie okresný súd. V žiadosti nepíš mrcha, ale uveď jej celé meno.

    Arigatos je offline (nepripojený) Arigatos

    Arigatos
    Som Vám veľmi vďačná za rady, len nechápem, prečo Vás tak irituje moje oslovenie dotyčnej zlatokopky. Poznám ju nejakých 15 rokov a slovo mrcha je veľmi slušné na to, čo je ona zač. Ale keď Vám to tak vadí, tak ju budem menovať MANŽELKA... Pre MARJANKAJ: otec nemal deti z druhého manželstva, mal jediné vlastné dieťa a tým bol môj brat, ktorý zomrel v r. 1995. Ja som jeho nevlastná dcéra. Okrem rodičovského domu, ktorý otec predal v r. 1997 si postavili s MANŽELKOU dom z prostriedkov môjho otca, ktorý mal byť vyňatý z BSM, ale nakoľko sa dohodli (bez písomnej zmluvy), že MANŽELKA dá otcovi po predaji svojho bytu čiastku 600.000,- SK, otec dal dom zapísať do BSM, aby manželka mala nárok na 1/2, za čo mu dala tých spomínaných 600.000,- SK. Ona od začiatku nikde nepracovala, otec prenajímal nehnuteľnosť, ktorú mu pomáhala upratovať za stravu pre seba a svoje deti, za príspevok na bývanie svojich detí v inom meste v inom byte. Otec veľa nezarobil na prenájme,no za pár korún, ktoré mal jej kupoval všetko čo potrebovala aj nepotrebovala, chodili na dovolenky, ktoré on platil ešte zo svojich úspor, ktoré mal pred manželstvom s ňou. V roku 2007 otec predal rodičovský dom, za ktorý dostal slušný balík peňazí, z ktorých vyplácal sestru, dokončil a zariadil nový dom, kúpil si auto, založil si nejaké bankové produkty všetko na svoje meno, atď a žil aj s nepracujúcou manželkou poberajúcou sociálne dávky z týchto peňazí. Nakoľko počas manželstva s ňou dostal ešte v roku 2002 prvý infarkt a jeho stav bol nepriaznivý, spísal niekoľko závetov, z toho posledný v roku 2008, v každom z nich mi odkazoval svoj celý majetok, ale menil ich preto, lebo mu vždy niečo pribudlo, tak chcel aby som mala všetko a posledný notár mu poradil, aby to napísal jednoducho, že všetko, čo je jeho ku dňu smrti. Manželka o tom vedela, ale nemal toľko síl, aby absolvoval rozvod, bál sa že umrie skôr, ako sa to celé skončí, tak preto to riešil len závetom. Ona ho v stavoch, keď mával srdcové záchvaty stále nútila zmeniť ten závet, aby ona dostala viac, lebo dobre vedela, že podľa neho má nárok len na pol BSM, v ktorom bol jedine dom. Otec sa pri spisovaní riadil pokynmi notára, ktorý ho ubezpečil, že stačí, keď je to tak napísané a bude to tak ako si to želal, že manželka dostane len polovicu domu... Nechápem, prečo sa teraz toto celé deje a prečo ja mám dokazovať, čo do BSM nepatrí. Myslela som si, že manželka má dokazovať, čo do BSM patrí, nech ona predloží svoje zdroje príjmu, za ktoré to kúpila.. Existuje veľa svedkovi, ktorí poznajú celý príbeh a s radosťou mi dosvedčia...len sa bojím nášho skvelého právneho systému, ktorý nadŕža klamárom a podvodníkom. Otec sa za života nadrel ako kôň a chcel, aby sme sa mali dobre....aj ona sa mala pri ňom ako prasa v žite a stále nebola spokojná a robila mu zo života peklo...Je mi z toho celého nanič...Ja nie som typ, čo sa s niekým bude biť o peniaze. Aj otcovi som vravela, že keď sa mám ja s ňou o niečo sporiť, radšej nechcem nič, lebo mi je z nej zle a on mi vždy vravel, že nech sa neopovážim jej dať ani cent, že či on celý život drel aj s nami (ťažko sme s bratom pracovali už ako deti) nato, aby nejaká pijavica si to potom užívala? No a na pohrebe som sa len usvedčila v tom, že otec ju poznal najlepšie, bola vysmiata a kondolencie prijímala ako gratulácie k výhre a od prvého dňa sa vláči s chlapmi do otcovho domu, ide ma poraziť. Aj u tej notárky predvčerom, keď som opísala celý príbeh ani raz nepoprela, že ja nemám pravdu, len sa víťazoslávne usmievala.... :-(
    MARIA27:
    Nerozumiem, prečo by to malo byť pri úmrtí inak, veď manželka by mala dokazovať, čo patrí do BSM, nie? Keď vlastnil niekoľko účtov s vkladmi po predaji rodičovského domu, ku ktorým ona nemala žiadne spoluvlastníctvo ani prístup, tak nemôžu patriť do BSM, takisto ako ostatné veci, auto bolo výlučne na jeho meno tiež z tých peňazí. Myslíš, žeby sa výnosy (úroky) z tých jeho účtov mohli považovať za spoločný príjem? A prečo myslíš, že mne by mala ísť 1/4 z BSM, keď on mi odkázal celý jeho majetok, tak hádam 1/2...no a ja stále tvrdím, že iba dom je v BSM....Neviem, ako sa z tohoto celého mám vysomáriť, lebo mne bez osvedčenia o dedičstve žiadne údaje neposkytne, ani banka ani nijaký úrad, no a netuším ani, aké sú lehoty napr. súdu na určenie majetku. Takýmto štýlom asi budem postupovať po ceste za ockom.....lebo som už na pokraji nervového zrútenia a infarkt čaká tiež v poradí :-(

    Vysporiadanie BSM po smrti otca a dedenie zo závetu pri bezdetnom manželstve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.