Zavrieť

Porady

Trestne oznamenie za podvod?

Dobry den

chcel by som sa opytat, ci by ste mi vedeli poradit - mojej priatelke sa ozvala jedna celkom dobra znama, ze by mala pre nu nejake veci z anglicka, za vyhodne ceny. Priatelka sa opytala asi dvoch dalsich znamych a obidve potvrdili, ze ano, aj oni u nej nejake veci brali a vsetko je OK. Tak sme cast zaplatili v hotovosti, cast sme poslali vo forme baliku. Celkova vyska bola v sume cca 250 libier, cize cca 300 EUR. Samozrejme odvtedy nemame nic, stale len prisluby, ze balik je odoslany, raz ze ho bolo treba prebalit, potom ze uz sa bude posielat a same vytacky stale. Kedze je to uz takmer mesiac, zvazujeme moznost podania trestneho oznamenia za podvod. Cela komunikacia, vratane informaciach a tom, ze platby odisli, urgencie z nasej strany, aj x-prislubov z ich strany su archivovane na facebooku, kde prebiehala komunikacia. Ta znama zije momentalne v anglicku. Moja otazka je, ci je mozne za tychto okolnosti podat trestne oznamenie tu na slovensku, ak je stale slovenska obcianka, aj ked zijuca v zahranici. Jedna znama v anglicku je pravnicka a ta hovori, ze u nich by bolo mozne to oznamenie podat, ale rad by som si to poistil aj tu na slovensku, minimalne kvoli tomu, aby sme mali v rukach nejaky doklad, ktory by ich primal aspon k vrateniu penazi. Viem, ze je to nasa vlastna hlupost, ale rad by som v tomto pripade privital nejaku radu... Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    inkana Pozri príspevok
    Ja by som podala nie priamo trestne oznamenie, ale podozrenie zo spachania trestneho cinu podvodu. - niečo také neexistuje. Lebo ked podas trestne oznamenie a pocas vysetrovania sa zisti, ze skutok nie je trestnym cinom, precinom, prip. zlocinom, neexistujú tri druhy, trestným činom je aj zločin, aj prečin, sú to podkategórie tak obvinena osoba moze potom nasledne na teba podat trestne oznamenie za krive obvinenie a to uz nie je sranda. bezpredmetné, krivé obvinenie je úmyselný trestný čin, kedy vedome obviníš nevinnú osobu v úmysle spôsobiť jej trestné stíhanie

    Vysetrovatel sa potom s tym uz bude musiet vysporiadat a bud podozrenie zamietne, alebo potom prekvalifikuje na precin, trestny cin, pripadne zlocin viď. vyššie (to zavisi napr. od vysky poskodenia) alebo to bude ako priestupok a priestupky sa, tusim, riesia na obvodnych uradoch, ak mam dobru informaciu.

    Pripadne daj podnet na prokuraturu a prokurator potom tento podnet presetri a postupi tam, kam ma byt - bud na vysetrovacku alebo na obv. urad. hlúposť

    A osobne si myslim, ze aj komunikacia na facebooku moze posluzit ako dôkaz. Pripadne, ak sa to bude vysetrovat, tak by mal vysetrovatel, prip. prokurator oficialne poziadat napr. banku, majiteľov účtu nikto nespochybňuje cez ucet ktorej ste to platili, pripadne poziadaju mobilneho operatora o vypisy SMS, a pod.

    Nie som pravnik, kedysi som robila na vysetrovacke a keby sa to mne takto prihodilo, tak postupujem tak, ako som Ti napisala. V kazdom pripade drzim palce, nech sa domozete bud tovaru alebo vratenia penazi.
    v texte

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Presne tak, matto súhlasím s pripomienkami a dodávam, že každopádne je potrebné podať trestné oznámenie (hlavne sa nenechať odbiť, policajti sú na toto veľmi dobre vycvičení - bohužiaľ) s tým, že tam uvediete všetky okolnosti, doložíte všetky dôkazy, ktoré máte a polícia takéto oznámenie musí prevziať. S vyjadrením ku krivému obvineniu tiež súhlasím. Ako táto vec bude kvalifikovaná, to zhodnotí poverený príslušník PZ. Ak by sa trestné oznámenie podalo na prokuratúru, tiež ju postúpi na políciu na vyšetrenie (a nie na obvodný úrad, aj keby sa domnievali, že sa jedná o priestupok). To robí znovu policajt. Ak niekto niekedy robil na vyšetrovačke, tak by tieto veci mal vedieť, ale ak nevie základné rozdelenie trestného činu, čo to je a aké poznáme, tak sa už nečudujem, prečo sa stále dokola v mnohých prípadoch musí človek s policajtmi naťahovať! A vôbec sa už nečudujem, že mnohé trestné činy nie sú potrestané.
    Naposledy upravil GabiZ : 23.05.12 at 08:57

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    my sme podali trestné oznámenie, išlo o podstatne vyššiu sumu, a reklasifikovali to na prečin sprenevery. Teraz to ide na súd.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Podať TO môžte aj na Slovensku, ale vzhľadom k okolnostiam nečakajte zázraky. Dôležité bude preukázať, že peniaze vôbec dostala. Dúfam, že aspoň adresu tej osoby poznáte.
    Kejka: Prečin je trestný čin, nie je to priestupok.

    mikemm je offline (nepripojený) mikemm

    mikemm
    Ano, mame adresu, mam aj vypis z uctu, ze cast penazi odisla na jej ucet, mame oskenovane potvrdenie o podani balika na jej meno a okrem toho archvivovanu komunikaciu, kde potvrdzuje prijatie vsetkych penazi, aj balika. Zazraky uz necakam, ale v prvej faze by mi zatial stacilo, ak budem mat nejaky papier z policie, ze je oznamenie prijate (hlavne, aby ho nezamietli) a ten mozeme pouzit ako paku - podali sme oznamenie a ak neposle tovar, alebo nevrati peniaze, oznamenie nestiahneme.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    mikemm Pozri príspevok
    Ano, mame adresu, mam aj vypis z uctu, ze cast penazi odisla na jej ucet, mame oskenovane potvrdenie o podani balika na jej meno a okrem toho archvivovanu komunikaciu, kde potvrdzuje prijatie vsetkych penazi, aj balika. Zazraky uz necakam, ale v prvej faze by mi zatial stacilo, ak budem mat nejaky papier z policie, ze je oznamenie prijate (hlavne, aby ho nezamietli) a ten mozeme pouzit ako paku - podali sme oznamenie a ak neposle tovar, alebo nevrati peniaze, oznamenie nestiahneme.
    "stiahnuť" trestné oznámenie neexistuje, ak je raz podané, bude o ňom rozhodnuté a oznamovateľ (okrem pár prípadov pre súhlas s trestným stíhaním) nemá dispozičné právo. Je dobré, že máš ako preukázať prebratie peňazí atď., ale dôležité je preukázanie účely platieb. Ona môže vyhlásiť, že ste jej tie peniaze darovali, požičali a pod.

    mikemm je offline (nepripojený) mikemm

    mikemm
    mattto Pozri príspevok
    "stiahnuť" trestné oznámenie neexistuje, ak je raz podané, bude o ňom rozhodnuté a oznamovateľ (okrem pár prípadov pre súhlas s trestným stíhaním) nemá dispozičné právo. Je dobré, že máš ako preukázať prebratie peňazí atď., ale dôležité je preukázanie účely platieb. Ona môže vyhlásiť, že ste jej tie peniaze darovali, požičali a pod.
    no ak je ako dokaz akceptovatelna diskusia na facebooku, tak potom vieme preukazat ucel platieb, pretoze vacsina tej diskusie sa toci ohladne toho, ze: boli vam poslane peniaze, bol vam poslany balik, mate aj printscreeny ako doklad, kedy poslete tovar, ktory ste slubili? Myslim, ze tam je to jednoznacne povedane, na co boli tie peniaze poslane a jednoznacne tam aj ona potvrdila, ze ich dostala a ze posle baliky, lenze tie baliky sa snazi poslat uz x-ty krat...

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    mikemm Pozri príspevok
    no ak je ako dokaz akceptovatelna diskusia na facebooku, tak potom vieme preukazat ucel platieb, pretoze vacsina tej diskusie sa toci ohladne toho, ze: boli vam poslane peniaze, bol vam poslany balik, mate aj printscreeny ako doklad, kedy poslete tovar, ktory ste slubili? Myslim, ze tam je to jednoznacne povedane, na co boli tie peniaze poslane a jednoznacne tam aj ona potvrdila, ze ich dostala a ze posle baliky, lenze tie baliky sa snazi poslat uz x-ty krat...

    neviem, ako to posúdia, ona môže povedať, že to nepísala. Ak bude policajt lenivý (takto umelo sa znižuje kriminalita na SVK) nebude sa tým zaoberať, (IP adresy nebude zisťovať) a odkáže Ťa na civilnú žalobu

    nič to nemení na veci, trestné oznámenie určite podaj, založ všetky dôkazy, ktorými disponuješ a hlavne nenechaj sa odbiť, policajti to určite budú skúšať

    inkana je offline (nepripojený) inkana

    inkana
    Ja by som podala nie priamo trestne oznamenie, ale podozrenie zo spachania trestneho cinu podvodu. Lebo ked podas trestne oznamenie a pocas vysetrovania sa zisti, ze skutok nie je trestnym cinom, precinom, prip. zlocinom, tak obvinena osoba moze potom nasledne na teba podat trestne oznamenie za krive obvinenie a to uz nie je sranda.

    Vysetrovatel sa potom s tym uz bude musiet vysporiadat a bud podozrenie zamietne, alebo potom prekvalifikuje na precin, trestny cin, pripadne zlocin (to zavisi napr. od vysky poskodenia) alebo to bude ako priestupok a priestupky sa, tusim, riesia na obvodnych uradoch, ak mam dobru informaciu.

    Pripadne daj podnet na prokuraturu a prokurator potom tento podnet presetri a postupi tam, kam ma byt - bud na vysetrovacku alebo na obv. urad.

    A osobne si myslim, ze aj komunikacia na facebooku moze posluzit ako dôkaz. Pripadne, ak sa to bude vysetrovat, tak by mal vysetrovatel, prip. prokurator oficialne poziadat napr. banku, cez ucet ktorej ste to platili, pripadne poziadaju mobilneho operatora o vypisy SMS, a pod.

    Nie som pravnik, kedysi som robila na vysetrovacke a keby sa to mne takto prihodilo, tak postupujem tak, ako som Ti napisala. V kazdom pripade drzim palce, nech sa domozete bud tovaru alebo vratenia penazi.
    GabiZ ....tak toto snáď nie je ani pravda!!!!
    pavol36 úprimnú sústrasť tomu riaditeľovi úradu vyšetrovania, kde ste robila... predpokladám, že ste tam robila zapisovateľku a nie vyšetrovateľku. Lebo ak, tak ...

    inkana je offline (nepripojený) inkana

    inkana
    na vyšetrovačke som robila skoro 9 rokov dozadu a odvtedy sa zmenil Trestný zákon, dovtedy bolo všetko trestným činom. Teraz sa to delí na prečin, zločin a obzvlášť závažný zločin - ale to závisí od výšky trestu, ktorý hrozí, alebo tak nejako. Nie som právnik, nie som sudca a nie som policajt. Tak sorry, ak som sa niekoho dotkla svojim nazorom na vec a dakujem za upozornenia na veci, v ktorych som sa mylila.

    Ako viete, ze priestupky neriesi obvodny urad? Mam taku informaciu, ze ano. Tak sa necham rada poucit. Hadat sa nebudem. V podstate mi to je jedno, pokial sa to netyka mna osobne ani nikoho znameho, tak neriesim.

    A pre uplnost dodavam - vysetrovatel "trestny cin" vysetruje, prokurator dozoruje a podava obzalobu, sudca sudi a rozhoduje o vyske trestu. Takze by som upravila (ak samozrejme mozem) tvrdenie GabiZ - mnohe trestne ciny nie su potrestane - skor by som to upravila, ze mnohe trestne ciny nie su ani poriadne vysetrene policiou a az potom by som mohla povedat, ze ked je aj nieco vysetrene, tak to automaticky nemusi byt aj odsudene a potrestane.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Inkana, ja som netvrdila, že priestupky obvodný úrad nerieši. Ja som chcela upozorniť na to, že ak sa podá trestné oznámenie na prokuratúru, tá postúpi vec policajtovi na prešetrenie a ten vyšetrovaním zistí (aspoň by mal vec prešetriť, čo sa v mnohých prípadoch ani neunúvajú, rovno to šupnú ako priestupok) či sa jedná o trestný čin alebo iba o priestupok (a nie že prokurátor to postúpi na obvodný úrad). Ak o priestupok, odovzdá policajt vec obvodnému úradu. To som tým myslela. Takže v tomto prípade ide o nepochopenie sa.
    Uznávam, že možno pred pár rokmi boli iné zákony, v poslednom období sa veľa v trestnom zákone zmenilo. V tomto prípade ale ak tvoje pôsobenie bolo pred toľkými rokmi, radšej to nespomínaj, ak si si neni istá postupom, pretože dochádza tým k informáciam, ktoré zadávateľa zmiatnu a nepomôžu mu. Keby si písala bez uvedenia tohto faktu, brala by som to ako vyjadrenie laika, ktorý nemôže vedieť to, čo sa možno pre skúsených zdá byť banalita. Ja sa opravedlňujem, ak sa ťa dotkla moja poznámka, ale poviem ti na rovinu, som znechutená z postupu polície, ktorá sa dokáže poškodenému, ktorý príde na pokraji mrtvice podať trestné oznámenie a očakáva, že mu niekto pomôže a policajt sa na neho pozerá výrazom, čo tu chceš a ešte sa aj usmieva pri jeho výsluchu (bez ohľadu na to o čo sa jedná). Nie všetci vyšetrovatelia alebo policajti sú ochotní vec naozaj riešiť, hneď ako môžu vec odpálkujú na obvodný úrad ako priestupok, ktorý často nič viac nedorieši a poškodený sa nemôže domôcť svojho práva, hoci často sa chyba stane práve na tom začiatku a teda u policajta (práve preto, že nepostupuje tak, ako by mal, čo mňa totálne vytáča, preto som pri slove "vyšetrovačka" tak zareagovala). A nie každý dá sťažnosť proti uzneseniu. Čo sa týka ostatného, áno, policajt-vyšetrovateľ vyšetrí, prokurátor dozoruje......to všetko sedí, to je správne. Ale iba v prípade, ak sa zhodnotí, že ide o trestný čin to rieši aj sudca po podaní obžaloby prokurátorom. Súhlasím aj s tým, že mnohé nie sú poriadne vyšetrené políciou, to je pravda a tam je základ všetkého, na základe čoho je potom postavené všetko ostatné.
    Naposledy upravil GabiZ : 23.05.12 at 12:20

    inkana je offline (nepripojený) inkana

    inkana
    Gabi, tak už tomu rozumiem, ako si to myslela, naozaj sme sa nepochopili. Tak prepáč aj ty mne.

    Musím s Tebou súhlasiť, že, žiaľ, nie všetkým podaniam občanov sa venuje dostatočná pozornosť. A takisto nie každý občan vie, aké má práva. Nie každý má peniaze na advokáta a nie každý advokát sa za občana riadne bije. Nie každý občan spĺňa podmienky na bezplatnú právnu pomoc. Ale o tomto táto téma nie.

    Ospravedlňujem sa zadávateľovi otázky, ze som odbočila.

    V každom prípade - rozhodne sa domáhajte svojho práva - teda podať podanie (ja osobne by som podanie nenazvala trestné oznámenie - ale napísala by som Podnet na prešetrenie podozrenia z trestného činu - alebo tak nejako by som to formulovala). Možno som trošku deformovaná prácou - ale niekedy sa občan dostane zbytočne do problémov, keď nesprávne volí slová.

    Rozhodne treba nazbierať čo najviac dôkazov. A odvolávať sa, podávať stažnosti proti rozhodnutiam, s ktorými nesúhlasíte. NEZABUDNITE na LEHOTY na podanie odvolania, sťažnosti.

    inkana je offline (nepripojený) inkana

    inkana
    ešte dodám - držím zadávateľovi otázky palce, aby sa mu to podarilo vyriešiť do zdarného konca, či to už bude prostredníctvom polície, súdu alebo jednoducho baba vráti peniaze alebo pošle tovar

    pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

    pavol36
    Takéto prípady sa na polícii riešia pomerne bežne. IP adresami a elektronickou komunikáciou sa vyšetrovateľ (alebo skôr poverený policajt) bude určite zaoberať. Najväčšiu časovú brzdu v tomto prípade vidím v realizácii právnej pomoci z cudziny...

    RenataS je offline (nepripojený) RenataS

    RenataS
    ako ste dopadli? Totiž niečo podobné sa stalo dcére, ktorá si objednala šaty na stužkovú. Doposiaľ žiadne šaty, len sľuby, jediné čo máme je výpis z účtu a komunikácia cez facebook.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.