Zavrieť

Porady

Pracovný pomer počas poberania RP.

Ahojte poraďáci, dúfam dobre som zaradil otázku.

Žena na materskej dovolenke, poberajúca rodičovský príspevok, má 2,5r dieťa. Počas materskej dostala ponuku od nového potencionálneho zamestnávateľa. Moja otázka je či môže nastúpiť do nového zamestnania ešte pred uplynutím materskej, bez toho aby sa bývalý zamestnávateľ otom dozvedel. Chcela by vyskúšať, aké prac.a mzdové podmienky vie poskytnúť nový zamestnávateľ (napr. 1-2mes.), ak by jej nevyhovovalo, aby mohla odísť od nového zamestnávateľa a bez problémov po skončení materskej dovolenke by nastúpila k pôvodnému zamestnávateľovi. Mohla by to vyskúšať bez toho, aby porušila nejaké §? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    tomasz
    Ahojte poraďáci, dúfam dobre som zaradil otázku.

    Žena na materskej dovolenke, poberajúca rodičovský príspevok, má 2,5r dieťa. Počas materskej dostala ponuku od nového potencionálneho zamestnávateľa. Moja otázka je či môže nastúpiť do nového zamestnania ešte pred uplynutím materskej, bez toho aby sa bývalý zamestnávateľ otom dozvedel. Chcela by vyskúšať, aké prac.a mzdové podmienky vie poskytnúť nový zamestnávateľ (napr. 1-2mes.), ak by jej nevyhovovalo, aby mohla odísť od nového zamestnávateľa a bez problémov po skončení materskej dovolenke by nastúpila k pôvodnému zamestnávateľovi. Mohla by to vyskúšať bez toho, aby porušila nejaké §? Ďakujem
    Áno, môže, iba opravím, že žena nie je na materskej dovolenke, ale na rodičovskej dovolenke.
    O tom, či bude o takejto práci (pravdepodobne na dobu určitú) informovať alebo nebude informovať svojho terajšieho zamestnávateľa, je iba jej etický, nie právny problém. Urobiť to nemusí.

    tomasz je offline (nepripojený) tomasz

    tomasz
    Bol by to riadný pracovný pomer, predpokladám že so skúšobnou dobou.
    A keď nové zamestnanie bude pre ňu výhodnejšie, pôvodnému zamestnávateľovi iba oznámi že po ukončení rodičovskej dovolenky nenastúpi do práce?
    Hronská Iveta
    Tu bude potrebné urobiť ukončenie pracovného pomeru dohodou, s čím však musia súhlasiť obe strany (zamestnanec/zamestnávateľ). V prípade, že zamestnávateľ nebude súhlasiť s ukončením PP dohodou, bude tu nutná klasická výpovedná lehota, čo zrejme nového zamestnávateľa nepoteší. Preto určite odporúčam výpoveď dohodou.

    tomasz je offline (nepripojený) tomasz

    tomasz
    Hronská Iveta
    Tu bude potrebné urobiť ukončenie pracovného pomeru dohodou, s čím však musia súhlasiť obe strany (zamestnanec/zamestnávateľ). V prípade, že zamestnávateľ nebude súhlasiť s ukončením PP dohodou, bude tu nutná klasická výpovedná lehota, čo zrejme nového zamestnávateľa nepoteší. Preto určite odporúčam výpoveď dohodou.
    Ale súbežne môže mať aj dva pracovné pomery?
    Hronská Iveta
    tomasz
    Ale súbežne môže mať aj dva pracovné pomery?
    Áno, zákonom nie je obmedzený počet pracovných pomerov, takže môže mať aj 2 pracovné pomery.
    Treba si však uvedomiť, že ak je ešte na rodičovskej dovolenke a poberá rodičovský príspevok, nemala by pracovať dlhšie ako 4 hodiny (mala by si teda na skúšku uzatvoriť v novom zamestnaní pracovný pomer na skrátený úväzok) aby nestratila ani nárok na rodičovský príspevok a aby vyskúšala čiastočne aj nové zamestnanie a po ukončení rodičovskej sa rozhodne, ktoré zamestnanie jej lepšie vyhovuje. Otázka potom bude, či s ňou ten prvý zamestnávateľ bude ochotný ukončiť PP dohodou.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ak som nič neprehliadla, tak v súčasnosti už môže robiť popri rodičovskom príspevku aj na plný úväzok.
    Hronská Iveta
    somij
    Ak som nič neprehliadla, tak v súčasnosti už môže robiť popri rodičovskom príspevku aj na plný úväzok.
    Áno, mala som na mysli skôr to, že keď bude len na skrátený úväzok (do 4 hodín), má viac výhod. Napr. bude za ňu platiteľ poistného na ZP štát (samozrejme len za predpokladu, že aj jej príjem neprekročí 1/2 výšky minimálnej mzdy), čo by nemohlo byť napr. v prípade, že by robila na plný úväzok, lebo tam by musela dostávať minimálne plnú výšku minimálnej mzdy, ... ďalšie výhody ma teraz rýchlo nenapadajú, nemám po ruke ani zákony, lebo som už doma (zatočená v deke) a ťukám do klávesnice.

    Pracovný pomer počas poberania RP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.