Zavrieť

Porady

Čo s druhou materskou keď som na RP

Momentálne som na RD, ktorá má skončiť 13. 10. 2012.
No momentálne som asi v 6 týždni tehotenstva.
Pred nástupom na prvú MD som bola zamestnaná cca 5 rokov.
Termín druhého pôrodu by mal byť v januári 2013.
Neviem, oplatí sa mi ukončiť terajšiu RD a nastúpiť znova do práce a následne na PN? Nie som si vôbec istá z čoho by sa mi tá PN-ka počítala a z čoho následná druhá materská a či vôbec mám na nejakú nárok?
Ďakujem krásne za vašu trpezlivosť
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Medzičasom mi prišla odpoveď aj zo SP, tak ju prikladám:

    Odpoveď:



    Vážená pani,




    v zmysle zákona o sociálnom poistení má poistenkyňa nárok na nemocenskú dávku (nemocenské, materské), ak je nemocensky poistná v čase vzniku nároku na dávku. V prípade nároku na materské je potrebné splniť aj podmienku najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Do obdobia 270 dní sa zamestnankyni započítava aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnankyne z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.

    V období dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnankyňa nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, má vylúčenú povinnosť platiť poistné. V období čerpania rodičovskej dovolenky sa povinné poistenie prerušuje, tzn. že poistenie zaniká, teda aj nemocenské poistenie.

    Ak by Vám vznikla dočasná pracovná neschopnosť počas čerpania rodičovskej dovolenky (počas prerušenia poistenia), nárok na nemocenské z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti Vám nevznikne (nie ste nemocensky poistená). Ak Vám však vznikne dočasná pracovná neschopnosť po nástupe do zamestnania (po ukončení prerušenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky), nárok na dávku nemocenské Vám vznikne, pretože nástupom do zamestnania sa Vám nemocenské poistenie obnoví.

    Pokiaľ Váš pracovný pomer bude trvať až do vzniku nároku na materské (ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom), vznikne Vám aj nárok na materské. Na účely nároku na materské, splnenie podmienky 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, sa Vám započíta obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, prípadne aj obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti, počas ktorej budete mať nárok na nemocenské.

    Výška dávky nemocenské je 55 % a materské je 65 % denného vymeriavacieho základu, ktorý sa vypočíta ako podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistné v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie je spravidla kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na nemocenskú dávku.

    Ak Vám v roku 2012 po skončení rodičovskej dovolenky vznikne dočasná pracovná neschopnosť a vznikne nárok na materské, rozhodujúcim obdobím bude rok 2011. Pokiaľ ste v tomto roku nemali vymeriavací základ na platenie nemocenského poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, výška dávky nemocenské a materské sa vypočíta z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ktorý sa určí z jednej tridsatiny vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (napr. mzda dohodnutá v pracovnej zmluve – tento údaj potvrdí zamestnávateľ). Sociálna poisťovňa pri určení pravdepodobného denného vymeriavacieho základu vychádza z údajov, ktoré uvedie zamestnávateľ.

    Viac informácií nájdete na našej stránke v časti Nemocenské poistenie – Materské, Poradňa. Podrobnejšie informácie Vám po spresnení údajov poskytne pobočka Sociálnej poisťovne, príslušná podľa sídla zamestnávateľa (Kontakty - pobočky).

    S pozdravom


    Vaša Sociálna poisťovňa

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jacekova Pozri príspevok
    Ja osobne ti dakujem za prilozenu odpoved zo SP, pomohla aj mne.
    Takze ak som spravne pochopila, narok na PN ti sice nevznikne, ale na MD ano. Budes mat matersku z toho isteho VZ ako pri 1.dietati, ale az 65% z VZ.
    Nárok na nemocenské vznikne, ak ukončí u zamestnávatela rodičovskú dovolenku, napr. čerpaním riadnej dovolenky. A potom začne PN-ku.

    gagga je offline (nepripojený) gagga

    gagga
    ahoj, preco chces nastupovat na PNku? ved normalne potiahni RD do 13.10.2012, mesiac pred ukoncenim nahlas navrat do zamestnania s oznamenim, ze si tehotna a podla lekarskej spravy mas termin porodu v januari 2013 a ze vzhladom na to nastupujes na MD v decembri 2012... popracujes nejake dva mesiace, na matersku mas narok, pretoze si stale vedena ako zamestnanec, ale blizsie nech sa vyjadria erudovani poradaci...

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    S vyššie uvedeným súhlasím, no s nástupom do práce bude problém, pretože šef sa mi už vyhrážal, že ma po ukončení RD prepustí, pretože firma je v zlej situácii.
    Z toho dôvodu som chcela už teraz nastúpiť na PN-ku, kým som ešte zamestnaná a so šefom sa dohodnúť, aby ma aspoň nechal v evidencii.

    gagga je offline (nepripojený) gagga

    gagga
    mam pocit, ze ochrannou dobou pred vypovedou je obdobie, keď je zamestnankyna tehotna alebo je na materskej/ rodicovskej dovolenke - myslim, ze pokial priamo v liste, kde budes zamestnavatela oboznamovat s navratom do prace po RD uvedies, ze si tehotna a prilozis k tomu lekarske potvrdenie, tak vypoved dostat nemozes, pretoze ti pokracuje ochranna lehota, ale este si to niekde over... tym padom by ti ochr. lehota mala trvat teraz pocas RD, potom, ked ho oboznamis s tehotenstvom a prilozis lekarsku spravu, dalej na MD a naslednej RD s druhym dietatom

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Ale mne nejde o to byť kdesi nasilu. A hlavne vec sa má tak, že ja som mala dosť vysoký VZ pred nástupom na 1. MD a tak by som si pomohla i finančne... Len neviem, či by sa mi aj táto PN-ka rátala zo zárobku pred nástupom na MD???

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Ešte ma napadlo, že som tesne pred nástupom na 1. MD prerušila zamestnanie a znova sa zamestnala u toho istého zamestnávateľa (vtedy to ešte šlo, kvôli dosiahnutiu max. materskej) bude táto skutočnosť mať na niečo vplyv?

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    Ja osobne ti dakujem za prilozenu odpoved zo SP, pomohla aj mne.
    Takze ak som spravne pochopila, narok na PN ti sice nevznikne, ale na MD ano. Budes mat matersku z toho isteho VZ ako pri 1.dietati, ale az 65% z VZ.

    dusosc je offline (nepripojený) dusosc

    dusosc
    Dobrý deň touto cestou by som sa chel opýtať čo je pre nás výhodnejšie.Manželka je teraz na RD ,ktorá trvá do 22.05.2013.Plánujeme mať druhé dieťatko a nevieme či sa nám oplatí dobrovolne sa pripoistiť .Vo firme kde manželka pracuje jej povedali,že po ukončení RD ju chcú prepustiť .Či si má zamestnať niekde ešte v tomto roku 2012 alebo ssi dobrovolne platiť.Ďakujem za odpovede.

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    dusosc Pozri príspevok
    Dobrý deň touto cestou by som sa chel opýtať čo je pre nás výhodnejšie.Manželka je teraz na RD ,ktorá trvá do 22.05.2013.Plánujeme mať druhé dieťatko a nevieme či sa nám oplatí dobrovolne sa pripoistiť .Vo firme kde manželka pracuje jej povedali,že po ukončení RD ju chcú prepustiť .Či si má zamestnať niekde ešte v tomto roku 2012 alebo ssi dobrovolne platiť.Ďakujem za odpovede.

    Pocas rodicovskej ju nemozu prepustit. Ak stihne do maja nastupit na matersku, tak je v pohode, neprepustia ju. Matersku bude dostavat z toho isteho vymer.zakladu ako pri 1.dietatku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.