Zavrieť

Porady

Dvojite zdanenie prijmov zo zahranicia

Dobry den prajem!

Mam taky pripad, na ktory mam vlastny nazor, ale velmi rad by som si ho potvrdil (alebo vyvratil) aj s odbornikmi na tejto stranke.

Mam klienta, ktory dlhsi cas pracoval v zahranici, a to v krajine, ktora nema dohodu o zamedzeni dvojiteho zdanenia so SR. Pocas tejto doby bol na SR dobrovolne nezamestnany a nepodaval tu danove priznanie, kedze tu nemal ziadny prijem. Dane platil v zahranici.

Teraz sa planuje vratit na SR a zacat tu podnikat.

Aky je Vas nazor na to? Hrozia mu nejake sankcie alebo problemy? Da sa takato situacia spatne zlegalizovat?

Dakujem velmi pekne.
Richard
Usporiadat
Idiotka Idiotka

Idiotka je offline (nepripojený) Idiotka

Takto na prvý šup by som povedala, že mu nemá čo hroziť, lebo ak pracoval "dlhší čas" legálne v zahraničí, tak nebol naším daňovým rezidentom a je to OK.
Nebol teda povinný podávať daňové priznanie zo svojich celosvetových príjmov.
Zdraví(m)
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
A to kde pracoval ??? Určite nie je s tou krajinou zmluva o zamedzení dvoj. zdanenia??? Podával tam DP???
Myslím, že tieto údaje by bolo vhodné uviesť.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Idiotka
Takto na prvý šup by som povedala, že mu nemá čo hroziť, lebo ak pracoval "dlhší čas" legálne v zahraničí, tak nebol naším daňovým rezidentom a je to OK.
Nebol teda povinný podávať daňové priznanie zo svojich celosvetových príjmov.
Zdraví(m)
Ak má trvalý pobyt v SR, je rezident SR - §2 písm.d/ daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou. § 2 písm.f/ predmet dane daňovníka z neobmedzenou daňovou povinnosťou.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

ritchie12
Dobry den prajem!

Mam taky pripad, na ktory mam vlastny nazor, ale velmi rad by som si ho potvrdil (alebo vyvratil) aj s odbornikmi na tejto stranke.

Mam klienta, ktory dlhsi cas pracoval v zahranici, a to v krajine, ktora nema dohodu o zamedzeni dvojiteho zdanenia so SR. Pocas tejto doby bol na SR dobrovolne nezamestnany a nepodaval tu danove priznanie, kedze tu nemal ziadny prijem. Dane platil v zahranici.

Teraz sa planuje vratit na SR a zacat tu podnikat.

Aky je Vas nazor na to? Hrozia mu nejake sankcie alebo problemy? Da sa takato situacia spatne zlegalizovat?

Dakujem velmi pekne.
Richard
Môže dostať nejaké sankcie za nepodanie daňových priznaní. Čo sa týka zdanenia v SR - finančne nie je dĺžny nič.Ak s krajinou , v ktorej pracoval ,nemáme podpísanú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia a jeho príjmy zo závislej činnosti boli v tejto krajine preukázateľne zdanené, uplatňuje sa metóda vyňatia príjmov.
0 0
jeha jeha

jeha je offline (nepripojený) jeha

ja si myslim ,ze tym ze na Slovensku mal trvaly pobyt ( hoci sa tu nezdrziaval ) podla zakona o dani z prijmov §2(d) sa povazuje za danovnika s neob. danovou povinnostou. vzhladom na § 45(3) b zakona o dani z prijmov dochadza k zamedzeniu dvoj. zdanenia aj ked neexistuje zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenia-tyka sa to prijmov zo zavislej cinnosti, cize danovnik tym ze zaplatil dane v zahranici , nemusi nic viac platit na Slovensku.
avsak si myslim ze vzhladom na §32(2)a mal povinnost podavat danove priznanie na SLovensku ( hoci by nebol platil ziadne dane naviac ) a teda si myslim ze mu akoze hrozia sankcie za nepodanie danoveho priznania a nic ine. Mylim sa ?
teda to iste co Johanka, len som nevidela jej prispevok predtym
Naposledy upravil jeha : 14.02.06 at 11:33
0 0
ritchie12 ritchie12

ritchie12 je offline (nepripojený) ritchie12

Pracoval mimo Europy, nerad by som bol konkretny. Predsa len je to verejne forum... Mozam vsak s urcitostou povedat, ze neexistuje zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenie medzi SR a touto krajinou. To som si overil.

Ano podaval tam DP a bol tam danovym rezidentom.

Este doplnim - v SR mal pocas celej doby trvaly pobyt, ale ziaden prijem.

Zatial velmi pekne dakujem za odpovede.
Naposledy upravil ritchie12 : 14.02.06 at 11:39
0 0
jeha jeha

jeha je offline (nepripojený) jeha

este si myslim , ma nejaky vyznam ze bol tam danovym rezidentom ? pokial nie je zmluva o zamedzeni dvoj. zdanenia tak ma to nezaujima , zaujima ma ci je danovnikom na Slovensku a ci mal tu trvaly pobyt alebo nie ? nemam pravdu ?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Určenie daňovej rezidencie je dôležité. Určuje, v ktorej krajine daňovník zdaňuje tzv. celosvetové príjmy.
Ritchie píše, že daňovník bol rezidentom krajiny, v ktorej pracoval. Ak má takto potvrdenú rezidenciu napr. s titulu stáleho bytu, tak je nepodávanie DP v SR v poriadku. Ale ak bol rezidentom SR aj počas práce v inej krajine, tak bol povinný podať DP v SR.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Viď písm. B, poznámka.

http://www.porada.sk/showpost.php?p=183990&postcount=19
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Ahojte Poraďáci, rozmýšľal som, či túto otázku zaradiť do samostatnej témy - napr. Dary zo zahraničia, lebo nič podobné som v témach nenašiel, ale nakoniec som sa rozhodol dať túto otázku do tejto témy.
Prosím, skúste mi poradiť v nasledovnom probléme.
Slovenská fyzická osoba bude sústreďovať na svojom osobnom účte dary zahraničných donorov, ktoré budú v nešpecifikovanom časovom období slúžiť na založenie a fungovanie nadácie v oblasti charitatívnej činnosti, pomoci pri liečbe ťažkých zdravotných postihnutí a chorôb. Peniaze, ktoré budú prichádzať na účty tejto fyzickej osoby budú prevažne z USA, ale aj z iných oblastí, ktoré možno nazvať off-shore oblasti (daňové raje), najmä Cayman Islands, British Virgin Islands, Aruba, Vanuatu a niektoré iné, ktoré vopred nie je možné predvídať.
Akému daňovému režimu SR musia byť tieto finančné prostriedky podrobené ?
Vopred ďakujem.
Naposledy upravil ajobs : 15.02.06 at 12:55
0 0
jeha jeha

jeha je offline (nepripojený) jeha

myslim si ze postup popisany v pism. B, poznamka plati len v pripade existencie zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia a nie vseobecne. Na zaklade akeho nariadenia, paragrafu, pokynu su danove organy na Slovensku povinne akceptovat certifikat o rezidencii v cudzine a vylucit rezidenciu na Slovensku?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

ajobs
Ahojte Poraďáci, rozmýšľal som, či túto otázku zaradiť do samostatnej témy - napr. Dary zo zahraničia, lebo nič podobné som v témach nenašiel, ale nakoniec som sa rozhodol dať túto otázku do tejto témy.
Prosím, skúste mi poradiť v nasledovnom probléme.
Slovenská fyzická osoba bude sústreďovať na svojom osobnom účte dary zahraničných donorov, ktoré budú v nešpecifikovanom časovom období slúžiť na založenie a fungovanie nadácie v oblasti charitatívnej činnosti, pomoci pri liečbe ťažkých zdravotných postihnutí a chorôb. Peniaze, ktoré budú prichádzať na účty tejto fyzickej osoby budú prevažne z USA, ale aj z iných oblastí, ktoré možno nazvať off-shore oblasti (daňové raje), najmä
Cayman Islands, British Virgin Islands, Aruba, Vanuatu a niektoré iné, ktoré vopred nie je možné predvídať.
Akému daňovému režimu SR musia byť tieto finančné prostriedky podrobené ?
Vopred ďakujem.
.
Ak vie preukázať, že sú to dary, tak (asi) nepodlieha žiadnej dani. Daň z darovania zrušili ... .
0 0
jeha jeha

jeha je offline (nepripojený) jeha

neviem nic o tejto teme, ale keby sa zalozila najprv nadacia , §12(3) tak podla §13(1) by tie prijmy boli oslobodene a myslim ze tieto prijmy nespadaju pod prijmy , z ktorych sa vybera zrazkova dan §43( nic som nenasla). teda pri tomto postupe nic specialne sa neuplatnuje , som vedla ?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jeha
neviem nic o tejto teme, ale keby sa zalozila najprv nadacia , §12(3) tak podla §13(1) by tie prijmy boli oslobodene a myslim ze tieto prijmy nespadaju pod prijmy , z ktorych sa vybera zrazkova dan §43( nic som nenasla). teda pri tomto postupe nic specialne sa neuplatnuje , som vedla ?
Práveže nadácia nie je založená, a bude iba vtedy, ak sa vyzbiera dostatočná suma peňazí, v opačnom prípade sa vrátia donorom.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

ajobs
Ahojte Poraďáci, rozmýšľal som, či túto otázku zaradiť do samostatnej témy - napr. Dary zo zahraničia, lebo nič podobné som v témach nenašiel, ale nakoniec som sa rozhodol dať túto otázku do tejto témy.
Prosím, skúste mi poradiť v nasledovnom probléme.
Slovenská fyzická osoba bude sústreďovať na svojom osobnom účte dary zahraničných donorov, ktoré budú v nešpecifikovanom časovom období slúžiť na založenie a fungovanie nadácie v oblasti charitatívnej činnosti, pomoci pri liečbe ťažkých zdravotných postihnutí a chorôb. Peniaze, ktoré budú prichádzať na účty tejto fyzickej osoby budú prevažne z USA, ale aj z iných oblastí, ktoré možno nazvať off-shore oblasti (daňové raje), najmä
Cayman Islands, British Virgin Islands, Aruba, Vanuatu a niektoré iné, ktoré vopred nie je možné predvídať.
Akému daňovému režimu SR musia byť tieto finančné prostriedky podrobené ?
Vopred ďakujem.
Podľa Zák. 595/2003 Z. z. a nasl. § 9 ods. 2 h) sú síce uvedené len dary:
Citát:
§ 9
Príjmy oslobodené od dane

...
(2) Od dane sú oslobodené aj
...

h) vecné dary alebo peňažné dary poskytované príslušníkom Hasičského a záchranného zboru, zamestnancom a členom hasičských jednotiek a fyzickým osobám pri záchrane života a majetku, 50)
koniec citátu

z čoho vyplýva, že predmetné dary uvedné v otázke nespadajú pod oslobodené príjmy, ale súčasne § 3 ods. 2 a) určuje, čo nie je predmetom dane.

Citát:
§ 3
Predmet dane

...
(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3)
príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len nehnuteľnosť ) alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,
koniec citátu

Z toho vyplýva, že ak dary neboli poskytnuté v súvislosti s príjmom zo závislej činnosti, alebo v súvislosti s príjmom z podnikania, inej samostatne zárobkovej činnosti a z prenájmu, nie sú predmetom dane.

Doplnenie: Prípadný zisk z týchto darov(napr. úroky) sú predmetom dane.
Naposledy upravil Marína : 15.02.06 at 13:36
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Marína
Podľa Zák. 595/2003 Z. z. a nasl. § 9 ods. 2 h) sú síce uvedené len dary:
Citát:
§ 9
Príjmy oslobodené od dane

...
(2) Od dane sú oslobodené aj
...

h) vecné dary alebo peňažné dary poskytované príslušníkom Hasičského a záchranného zboru, zamestnancom a členom hasičských jednotiek a fyzickým osobám pri záchrane života a majetku, 50)
koniec citátu

z čoho vyplýva, že predmetné dary uvedné v otázke nespadajú pod oslobodené príjmy, ale súčasne § 3 ods. 2 a) určuje, čo nie je predmetom dane.

Citát:
§ 3
Predmet dane

...
(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3)
príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len nehnuteľnosť ) alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,
koniec citátu

Z toho vyplýva, že ak dary neboli poskytnuté v súvislosti s príjmom zo závislej činnosti, alebo v súvislosti s príjmom z podnikania, inej samostatne zárobkovej činnosti a z prenájmu, nie sú predmetom dane.
Vďaka Marína, pomohlo mi to veľmi v rýchlej orientácii.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

jeha
myslim si ze postup popisany v pism. B, poznamka plati len v pripade existencie zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia a nie vseobecne. Na zaklade akeho nariadenia, paragrafu, pokynu su danove organy na Slovensku povinne akceptovat certifikat o rezidencii v cudzine a vylucit rezidenciu na Slovensku?
Príslušný bod B doplnený a bližšie vysvetlený.
http://www.porada.sk/showthread.php?p=183990#post183990
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Johanka
Určenie daňovej rezidencie je dôležité. Určuje, v ktorej krajine daňovník zdaňuje tzv. celosvetové príjmy.
Ritchie píše, že daňovník bol rezidentom krajiny, v ktorej pracoval. Ak má takto potvrdenú rezidenciu napr. s titulu stáleho bytu, tak je nepodávanie DP v SR v poriadku. Ale ak bol rezidentom SR aj počas práce v inej krajine, tak bol povinný podať DP v SR.
Mám chaos z termínu daňový rezident.

1. Daňový rezident je FO v tej krajine kde sa zdržiava viac ako 183 dní.
2. Trvalý pobyt ako ovplyvňuje daňové rezidentstvo ak ho mám v Slovenskej republike a 183 dní zarábam povedzme na Madagaskare.

Ozrejmite mi kto to vie, kde je FO v takomto prípade rezidentom.

Kde budem zdaňovať tak ako bolo uvedené v predchádzajúcom príspevku celosvetové príjmy.

Ďakujem

apo
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Rezident / daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou/ SR si ak máš v SR trvalý pobyt, pozri § 2 písm.d. ZoDP. Ak budeš na Madagaskare pracovať akokoľvek dlho, stále budeš rezident SR a budeš tu zdaňovať celosvetové príjmy.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Johanka
Rezident / daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou/ SR si ak máš v SR trvalý pobyt, pozri § 2 písm.d. ZoDP. Ak budeš na Madagaskare pracovať akokoľvek dlho, stále budeš rezident SR a budeš tu zdaňovať celosvetové príjmy.
Takže ono je to tak, že doma kde mám trvalý pobyt vždy podávam daňové priznanie nakoľko som rezident a až následne riešim či mi vyjde povinnosť z príjmov v cudzine platiť daň?

A nič na predchádzajúcej vete nezmení to, že na Slovensku sa v priebehu roka budem zdržiavať menej ako pol roka?

Prečo potom tenista Bcker mal v Nemecku daňový prúser na základe toho, že mu nemeckí daňováci spočítali pobyt v Nemecku a na základe toho mu dokonca hrozila basa?

Pýtam sa zo širšia preto, aby mne a možno aj ďalším poraďákom bolo celkom jasno kde majú svetobežníci ktorých je čím ďalej viac platiť dane tak aby sa nedostali do problémov..


apo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať