Zavrieť

Porady

vymahanie nedoplatkov za nezdanovany prenajaty byt

Dobry den,
Chcela by som sa poradit.
Rok byvame aj s priatelom a dalsimi spolubyvvajucimi v dvojizbovom byte. prvy polrok sme byvali s jednym parikom, a majitel bytu nam dal zmluvu len na toho chlapca na rok s tym ze on bude zodpovedny za byt a vsetko okolo toho. lenze po pol roku odisli, tak prepisal zmluvu majitel na mna. odvtedy preslo pol roka a my sme vystriedali v tom byte asi 5 spolubyvajuce. Teraz prisiel majitel s nedoplatkom za teplu vodu ze mu to mam preplatit lebo na mna je byt. Neviem este ako su uctovane tie nedoplatky teda od zaciatku roka do konca roka? alebo od urciteho obdobia a rok nato? a teda ak pyta nedoplatky len za teplu vodu, moze byt ze za energiu a plyn moze mat preplatky ale tie nam dat nechce? ale to nie je otazka. este k tej zmluve, mame tam stlpcek kde pise ze nedoplatky budeme platit my. ale cele mesacne platby za byt bolo aj vratane energii a to nevravim ze nam nikdy nedal potvrdenie ze sme mu tie peniaze dali. byvame tam od marca minuleho roka, takze nie cely kalendarny rok. Mame podozrenie ze majitel byt nezdanuje, kedze si chodi osobne po peniaze kazdy mesiac alebo ked nestiha tak mu posielame peniaze na nejaky ucet jeho kamaratky. Tak sa chcem spytat ak by chcel vymahat peniaze, a ja mu samozrejme nechcem sama dat tieto peniaze, moze nam s takou zmluvou ak nezdanuje byt nejako uskodit? ci prave naopak, mohla by som tuto zmluvu a to ze nezdanuje byt nejako vyuzit proti nemu? samozrejme len v nudzovom pripade.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    Ak máte podozrenie, že majiteľ nezdaňuje, mali by ste to nahlásiť na DU. Krásna teória, ale prax je niekde inde. V tom probléme je toľko možností a ak, že správna odpoveď ani neexistuje. Keď od teba bude chcieť niečo vymáhať, môže súdnou cestou, ale to by na seba upozornil a ak nezdaňuje, pravdepodobne to neurobí. Ale ak zdaňuje, môže a nemusí ťa zažalovať. Alebo ti dá výpoveď - ako je stavaná zmluva - je tam výpovedná lehota?
    A využiť to, že prípadne nezdaňuje - všetko sa dá využiť, je to už len otázka etiky a silného žalúdka...

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Vyúčtovanie za byt je robené za kalendárny rok. Keď máte v zmluve, že máte platiť nedoplatky, ktoré vzniknú počas roka, tak ich musíte zaplatiť. Ale normálne to býva tak, že v zmluve je uvedené, že vy uhradíte nedoplatky a majiteľ v prípade preplatkov, vráti preplatok. Ale len za tú časť roka, v ktorom ste v byte bývali. A tiež by ste mali mať riešené, ako sa bude postupovať, keď sa menia nájomníci. To ste ale mali urobiť Vy medzi sebou. Lebo teraz si neviem predstaviť, ako budete požadovať nedoplatok od spolubývajúcich, ktoré už tam nie sú. Keď majiteľ požaduje zaplatenie nedoplatkov, tak musí ten nedoplatok dokladovať, teda Vám musí ukázať vyúčtovanie od správcu.
    A k tomu vydieraniu majiteľa - no je mi z toho smutno
    to by som neurobila, urcite nie, l mozno by som to spomenula len v pripade ak by mi chcel robit vazne problemy, teda v sebaobrane, ja prave ze na taketo veci nemam zaludok, ale nechcem sa zase nechavat vyuzivat, zmluva je na mna od septembra a on chce aby som zaplatila ja cele nedoplatky za cely rok. aj ked tam sice byvam od marca, ja by som nemala problem mu tie nedoplatky zaplatit ak sa to pekne vydeli, a aj by som mu pomohla s byvalimi najomcami nejako tie peniazky popytat, ale on sa nezaujima, netrapi ho to ze to nie je fer, a nezaujima ho vobec ani to ze na to teraz hned vobec nemam prostriedky, chce ich hned. tak ako sa mam k nemu spravat ja? a preco neukaze ostatne papiere ako preplatky z plynu a energie? co ak tam sme mu pekne usetrili, to nam nic nepovie ani nechce povedat. tak co s takym clovekom?

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    johanazarku Pozri príspevok
    to by som neurobila, urcite nie, l mozno by som to spomenula len v pripade ak by mi chcel robit vazne problemy, teda v sebaobrane, ja prave ze na taketo veci nemam zaludok, ale nechcem sa zase nechavat vyuzivat, zmluva je na mna od septembra a on chce aby som zaplatila ja cele nedoplatky za cely rok. aj ked tam sice byvam od marca, ja by som nemala problem mu tie nedoplatky zaplatit ak sa to pekne vydeli, a aj by som mu pomohla s byvalimi najomcami nejako tie peniazky popytat, ale on sa nezaujima, netrapi ho to ze to nie je fer, a nezaujima ho vobec ani to ze na to teraz hned vobec nemam prostriedky, chce ich hned. tak ako sa mam k nemu spravat ja? a preco neukaze ostatne papiere ako preplatky z plynu a energie? co ak tam sme mu pekne usetrili, to nam nic nepovie ani nechce povedat. tak co s takym clovekom?
    To už je o ľuďoch a o dobre písaných zmluvách, ale na tie človek nemyslí na začiatku, až keď vzniknú problémy. V každom prípade by som trvala na riadnom vyúčtovaní všetkých energií a neuspokojila by som sa len s nejakou xls vyrobenou tabuľkou, ale chcela by som všetky podklady, na základe ktorých vyúčtovanie robil. A kým ich nedodá, nemôže od teba pýtať peniaze za vyúčtovanie, ktoré neurobil. Tým aspoň získaš čas. Môžeš tiež argumentovať, že zmluva je písaná na teba až od septembra, takže by tam prichádzal do úvahy len nejaký pomer. Na súdoch obstojí len to, čo je napísané a podpísané. Inak je to len tvrdenie proti tvrdeniu.
    Skús navrhnúť vlastné riešenie (spomínanú pomoc pri vymáhaní) a keď to nepomôže - no holka - nezávideniahodná situácia. V podstate na teba nič nemá a môže operovať len tým, čo je napísané v zmluve. Ide potom len o to, kto má väčšiu výdrž a pevnejší žalúdok. (a prípadne lepšieho právnika)
    Dakujem pekne za radu, no nejako to uz dopadne,, ja som vacsinou taka ze sa branim ale ak sa mam tahat po sudoch, to mi za tie nervy nestoji ani on ani nikto iny a peniaze si pozicam, ale este jedna otazocka, ako by som mohla zistit alebo mat istotu teda ci ten byt zdanuje alebo nie? vedia o nas susedia ale sam nam povedal ze nie sme prihlaseny do toho bytu, byvame tam 4 ale sam vravel ze su tam nahlasene dve osoby, ako som vravela po peniaze si sam chodi alebo ich raz za cas posielame na ten ucet nejakeho kamarata, a co sa tyka susedov este, stale vravel ze im mame povedat ze je to rodina a byvame tam zadarmo. su to priznaky toho ze nezdanuje byt nie? To len aby som vedela do akeho rozsahu sa mozem branit.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    johanazarku Pozri príspevok
    Dakujem pekne za radu, no nejako to uz dopadne,, ja som vacsinou taka ze sa branim ale ak sa mam tahat po sudoch, to mi za tie nervy nestoji ani on ani nikto iny a peniaze si pozicam, ale este jedna otazocka, ako by som mohla zistit alebo mat istotu teda ci ten byt zdanuje alebo nie? vedia o nas susedia ale sam nam povedal ze nie sme prihlaseny do toho bytu, byvame tam 4 ale sam vravel ze su tam nahlasene dve osoby, ako som vravela po peniaze si sam chodi alebo ich raz za cas posielame na ten ucet nejakeho kamarata, a co sa tyka susedov este, stale vravel ze im mame povedat ze je to rodina a byvame tam zadarmo. su to priznaky toho ze nezdanuje byt nie? To len aby som vedela do akeho rozsahu sa mozem branit.
    . v prvom rade ty musíš trvať na riadnom vystavení dokladu - však ak mu len tak dávaš peniažky z rúčky do rúčky, prípadne na cudzí účet - tak v prípade sporov ti nikto neuverí (ako by si dokazovala).
    takže ak je zmluva medzi tebo a prenajímateľom, tak platiť jedine jemu na účet, alebo do ruky, ak ti dá príjmový doklad.
    ak chceš bonznúť, treba napísať na DU.

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    johanazarku Pozri príspevok
    Dakujem pekne za radu, no nejako to uz dopadne,, ja som vacsinou taka ze sa branim ale ak sa mam tahat po sudoch, to mi za tie nervy nestoji ani on ani nikto iny a peniaze si pozicam, ale este jedna otazocka, ako by som mohla zistit alebo mat istotu teda ci ten byt zdanuje alebo nie? vedia o nas susedia ale sam nam povedal ze nie sme prihlaseny do toho bytu, byvame tam 4 ale sam vravel ze su tam nahlasene dve osoby, ako som vravela po peniaze si sam chodi alebo ich raz za cas posielame na ten ucet nejakeho kamarata, a co sa tyka susedov este, stale vravel ze im mame povedat ze je to rodina a byvame tam zadarmo. su to priznaky toho ze nezdanuje byt nie? To len aby som vedela do akeho rozsahu sa mozem branit.
    no, vzhľadom na tie informácie by som sa veľmi čudovala, keby zdaňoval. A ak áno, že priznáva plnú čiastku. Ale to je potom už len tvrdenie proti tvrdeniu - nemáš o tom žiadny doklad, resp. by si mohla použiť výpis z tvojho účtu, kde si platila tomu kamarátovi. Ak sa do toho pustíš, rozbehneš mašinériu, ktorá sa nedá len tak zastaviť. Ale verím, že v budúcnosti už bude riadna zmluva, riadne doklady, nestojí to za to... Všetko je to o ľuďoch...
    tak som sa pozrela na tu nasu zmluvu,, a jedine co by tam mohlo byt ohladom tych nedoplatkov tak len bod citujem:
    "najomca je povinny riadne a v cas platit najomne, uhradu za sluzby a preddavky na ne."
    znamena to to ze musime platit nedoplatky?

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    johanazarku Pozri príspevok
    tak som sa pozrela na tu nasu zmluvu,, a jedine co by tam mohlo byt ohladom tych nedoplatkov tak len bod citujem:
    "najomca je povinny riadne a v cas platit najomne, uhradu za sluzby a preddavky na ne."
    znamena to to ze musime platit nedoplatky?
    Tak toto je otázka na právnika. A verím, že ani právnici sa nezhodnú na jednom názore.

    vymahanie nedoplatkov za nezdanovany prenajaty byt

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.