Zavrieť

Porady

Hranica pozemku

Pekny den.
Moja zahrada susedi s pozemkom na ktorom si sused pristaval garaz a dielnu.
Nakolko mam uz stary plot a sused si postavil stavby, ktorych strechy boli 1 cm od plota, chcem postavit novy plot. Sused navrhol, ze pred stavbou plota bude dobre zavolat geodeta. Ten na nase prekvapenie vytycil hranicu cca 10 az 60 cm od plota na susedovom pozemku, takze teraz strechy tychto budov su ciastocne nad mojim pozemkom. Sused by chcel odkupit tychto cca 10 m2, ale ja s tym nesuhlasim, nakolko mam uzky pozemok a tiez planujem v buducnosti stavat. Stavby su pred kolaudaciou.
Chcem poprosit o radu, ako mam postupovat, ked sa nechcem vzdat svojho pozemku. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    § 135c OZ


    (1) Ak niekto zriadi stavbu na cudzom pozemku, hoci na to nemá právo, môže súd na návrh vlastníka pozemku rozhodnúť, že stavbu treba odstrániť na náklady toho, kto stavbu zriadil (ďalej len "vlastník stavby").

    (2) Pokiaľ by odstránenie stavby nebolo účelné, prikáže ju súd za náhradu do vlastníctva vlastníkovi pozemku, pokiaľ s tým vlastník pozemku súhlasí.

    (3) Súd môže usporiadať pomery medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby aj inak, najmä tiež zriadiť za náhradu vecné bremeno, ktoré je nevyhnutné na výkon vlastníckeho práva k stavbe.


    treba dať pozor, aby sa sused nedomáhal nadobudnutia vlastníckeho práva titulom vydržania

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Mal sused Tvoj súhlas na stavbu garáže a dielne de facto na hranici pozemku?
    Pri dnešnej bezohľadnosti niektorých ľudí by ma ani neprekvapilo, keby to bol zo susedovej strany zámer - najprv si postaviť stavby, potom zavolať geodeta /nie je to náhodou jeho známy?/ a napokon Ťa tlačiť do predaja z Tvojho pozemku...
    Prečo neprišiel s tým návrhom volať geodeta predtým, ako začal stavať?
    Teraz má pred kolaudáciu, tak čo s tým? Mne to pripadá z jeho strany skôr ako vydieranie a nie konanie z nevedomosti... Však ktorá stavba na Slovensku sa zbúrala? Viem len o jedinej - na Družstevnej ulici v Malackách...

    Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

    Erzebeth
    Ak je stavba pred kolaudáciou, bolo na ňu vydané stavebné povolenie. Ty si sa zrejme neodvolal a tým si súhlasil so stavbou. No pravdou je, že lepšie by bolo bývalo, keby sa geom. plán vyhotovil pred výstavbou budov a nie až pred stavbou plota. No ale čo už. Môžeš požiadať, aby skrátil strechu alebo nechať teraz vec  tak ako je. Pozemok mu odpredať nemusíš, keď nechceš.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Za osadenie stavby na pozemok zodpovedá stavebník. Mal si teda pred začatím stavby nechať vytýčiť pôdorys resp. vytýčenie mohol robiť na vlastné riziko. Ak teda mal v nákrese/projekte stavbu na hranici pozemkov, bol povinný to dodržať. Inak nestaval v súlade s dokumentáciou, na čo je potrebné upozorniť stavebný úrad.

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Erzebeth Pozri príspevok
    Ak je stavba pred kolaudáciou, bolo na ňu vydané stavebné povolenie. Ty si sa zrejme neodvolal a tým si súhlasil so stavbou. No pravdou je, že lepšie by bolo bývalo, keby sa geom. plán vyhotovil pred výstavbou budov a nie až pred stavbou plota. No ale čo už. Môžeš požiadať, aby skrátil strechu alebo nechať teraz vec  tak ako je. Pozemok mu odpredať nemusíš, keď nechceš.
    Je tu aj možnosť, že sused staval bez stavebného povolenia aj bez susedovho súhlasu, a teraz chce stavbu dodatočne "obieliť". Vôbec by ma to neprekvapilo. Čoho všetkého sú niektorí susedia schopní... aj tí naši si domček "neplánovane" rozšírili o garáž bez súhlasu stavebného úradu a suseda mala tú drzosť detinsky tvrdiť, že oni za to nemôžu , že to projektant a stavbyvedúci... A čo na to stavebný úrad? Tie pokuty, ktoré má v právomoci vyrúbiť, sú pre takýchto arogantných ľudí len drobné... Alebo nejaké "drobné" dostanú štátni úradníci za zavretie očí a umiestnenie pečiatky na príslušnom papieri...

    Nik Ťa nemôže prinútiť, aby si mu predal svoj majetok. Iba súd... Ale to sused predsa robiť nebude, žalovať Ťa. Však on užíva Tvoj majetok /aj keď len 10m pozemku/ tak či tak. Vlastne ťa okradol /či už úmyselne alebo neúmyselne/ a znehodnotil tými stavbami Tvoj pozemok - keďže je, ako píšeš, úzky a znevýhodnil Ťa pri potenciálnej stavbe Tvojho domu.
    Tiež bude rovnako benevolentný, keď by si chcel stavať na hranici Vašich pozemkov? A ako, keď to technicky ani nie je možné a je to v rozpore so stavebným zákonom?
    Naposledy upravil Oliwa : 07.06.12 at 05:53

    Joozef je offline (nepripojený) Joozef

    Joozef
    Ďakujem všetkým za rady.
    Rozhodol som, že si plot postavim na svojej strane tesne za hranicou pozemkov. Ohlasim to aj na Obecnom urade, kde je oddelenie stavebneho uradu. A suseda pisomne požiadam, aby vypratal moj pozemok.
    Problem je v tom, ze sused mal vsetko pri starom plote a tak je teraz ciastocne na mojej strane plechova buda, betonove skruže, kurnik, kolmý múrik. Susedovi vyhovuje sucasny stav a zjavne nema zaujem pozemok vypratat. Ja sam s tymi jeho vecami na mojej strane nepohnem.
    Môžem mu pohroziť, že dám niakej firme vypratať jeho veci z môjho pozemku a náklady budem od neho vymáhať, je zákon na mojej strane? Alebo sa musim doprosovať, aby mi vypratal pozemok a ked tak neurobí budeme roky bez plota a ja nebudem moct pouzivat svoj pozemok? Poprosil by som o radu.

    Joozef je offline (nepripojený) Joozef

    Joozef
    Pekny den.
    Moja zahrada susedi s pozemkom na ktorom si sused postavil dom a garaz a na cierno pristaval dielnu a kurnik.
    Nakolko mam uz stary plot a sused sa natlacil az k plotu a pri manipulacii, plot ohyba na moju stranu, oznamil som mu, ze chcem postavit novy plot.
    Sused navrhol, ze pozna geodeta a toho zavola, aby vymeral hranicu. Ten na nase prekvapenie vytycil hranicu cca 10 az 60 cm od plota na jeho pozemku, takze teraz strecha jeho dielne a garaze su ciastocne nad mojim pozemkom.
    Nakolko mam uzky pozemok a v buducnosti tiez planujem stavat, mam velky zaujem na nezúžení svojho pozemku. Rad by som si postavil na svojej strane tesne za hranicou pozemkov plot. Ohlasim to aj na Obecnom urade, kde je oddelenie stavebneho uradu. A suseda pisomne požiadam, aby vypratal moj pozemok.
    Problem je v tom, ze ked sused zistil, ze nove zameranie je v jeho neprospech zjavne nema snahu pozemok vypratat ( ma tam plechovu budu, betonove skruže, kurnik, kolmý múrik a tie precnievajuce strechy ). Ja sam s tymi jeho vecami na mojej strane nepohnem.
    Môžem mu pohroziť, že dám niakej firme vypratať jeho veci z môjho pozemku a náklady budem od neho vymáhať, je zákon na mojej strane?
    Alebo sa musim doprosovať, aby mi vypratal pozemok a ked tak neurobí, budeme roky bez plota a ja nebudem moct pouzivat svoj pozemok? Poprosil by som o radu.

    Joozef je offline (nepripojený) Joozef

    Joozef
    Dakujem za odpoved.
    To vydrzanie by asi nemalo byt aktualne, lebo jednak je to novostavba a jednak je vlasnik znamy.
    V odpovedi pisete o stavbe, ale mna by zaujimalo aj to ako mam suseda presvedcit alebo prinutit, aby vypratal aj ostatne veci z mojho pozemku (plechova buda, ....)
    Dakujem.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    Joozef Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved.
    To vydrzanie by asi nemalo byt aktualne, lebo jednak je to novostavba a jednak je vlasnik znamy.
    V odpovedi pisete o stavbe, ale mna by zaujimalo aj to ako mam suseda presvedcit alebo prinutit, aby vypratal aj ostatne veci z mojho pozemku (plechova buda, ....)
    Dakujem.
    reagoval som na tvoj príspevok, ktorý ti zrušili. Inak vydržanie nie je o novostavbe ani o (ne)známom vlastníkovi. Myslel som to tak, že ak ty sa budeš na súde domáhať odstránenia stavby, on bude tvrdiť, že dobromyseľne užíva pozemok viac ako 10 rokov a nadobudol vlastnícke právo k nemu titulom vydržania a postavil si tam, čo chce. Nie je dôležité aká stará je tá stavba, ale ako dlho tvoj pozemok užíva a či je dobromyseľný.

    Vypratať môže hnuteľné veci, plechová búda je skôr stavba (neviem, či spĺňa podmienky stavby)

    tikka je offline (nepripojený) tikka

    tikka
    Jozef, mozno ti neporadim, ako by si chcel, ale napriek tomu pridam svoj nazor. Nuz stava sa hocico, tvojho suseda nepoznam, ale mozno u neho nebol zly zamer. Asi nejaky cas, mozno roky medzi vasimi pozemkami stal plot, on si staval s tym vedomim, ze ten pozemok je jeho. Kedze ste nasledne riesili plot, zrejme chcel, aby to vsetko bolo presne. Ked chudak zistil, ako sa vec ma, ze staval na tvojom, asi ho mohlo porazit. Urobil jedinu vec, co z jeho strany mohol... ponukol sa, ze ten kusok (nuz niekomu je 10 m2 nic, iny by sa o to pozabijal) odkupi.
    Kedze ani ty si nevolal predtym geodeta a nevedel si presne, kam tvoj pozemok siaha, riadil si sa podla plota. Situacia mohla byt aj takato:
    - nevolali by ste geodeta a ty by si ani nevedel, ze 10 m2 je tvojich a ze tvoj pozemok je vlastne o 10m2 vacsi, vtedy by si sa riadil asi podla plota a staval by si tak ako to bolo, ked si sa k pozemku dostal
    - nieco by si si postavil a az nasledne by sused navrhol zavolat geodeta, ten by mohol zistit, ze si naopak ty staval na susedovom pozemku. Co by si potom spravil?
    - vies, ako mas vytyceny pozemok z druhej strany? Co ak budes stavat a zistis, ze z druhej strany mas pozemok uzssi alebo, ze uz aj druhy sused si tam nieco postavil?
    Najlepsie by bolo dohodnut sa, aby ste boli spokojni obidvaja (ak sa to da). Nuz nikomu by som nepriala, aby musel burat kvoli takemuto niecomu novopostavenu stavbu,ak to urobil neumyselne, ale ani aby musel zuzovat i tak uzky pozemok. Skus mu navrhnut, ak sa to bude mozne, ze ten pozemok vymenis za nejaky iny, ktory je jeho. Aby si mal aj ty dostatocne siroky pozemok a aby "aj ovca ostala syta".

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    pivko Pozri príspevok
    Slovenská závisť , to ti chýba ten meter , nakopať ťa do g...!
    ale no tak, ak mu raz niečo patrí, prečo by sa toho mal dobrovoľne vzdávať? ten meter pozemku ani neukradol, ani si ho nezakreslelil sám. V týchto veciach treba mať poriadok, aby to nemuseli o X rokov riešiť ich deti.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    pivko Pozri príspevok
    Však mu ho chce sused zaplatiť , nechce to zadarmo.
    pochybujem, že mu ponúkol trhovú cenu, ale ok, aj keby mu ponúkal trhovú cenu, to že ho nechce predať, lebo si tam chce postaviť on niečo, z neho ešte nerobí slovenského závistlivca, ktorý potrebuje nakopať do gulí

    pivko je offline (nepripojený) pivko

    Farang pivko
    10m2= 5x2 čo tam chce postaviť kurnik?pre sliepky len aby nasral suseda. Ja by som ho nakopal a bol by pokoj.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    pivko Pozri príspevok
    10m2= 5x2 čo tam chce postaviť kurnik?pre sliepky len aby nasral suseda. Ja by som ho nakopal a bol by pokoj.
    nie, ale možno mu bude chýbať, keď bude niečo stavať, je rozdiel (ne)mať stavbu o meter bližšie k inej stavbe. Ale to je jedno, raz mu to patrí a hotovo, aj keby tam iba pestoval gramofónky

    ja by som skôr kopal ľudí, ktorí berú susedom z ich pozemkov a idú ako veľká voda

    pivko je offline (nepripojený) pivko

    Farang pivko
    Tak keď tam sused začínal stavať mal ho upozorniť nech zaplatí geodeta a zamerá hranice pozemku,ale nie teraz po fúnuse.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.