Zavrieť

Porady

predaj bytu

Ahojte. Poraďte mi prosím. Predávam družstevný byt. Bývam v ňom nejakých 12 rokov. Nie je v osobnom vlastníctve. Ak by som ho zajtra odkúpil a pozajtra predal, ako je to s daňami. Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    zákon 595/2003 o daniach z príjmov

    § 9
    1) Od dane je oslobodený príjem
    h) z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi zo zmluvy o budúcom prevode členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, uzavretej v čase do piatich rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom,

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Halli, Kvaka, Lubaba, Danielle369, verkaz, PASKOV
    6

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ty by si to prakticky ani nemusel riešiť, len oznámiť družstvu prevod (obaja) alebo zaslať zmluvu. Za zrealizovanie prepisu by nemali byť veľké platby.
    Iné je, že nahlásiš správcovi (a družstvu ako vlastníkovi) údaje k mesačným platbám a ročnému vyúčtovaniu záloh na byte.

    Obchodný zákonník:

    § 230


    Prevod práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve na základe dohody nepodlieha súhlasu predstavenstva. Členské práva a povinnosti spojené s členstvom prechádzajú na nadobúdateľa vo vzťahu k družstvu predložením zmluvy o prevode členstva príslušnému družstvu alebo neskorším dňom uvedeným v tejto zmluve. Tie isté účinky ako predloženie zmluvy o prevode členstva nastávajú, len čo príslušné družstvo dostane písomné oznámenie doterajšieho člena o prevode členstva a písomný súhlas nadobúdateľa členstva.

    pupkin je offline (nepripojený) pupkin

    pupkin
    Ďakujem za rady. Prosím ťa a nejaký vzor zmluvy prevodu členstva v družstve mi nevieš poslať? Skús mi prosím ťa ešte vysvetliť "nahlásiš správcovi (a družstvu ako vlastníkovi) údaje k mesačným platbám a ročnému vyúčtovaniu záloh na byte"? Čo to pre mňa znamená? Ďakujem.

    pupkin je offline (nepripojený) pupkin

    pupkin
    Dobrý večer. Čiže keď ho predám cez družstvo, nemal by som platiť teoreticky dane. A neviete mi poradiť, ako to prebieha na SBD (poplatky, prepis či čo, atď.)
    Ďakujem

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    pupkin Pozri príspevok
    Ďakujem za rady. Prosím ťa a nejaký vzor zmluvy prevodu členstva v družstve mi nevieš poslať? Skús mi prosím ťa ešte vysvetliť "nahlásiš správcovi (a družstvu ako vlastníkovi) údaje k mesačným platbám a ročnému vyúčtovaniu záloh na byte"? Čo to pre mňa znamená? Ďakujem.
    na bytovom ti povedia čo potrebuješ, nie je to všade rovnaké.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.