Zavrieť

Porady

Aky objem bojleru

Dobry den,
idem prerabat kotolnu, a budem davat novy bojler s pripravou na pripojenie solaru v buducnosti. Chcem dvojvalentny bojler DZ Drazice OKC NTRR/SOL, premyslam nad 300l.
vodari hovoria, ze je to zbytocne vela, no zase solaristi odporucaju tento 300l pri pouziti solaru, ktory v buducnosti planujem. Nema niekto skusenost s optimalnym objemom bojlera pre 4 clennu rodinu s vyhladom do buducna na 6 clenov? Kurit budem Viadrusom 5 clankovym + na buduci rok doplnim trubicovy solar
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  EvaB je offline (nepripojený) EvaB

  EvaB
  Tých 300l je naozaj minimum. Treba si uvedomiť, že po sprchovaní sa do bojlera dopúšťa studená voda, teda teplota vody v ňom klesá. Ak solár cez deň nahreje plný a večer sa sprchujete, tak na ráno by ste už nemali dosť teplej vody. Môže sa nahriať špirálou, ale načo potom treba solár, tá investícia sa nikdy nevráti. Ten hreje len počas dňa. Tiež sme chceli solár, ale presvedčili nás, že ak už máme čerpadlo, tak nech vodu hrejeme s ním. V tomto období ide čerpadlo max. 1 hod. denne pre 3 osoby. Problém je, že čerpadlo sa denne spína 2-3 krát (častejšie spínanie má vraj vplyv na životnosť), vždy po sprchovaní 2 osôb (to sa sprchujú baby, nie chlapi, tí nemajú takú spotrebu vody) poklesne teplota vody pod nastavené minimum a teda dohrieva. Na dohriatie 300 l vody o 6 ˚C potrebuje 15-20 minút. Ak môžem niečo poradiť, tak cirkulačka na teplú vodu môže byť problém, treba ju ale poriadne zaizolovať, ak je zapnutá ochladzovanie v bojleri je dosť rýchle. Teda cirkulačku máme väčšina dňa vypnutú, ale zasa dlho čakáme na teplú vodu v batérii. Možno by trubky na teplú vodu mali byť tenšie.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.