Zavrieť

Porady

Ako postupovat pri vymahani skody a narokovani si urokov z omeskania

Dobry den, potreboval by som poradit ako postupovat pri vymahani skody a urokov z omeskania. Pred 6 rokmi mi ukradli telefon, pachatela sa podarilo najst (aj s mojou pomocou) k cinu sa priznal a Obvodny urad mu v priestupkovom konani udelil pokutu a nariadil mu vyplatit mi nahradu skody, dotycny s tym suhlasil a pristupkove konanie bolo uzatvorene. Do dnes vsak sumu nezaplatil, Obvodny urad sa sumu snazil vymoct ale pachatel vtedy nebol nikde zamestnany ani nepoberal ziadnu podporu ani davky cize nebolo z coho strhnut nahradu skody. Viete mi poradit ako mam postupovat ak si chcem narokovat nahradu skody a aj uroky z omeskania? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Po rozhodnutí orgánu sa škoda premlčuje až po 10 rokoch (§ 110 obč.z.). Avšak, ak neboli zároveň rozhodnutím priznané aj úroky, tie sa premlčujú po 3 rokoch - musel by sa však premlčania dovolať.

    Požiadaj súd o vydanie platobného rozkazu na istinu škody a zároveň žiadaj úroky z omeškania až do zaplatenia. Úrokovú sadzbu si pozri k prvému dňu omeškania (§ 3 Nariadenia vlády č. 87/1995). V roku 2006 sa základná úroková sadzba NBS menila štyrikrát.

    Ak nechceš riskovať prípadne pri súde dovolanie sa premlčania, žiadaj úroky len za posledné 3 roky.

    Ako postupovat pri vymahani skody a narokovani si urokov z omeskania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.