Zavrieť

Porady

Ako si vybavit obciansky preukaz, ak sucasny je uz dlhsie neplatny?

Dobry den,
chcela by som sa spytat ako postupovat a co ma caka. Rok studujem v UK a o mesiac sa stahujem spat na Slovensko, kde ostavam zit a planujem si aj zmenit trvaly pobyt z okresu do okresu. Trvaly pobyt ani zdravotnu poistovnu som si na Slovensku nikdy nerusila.
Oba moje doklady, aj pas aj OP mi vyprsali v aprili. Cestovny pas som si vybavila novy tu na ambasade v Londyne, ale na Slovensku som sa zdrziavala iba cez sviatky takze OP som si nemohla vybavit, takze momentalne nie je platny.
Co ma caka ak si ho chcem vybavit po navrate na slovensko? A zaroven by som si chcela zmenit trvaly pobyt z okresu senec do okresu Bratislava? Dostanem pokutu za to, ze som dva mesiace mala neplatny obciansky preukaz aj ked som si ho nemohla vybavit?
Velmi pekne Vam uz vopred dakujem za radu!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    nedostaneš pokutu, kopec ľudí má neplatné občianske preukazy a nevedia o tom, lebo nikto sa pravidelne nepozerá na platnosť OP, zistia to, až keď ich na to niekto upozorní po predložení.

    Hankalo je offline (nepripojený) Hankalo

    Hankalo
    Tak dakujem za uistenie. a za super promptnu odpoved. este otazocka, kde ziskam informacie o tom, ako postupovat pri zmene trvaleho bydliska?

    Hankalo je offline (nepripojený) Hankalo

    Hankalo
    ak je dôvodom na vydanie nového občianskeho preukazu zmena mena, priezviska, rodného čísla alebo trvalého pobytu alebo ak občan pri žiadosti o vydanie nového občianskeho preukazu súčasne žiada o vyznačenie nového údaju, je povinný predložiť aj doklad o tejto zmene alebo doklad potvrdzujúci nový údaj,

    doklad o tejto zmene, alebo doklad potvrdzujuci tento udaj, co mam teda predlozit ked chcem zmenit bydlisko? staci vypis z katastra ze vlastnim nehnutelnost v ktorej chcem byvat? alebo to musim najprv riesit cez mestsku cast?? ospravedlnujem sa ale som v tom uplny novacik

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    Hankalo Pozri príspevok
    ak je dôvodom na vydanie nového občianskeho preukazu zmena mena, priezviska, rodného čísla alebo trvalého pobytu alebo ak občan pri žiadosti o vydanie nového občianskeho preukazu súčasne žiada o vyznačenie nového údaju, je povinný predložiť aj doklad o tejto zmene alebo doklad potvrdzujúci nový údaj,

    doklad o tejto zmene, alebo doklad potvrdzujuci tento udaj, co mam teda predlozit ked chcem zmenit bydlisko? staci vypis z katastra ze vlastnim nehnutelnost v ktorej chcem byvat? alebo to musim najprv riesit cez mestsku cast?? ospravedlnujem sa ale som v tom uplny novacik
    §3 ods. 8 zák. č. 253/98 Z.z.

    Občan je povinný pri hlásení trvalého pobytu predložiť

    a) platný občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze;4c) ak ide o dieťa do 15 rokov, predkladá jeho zákonný zástupca rodný list tohto dieťaťa,
    b) platný cestovný doklad Slovenskej republiky alebo osvedčenie o štátnom občianstve Slovenskej republiky, ak nemá občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze, 4c)
    c) doklad o vlastníctve alebo spoluvlastníctve budovy alebo jej časti podľa odseku 2 vydaný podľa osobitného právneho predpisu, 4d)

    Hankalo je offline (nepripojený) Hankalo

    Hankalo
    c, doklad o vlastnictve,
    staci mi vypis? cize toto?
    Výpis z listu vlastníctva
    Výpis z listu vlastníctva zobrazuje aktuálny stav na danom liste vlastníctva. Všetky zmeny sa postupne zapisujú a rušia v originály listu vlastníctva, výpis ukazuje len aktuálny stav bez predošlých zmien. Pre právne úkony je výpis z listu vlastníctva (overený správou katastra) dostatočný dokument a nie je potrebné požadovať kópiu originálu listu vlastníctva.
    Výpis z listu vlastníctva vydáva a overuje správa katastra a spoplatňuje sa poplatkom (kolkom) 3€ pre informatívne účely alebo 8€ pre právne účely.

    ak ano, tak ten informativny, alebo pravny? dakujem velmi pekne. a vydaju mi ho ak predlozim iba cestovny pas?? dakujem moc moc

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    (8) Občan je povinný pri hlásení trvalého pobytu predložiť
    a) platný občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze;4c) ak ide o dieťa do 15 rokov, predkladá jeho zákonný zástupca rodný list tohto dieťaťa,
    b) platný cestovný doklad Slovenskej republiky alebo osvedčenie o štátnom občianstve Slovenskej republiky, ak nemá občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze,4c)
    c) doklad o vlastníctve alebo spoluvlastníctve budovy alebo jej časti podľa odseku 2 vydaný podľa osobitného právneho predpisu,4d)


    4d) § 114 až 118 vyhlášky Úradu geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky č. 79/1996 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon Národnej rady Slovenskej republiky o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon).


    Postup pri vyhotovovaní potvrdených výpisov a kópií

    § 114
    Správa katastra vyhotoví na požiadanie výpis z listu vlastníctva alebo z pozemkovej, prípadne zo železničnej knihy, ako aj kópiu z katastrálnej mapy alebo kópiu z listu vlastníctva alebo z pozemkovoknižnej vložky, alebo z vložky železničnej knihy (ďalej len „potvrdený výpis alebo kópia“), ktorý je verejnou listinou,30) a to v požadovanom počte.
    § 115
    (1) Potvrdený výpis alebo kópia sa zásadne vyhotovuje technickými prostriedkami.
    (2) List vlastníctva možno vyhotoviť aj vo forme výstupu z automatizovaného spracovania súboru popisných informácií z katastra.
    § 116
    (1) Na kópii z pozemkovoknižnej vložky sa neplatný stav prečiarkne a výslovne sa uvedie, že táto úprava sa urobila s cieľom zdôrazniť platný stav.
    (2) Kópiu z listu vlastníctva možno vyhotoviť úradným potvrdením rozmnoženiny z originálu listu vlastníctva, ktorá obsahuje aj predchádzajúce zápisy.
    § 117
    (1) Potvrdený výpis z listu vlastníctva obsahuje len platný stav bez predchádzajúcich zápisov.
    (2) Potvrdený výpis alebo kópia obsahuje dátum vyhotovenia, odtlačok pečiatky so štátnym znakom a podpis povereného zamestnanca správy katastra.
    § 118
    Ak ten, kto požiada o vyhotovenie potvrdeného výpisu, výslovne neuvedie, že chce výpis iba z časti listu vlastníctva, vyhotoví sa úplný výpis.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.