Zavrieť

Porady

Faktura do CR

Dobry den

Potreboval by som poradit ohladne faktury do CR za tvorbu Webstranok.
Ja: Neplatca DPH
Oni: Platcovia DPH v CR

Mam fakturu vystavovat s alebo bez DPH? (na fakture by to asi nemalo byt uvedene)
Co ma byt uvedene na fakture?

Uz som prekutral asi celu poradu ale nikde som nenasiel odpoved.

Dakujem!
Usporiadat
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

§7a

(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

§ 73
Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu

(1) Pri dodaní služby, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je zdaniteľná osoba registrovaná pre daň v tuzemsku povinná vyhotoviť faktúru. Zdaniteľná osoba je povinná vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Zdaniteľná osoba vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania služby alebo prijatia platby.
(2) Faktúra musí obsahovať
a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne zdaniteľnej osoby, ktorá dodáva službu, a jej identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) rozsah a druh dodanej služby,
g) cenu služby,
h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.


Zhrnutie:
1. Povinna registracia pre IC DPH pred dodanim sluzby, podla §7a
2. Vystavenie faktury podľa §73 - bez DPH s odvolavkou podla bodu h)
3. Podať súhrnný výkaz je povinná podať aj zdaniteľná osoba registrovaná pre daň podľa § 7 alebo § 7a za každý kalendárny štvrťrok, v ktorom dodala službu podľa odseku 1 písm. d).
Naposledy upravil zk24 : 13.06.12 at 09:00
2 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Nella_2 Pozri príspevok
Neplatiteľ DPH predsa nevystavuje faktúru s DPH - nemá na to nárok.
Iné je, že by mal byť registrovaný pre DPH podľa par. 7a pri dodávaní služieb do iného ČŠ. Potom je potrebné na fa uviesť tú formulku, čo si uviedla. Ale napr. odo mňa žiadal jeden zákazník z Čiech, aby som mu tam uviedla aj to, že nie som platiteľ DPH.
To že nevystavuje s DPH je jasné. Ale že žiadnu DPH nerieši podla mna nie je až tak celkom pravda. Podla mna by mala byť povinna registracia podľa §7a a o DPH musi uviesť tu formulu na prenos danovej povinnosti. A takisto podať súhrnny vykaz...

Aspon my to riešime tak ze "nie sme platiteľmi DPH" uvádzame pri dodaní v rámci slovenska. Pri dodaní do zahraničia uvádzame IC DPH a odkaz na smernice o prenose danovej povinnosti
1 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

1. Ak je miesto dodania v ČR, tak ak dodávate ˇpre platiteľa DPH v ČR, tak sa prenáša daňová povinnosť naňho
2. Ak fakturujete českej firme - neplatca DPH, nedá sa previesť daňová povinnosť, máte povinnosť sa registrovať v CZ.

Dúfam, že je to tak, takto som to pochopila ja, podľa potreby prosím kompetentnejších o ujasnenie a opravu. Vďaka.
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

mondes Pozri príspevok
1. Ak je miesto dodania v ČR, tak ak dodávate ˇpre platiteľa DPH v ČR, tak sa prenáša daňová povinnosť naňho
2. Ak fakturujete českej firme - neplatca DPH, nedá sa previesť daňová povinnosť, máte povinnosť sa registrovať v CZ.

Dúfam, že je to tak, takto som to pochopila ja, podľa potreby prosím kompetentnejších o ujasnenie a opravu. Vďaka.
Ja len doplnim: stavebne prace - §16 - prace na nehnutelnosti miesto dodania tam kde sa nehnutelnost nachadza. Takze:
1. Netreba sa registrovat podla §7a, pretoze nejde o §15. A tak ako pise "mondes" ak fakturujete pre platitela DPH v CZ, urobi sa prenos danovej povinnosti a firma v CZ samozdani.
2. co sa tyka registracie podla 7a, tak ako v prvom bode, len s tym ze ak fakturujete pre neplatitela DPH v CZ a DPH musi byt odvedena do statneho rozpoctu CZ (miesto dodania je v CZ), u nas plati §69 odst.2 (a niekde som citala, ze to iste plati aj v CZ):
§69 (2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku.
Takze tiez by mala odviest DPH v CZ firma, ktorej bola sluzba dodana. Ale s tymto som si nie velmi ista, nakolko som toto neriesila a bola som vzdy presvedcena, ze by sa bolo treba registrovat v CZ za platitela. Bolo by dobre keby sa k tomu vyjadril niekto, kto ma skusenost.

Tu je prispevok od Andrejky, mozno to pomoze:

http://www.porada.sk/t201370-p2-sluz...ml#post2153667

A nasla som aj toto z ceskeho zakona §94:
(9) Osoba povinná k dani se sídlem nebo místem podnikání v tuzemsku, které je poskytnuta služba s místem plnění v tuzemsku podle § 10 až 10d a § 10j osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku podle § 108 odst. 2, se stává plátcem dnem poskytnutí těchto služeb. Plátce je povinen přiznat a zaplatit daň již ze služby poskytnuté tento den.
Naposledy upravil nika.sum : 03.10.12 at 10:25
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Zdenka175 Pozri príspevok
Toto je príspevok od SRSKA:

z drsr.sk k registrácii podľa § 7a vyberám:

Žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak
- je už registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH alebo
- príjme službu oslobodenú od dane v tuzemsku. resp. dodá službu
oslobodenú od dane v členskom štáte príjemcu služby,
- je služba prijatá od poskytovateľa usadeného v treťom štáte alebo je
dodaná príjemcovi usadenému v treťom štáte
- ak dodáva službu nezdaniteľnej osobe z iného členského štátu (napr.
občanovi).
- ak dodáva alebo prijíma služby, pri ktorých sa miesto dodania služby určí
podľa § 16 zákona o DPH


viac o registrácii podľa § 7a


z tohto zas ja chápem, že ak fakture do CR občanovi, nie je povinnosť registrácie či ako to vy rozumiete?
Zdenka ak poskytujete alebo prijimate sluzby podla §16 tak nemate povinnost sa registrovat. Podla §7a je povinna sa registrovat ZO kt, poskytuje alebo prijima sluzby podla §15 odst.1.
Takze ak fakturujete nezdanitelnej osobe, cize nepodnikatelovi sluzby podla §15, tak je miesto dodania tam kde sa nachadza dodavatel, cize vy a nemate sa povinnost sa registrovat. Ale pozor pri sluzbach podla § 16 , sice nie je povinnost sa registrovat podla §7a, nemusi byt miesto dodania v tuzemsku ale v ICS a moze vzniknut povinnost sa registrovat v danom state. Zalezi od sluzby...Cize nie je fakturacia ako fakturacia:-)
Naposledy upravil nika.sum : 03.10.12 at 10:02
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

miro_l Pozri príspevok
Účtovníčka CZ firmy vyžaduje IČ DPH nakoľko sme boli povinní sa v CZ registrovať pre DPH. Odvoláva sa na § 94 / 13 Českého zákona.
Nám by to formou dobropisu poprípade opravnou faktúrou vyhovovalo najviac. S protifaktúrou prišli oni. Majiteľ s ňou súhlasil.
Skutočne neviem. Registrovať ? Áno, nie?
No ja si myslim, ze oni by skor mali pozriet na §94 odst.9, ktory ak tomu dobre rozumiem by mal byt nas §69 odst.2. A tym padom sa Vas netyka §94 odst.13 takze pri Vasej fakture nebol podla mna dovod sa registrovat v CZ, nakolko ste spravili prenos danovej povinnosti a tym ze Vam oni vystavili fakturu s DPH ceskou, sa DPH dostane kam ma, cize do statneho rozpoctu CZ, tiez sa nemate preco registrovat. Ale tiez si myslim, ze to malo byt riesene opravnou fakturou.
Naposledy upravil nika.sum : 03.10.12 at 11:46 Dôvod: veta: tym padom....§94 odst.13 (nie 9)
1 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

Ak si Ty neplatiteľ DPH, tak žiadnu DPH na faktúre neriešiš. Akurát na faktúre uvedieš, že si neplatiteľ DPH.
0 0
Michal Ovsanik Michal Ovsanik

Michal Ovsanik je offline (nepripojený) Michal Ovsanik

Dakujem za odpovede

Este otazka
Ak sme obaja neplatcovia DPH?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Nella_2 Pozri príspevok
Ak si Ty neplatiteľ DPH, tak žiadnu DPH na faktúre neriešiš. Akurát na faktúre uvedieš, že si neplatiteľ DPH.
Nejaká zmena v zákone? Ušlo mi niečo?
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

zk24 Pozri príspevok
Nejaká zmena v zákone? Ušlo mi niečo?
Neplatiteľ DPH predsa nevystavuje faktúru s DPH - nemá na to nárok.
Iné je, že by mal byť registrovaný pre DPH podľa par. 7a pri dodávaní služieb do iného ČŠ. Potom je potrebné na fa uviesť tú formulku, čo si uviedla. Ale napr. odo mňa žiadal jeden zákazník z Čiech, aby som mu tam uviedla aj to, že nie som platiteľ DPH.
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

zk24 Pozri príspevok
To že nevystavuje s DPH je jasné. Ale že žiadnu DPH nerieši podla mna nie je až tak celkom pravda. Podla mna by mala byť povinna registracia podľa §7a a o DPH musi uviesť tu formulu na prenos danovej povinnosti. A takisto podať súhrnny vykaz...

Aspon my to riešime tak ze "nie sme platiteľmi DPH" uvádzame pri dodaní v rámci slovenska. Pri dodaní do zahraničia uvádzame IC DPH a odkaz na smernice o prenose danovej povinnosti
Áno - to že na faktúre žiadnu DPH nerieši, som myslela tak, že proste vo fakturovanej sume sa mu žiadna DPH neobjaví.
0 0
KKatika KKatika

KKatika je offline (nepripojený) KKatika

Dobrý deň, sme slovenská firma, platca DPH, budeme vykonávať stavebné práce v ČR neplatcovi DPH. Viem, že máme povinnosť zaregistrovať sa ako platca DPH v ČR, z toho vyplýva povinnosť podávania daňového priznania k dani z DPH. Chcem poprosiť o radu skúsených čo ešte k tomu treba, aké povinnosti máme. A čo v prípade ak nakupujeme materiál v SR, uplatníme si DPH na vstupe, a tento materiál je použitý v ČR? Máme vôbec nárok na túto DPH? A akým spôsobom potom účtujem o DPH zaplatenej v ČR?
Vďaka za akékoľvek info.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ved to je súbor otázok. nakúpený materiál v SR vyriešite podľa faktúry - asi si DPH odpočítate. Ten potom premiestnite do ČR - ved ako inak?....to ej samostatné dodanie, ktoré podlieha samozdaneniu v ČR.
Účtovanie vyrieši účtovníčka, mne sa osvedčil samostatný okruh v mene CZK - kvôli DPH v CZK. Duálne v EUR v slov.účtovníctve.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dobry den, chcela by som sa opytat. Ak SZCO platca DPH, prijme tovar z Polska bez DPH. Tovar pride na SR a za niekolko dni je vyvezeny do Ceska bez DPH. V takom pripade sa neziada o vratenie DPH, kedze tam ziadna nefiguruje? Mam pravdu?
Dakujem za odpoved.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nadobudnutie tovaru z Poľska je samostatné plnenie, rovnako ako dodanie do ČR.
tovar samozdaníš, a do ČR fakturuješ bez DPH - nárok na odpočet je.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dakujem za odpoved.
0 0
Misicka21 Misicka21

Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

Miška
Prosím aj ja o radu
Ideme vykonávať práce, služby pre Čechov, práce na Slovensku, ktorý na objednávke majú IC DPH aj CZ aj SK, čo to pre mňa znamená??
Fakturujem s DPH??
0 0
Misicka21 Misicka21

Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

Miška
prosím, potrebujem vystaviť fa....
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, mam otazku. Nejakym nedopatrenim som teraz zistila, ze klient mi v 2Q/2012 vystavill faktury za sluzby (§15 odst.1) do IČŠ s tym ze dal sumu namiesto pri oslobodene, mimo DPH. Nastastie splnil podmienku:
h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.

Opravujem: na zahranicnej fakture ak je sluzbu povinny platit prijemca ma byt suma zaradena v riadku mimo DPH alebo oslobodene? Ja som si vsimla, ze mne to dava program do mimo DPH.
Hoci som podobnu otazku dala aj do temy MRP (kvoli spravnemu zadaniu kodov), rada by som vedela aky mate nazor, co je spravne ked to hadze do mimo DPH alebo oslobodene?
Naposledy upravil nika.sum : 08.08.12 at 08:18
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Misicka21 Pozri príspevok
Prosím aj ja o radu
Ideme vykonávať práce, služby pre Čechov, práce na Slovensku, ktorý na objednávke majú IC DPH aj CZ aj SK, čo to pre mňa znamená??
Fakturujem s DPH??
Nerobila som s tymto este, ale logicky podla mna treba urcit kde je miesto dodania prac. A podla toho sa zariadit, zistit od Cechov pod ktorym IC DPH tu sluzbu objednavaju. To je moj nazor, budem rada ak ho este niekto doplni.
0 0
Načítať ďalšie