Zavrieť

Porady

zamestnanie vs zivnost vs firma

Rozhodujem sa medzi zamestnanim pre jednu firmu a zivnostou (dlhodoba zmluva -staly prijem s danou firmou), pripadne zalozenim firmy. Legislativa v tejto oblasti sa rychlo meni (starsie temy na porade su uz zrejme neaktualne), vedeli by ste niekto poradit, pripadne popisat vyhody a nevyhody jedneho a druheho. Zakladne rozdiely ovladam, skor mi ide o prakticke skusenosti a tiez o konkretnosti ohladom poisteni (zdravotne, nemocenske, dochodkove, socialne, garancne) a uplatnovania vydavkov (realne, paušal a pod.).

Zivnost - vyhodou je ak si uplatnim vydavky, tak je vyssi cisty prijem. Nevyhodou je ze nie som dochodkovo a nemocensky poisteny. Viacej administrativy a naklady na uctovnictvo, danove priznanie a pod. Tazsie ziskat hypoteku.

Mate este nejake dalsie konkretnosti a rady, co by som mal brat do uvahy?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sroservis je offline (nepripojený) sroservis

    sroservis
    Dobry den,
    lenze tie nevyhody, ktore uvadzate vyssie sa podla mojho nazoru so zivnostiu az tak nespajaju.
    Vyhodou zivnosti je jednoducha administracia, nizke pociatocne naklady, jednoduche uctvovnictvo, ktore mozno zvladnete aj sam, v podstate odvodove prazdniny prvy rok.
    Nevyhodou je neobmedzene rucenie, ale to treba vnimat vzdy v kontexte zvoleneho predmetu cinnost. Aj mne sa javi, ze zivnost je vhodna na rozbeh podnikania, alebo na podnikanie popri zamestnani.
    Pri pravnickej osobe napr. sro je vsetko administrativne a teda aj financne narocnejsie, naviac kazdy prijem z vynimkou vyplaty podielu na zisku podlieha aj niektorym socialnym odvodom, co nie je zle - je potrebne mysliet aj na buducnost, najma ak sucasne nie ste zamestnany, ale z kratkodobeho hladiska to ma negativny efekt. Ak sro nema zodpovedajuce vlastne imanie, resp nevyplaca pravidelny prijem konatelovi/spolocnikovi, zrejme existencia samotnej sro, banku pri ziadani hypoteky neoslni.
    Ja vzdy odporucam, aby sa klient realne zamyslel, co chce robit v priebehu par rokov. Ak si che podnikanie len vyskusat, tak zrejme staci zivnost a opatrne vykonavana. Ak je klient naozaj pripraveny investovat vela energie do rozbehu podnikania, ma jasnu predstavu, co bude robit, pripadne predmet podnikania je rizikovejsi /ja ako rizikove vnimam napr. restiky/, moze zacat aj so sro, pretoze v druhom roku, ked pominu vyhody odvodovych prazdnin, nebude musiet riesit nove nastavenie podnikania /zalozenie sro, vzetky nove povolenia a ohlasenia v pripade prevadzkarni, oznamovanie zmien partnerom apod.
    Takuto uvahu si vsak kazdy musi urobit sam.
    Pekny de.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lipanek Pozri príspevok
    viem sledujem to ....ale toto mi nepočká.....
    Ak ti to súri, neponáhľala by som sa so založením s.r.o., ale začala podnikať ako SZČO. Začínajúci živnostník platí odvody len do zdr.poisťovne (t.č. z minima 47,58€ mesačne), do SP najskôr od 1.7.2013, ak tvoj príjem do konca roka 2012 dosiahne 12-násobok min.vymer.základu

    Ak sa situácia ujasní, môžeš v budúcom roku prejsť zo SZČO na s.r.o.
    Zrušenie živnosti - ak by podnikanie nevyšlo, je oveľa jednoduchšie ako likvidácia s.r.o.
    Naposledy upravil veronikasad : 21.06.12 at 15:22

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    Počkaj si ešte chvíľu. Odpovede platné dnes budú o pár mesiacov len minulosťou...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    SilMar Group Pozri príspevok
    Počkaj si ešte chvíľu. Odpovede platné dnes budú o pár mesiacov len minulosťou...
    súhlasím, toto na nás nová vláda chystá

    http://www.porada.sk/attachment.php?...5&d=1340099111

    lipanek je offline (nepripojený) lipanek

    lipanek
    vdaka, mne ide o to co ziskam a co stratim zivnostou. zacinam mat pocit ze zivnost sa neoplati. .... a potrebujem aby ma niekto presvedcil ze zivnost sa oplati . Hlavne voci nevyhodam co som spominal.

    rabek je offline (nepripojený) rabek

    Informacne technologie :-) rabek
    Ja som si zalozil s.r.o. skoro po 7 rokoch fungovania zivnosti, ked som si bol 100% isty t.j. zivnost bola v strate iba prvy rok fungovania , ostatne roky v zisku . Samozrejme prechod na s.r.o. ma aj vyhodu,kde peniaze , ktore som zaplatil ako zivnostnik na odvodoch teraz mozem investovat do podnikania, kedze som aj zamestnany, tak som platil odvody aj aj.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    lipanek Pozri príspevok
    Rozhodujem sa medzi zamestnanim pre jednu firmu a zivnostou (dlhodoba zmluva -staly prijem s danou firmou), pripadne zalozenim firmy. Legislativa v tejto oblasti sa rychlo meni (starsie temy na porade su uz zrejme neaktualne), ..................?
    trochu sa téma zúžila na živnosť vs SRo, ale zadávateľ sa rozhoduje medzi zamestnaním a živnosťou. A v tejto dileme by som uprednostnila zamestnanie.

    zamestnanie vs zivnost vs firma

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.