Zavrieť

Porady

môže mi niekto zvýšiť nájom za rok o 600%

DOBRý DEň,pomôže mi niekto? podnikám od roku 1997.od uvedeného dátumu som v podnájme správcov bytov OSBD -Prievidza.kutica -spoločné priestory- kočikáreň.Mal som uzatvorenú zmluvu o prenájme nebyt priestorov na sumu 457 SK/mes. za plochu 22m2vrátane skladíku.zmluva bola na dobu neurčitú. No v roku 2011 som obdržal novú nájomnú zmluvu na sumu 101EUR/mesiac čo je 600% nárast. AK zmluvu nepodpíšem , rozviažu so mnov nájomný pomer, je to jediný môj príjem a inú prácu nemám tak som to podpísal,nemal som na výber. živím Rodinu poskromne.Údajne výšku nájomného odsúhlasilo vedenie OSBD- o nás bez nás- že je to bežné nájomné v našom meste.ako dôvod udali že nájom mi zvyšujú na základe , že sme frekventovaná ulica,že keď nebývam v paneláku musím ešte platiť príplatok 50% navyše čo je predpokladám diskriminačné.Ďalej mám v zmluve uvedené, ak dôjde k poškodeniu mojej prevádzky pôsobením , vody, el, plynu, tak osbd nezodpovedá za uvedené škody aj keď sú podľa môjho názoru za to zodpovedný, predsa poberajú nájomné. Nikto z majiteľou bytov nečítal moju nájomnú zmluvu, ani nevedia koľko platím, schôdze nebývajú ale vedenie osbd rozhodlo.Teraz mi zas zvýšili nájomné o 5% o mieru inflácie- už som zúfalý z tej sumy, keby to bol normálny priestor, no je to len pivnica pod činžákom na mrtvom sídlisku.

prosím čo mám podniknúť , je normálne zvýšiť nájomné o 600%, Je normálne platiť o 50% viacej ako tí čo bývajú v tom paneláku a majú tam nejaký prenájom nebyt.priestor. mám nejakú šancu na zníženie nájomného? v zmluve je napísané, že zmluvaq sa dá doplňať na základe vzájomnej dohody.ak by som nepodpísal nové zvýšenie , môžu rozviazať nájomný pomer so mnou? poradte prosím. OSBD prievidza je - prehnitý komunizmus pod vedením lumpov......- nech všetci viete.40 kancelárii, ručná práca,100 zamestnancov -2000bytov v správe.
Naposledy upravil macíík : 25.06.12 at 09:03 Dôvod: pravopis
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

PASKOV Pozri príspevok
Vidím, že někteří optimisti chtějí mít opravený BD a z vlastní kotelnou zadarmo.

PS
Myslím si, že je nutné rozumět FO a jeho účelu.

PS
Neplatiči jsou samostatná kapitola a správce je musí neodkladně řešit.
Paskov, až taký optimista, ako si to ty nazval - nie som. Zaujímalo ma zvýšenie FO v súvislosti s zriadením nového účtu, ako ho prezentoval domovník. Ak sa bude zvyšovať FO z dôvodu zvýšených nákladov na výstavbu lokálnej kotolne, dúfam, že sa to dozviem na domovej schôdzi, nie pri dverách bytu.
1 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

To zvýšenie nájomného o 600% je nie zo strany správcu opodstatnené. Vyžiadaj si zápisnicu z prejednania zvýšenie s vlastníkmi bytov. Mohli ti zvýšiť nájomné po vzájomnej dohode (toto by malo byť dohodnuté v zmluve o nájme). Keď im nestačí nájomné, ktoré platíš, prípadne zvýšené s ktorým budeš súhlasiť, nemusia mať ani žiadne. Bolo by tiež treba zistiť, či o tie priestory nemá niekto záujem a za aké nájomné.
V každom prípade je toto nájomné vysoké. Nájdi si nové priestory a daj pozor na to, čo je dohodnuté v zmluve.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

macíík Pozri príspevok
OSBD prievidza je - prehnitý komunizmus pod vedením lumpov......- nech všetci viete.40 kancelárii, ručná práca,100 zamestnancov -2000bytov v správe.
Niet slov, ale vďaka nemenovanému easy programu takýto počet bytov vedia robiť 4 ľudia. Úspora nákladov na mzdy evidentná. Ale na druhej strane zase, držia zamestnanosť v regióne, či nie?

To veronikasad:
Fond opráv je "v mínuse" len z jediného dôvodu. Správcovia a predsedovia vedome alebo nevedome zahŕňajú úver do fondu a vykazujú tak jeden výsledný zostatok, samozrejme mínusový. Žiadajte vykazovanie týchto dvoch položiek - úveru a FOÚ samostatne. A celkom určite FOÚ nebude mínusový.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

veronikasad Pozri príspevok
Halli, máme úplne rovnaký problém. Doteraz sme platby posielali na účet OSBD, ktoré nám robí správcu (väčšina bytov je v osob.vlastníctve). Od 1.7.2012 "ktosi" rozhodol - žiadna schôdza nebola, že každý bytový dom v správe OSBD bude mať samostatný účet. Posiela sa naň celá suma "nájomného", vrátane fondu opráv.

Ako to v našom dome vyzerá som písala v prísp. č. 7.
Veronika, možno je to tým, že väčšina bytov nebola v osobnom vlastníctve a dom vlastne patril vlastne OSBD. Ale ak ste prekročili väčšinu v prospech individuálnych vlastníkov OSBD už nemôže vystupovať ako väčšinový vlastník .

A ten účet je predsa povinný zo zákona.

182/1993, § 8, odsek 3

(3) Správca je povinný viesť samostatné analytické účty osobitne za každý dom, ktorý spravuje. Prostriedky získané z úhrad za plnenia od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv (ďalej len "majetok vlastníkov") musí správca viesť oddelene od účtov správcu v banke, a to osobitne pre každý spravovaný dom. Majiteľom účtu domu zriadeného správcom v banke sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome; správca je príslušný disponovať s finančnými prostriedkami na účte domu a vykonávať k tomuto účtu práva a povinnosti vkladateľa podľa osobitného zákona o ochrane vkladov12aaa). Majetok vlastníkov nie je súčasťou majetku správcu. Majetok vlastníkov nesmie správca použiť na krytie alebo úhradu záväzkov, ktoré bezprostredne nesúvisia s činnosťou spojenou so správou domu. Správca nesmie využiť majetok vlastníkov vo vlastný prospech alebo v prospech tretích osôb.


veronikasad Pozri príspevok
Marcel, domová schôdza nebola, nové výmery nosil domovník aj so zmenou čísla účtu. Prezenčku so súhlasom zvýšenia dával podpisovať pri dverách bytu.

To je postup, ktorý je v rozpore so zákonom.

Bola som asi jediná z vchodu, čo som sa ho pýtala na dôvod, ostatných to nezaujímalo ...

To je žalostne málo, ale veľká voda na mlyn OSBD.

Byt máme v správe OSBD a neviem z akého dôvodu si dom zakladá samostatný účet v nemenovanej banke.

Musí, ale či zrovna v tej banke, to je otázne, vlastníci by mali rozhodnúť.

Navýšenie fondu opráv o 16 € (vraj účet nesmie byť v mínuse). Tak asi platiči budú platiť za neplatičov - tak som to pochopila ja.

Správne si to pochopila. Kde nič nie je, ani čert neberie. Na tom fonde jednoducho musia byť peniaze, aby správca mohol dávať banke príkazy na úhradu faktúr za služby, opravy, atď ...

FO sa zvyšoval postupne - prvýraz o dosť vysokú sumu pri oprave strechy, potom sa robilo zateplenie, teraz sa plánuje lokálna kotolňa ... Úvery sa postupne splácajú (aj ten za strechu už bol splatený), ale fond opráv už nikto neznížil. Nezvyšuje ho správca, len na domovej schôdzi je nás strašne málo, ktorí si dovolia vysloviť nejakú pripomienku. Ak vôbec na schôdzu prídu, tak podpíšu prezenčku a dupkajú aby schôdza rýchlo skončila, lebo začínajú televízne noviny, alebo beží nejaký televízny seriál...

§14, odsek 2

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i), § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

Zákon nepripúšťa, aby výšku tvorby FO schválila menšina vlastníkov.

Zbytok tvoria v prevažnej väčšine zálohové platby na kúrenie a TV a SV.
Máte to tam riadnu divočinu, ale len na vás záleží, ako so správcom. Ale zas nie ste sami, ak pozorne čítaš sem - tam aj SVB - BYTOVKY.

Nie som účtovník. Ale, ak by som mal robiť správu domu, tak jasné peniaze by vlastníci posielali na ten účet v banke, na základe mesačného výpisu by som si robil analytické účtovníctvo. Aj každého bytu. Ako prvá platba by bol poplatok za správu domu. Teda pre mňa. Potom poplatky, zálohy na služby, nakoniec Fond opráv.

Mesačnú fakturáciu by som rozpočítal na jednotlivé byty priebežne. Byty ktoré by si platili riadne, by mali v službách preplatok. Byty, ktoré by si neplatili riadne, podiel na službách by za nich bol uhradený, ale tým bytom by vznikal nedoplatok na FO. Ten nepodlieha ročnému vyúčtovaniu, tak by sa dal nedoplatok po troch upomienkach vymáhať radikálnejšie. Exekútorom, dražbou. A nemuselo by sa šaškovať, ako tu niektorí uvádzali, že nie je možné vymáhať nedoplatky na mesačných platbách, až po ročnom vyúčtovaní.

Ale inak by to malo OSBD, naháňať tých neplatičov, aby na tom účte chýbalo čo najmenej.

A zmluvu o výkone správy domu, každemu by mali doručiť, ak ju schváli a podpíše väčšina vlastníkov.

§ 8a

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik je záväzný pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaný nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.12e) Zmluva o výkone správy obsahuje najmä

a) vzájomné práva a povinnosti správcu a vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri zabezpečovaní prevádzky, údržby a opráv domu,
b) spôsob výkonu správy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku,
c) zásady hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi,
d) zásady platenia úhrad za plnenia a hospodárenie s nimi,
e) zásady určenia výšky platieb za správu,
f) rozsah a obsah správy o činnosti správcu podľa odseku 2.

(2) Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome. Ak správca končí svoju činnosť, je povinný 30 dní pred jej skončením, najneskôr v deň skončenia činnosti, predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti týkajúcej sa tohto domu a odovzdať všetky písomné materiály, ktoré súvisia so správou domu vrátane vyúčtovania použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia. Zároveň je povinný previesť zostatok majetku vlastníkov na účtoch v banke na účty nového správcu alebo spoločenstva.
2 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito



Halli

2 Hours Ago #14760 nakoniec Fond opráv.??? chvalabohu nie si učtovník...

Vieš, príde mi co celkom logické, že spoluvlastníci domu majú v banke spoločný účet cez ktorý spravujú svoje spoločné záujmy v dome.

Tiež mi príde logické, že banka si okamžite strhne z účtu dohodnuté poplatky za vedenie účtu.

Taktiež mi príde logické, že ten kto je štatutár domu, prípadne správca domu si tiež v súlade so zmluvou o správe domu zúčtuje poplatky dohodnuté v zmluve o správe domu a dá príkaz na ich odoslanie na svoj účet.

Potom, potom predsa ide o blaho a spokojnosť vlastníkov bytov! Aby mali vodu pre život tak dôležitú, aj teplú, nepomrzli v zime, vozili sa výťahom, svietilo sa im v spoločných priestoroch, aby si nerozbili nos, atď... Proste služby ...

No a nakoniec, aby bolo aj na opravy, modernizáciu, to tiež niečo stojí, a kto by to mal zaplatiť?

Dobrý správca si dokáže napočítať zálohy na služby s dostatočnou rezervou.

Ale, ale, ale ... Keby pes ne...., tak by sa rozpučil, vraj. Keby zároveň aj nejedol?

Ak sa nájde v dome pár takých, ktorí si myslia, že im stačí zaplatiť jednorázovo pri vyúčtovaní, tak čo? Kto a z čoho zaplatí požadované úhrady od dodávateľov služieb domu?

Správa domu z účtu domu!

Jasne, ak vidí v analytickom účtovníctve, že na Fonde opráv sú peniaze, ale zálohy nepostačujú pokryť fakturácie za služby a nepoužije ich na zaplatenie faktúr za služby, môže sa stať, že dodávateľ odstaví prívod vody. Dom si neplní svoje povinnosti vyplývajúce s ich zmluvy o zabezpečení služby.

Ale ak nedostatočné zálohy sú spôsobené neuhrádzaním mesačných preddavkov niektorých vlastníkov, je povinnosťou správy domu zo zákona tieto peniaze od neplatičov vymáhať, aj súdnou cestou. Jednoduchšie je to exekútorom, dražbou.

Boh ochraňuj spoluvlastníkov domov, bytových pred pohromou ...

Nie účtovník, laik ...

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.
Naposledy upravil sito : 26.06.12 at 17:47
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať