Zavrieť

Porady

Ocenenie malej firmy (zivnost) a nasledny jej predaj

Dobrý deň,
potreboval by som poradiť ako oceniť firmu, čital som tu viac diskusii, ale zdalo sa mi, ze to je diskusia skôr o strednych a veľkých firmách.
Moja firma má mesačné príjmy 1000,- , náklady 300,- . Hrubý zisk je teda 700,- . Majetok firmy je v hodnote iba 1500,- , zamestnancov nemám. Vedeli by ste mi poradit nejaky jednoduchy vypočet? Kupca by som mal, len fakt neviem koľko mu mam povedať, že za to chcem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Na ocenenie firiem sa pouziva prislusna metoda z vyhlasky cislo 492/2004 Z.z. Ministerstva Spravodlivosti SR o stanoveni vseobecnej hodnoty.

    Otazkou je pri tom co pises ci:

    Prijmy su viazane nejakym sposobom na tvoju cinnost, tj. ci su nejako viazane na teba, tvoje vedomosti a pod. Lebo ak firmu predas, tak ta automaticky pride o prijmy v takom pripade.

    A otazkou je o aky majetok v hodnote tych 1500 ide. Lebo ak je to majetok ktory svojim opotrebovanim, spracovani, zuzitkovanim priamo generuje ten prijem, tak na takyto majetok sa v oceneni bude prihliadat inak, ako na majetok ktory je mozne spenazit a toto nezasiahne ziadnym sposobom do prijmov spolocnosti.

    Takze jeden maly modelovy priklad:

    Vychadzajme z toho ze ten prijem 1000 Eur a naklady 300 Eur mesacne su nezavisle na tvojej nejake praci, know how a pod. A vychadzajme z toho ze ten majetok v hodnote 1500 Eur je majetok ktory sa nespotrebuva ani nezuzitkuva ani neamortizuje pri generovani prijmu. Potom podla najjednoducsej metody je hodnota firmy vypocitatelna takto:

    Prijmy mesacne: 1000
    Vydaje: 300
    Zisk pred znanenim: 700
    Dan (uz podla sadzby predpokladanej na najblizsie obdobia, lebo ide o buducu hodnotu, tj. 23 %): 161 Eur
    Naklady na zdravotne poistenie - zrazka pri vyplate podielu na zisku (tiez podla novych predpokladanych predpisov tj. vo vyske 14 %): 75,46 Eur.
    Tj. rocna vyplata zisku rocne v cistom: 463,54
    Pri rocnej urokovej miere pre diskontaciu na urovni 3 % vyzera odiskontovana hodnota nasledovne:

    Hodnota prveho roku: 463.54 x 12
    Hodnota druheho roku [463.54/1.03] x 12 tj: 450.04
    Hodnota tretieho roku: [463.54 / (1.03 ^ 2)] x 12 tj: 436,93
    Hodnota stvrteho roku: [463.54 / (1.03 ^ 3)] x 12 tj: 424,21

    A teda hodnota podniku na cistej hodnote vypleteneho zisku: 21.296.64
    A treba pricitat este hodnotu toho spenazitelneho majetku vo vyske 1500 Eur.

    Takze celkova hodnota podniku by bola pri takomto zjednoduseni: 22.769.64 Eur.

    Samozrejme ze od finalnej hodnoty sa potom este odpocitavaju rozne rizikove prirazky a koeficienty, podla rizik podniku a pod.

    Tento priklad je samozrejme zjednoduseny. Preto ho ber len ako ilustrativny.
    Naposledy upravil profesional : 25.06.12 at 09:33

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Ano, mas pravdu. Pardon. Ma to byt naozaj krat 12. To mi tam uletelo, pre prehladnost to upravujem priamo v povodnom prispevku.

    median je offline (nepripojený) median

    median
    profesional Pozri príspevok
    Ano, mas pravdu. Pardon. Ma to byt naozaj krat 12. To mi tam uletelo, pre prehladnost to upravujem priamo v povodnom prispevku.
    nič sa nedeje, stava sa. Cize by to malo byť takto hej:
    Hodnota prveho roku: 5562,48
    Hodnota druheho roku: 5562,48 /1.03 tj: 5400,48
    Hodnota tretieho roku: 5562,48 / (1.03 ^ 2) tj: 5243,16
    Hodnota štvrteho roku: 5562,48 / (1.03 ^ 3) tj: 5090,52
    A teda hodnota podniku na cistej hodnote vypleteneho zisku 5562,48 + 5400,48 + 5243,16 + 5090,52

    Ten zakon som si ešte nepozrel, najprv si ho vytlačim, ale chcem sa spytať nom je niekde uvedene, ze sa ta hodnota počita zo 4 rokov?

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    To nie je zakon. Je to vyhlaska.
    Ta vyhlaska sa odkazuje na dalsie externe normy. Primarne sa pri malych firmach pocita s max. 4 rokmi. Ja som ti uviedol modelovy priklad. Napr. pri firmach co su vedene ako Blue Chips sa bezne pocita aj z 20 az 25 romi. U nas pri malych firmach sa casto pocita na 2-4 roky. Viac ako 4 ti ziadna z pouzivanych metod nepusti.

    median je offline (nepripojený) median

    median
    profesional Pozri príspevok
    To nie je zakon. Je to vyhlaska.
    Ta vyhlaska sa odkazuje na dalsie externe normy. Primarne sa pri malych firmach pocita s max. 4 rokmi. Ja som ti uviedol modelovy priklad. Napr. pri firmach co su vedene ako Blue Chips sa bezne pocita aj z 20 az 25 romi. U nas pri malych firmach sa casto pocita na 2-4 roky. Viac ako 4 ti ziadna z pouzivanych metod nepusti.
    Prosim ťa, tá úroková miera pre diskotáciu tie 3 % to sa každý rok tie percentá prehodnocujú alebo je to stále v tej výške 3 % ?
    A ešte tá diskontácia, to mám chápat niečo ako infláciu, že sa tomu novému majiteľovi môzu zvíšiť náklady, je to niečo také hej?
    Poskytujeme služby v oblasti: Poradenstvo pri predaji firmy. Oceňovanie firiem. Tvorba business plánov a finančné analýzy. ...viac pre_podnikanie
    Niekolko poznamok:

    1. Ako spravne napisal profesional ocenovanie zivnosti je problematicke, kedze je naviazane na cinnosti jedneho cloveka. ocenit je mozne v pripade ak sa cinnost da previest na noveho majitela tak ze sa zachova uroven ziskovosti.

    2. dalej vypocet uvedeny vyssie je spravny len ciastocne. Nezohladnuje napriklad to ze firma by mala existovat aj po 4 rokoch a potencialne tvorit zisk pre majitela aj v 5,6,7,8,....roku. Kedze je problematicke pocitat zisk pre kazdy rok, v praxi sa preto po 3-5 rokoch vypocitanych sposobom vyssie pouziva tzv. perpetuita ktora zohladnuje nasledujuce roky a pripocita sa.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Perpetuity

    3. predpokladam ze diskontna sadzba 3% uvedena vyssie je len ako priklad, pretoze v praxi sa hybe skor na urovni 8% a vyssie. Vypocitava sa zvlast pre kazdu firmu ako Vazene priemerne naklady kapitalu tzv. WACC a s pouzitim Modelu ocenovania kapitalovych aktiv (CAPM). Pomerne komplikovaný výpočet, da sa vsak odhadnut - aproximovat v zavislosti od sektoru v ktorom firma posobi.
    http://sk.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1...a_kapit%C3%A1l

    4. Posledna poznamka. Zavisi od ucelu ocenenia avsak nie je nevyhnutne pre vypocet hodnoty pouzivat slovensku vyhlasku 492. Napr. v praxi sa castejsie pouziva ocenenie podla medzinarodnych standardov (aj ked nasa vyhlaska ich viac-menej zohladnuje)

    PS: Ak je to zivnost, treba sa pozriet ci povinne zdravotne odvody nie su uz sucastou nakladov.

    Ocenenie malej firmy (zivnost) a nasledny jej predaj

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.