Zavrieť

Porady

fajcenie balkon

Pekný deň, poraďáci,
včera som mal stretnutie tretieho druhu na balkóne. Prebiehalo asi takto: Otvoril som balkón vyšiel von otočil sa na suseda ktorý fajčil na vedľajšom balkóne, ktorý je o jedno poschodie vyššie od môjho:
Dobrý deň, vadí mi keď fajčite.
- choďte do izby! (nervózne)pravdupovediac som tomu nerozumel a ani nečakal tak negatívnu odpoveď, v mojej hlave začali myšlienky, že ak aj pôjdem do izby, predsa len cez okno sa ten dym dostane.
Keď fajčíte, dym prechádza aj cez okno, opakoval som.
- choďte do izby!!! (riadne nervózne)
Takže budete fajčiť aj naďalej?
to už ten chlapík asi kolo 55r. nevydržal a začal rozprávať nemecky ... ... keďže nemčinu celkom slušne ovládam, len mi chvíľu trvalo kým som začal chápať čo to hovorí a že je to nemecky ... a tiež som bol omráčený z jeho dosť tvrdých a nekompromysných ultimát ... a potom z neho vyšlo Du bist bei mir Scheise, že ak si to neviem preložiť, že si to mám nechať niekým preložiť, na to som mu odpovedal: Ich werde es versuchen ... a odišiel som z balkóna ...
Toľko moje stretnutie tretieho druhu. Aké sú teda právomoci? Čo sa smie a nesmie robiť? Mne fajčenie dosť vadí, stačí aby som zacítil vánok a hneď zatváram okno podľa kréda, prečo si mám ničiť svoje zdravie pasívnym fajčením, ak nemusím? Predsa len je tu dosť vecí, ktoré kazia život, a ktoré nevieme ovplyvniť, prečo tie ktoré vieme a môžeme neovplyvníme?
Sú tu dve veci, prvá, či môže sused fajčiť na balkóne ak to inému susedovi vadí, a druhá, jeho dosť husté vyjadrenie voči mne, ktoré sa ma dotklo.
Bohužiaľ som nenašiel domový poriadok takže neviem či to tam je niekde spomenuté. Skôr ma zaujíma či je nejaká právna norma, alebo zákon podľa ktorého postupovať.

Viem, že sú tu v témach viaceré podobné témy, ale všetko je to staršieho dáta, predsa len je dnes jún 2012
Naposledy upravil Richard : 28.06.12 at 10:35
Usporiadat
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

marleau
Ak mám vyvetrané, tak aj dym len zjednej cigarety mi narobí smrad v miestnosti.
Zaujímavý dôvod. Ale! Máš vyvetrané a pod oknom ti nekto naštartuje auto - výfukové plyny tiež stúpajú hore, zasmradia ti izbu, to je asi u teba OK? To nie je argument!
0 0
EPk EPk

EPk je offline (nepripojený) EPk

Ucinna reklama proti fajceniu
http://medialne.blog.etrend.sk/pasti...-ktore-fajcia/
0 1
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

tictac7 Pozri príspevok
...troška si tu do vás zabrdnem. Balkón nie je vo vlastníctve toho, kto vlastní byt. Balkón je súčasťou obvodového múru bytového domu, resp. fasády a preto je spoločným vlastníctvom všetkých vlastníkov predmetného bytového domu, tak ako každý iný spoločný priestor v dome. Avšak vzhľadom na to, že výstup naňho je možný len z toho-ktorého bytu, vlastník predmetného bytu je len užívateľom tohto priestoru (a preto si už podľa novej legislatívy za tento úžitok aj platí).
...na LV predsa nikto nemá uvedenú podlahovú plochu balkónov, na rozdiel od plochy bytu a pivnice....
a keď mám v kúpnej zmluve v predmete kúpy (prevodu):
a) byt č. xzy ......., s prislúcahajúcim balkónom o ploche x,yz m2, podiel 1/1
b) spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach a spoločných zariadeniach bytového domu .....
c) spoluvlastnícky podiel na pozemku parcela .....

čí je potom balkón?
0 1
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

srska Pozri príspevok
a keď mám v kúpnej zmluve v predmete kúpy (prevodu):
a) byt č. xzy ......., s prislúcahajúcim balkónom o ploche x,yz m2, podiel 1/1
b) spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach a spoločných zariadeniach bytového domu .....
c) spoluvlastnícky podiel na pozemku parcela .....

čí je potom balkón?
...máš ho na LV?

...ja viem - ja mám 8m2 balkón a 11m2 loggiu (aj v kúpnej zmluve uvedené a pôvodný majiteľ mal tiež v zmluve o prevode vlastníctva s mestom toto uvedené). Ja som si len dovolila upozorniť, na takú malilinkú dierku.
Inak po pravde, nie môj výmysel. Múdre hlavy v Lampárni v nedeľu robili výklad zákona v jednej z reportáží.....ja sa teraz len na múdru hrám....
0 1
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

tictac7 Pozri príspevok
...máš ho na LV?

...ja viem - ja mám 8m2 balkón a 11m2 loggiu (aj v kúpnej zmluve uvedené a pôvodný majiteľ mal tiež v zmluve o prevode vlastníctva s mestom toto uvedené). Ja som si len dovolila upozorniť, na takú malilinkú dierku.
Inak po pravde, nie môj výmysel. Múdre hlavy v Lampárni v nedeľu robili výklad zákona v jednej z reportáží.....ja sa teraz len na múdru hrám....
nemám tictac7 ale som ho riadne kúpil a zaplatil, takže fero tam bude spať, len keď mu dovolím lebo je to môj majetok.
pozn.: na čo prišli múdre hlavy?
0 1
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

srska Pozri príspevok
nemám tictac7 ale som ho riadne kúpil a zaplatil, takže fero tam bude spať, len keď mu dovolím lebo je to môj majetok.
pozn.: na čo prišli múdre hlavy?
múdre hlavy prišli na to, čo som písala vyššie. A teda ak sa pri obnove domu rekonštruujú aj balkóny a loggie, robí sa to zo spoločných peňazí a teda nie tak, ako to tam chceli kdesi riešiť, že tí čo balkóny nemajú, tak budú menej úveru splácať....
0 1
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

tictac7 Pozri príspevok
...troška si tu do vás zabrdnem. Balkón nie je vo vlastníctve toho, kto vlastní byt. Balkón je súčasťou obvodového múru bytového domu, resp. fasády a preto je spoločným vlastníctvom všetkých vlastníkov predmetného bytového domu, tak ako každý iný spoločný priestor v dome. Avšak vzhľadom na to, že výstup naňho je možný len z toho-ktorého bytu, vlastník predmetného bytu je len užívateľom tohto priestoru (a preto si už podľa novej legislatívy za tento úžitok aj platí).
...na LV predsa nikto nemá uvedenú podlahovú plochu balkónov, na rozdiel od plochy bytu a pivnice....
Myslíš toto?

Zákon o vlastníctve bytov
§ 10
(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.


tictac7 Pozri príspevok
múdre hlavy prišli na to, čo som písala vyššie. A teda ak sa pri obnove domu rekonštruujú aj balkóny a loggie, robí sa to zo spoločných peňazí a teda nie tak, ako to tam chceli kdesi riešiť, že tí čo balkóny nemajú, tak budú menej úveru splácať....
Tí č nemajú balkón, splácajú menej úveru - úver sa spláca z prostriedkov FO, do ktorého byty bez balkónov prispievajú menej (o tie balkóny).
0 1
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

tictac7 Pozri príspevok
múdre hlavy prišli na to, čo som písala vyššie. A teda ak sa pri obnove domu rekonštruujú aj balkóny a loggie, robí sa to zo spoločných peňazí a teda nie tak, ako to tam chceli kdesi riešiť, že tí čo balkóny nemajú, tak budú menej úveru splácať....

Mas pravdu, v nedelu to bolo velmi presne vysvetlene pravnikmi v relacii Lamparen.Nakolko su to obvodove mury domu, moze sa na nich cerpat aj dotacia z MH SR, pri konstrukcnych-systemovych vadach. Co my v nasom dome aj chceme vyuzit.
Naposledy upravil alaya1 : 27.06.12 at 15:39
0 1
callyisto callyisto

callyisto je offline (nepripojený) callyisto

mlisa Pozri príspevok
§ 127 Občiansky zákonník

(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.

ešte tak mať zadefinované čo je to "nad mieru primeranú pomerom"...
Ďakujem všetkým za príspevky, niektoré boli trošku mimo témy, tým tejto téme a žiaľ ani mne nepomohli, prosím dobudúcna 2x zvážiť.
Ďakujem mlise, za jej príspevok, ešte pred tým, než som otvoril túto tému, som sa radil s advokátom, odkázal ma bez veľkého rozmýšľania práve na tento paragraf 127, ohľadom môjho urazenia sa som to bohužiaľ nerozobral, pravd. by chýbal dôkaz, takže nabudúce si so sebou zoberiem mobil a natočím si ho ... že môžte mi to prosím zopakovať?
Riešením by mohlo byť informovať vlastníka listom (teda nie je to vlastník, býva u svojich rodičov ...), aby minimalizoval fajčenie s odkazom na tento paragraf.
P.S. Frekvencia fajčenia, za ten krátky čas čo mám túto negatívnu skúsenosť (doteraz bol chlapík asi v zahraničí, alebo niekde inde ... pretože som si to nestihol všimnúť ... a možno to len bolo tým, že som zvykol zatvárať okno neviem ...) ráno niečo po ôsmej, potom niečo po dvanástej, potom po piatej, a niečo po ôsmej ... (skoro ako po každom jedle ... takže dosť min. 4 denne ...
0 1
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

Fúúúúj, tu je ale smradu. Z tých neužitočných. Fajčila som na balkóne a odrazu mi niečo ten smrad z cigarety prerazilo.
Môj balkón je už vyvetraný, ale toto sa ešte dlho nevyvetrá.
0 1
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

callyisto Pozri príspevok
Hallooo, je tu niekto?
Nie nikto, všetci hulia na balkonoch, či od radosti, či od starosti, či nervov-to najčastejšie!, či pre pôžitok, či pre hanbu... Je to fakt hnus, ja som pred chvíľou tiež zatvárala okno...a vlastne ani ho neotvorím, nech si udržím chladnejší vzduch a tí samovrahovia nech si naháňajú infarkty...
0 1
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

ved napis rovno co chces citat, ked ti v predchadzajucej teme neporadili podla tvojho gusta a ani odkaz na temy, kde sa toto uz riesilo ti nepomohol ... usetris si klikanie na neuzitocne
0 1
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

A kurňa, nemčúr po každom jedle ide na cigu, cca 4x denne a toto je problém... Kebyže sa dostanem do intenzity fajčenia len po jedle jedna, po akých dovolenkách by som to ja chodila.

callysto, nože daj ešte, aké veci Ti prekážajú na susedoch, neochybujem, že toho bude viac...

A kľudne mi práskni neužitočné.
0 2
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
callyisto
* zákaz fajčenia v spoločných priestoroch a balkónoch (pokuta v zmysle zápisnice zo schôdze SVB, vo výške 20€)
* radí advokát (nie môj, ale RTVS): Vy máte právo požadovať, aby tento sused nefajčil na balkóne, aby ten dym nešiel k Vám, ak neposlúchne, potom to riešiť cez obec, ak ani obec nevyrieši túto situáciu, potom podať návrh na súd, aby sa mu zakázalo toto fajčenie. Niekedy naozaj stačí požiadať tohto suseda písomne, dokonca aj cez advokátsku kanceláriu, aby upustil od takého chovania, a vtedy to prestane.
Ako by riešil advokát RTVS fiktívnu situáciu, ktorá môže byť v pohode reálna ?
Sedím si na lavičke pred nejakým (buď vlastným alebo cudzím vchodom) barákom. Vietor, ba ani len vánok nepohne lístočkom. Fajčím, dym jak nad Ostravou a Kladnom dokopy.
Nefajčím na balkóne, nefajčím ani v spoločných priestoroch, nerobím iný bordel...akurát ten dym ide smerom hore.

Takže by som mal očakávať privolanú hliadku, ktorá by nič nezmohla ?
Alebo by som mal čakať predvolanie na súd, ktorý bymi zakázal fajčenie ?
Tá pokuta v zmysle zápisnice zo schôdze ? Nuž si prečítaj (otvor aj linky), čo by sa udialo s tým lajstrom.
http://www.porada.sk/t302850-zavazno...ml#post2995578
0 2

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať