Zavrieť

Porady

Som SZČO, príjem za rok 2011 som mala 3169 Eur.

Mám otázku : Podľa zákona odvody do SP sa platia pri výške 4 078 Eur. Je mi jasné, že od 1.7.2012 sa nestávam povinným platiteľom SP, to mi vyplýva zo zákona, nakoľko môj príjem za rok 2011 bol 3 169Eur.
Mám nárok na predčasný starobný dôchodok / už v marci 2012 som oň mohla požiadať/. Moja otázka znie : Keďže nie som povinná platiť zo zákona odvody SP, môžem požiadať o predčasný starobný dôchodok? Živnosť si chcem zachovať, každé aj minimálne Euro pomôže! Zisťovala som si to u všetkých ekonomov aj pobočiek Soc.poisťovne, kde mi potvrdili, že môžem požiadať o PSD a zanechať si živnosť. Všetci sa zhodli na tom, že v tomto prípade môžem mať živnosť a požiadať o PSD. Akurát na pobočke Sociálnej poisťovne v mieste bydliska ma pani smeruje k tomu, že pokiaľ mám živnosť, nemám nárok na PSD, bez ohľadu na to, že príjem za rok 2011 bol 3 169Eur a zákonom stanovený príjem je 4 078 a nejaké drobné, z ktorých sa platí odvod SP!Urobila som si odhlášku zo SP k 2.7.2012 a v ten deň chcem požiadať o PSD, s tým, že živnosť si nechám.Nechcem sa s ňou hádať pri okienku.
a dokazovať svoju pravdu, pretože ma nepočúvala , a jej jedinný argument bol, že nemôžem mať živnosť a súčasne PSD.To je to, čo Radičová uzákonila, že PSD nemôžu mať živnosť.Prosím Vás,čo mám robiť, aby som uspela. Je mi to trápne, pretože viem , že mám pravdu. Overovala som si to na rôznych pobočkách SP, kde mi potvrdili, že mám pravdu a môžem mať v tomto prípade živnosť a PSD.Zaplatila som si odvody v mesiaci jún 2 krát,aby bolo všetko v poriadku, odhlášku zo SP mám k 2.7.2012, v pondelok idem požiadať o spísanie PSD.Overovala som si cez poradu tento môj prípad, kde sa všetci zhodli na tom,že môžem byť súčasne PSD a mať živnosť,akurát dotyčná pani ma mätie a robí mi nervy !Prosím Vás odpovedzte mi ešte raz, či mám pravdu, pretože sa nemienim s niekým hádať pri okienku v sociálnej poisťovni.Mám odrobených 38 rokov a strápňovať sa za nejakých 200 Eur/ v prípade PSD idú dole percentá/mi pripadá scestné. Veľká vdaka poraďákom, fakt, cením si to ! S pozdravom Jana Nováková , veľmi pekne ďakujem !
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Janka, máš nárok na PSD. Pozri

    § 67
    Podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok
    Na začiatok

    (1) Poistenec, ktorý nie je sporiteľ podľa osobitného predpisu, 1) má nárok na predčasný starobný dôchodok, ak ku dňu, od ktorého žiada o jeho priznanie,

    a) bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov,
    b) chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a
    c) suma predčasného starobného dôchodku je vyššia ako 1, 2-násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu.56)

    (2) Poistenec, ktorý je sporiteľ podľa osobitného predpisu, 1) má nárok na predčasný starobný dôchodok, ak ku dňu, od ktorého žiada o jeho priznanie,

    a) bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov,
    b) chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a
    c) suma predčasného starobného dôchodku je vyššia ako 0, 6-násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu.56)

    (3) Nárok na predčasný starobný dôchodok podľa odsekov 1 a 2 vzniká najskôr odo dňa podania žiadosti o predčasný starobný dôchodok. Žiadosť o predčasný starobný dôchodok môže poistenec podať v kalendárnom roku najviac dvakrát.

    (4) Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku nevzniká, ak poistenec ku dňu vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba.

    (5) Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku zaniká odo dňa jeho splátky splatnej po dni vzniku dôchodkového poistenia zamestnanca alebo povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a opätovne vzniká odo dňa nasledujúceho po dni zániku tohto dôchodkového poistenia.

    ------

    Ak však príjem za rok 2012 presiahne 12-násobok min.VZ, PSD ti od 1.7.2013 pozastavia a % o ktoré bola výška PSD krátená nikdy nedoplatia.

    JuKaS je offline (nepripojený) JuKaS

    JuKaS
    Iba v prípade, ak je osoba povinne dôchodkovo poistená ako SZČO, nemôže požiadať o predčasný starobný dôchodok. Ak nie je povinnosť platiť odvody do SP, to znamená, že nie je povinne dôchodkovo poistená a je registrovaná ako SZČO, môže poberať predčasný starobný dôchodok.
    Naposledy upravil JuKaS : 28.06.12 at 23:34

    Som SZČO, príjem za rok 2011 som mala 3169 Eur.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.