Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    MiroslavV PF TU Pozri príspevok
    kupno predajna zmluva to nas zakon nepozna ta z mluva sa vola kupna zmluva ale ked ten pravny ukon nazve niekto kupnopredajna zmluva nic sa nestane. A kupna zmluva sa zaraduje k tym scudzovacim zmluvam.

    kazda nehnutelnost musi byt zapisana inak nie si vlastnikom
    menej teoretizuj ak mozem poradit tebe Je zbytocne menovat vsetky sposoby nadobudnutia vlastnictva, ked sa ta niekto pyta na zamenu. Ked raz budes pravnikom, klient ti nebude platit za keci ktore nesuvisia s tym co chce on. A mozno by som ti este poradila viac citat poradu, najdes tu z praxe viac veci ako v knihach a urcite sa ti to zide

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    rasto77747989 Pozri príspevok
    Napisal som to dost strucne.takze byt aj jeden aj druhy je v osobnom vlastnictve.malo by sa doplacat nejakych 4000e dlzka vlastnictva je viac ako desat rokov a titul nadobudnutia tomu nerozumiem ale je na byvanie nie na prenajom hadam to staci ne
    Dávam si prázdniny na Porade, včera som povedala, že sa tu ukážem 2.septembra, ale tu ešte prispejem v tejto témičke.
    Ten titul nadobudnutia rozumej ako pôvodnú zmluvu /kúpna, darovacia atď/, resp. dedenie.
    Ak by si bol dedičom v priamom rade a zdedil by si takúto nehnuteľnosť po poručučiteľovi, ktorý túto vlastnil 5 rokov, taktiež by si bol oslobodený od dane z nehnuteľnosti. Keďže píšeš, že oba byty sú vo vlastníctve už 10 rokov, takýto predaj, či zámena sú oslobodené od dane z príjmu.

    V princípe je jedno, pre akú zmluvu sa rozhodneš.
    Môže byť aj kúpna, aj zámenná. Zámenná je jednoduchšia v tom zmysle, že sa nemusia vyhotovovať 2 kúpne a právny servis okolo výmeny sa zníži o polovicu.
    V kúpnej zmluve by som v prípade doplatku za väčší byt vyjadrila hodnotu väčšieho bytu v častiach kúpnych cien a to prvá časť ako hodnota zamieňaného bytu za väščí a druhá časť kúpnej ceny spomínaných 4.000€. Samozrejme aj v kúpnej zmluve treba v ustanoveniach špecifikovať, že sa jedná o zámenu.
    Ak sa rozhodnete pre zámennú zmluvu, tiež tam v nejakom bode zmluvy vyjadrite hodnotu bytov v čase zámeny.

    Prečo to píšem...
    Môžeš sa rozhodnúť predať následne takýto byt v čase, kým tento predaj ešte nebude oslobodený od dane z príjmu. Za ten čas ho určite aj zhodnotíš. Daň by si však platil len z rozdielu medzi predajnou cenou a hodnotou bytu v čase nadobudnutia, navýšenú o výšku jeho rekonštrukcie.

    A len dúfam, že MIROSLAVV PF TU ,,co sa tyka platenia dane z predaja to by ste nasli v zakone o dani z prijmov ale pokial Vas niekto nebonzne naco si robit vydavky " - ako budúci právnik toto nemyslel vážne...
    Na Porade si ctíme zákony tohto štátu.
    Okrem iného, pri predaji nehnuteľnosti je povinnosť oznámiť miestnemu správcovi daní zmenu vlastníka a aj sa odhlásiť z platenia dane z nehnuteľnosti. Žeby sme mali nejakú dierku v zákone a správca nebol prepojený s DÚ?
    Naposledy upravil danushka : 02.07.12 at 17:38

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Bolo by dobré, keby si napísal, či sa jedná o byt v osobnom vlastníctve, alebo družstevný.
    Predpokladám, že sa pri výmene aj dopláca za ten väčší.
    Dosť významné z hľadiska dane z príjmu je aj titul nadobudnutia bytu v ktorom bývaš a dĺžka jeho vlastníctva, ak chceš naozaj kompletnú radu.
    bublifuk MiroslavV PF TU
    No úprimne výmena bytu jedine na základe scudzovacích zmlúv teda buď kúpna , darovacia zmluva u Vás by bola vhodná darovacia, ale pozor pri nej treba spraviť aj návrh na vklad do katastra pri kúpnej nie. Nehnuteľnosť je možné nadobudnúť len na základe scudzovacej zmluvy, rozhodnutia súdu, vydržaním.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    MiroslavV PF TU Pozri príspevok
    No úprimne výmena bytu jedine na základe scudzovacích zmlúv teda buď kúpna , darovacia zmluva u Vás by bola vhodná darovacia, ale pozor pri nej treba spraviť aj návrh na vklad do katastra pri kúpnej nie. Nehnuteľnosť je možné nadobudnúť len na základe scudzovacej zmluvy, rozhodnutia súdu, vydržaním.

    Ako ste usúdili, že...na základe takého "chudobného" úvodného príspevku?
    Ďakujem za vysvetlenie.
    bublifuk MiroslavV PF TU
    Študujem právo a už idem do 5 roč. takže už mi do tej mojej hlavy predsa len niečo vtrepali. Každa nehnutelnosť musí byť zapísaná v katastri a to vkladom alebo záznamom (mame aj poznámku ale to je niečo iné). Len tak vymeniť byt "daj mi tvoj ja ti dam moj " to nefunguje>

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Takže, v duchu úvodného príspevku a Vašej rady , má pri výmene najprv ten svoj byt darovať? A komuže? Mimo môjho neprávnického chápania.

    P.S.: Ten bublifuk....

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    MiroslavV PF TU Pozri príspevok
    No úprimne výmena bytu jedine na základe scudzovacích zmlúv teda buď kúpna , darovacia zmluva u Vás by bola vhodná darovacia, ale pozor pri nej treba spraviť aj návrh na vklad do katastra pri kúpnej nie. Nehnuteľnosť je možné nadobudnúť len na základe scudzovacej zmluvy, rozhodnutia súdu, vydržaním.
    ...nezabudol si aj kupno predajnu zmluvu, darovaciu,alebo nadobudnutie dedenim...?

    MiroslavV PF TU Pozri príspevok
    Študujem právo a už idem do 5 roč. takže už mi do tej mojej hlavy predsa len niečo vtrepali. Každa nehnutelnosť musí byť zapísaná v katastri a to vkladom alebo záznamom (mame aj poznámku ale to je niečo iné). Len tak vymeniť byt "daj mi tvoj ja ti dam moj " to nefunguje>
    ..k zvyraznenemu : tak kazda musi byt zapisana, ci nie?
    Paula Až budeme v piatom, dozvieme sa -

    MarcoM je offline (nepripojený) MarcoM

    MarcoM
    MiroslavV PF TU: To je hlúposť. Je jedno na základe akého právneho úkonu sa nadobudla daná nehnuteľnosť, vždy to musí prejsť katastrálnym konaním. A určite by som to neriešil darovacou zmluvou medzi zmluvnými stranami, to je snáď najriskantnejší druh nadobudnutia.

    zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

    zlatica76
    A čo tak zámenná zmluva? par. 611 Občianskeho zákonníka (a k tomu par. 601 až 610).
    To máš hneď dve v jednom - funguje to, mám to odskúšané (síce dávnejšie, ale išlo to).
    Samozrejme, tu potom môže prísť do úvahy nejaké to platenie daní, ak byt(y) nevlastníte primerane dlho a úplne najvhodnejšie je, ak byty majú rovnaký druh vlastníctva (t.j. obidva sú vlastníctvom družstva alebo obidva sú v osobnom vlastníctve - pozor - nepliesť si to so správou bytov!!) Ale šikovný právnik by si mal poradiť so všetkým.
    Naposledy upravil zlatica76 : 02.07.12 at 03:38
    bublifuk MiroslavV PF TU
    ano su aj dalsie sposoby ja so tam zabudol dat bodky ale vzdy treba mat nejaky papier inak to cez kataster neprejde dalsim sposobom je aj priklepom licitatora
    bublifuk MiroslavV PF TU
    co sa tyka platenia dane z predaja to by ste nasli v zakone o dani z prijmov ale pokial Vas niekto nebonzne naco si robit vydavky
    bublifuk MiroslavV PF TU
    arizona Pozri príspevok
    ...nezabudol si aj kupno predajnu zmluvu, darovaciu,alebo nadobudnutie dedenim...?


    ..k zvyraznenemu : tak kazda musi byt zapisana, ci nie?

    kupno predajna zmluva to nas zakon nepozna ta z mluva sa vola kupna zmluva ale ked ten pravny ukon nazve niekto kupnopredajna zmluva nic sa nestane. A kupna zmluva sa zaraduje k tym scudzovacim zmluvam.

    kazda nehnutelnost musi byt zapisana inak nie si vlastnikom

    MarcoM je offline (nepripojený) MarcoM

    MarcoM
    mlisa: presne pri jeho príspevkoch mi to pripadalo ako keby som sa vrátil o 3 roky dozadu a čítal skriptá.
    Napisal som to dost strucne.takze byt aj jeden aj druhy je v osobnom vlastnictve.malo by sa doplacat nejakych 4000e dlzka vlastnictva je viac ako desat rokov a titul nadobudnutia tomu nerozumiem ale je na byvanie nie na prenajom hadam to staci ne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.