Zavrieť

Porady

Nárok na dávku v hmotnej núdzi

Dobrý deň!
Od od 1.7.2012 pracujem na normálnu pracovnú zmluvu ale môj čistý príjem je 130 € čo nepresahuje výšku životného minima, chcem sa spýtať či mám nárok na dávku v hmotnej núdzi?

ďakujem za odpovede.
Usporiadat
Lubo-mira Lubo-mira

Lubo-mira je offline (nepripojený) Lubo-mira

Dobry den. Prosim Vas o radu.
Od 1.1.2013 pracujem na zmluvu. Pracovny cas mam max. 14 hod tyzdenne. Na hodinu mam 1,91€. Predtym som pracovala asi 4 roky na dohodu u toho isteho zamestnavatela. Zijem s priatelom v byte, ktory patri jemu. Trvaly pobyt tam mam ale len ja a jeho brat, ktory pracuje a zaroven aj studuje. Myslim ze pobera prispevok na byvanie. Ja mam 24 rokov. Mam ja teda pravo na prispevok na byvanie a davky v hmotnej nudzi? Dakujem Vam.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lubo-mira Pozri príspevok
Dobry den. Prosim Vas o radu.
Od 1.1.2013 pracujem na zmluvu. Pracovny cas mam max. 14 hod tyzdenne. Na hodinu mam 1,91€. Predtym som pracovala asi 4 roky na dohodu u toho isteho zamestnavatela. Zijem s priatelom v byte, ktory patri jemu. Trvaly pobyt tam mam ale len ja a jeho brat, ktory pracuje a zaroven aj studuje. Myslim ze pobera prispevok na byvanie. Ja mam 24 rokov. Mam ja teda pravo na prispevok na byvanie a davky v hmotnej nudzi? Dakujem Vam.
Vzhľadom na svoj vek, pokial nemáš od rodičov súdom stanovené výživné, nemáš nárok na žiadne dávky v hmotnej núdzi.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Lubo-mira Pozri príspevok
Dobry den. Prosim Vas o radu.
Od 1.1.2013 pracujem na zmluvu. Pracovny cas mam max. 14 hod tyzdenne. Na hodinu mam 1,91€. Predtym som pracovala asi 4 roky na dohodu u toho isteho zamestnavatela. Zijem s priatelom v byte, ktory patri jemu. Trvaly pobyt tam mam ale len ja a jeho brat, ktory pracuje a zaroven aj studuje. Myslim ze pobera prispevok na byvanie. Ja mam 24 rokov. Mam ja teda pravo na prispevok na byvanie a davky v hmotnej nudzi? Dakujem Vam.
ak by sa jednalo len o dávku v hmotnej núdzi - tak by sa ti neoplatilo žiadať - pri tom príjme.
ale spolu s príspevkom na bývanie by ti niečo mohlo vyjsť - len tam treba potom mať uzatvorenú zmluvu o prénájme. (musíš doložiť). link je tu už priložený nikoľkokrát .. ale ešte http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=226

Oprava - až teraz som si všimla vek. Takže to platí pre starších !!!!!
Naposledy upravil Katy a R : 14.01.13 at 14:39
0 0
Mariah18 Mariah18

Mariah18 je offline (nepripojený) Mariah18

Ahojte! Prosím Vás o radu a informácie, kto trošku sa do toho rozumiete.
Chcem len vedieť, či mám nárok na dávku v hmotnej núdzi + príspevok na bývanie, ak:
1,
Mám 21 r., slobodná, bezdetná, trvalý pobyt mám mimo miesta bydliska rodičov
2, Byt, kde bývam, vlastní môj priateľ, no on má svoj trvalý pobyt nahlásený u rodičov
3,
Od januára som nezamestnaná, nemám žiadny iný príjem, nevlastním auto, ani CP, ani majetky...
4,Nemám žiadne dlhy, exekúcie, atď ani ja, ani môj priateľ

Chcem len informáciu, či sa na mňa vzťahuje tento nárok. A ak áno, tak či je potrebné si napísať nájomnú zmluvu s tým mojim priateľom (ohladom dlhov, a či som platila -nájom-)
Neviem sa riadne vysomáriť z tých vecí, čo som čítala na UPSVaR stránke.
Isto sa tam osobne pôjdem spýtať, len chcem vedieť, či niekto nemáte informáciu, a či niekto nie je v podobnej situácii. Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mariah18 Pozri príspevok
Ahojte! Prosím Vás o radu a informácie, kto trošku sa do toho rozumiete.
Chcem len vedieť, či mám nárok na dávku v hmotnej núdzi + príspevok na bývanie, ak:
1,
Mám 21 r., slobodná, bezdetná, trvalý pobyt mám mimo miesta bydliska rodičov
2, Byt, kde bývam, vlastní môj priateľ, no on má svoj trvalý pobyt nahlásený u rodičov
3,
Od januára som nezamestnaná, nemám žiadny iný príjem, nevlastním auto, ani CP, ani majetky...
4,Nemám žiadne dlhy, exekúcie, atď ani ja, ani môj priateľ

Chcem len informáciu, či sa na mňa vzťahuje tento nárok. A ak áno, tak či je potrebné si napísať nájomnú zmluvu s tým mojim priateľom (ohladom dlhov, a či som platila -nájom-)
Neviem sa riadne vysomáriť z tých vecí, čo som čítala na UPSVaR stránke.
Isto sa tam osobne pôjdem spýtať, len chcem vedieť, či niekto nemáte informáciu, a či niekto nie je v podobnej situácii. Ďakujem.
Vzhľadom na vek, kým nemáš od obidvoch rodičov stanovené výživné, nemáš nárok na dávku v hmotnej núdzi.
0 0
Mariah18 Mariah18

Mariah18 je offline (nepripojený) Mariah18

veronikasad Pozri príspevok
Vzhľadom na vek, kým nemáš od obidvoch rodičov stanovené výživné, nemáš nárok na dávku v hmotnej núdzi.


No neviem, dnes mi na UPSVaR povedali, že nárok mám aj na dávku aj na príspevok na bývanie. výška 118 €
0 0
pomocjh pomocjh

pomocjh je offline (nepripojený) pomocjh

dobry den chcela by som sa spytat ci mam narok na davku hmotnej nudzi a prispevok na byvanie. som invalidna dochodkyna s manzelom sme sa rozviedli a moj prijem je 130eur. v byte som zostala so synom ma 19r a chodi este na strednu skolu. pobera vyzivne 100eur. mame teda narok na financnu pomoc?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

pomocjh Pozri príspevok
dobry den chcela by som sa spytat ci mam narok na davku hmotnej nudzi a prispevok na byvanie. som invalidna dochodkyna s manzelom sme sa rozviedli a moj prijem je 130eur. v byte som zostala so synom ma 19r a chodi este na strednu skolu. pobera vyzivne 100eur. mame teda narok na financnu pomoc?
Môžeš požiadať o dávku v hmotnej núdzi.
Kedže z tvojho ID sa pre posúdenie nároku berie 75% tj. 97,50 eur

A dávka v hmotnej núdzi pre teba a syna je 115,10 e + príspevok na zdrav. starostlivosť 2x2 e + príspevok na bývanie 89,20 e tj. spolu 208,30 eur.
Tvoj príjem je 97,50+100 e výživné tj. 197,50

Nárok na dávku v hmotnej núdzi je vo výške 10,80 eur.

A ešte môžu UP požadovať od teba súdom určené manželské výživné teda výživné na rozvedenú manželku.
Naposledy upravil Xanti : 05.02.13 at 12:08
1 0
AnnaPr AnnaPr

AnnaPr je offline (nepripojený) AnnaPr

Dobrý deň. Chcela by som Vás porosiť, či by ste mi nevedeli vyrátať, či máme nárok na dávku v hmotnej núdzi. Môj čistý príjem zo zamestnania 400,-€, manžel sa zaevidoval na ÚP, mal živnosť, ale neplatil si poistenie v nezamestnanosti. Na podporu nebude mať nárok. Máme byt v osobnom vlastníctve a 2 deti na základnej škole. Ďakujem. Anna
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

AnnaPr Pozri príspevok
Dobrý deň. Chcela by som Vás porosiť, či by ste mi nevedeli vyrátať, či máme nárok na dávku v hmotnej núdzi. Môj čistý príjem zo zamestnania 400,-€, manžel sa zaevidoval na ÚP, mal živnosť, ale neplatil si poistenie v nezamestnanosti. Na podporu nebude mať nárok. Máme byt v osobnom vlastníctve a 2 deti na základnej škole. Ďakujem. Anna
Nie nárok na dávku v hmotnej núdzi mať nebudete, máš vysoký príjem.
0 0
AnnaPr AnnaPr

AnnaPr je offline (nepripojený) AnnaPr

Ďakujem za odpoveď. Myslela som si. Takže dávky musia byť vyššie ako príjem?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

AnnaPr Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Myslela som si. Takže dávky musia byť vyššie ako príjem?
Ano, ak by si mala príjem napr. 250 eur ... a dávka v hmotnej núdzi pre tvoju rodinu vychádza 289,20 eur .. tak by ti doplácali 39,20 eur .
Ale tvoj príjem je pre účely posúdenia dávky 300 eur (75% z čistej mzdy ) a to je viac ako 289,20 takže nemáš nárok na nič.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať