Zavrieť

Porady

prepis parcely z otca na dceru

dobrý deň, potrebujem si ujasniť nejaké info ohľade tejto veci, otec bude prepisovať na mňa resp. na mňa a môjho manžela ( ešte nie je jasné) časť parcely svojho pozemku. prvá vec je: 1/6 vlastní ešte jeho brat- teda musía urobiť najprv prepis oni a nasledne až otec môže na mňa? riešila som už predbežne túto situáciu s jedným notárom, za prepis si pýta spolu s vkladom do katastra NH sumu cca 182 €. Samotný vklad je 66 € štandardne pri čakacej lehote do 30 dni. otázka je možné nejako ušetriť? napr. riešiť to bez notára alebo koľko štandardne si pýtajú notári za tento úkon? a ešte jedna otázka či je lepšie urobiť to kúpno-predajnou zmluvou alebo darovacou? ide o to že budeme na tomto pozemku stavať RD a žiadať hypotéku, vraj podľa maklérky je lepšie pre banku a schválenie isť cez kúpno -predajnú zmluvu. poraďte prosím aby som nemusela zbytočne niekde preplácať a dalo sa to všetko čo najlepšie a najrýchlejšie vybaviť! ďakujem vopred za skorú odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Spoluvlastníctvo sa dá zrušiť a vyporiadať zmluvou aj tak, že v jednej časti spoluvlastníci potvrdia zrušenie a ďalej nadobudnutie jednou alebo viacerými osobami. Nadobúdateľom môže byť aj nejaká tretia osoba. Geometrickým plánom možno vytvoriť aj nové parcely ... Netreba to previesť najprv na jedného spoluvlastníka a potom na tretiu osobu.

    http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/re...nehnute-nosti/

    Tu máš dvoch prevádzajúcich:
    http://www.porada.sk/t168261-kupna-z...ym-planom.html

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Spoluvlastníci ti môžu svoje podiely predať jednou kúpnou zmluvou.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Otcov brat moze predat, ci darovat priamo Vam, nemusi najskor otcovi.

    Cena za zavkladovanie LV je dana,znizit sa neda.

    Juras66 je offline (nepripojený) Juras66

    Juras66
    Ahoj,
    Nedávno som riešil podobný problém. Najlepšie je tak ako je napísané vyššie urobiť to tak, že otcov brat predá jeho časť rovno vám, tak isto aj otec a potom to dať treba zapísať na kataster. Ušetriť sa da, keď si zmluvy urobíš sám.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Spoluvlastníci majú predkupné právo aj v prípade darovania, ibaže ide o prevod blízkej osobe. Pre istotu by mal otec písomne potvrdiť bratovi, že si predkupné právo neuplatňuje. Ak za pozemok zaplatíte, tak kúpnopredajná zmluva, ak nie, tak darovacia zmluva. Ušetriť môžte, ak si zmluvu a návrh na vklad vypracujete sami alebo nájdete lacnejšieho právnika, v takom prípade takého, ktorý s realitami robí, lebo kataster v prípade nedostatkov v podkladoch konanie prerušuje. Ak zmluvu vypracuje notár vo forme notárskej zápisnice, alebo advokát, konanie je z pohľadu katastra jednoduchšie a lehota na povolenie vkladu je 20 dní.

    Juras66 je offline (nepripojený) Juras66

    Juras66
    Osobne by som to riešil kupnopredajnou zmluvou od oboch strán aj keď za symbolickú cenu.

    martapir je offline (nepripojený) martapir

    martapir
    dakujem za odpoved ale to by moju situaciu asi velmi nevyriešilo lebo by som potom robila dva vklady do katastra a platila ak sa nemylim?

    martapir je offline (nepripojený) martapir

    martapir
    no v tomto prípade to asi nebude možné lebo brat otca ma iba 1/6 vo vlastníctve na mňa bude prepisovať otec z jednej parcely polovicu, t.z. celkovo jeho pozemok je rozdeleny na dve parcely a z jednej s nich mi da polovicu takpovediac, mame už od geodeta mapu vypracovanu a zakreslenu parcelu

    martapir je offline (nepripojený) martapir

    martapir
    potrebovala by som ešte zistiť či ak ide práve o prepis tej 1/6 z brata na brata či je potrebné to riešiť cez notára? alebo sa môže spisať "doma" nejaká zmluva ak tak aká?

    martapir je offline (nepripojený) martapir

    martapir
    dufam že som dobre pochopila len v odkaze z linku ktory si mi poslala na pod. temu je že treba na zakl. geometr. planu najprv? dať zapisať parcelu do katastra a nasledne sa spiše ta zmluva tkz. 2v1 a da sa navrh na vklad do katastra? včera mi na katastri povedali že ak chceme zatial len dat zapisať geometr. plan maju na to 60 dni teda potom ked im doložim tu kupnu zmluvu aby sa urobil prepis bude to + dalšich 30 dni? sorry trochu som zmätaná ☺

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    Odporúčam, choďte k notárovi alebo advokátovi. Ak to robí vo forme not. zápsinice, je kolok len 33 EUR, ak sa podá návrh elektronicky. Neoplatí sa šetriť za každú cenu.

    petrako je offline (nepripojený) petrako

    petrako
    Arizona Texas - na Slovensku mozes znizit poplatky za vklad od katastra ...napriklad elektronickým vkladom, co v pripade rodinnych prislusnikov je idealne :-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.