Zavrieť

Porady

Pozemok na športové účely - predať, alebo prenajať?

Prosim o radu.
Manžel vlastní pozemok v rekreačnej oblasti, ktorý však dlhodobo užíva firma, kde vystavila lyžiarsky vlek a urobila zjazdovku. Užívateľ však odmieta kúpiť tento pozemok do jeho vlastníctva. Manžel by ho však najradšej predal, lebo má len povinnosť platiť daň z nehnuteľnosti, ale využívať ho nemôže z uvedených dôvodov. Aké má manžel právo domáhať sa vysporiadania s neoficiálnym užívateľom? Má užívateľ nejaké výhody, keď tento manželov pozemok používa na športové účely?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    nútiť niekoho, aby kúpil pozemok nie je možné

    akým titulom užíva ten pozemok? na základe nájomnej zmluvy?
    wegamizi nic nema, ziadnu zmluvu

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Donútiť ku kúpe nedonútite. Postup závisí od toho, či máte nájomnú zmluvu alebo nie a či platia nájomné. Asi by sa však nepotešili, keby sa ste si na svoj pozemok, teda na zjazdovku, tesne pred začiatkom sezóny napríklad naviezli spílené stromy...
    wegamizi Napad to nie je spatny :-)))

    wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

    wegamizi
    Nema ani zmluvu o prenajme, ani nema zaujem odkupit. Je mozne, aby niekto vyuzival cudzi majetok na podnikanie, mal z neho zisk a majitel pozemku ma len povinnost platit dan?
    My ked sme si chceli oplotit nehnutelnost, ktoru pouzivame na podnikanie, plot by siahal na cudzi pozemok, na obecnom urade od nas ziadali najomnu, alebo kupnopredajnu zmluvu ako doklad o vysporiadani sa s cudzim pozemkom. Ako je to teda zakonne?

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    wegamizi Pozri príspevok
    Prosim o radu.
    Manžel vlastní pozemok v rekreačnej oblasti, ktorý však dlhodobo užíva firma, kde vystavila lyžiarsky vlek a urobila zjazdovku. Užívateľ však odmieta kúpiť tento pozemok do jeho vlastníctva. Manžel by ho však najradšej predal, lebo má len povinnosť platiť daň z nehnuteľnosti, ale využívať ho nemôže z uvedených dôvodov. Aké má manžel právo domáhať sa vysporiadania s neoficiálnym užívateľom? Má užívateľ nejaké výhody, keď tento manželov pozemok používa na športové účely?
    ...bože môj .......
    Neverím vlastným očiam ...
    Môj dom ( pozemok ) , môj hrad ........angličania vravia a ja súhlasím ....

    draik Pozri príspevok
    Donútiť ku kúpe nedonútite. Postup závisí od toho, či máte nájomnú zmluvu alebo nie a či platia nájomné. Asi by sa však nepotešili, keby sa ste si na svoj pozemok, teda na zjazdovku, tesne pred začiatkom sezóny napríklad naviezli spílené stromy...
    ...šak nemusí dotyčného vychcánka , ktorý je tam neoprávnene a využíva vo svoj prospech ....

    Možno by stačil aj nejaký inzerát , zverejnený v realitkách ......he , šak nový majiteľ by si už poriadky určite urobil ...

    ...a ešte sa drbať s nejakými stromami ???.......v Prešove ( veľké haló v TV novinách ) pred cintorín pako betónové kocky navliekol a aj tak trt získal ...a pri tom bol majiteľom pozemku ...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    wegamizi Pozri príspevok
    Ale ako dalej?
    Aké má manžel právo domáhať sa vysporiadania s neoficiálnym užívateľom?
    ...žeby súd ................................???

    wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

    wegamizi
    Neviem, mame sance?? Ak si budeme isti, ze sme v prave, nie je problem, na neistotu by sme naradi. Uzivatel je boss všech bosú, medialne znamy to clovek :-)

    wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

    wegamizi
    Ozivujem temu, lebo pomaly ale isto bude zacinat lyziarska sezona a nas pozemok s uzivatelom nemame vysporiadany. Prosim vas, poradte, ak uzivatel nasho pozemku odmieta najomnu zmluvu, ale i kupno-predajnu, mame nejaku sancu obratit sa na sud. Ako v takychto pripadoch zvyknu sudy rozhodnut? Existuje na Slovensku opravnene uzivat cudzi pozemok bez najomnej zmluvy, alebo zriadenia vecneho bremena?

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    wegamizi Pozri príspevok
    Neviem, mame sance?? Ak si budeme isti, ze sme v prave, nie je problem, na neistotu by sme naradi. Uzivatel je boss všech bosú, medialne znamy to clovek :-)
    ...šak neokolkuj ....šmar meno ...nacionále ...inak naznač ....

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    ...bo železa je tam iste dosť ..... pracovné čaty čakajú...... zarobia..... a boss všech bossů bude bos!
    wegamizi Bingooooo

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    peterknazeje Pozri príspevok
    zeby BK?
    ...aj mňa napadol ten debko - mnohootecko ...

    Ale on nie je bos bossov ....on je len mediálne známy otecko

    peterknazeje je offline (nepripojený) peterknazeje

    peterknazeje
    wegamizi Pozri príspevok
    ak uzivatel nasho pozemku odmieta najomnu zmluvu, ale i kupno-predajnu, mame nejaku sancu obratit sa na sud. Ako v takychto pripadoch zvyknu sudy rozhodnut? Existuje na Slovensku opravnene uzivat cudzi pozemok bez najomnej zmluvy, alebo zriadenia vecneho bremena?
    - na sud sa obratit mozete ale sme na Slovensku,
    - pomohlo by, keby ste napisali, kde sa ten pozemok nachadza (mne to z napisaneho vychadza na Donovaly) a rozloha, lebo je rozdiel vyjednavat s arom alebo hektarom,
    - uz tu bolo poradene, ze pozemok mozete dat do ponuky na predaj. Aj to je dobry napad na zaciatok vyjednavania.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    peterknazeje Pozri príspevok
    - na sud sa obratit mozete ale sme na Slovensku,
    - pomohlo by, keby ste napisali, kde sa ten pozemok nachadza (mne to z napisaneho vychadza na Donovaly) a rozloha, lebo je rozdiel vyjednavat s arom alebo hektarom,
    - uz tu bolo poradene, ze pozemok mozete dat do ponuky na predaj. Aj to je dobry napad na zaciatok vyjednavania.
    Inzerát :

    Ponúkam v lukratívnej časti XYZ pozemky na výstavbu radovej zástavby .
    Cena dohodou .
    Občania tmavšej pleti sú vítaní .
    Cena - symbolické 1 €

    wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

    wegamizi
    Ludia moji, trefa do cierneho. Len s tym rozdielom, ze dotycny sa nema k cinu. Nam je to jedno, kto to je, kolko ma deti :-), len co na to sudy. Pocula som o legalizovanom uzivani cudzieho pozemku bez vecneho bremena. Ak toto existuje , tak celom vzad a kaslem na to. Co poviete?

    peterknazeje je offline (nepripojený) peterknazeje

    peterknazeje
    wegamizi Pozri príspevok
    len co na to sudy. Pocula som o legalizovanom uzivani cudzieho pozemku bez vecneho bremena. Ak toto existuje , tak celom vzad a kaslem na to. Co poviete?
    - nutne potrebujete pozemok predat? ak nie, pozemok by som si nechal,
    - a prevadzkovatelovi ponukol netradicnu formu prenajmu,
    - napriklad za vysku dani z nehnutelnosti plus volne skipasy, ktore by som rozdaval rodine a predaval na internete,
    wegamizi To by sme museli jazdit ako električky za tie peniaze, napad to ale nie je zly :-)

    wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

    wegamizi
    Nepotrebujeme ho predat. Ale mozno tie peniaze, keby sme ho predali, by sme ich vedeli zmysluplnejsie vyuzit, napr, kupit zahradku a pod. Pozemok sa nachadza priamo na zjazdovke, tak si myslim, ze ani do buducna nema sancu na ine vyuzitie. Nie je preto v nasom zaujme cakat, platit dane obci a pritom sa pozerat na znameho "otecka", ako sa usmieva na Smotanke. Nezavidim, len mam zmysel pre poriadok a spravodlivost ( i ked viem, ze sa to dnes moc nenosi). Bola by som rada, keby mi niekto aspon malu nadej dal v podobe nejakej praktickej rady, sudit, ci nesudit, ked dohoda nie je mozna.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Akonáhle sa dohodnete s partiou miestnych nezainteresovaných, že Vám tam navozia veľké pne a stromy , tak sa to dá do pohybu. Toto je iný prípad, ako keď Prešovčan blokoval vozovku, pod ktorou mal svoj pozemok (v prípade vozovky zákon postavenie prekážky zakazuje). A potom dajte tip do Nového času a/alebo +1deň, tí si radi zgustnú. Na nájomné máte nárok 3 roky dozadu. Nelenil by som, obrátil sa na schopnejšieho právnika, ktorý by súčasne so žalobou podal na predbežko, podľa ktorého nesmie užívať Vaše pozemky. Nemusí vyjsť všetko, ale rozhodne je lepšie urobiť viac ako nič.

    wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

    wegamizi
    Jasne, dakujem, urcite sa o nieco pokusime.
    Stale vsak zvazujeme, akou formou dat veci do pohybu, kedze nasa ponuka neuspela u neopravneneho uzivatela. Dostala sa nam do usi aj informacia, ze uz par majitelov pozemkov s podobnym osudom ako my, na sude neuspela. Preto sa obavame, lebo by sme nechceli prist o financie, ktore v dnesnej dobe kazdy potrebuje. Len neviem, ci informacia je pravdiva, alebo je to loz. Preto skusam najprv sa poradit s vami, skusenymi, az potom by sme oslovili pravnika.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Stale vsak zvazujeme, akou formou dat veci do pohybu, kedze nasa ponuka neuspela u neopravneneho uzivatela. Dostala sa nam do usi aj informacia, ze uz par majitelov pozemkov s podobnym osudom ako my, na sude neuspela. Preto sa obavame, lebo by sme nechceli prist o financie, ktore v dnesnej dobe kazdy potrebuje. Len neviem, ci informacia je pravdiva, alebo je to loz. Preto skusam najprv sa poradit s vami, skusenymi, az potom by sme oslovili pravnika.
    Ešte je tu alternatíva - nakoľko ste ponúkli priamy predaj "neoprávnenému užívateľovi" - a on odmietol - nájdite si nejakého iného, ktorý bude ochotný to odkúpiť aj s tým faktom, že tam má to oné od oného *** - a bude dosť razantný, že kamoš - nekamoš, z môjho pozemku von. Vy budete mať chechtáky na záhradku, ten nejaký iný pozemok a guráž a onen toten ***** - možno aj hubu nakrivo napuchnutú a do "šľahačkovej" už nezavíta - maximálne "kyslej 10%".
    wegamizi Aj nad tym sme rozmyslali, ale to by pripadalo do uvahy ako posledna moznost :-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.