Zavrieť

Porady

mimosúdne vymáhanie pohľadávok

U jedného partnera evidujeme nezaplatené faktúry z minulého roku. Upomienky nepomáhajú, tak sa rozhodujem pre mimosúdne vymáhanie. Malo by to byť rýchlejšie, ako vymáhanie súdnou cestou. Skoro všetky spoločnosti, ktoré sa tým zaoberajú žiadajú províziu až po vymožení dlžnej sumy.
Máte niekto skúsenosti s mimosúdnym vymáhaním? Viete mi odporučiť solídnu spoločnosť?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  truch je offline (nepripojený) truch

  truch
  Volala som s právnikom a povedal mi, že mimosúdne vymáhanie nemá oporu v zákone, aby som išla klasickou cestou, formou platobného rozkazu.
  Neviete ako to teda je? Dunlop 007, tá spoločnosť vyzerá spoľahlivo a má aj vo výpise v predmete činnosti vymáhanie pohľadávok mimo výkon súdnych rozhodnutí, už ste s ňou spolupracovali?

  truch je offline (nepripojený) truch

  truch
  Pozitívna správa, neplatičovi som doručenkou zaslala žalobu a on zaplatil Takže nemusím vymáhať ani súdne, ani mimosúdne
  misoft No vidíš - stačí dôrazné BUBUBU a hneď cvaká!
  Ekonomka-SR ahoj, a tej vymahacskej spolocnosti si platil aj vopred, alebo odmenu dostali az po vymozeni pohladavky?

  dunlop007 je offline (nepripojený) dunlop007

  dunlop007
  vo firme sme s nou spolupracovali, slo to rychlo a bez problemov. Vyskusaj

  strakar je offline (nepripojený) strakar

  strakar
  Ak pôjdeš cez platobný príkaz, tak aby ho sudca vydal je potrebné zaplatiť poplatok v hodnote 6% z dĺžnej sumy.Samozrejme, že potom ti to dotyčný vráti, ale nevedno kedy.

  Luna je offline (nepripojený) Luna

  Luna
  Ja som dala rovno návrh na platobný príkaz na súd. Zaplatila som kolok 16,60 EUR.

  draik je offline (nepripojený) draik

  draik
  Reakcia na vlaňajšiu tému a k tomu od človeka s dvoma príspevkami. Ani náhodou nejde o reklamu, všakže....

  truch je offline (nepripojený) truch

  truch
  Urobila som posledný pokus o zmier a poslala som návrh žaloby, uvidím, či niečo dosiahnem

  truch je offline (nepripojený) truch

  truch
  Nechcela som toho nášho partnera dávať na súd, ale úverovať ho od 11.2011 tiež nemôžeme, aj keď sa nejedná o horibilnú sumu. Dala som im čas na zaplatenie dlžoby do 23.7., ak nezaplatia, návrh na vydanie PR mám hotový,kúpim kolky a pošlem na súd. Radšej by som bola keby zaplatili, len si myslím, že ak tak neurobili doteraz,nezaplatia ani teraz
  Externý študent práva, konateľ dražobnej spoločnosti, asistent advokáta, venujem sa aj zakladaniu, zmenám a predajom spoločností. ...viac Erik Jakubík
  pri mimosúdnom vymáhaní pohladávky riskujete stratu pohladávky ak nie opletačky s políciou. To je len môj osobný názor určite preferujem vymáhanie súdnou cestou alebo neake výzvy a urgencie cez advokáta
  draik Ďalší, čo reaguje na rok starú tému, napriek upozorneniu ;-)
  AmmiS Aj ja som si všimla, že stará téma až teraz po príspevku :-) Ale však to môže niekomu predsa pomôcť aj teraz, či? ;-)

  AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

  AmmiS
  Právnik, ktorého ste sa pýtala má pravdu :-) Mimosúdne vymáhanie končí tak, že ak vám tú sumu vymôže spoločnosť (alebo aj len časť), odmenu spoločnosti platíte vy. Zvyčajne je to niekoľko % z vymáhanej sumy. Tieto spoločnosti nemôžu svoju odmenu účtovať ani vymáhať od dlžníka a tak ju teda vždy platí veriteľ. Zistite si ešte to, koľko budete platiť v prípade, ak sa im dlh nepodarí vymôcť. Ak sa rozhodnete pre mimosúdne vymáhanie, pozor na premlčanie, po 4 rokoch (ak je to obchodný vzťah) už nebudete môcť využiť vymáhanie súdnou cestou, pretože pohľadávka bude premlčaná.

  Naopak, advokát spolu s vymáhaním dlžnej sumy pre veriteľa je oprávnený zo zákona vymáhať voči dlžníkovi aj trovy konania. Dlžníka k zaplateniu trov konania zaviaže aj súd v rozhodnutí. Okrem toho, súdne vymáhanie je dosť rýchle a veľmi účinné, zvyčajne ku konaniu pred súdom ani nedôjde vzhľadom na to, že úspešnosť je mimoriadne vysoká (vystavenej a prevzatej faktúry) a tak 80% dlžníkov zaplatí už po odoslaní výzvy advokátom, 15% po zaslaní platobného rozkazu (ktorý súd vydá do 3 týždňov) a asi 5% dlžníkov zaplatí po doručení žaloby.

  Výhodou súdneho vymáhania je aj získanie exekučného titulu (rozhodnutia súdu vo forme platobného rozkazu alebo rozsudku), na základe ktorého môžete svoju pohľadávku vymáhať (podať návrh na vykonanie exekúcie) v lehote do 10 rokov. Exekútor po začatí exekúcie môže niekoľko rokov sledovať majetkové pomery dlžníka ( povinného) a tak je úspešnosť postihu jeho majetku vyššia. Toto neplatí pri mimosúdnom vymáhaní.
  AmmiS Reflektujem na dátum otázky, sorry :-) Ale snáď to pomôže aj dnes alebo zajtra niekomu...

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.