Zavrieť

Porady

Pracovný čas na pracovnej ceste

obyčajný človek
Postupuje zámestnávateľ správne ak pre vykazovanie pracovného času, pri uplatňovaní pružného pracovného času, v prípade celodennej neprítomnosti zamestnanca na pracovisku z dôvodu pracovnej cesty započítava osem hodinový pracovný čas od 7.30 hod. do 15.30 hod., aj vtedy ak pracovná cesta trvá viac hodín napr. od 6.00hod. do 16.00hod. fficeffice" /><O:p></O:p>
Naposledy upravil luga.bb : 17.02.06 at 08:01
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

luga.bb
Postupuje zámestnávateľ správne ak pre vykazovanie pracovného času, pri uplatňovaní pružného pracovného času, v prípade celodennej neprítomnosti zamestnanca na pracovisku z dôvodu pracovnej cesty započítava osem hodinový pracovný čas od 7.30 hod. do 15.30 hod., aj vtedy ak pracovná cesta trvá viac hodín napr. od 6.00hod. do 16.00hod. fficeffice" /><O:p></O:p>
To záleží od toho, koľko hodín z pracovnej cesty zamestnanec vykonáva skutočnú prácu. Ak vykonáva prácu menej alebo rovnako ako je jeho pracovný čas, tak sa mu zarátava celý pracovný čas. Ak by cestoval 30 minút a pracoval by od 6:30 do 15:30 a znovu by cestoval 30 minút, tak by mal mať evidovaný nadčas 1 hodinu, lebo pracoval 9 hodín.

Bližšie objasnenia nájdeš tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?...E1ven%FD+ceste

Ak v tom budeš mať aj tak nejasno, spýtaj sa.
0 0
luga.bb luga.bb

luga.bb je offline (nepripojený) luga.bb

obyčajný človek
Ďakujem za odpoveď. Teraz sa spýtam takto : Idem na pracovnú cestu do Bratislavy(BA). Štartujem o 6.00 a v BA so o 9.00. Pracovné jednanie trvá do 15.00 a idem späť. Do východiskového bodu prídem o 18.00. Takže, koľko sa mi zaráta do fondu pracovného času? Ak 8 hodín, čo sú zvyšné 4 hodiny, ktoré som strávil cestovaním? Je to práca nadčas alebo je to čas, ktorý len tak venujem niekomu alebo sa mi to započíta do odpracovaného času, čo je v tomto prípade 12 hodín?
Vopred ďakujem za názor.
Naposledy upravil luga.bb : 17.02.06 at 08:30
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

V minulosti sa za "čas strávený na ceste" platila náhrada mzdy. Súčasné znenie zákona o CN toto nepozná. Čím to bolo nahradené ? (alebo bolo len zrušené?)
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

luga.bb
Ďakujem za odpoveď. Teraz sa spýtam takto : Idem na pracovnú cestu do Bratislavy(BA). Štartujem o 6.00 a v BA so o 9.00. Pracovné jednanie trvá do 15.00 a idem späť. Do východiskového bodu prídem o 18.00. Takže, koľko sa mi zaráta do fondu pracovného času? Ak 8 hodín, čo sú zvyšné 4 hodiny, ktoré som strávil cestovaním? Je to práca nadčas alebo je to čas, ktorý len tak venujem niekomu alebo sa mi to započíta do odpracovaného času, čo je v tomto prípade 12 hodín?
Voperd ďakujem za názor.
Za ten deň sa Ti zaráta, ako keby si odpracovala Tvoj denný pracovný čas (ak máš denne podľa zmluvy odpracovať 8 hodín, tak sa berie, že si odpracovala 8 hodín).

Ten zvyšný čas sa považuje za čas strávený na pracovnej ceste, za ktroý nepatrí náhrada mzdy. Zamestnancovi však patria za celú dobu času cestovné náhrady (stravné, príp. vreckové, ...). Tých 12 hodín je čas strávený na prac. ceste a slúži na výpočet cestovných náhrad.

Tie 4 hodiny sa venuješ cestovaniu, nevenuješ ich nikomu. So služobnou cestou si súhlasil, bez toho ťa zamestnávateľ nemôže na ňu vyslať.
Naposledy upravil Chobot : 31.05.06 at 10:53
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

liba2
V minulosti sa za "čas strávený na ceste" platila náhrada mzdy. Súčasné znenie zákona o CN toto nepozná. Čím to bolo nahradené ? (alebo bolo len zrušené?)
Čo to znamená "v minulosti"? Zákonom 283/2002 bol zrušený predošlý zákon o cest. náhradch č. 119/1992 a ani podľa toho zákona to nebolo platené. Za toto dám ruku do ohňa.

A myslím, že ani pred r. 1992 to nebolo paltené ako výkon práce, ale tým už nie som si úplne istý.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Chobot
Čo to znamená "v minulosti"? Zákonom 283/2002 bol zrušený predošlý zákon o cest. náhradch č. 119/1992 a ani podľa toho zákona to nebolo platené. Za toto dám ruku do ohňa.

A myslím, že ani pred r. 1992 to nebolo paltené ako výkon práce, ale tým už nie som si úplne istý.
Pravdepodobne viac pamätám ( ) . Doplním Chobot : ani za socializmu! Tak kedy?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ja si teraz pamätam, že bolo niečo naviac a to za "stratu času stráveného na ceste" - či ako sa to volalo ?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Chobot
Čo to znamená "v minulosti"? Zákonom 283/2002 bol zrušený predošlý zákon o cest. náhradch č. 119/1992 a ani podľa toho zákona to nebolo platené. Za toto dám ruku do ohňa.

A myslím, že ani pred r. 1992 to nebolo paltené ako výkon práce, ale tým už nie som si úplne istý.
No, ja si viac pamätám ako viem .
Bolo to pred r. 1989 a určite sa to priznávalo v mzdách;
TAK PREPÁČTE ak som vás tým zneistila, ale ja mám teraz istotu že je to dávno zrušené.
Naposledy upravil liba2 : 17.02.06 at 09:17
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Muška
Ja si teraz pamätam, že bolo niečo naviac a to za "stratu času stráveného na ceste" - či ako sa to volalo ?
Muška - iba ak niečo mimo obecne platných predpisov. Medzi povinné 4 príplatky k mzde to nepatrilo.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Peter, nebola to náhrada mzdy, to sa písalo v cest. príkaze a bola to za hodinu úplne smiešna suma. A bolo to za čas, ktorý si strávil na ceste pri premiestňovaní. Čiže od nástupu do napr. vlaku do výstupu z vlaku.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Muška
Peter, nebola to náhrada mzdy, to sa písalo v cest. príkaze a bola to za hodinu úplne smiešna suma. A bolo to za čas, ktorý si strávil na ceste pri premiestňovaní. Čiže od nástupu do napr. vlaku do výstupu z vlaku.
Keď to bola smiešna suma - pravdepodobne sme sa u nás vo viactisícovom (zamestnanci) podniku smiali na niečom inom. Dobre sa s Tebou debatuje, ale potom nabehne moderátor a ... skončili sme. = súčasne návrh. Ahoj.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

STRELEC
Pravdepodobne viac pamätám ( )... Tak kedy?
Presvedčili ste ma, že to existovalo! Doplňujem predošlý svoj citát: ozaj len pravdepodobne.
Zabudol som dopísať, vyrušil ma mobil: ďakujem!!!
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Muška, Zuzka, Endrju - vďaka za podporu, lebo inak to vyznelo že si niečo vymýšľam .
Ešte poznámka:
1/ zákon 199/1992 Zb. bol prvý samostatný zákon o cestovných náhradách. Dovtedy to bolo súčasť niečoho - nepamätám sa čoho;
2/ je možné, že tieto náhrady sa neposkytovali všade vo všetkých odvetviach; pôsobila som v tom čase v štátnej správe.

---------------
Opravené: správne zák. č. 119/1992 Zb. (je to preklep).
Naposledy upravil liba2 : 17.02.06 at 11:06
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

[quote=liba2]Muška, Zuzka, Endrju - vďaka za podporu, lebo inak to vyznelo že si niečo vymýšľam . To určite nie! Len mi to nič nehovorilo.
Ešte poznámka:
1/ zákon 199/1992 Zb. bol prvý samostatný zákon o cestovných náhradách. Dovtedy to bolo súčasť niečoho - nepamätám sa čoho;
2/ je možné, že tieto náhrady sa neposkytovali všade vo všetkých odvetviach; pôsobila som v tom čase v štátnej správe. Ja som bol PaM-ák a neskôr ekonóm závodu - stavebný štátny podnik.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
liba2
Muška, Zuzka, Endrju - vďaka za podporu, lebo inak to vyznelo že si niečo vymýšľam .
Ešte poznámka:
1/ zákon 199/1992 Zb. bol prvý samostatný zákon o cestovných náhradách. Dovtedy to bolo súčasť niečoho - nepamätám sa čoho;
2/ je možné, že tieto náhrady sa neposkytovali všade vo všetkých odvetviach; pôsobila som v tom čase v štátnej správe.
Len ťa trochu opravím, bol to zákon č. 119/1992 Zb., a platil od 1.5.1992 do 1.7.2002, odkedy platí zákon č. 283/2002 Z.z.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

STRELEC
To určite nie! Len mi to nič nehovorilo.
O.K.
0 0
luga.bb luga.bb

luga.bb je offline (nepripojený) luga.bb

obyčajný človek
Ďakujem Vám veľmi pekne za Vaše príspevky, lenže sa mi zdá, že debata skĺzla do inej roviny. Mne nejde o cestovné náhrady. Mne ide o pracovný čas. Ako som spomínal, máme pružnú pracovnú dobu. V pevne stanovenom čase (v mojom prípade od 8.00 do 14.00 - t.j. 6hod.) musím byť v zamestnaní. V mesiaci musím mať splnený fond parcovného času na príslušný mesiac. Ak absolvujem pracovnú cestu na ktorej strávim 12 hod., nevidím dôvod, aby mi zamestnávateľ nezapočítal na uvedený deň do fondu pracovného času spomínaných 12 hodín. Tie 4 hodiny, ktoré som strávil na pracovnej ceste nad stanovený pracovný čas, si môžem "vybrať" v priebehu mesiaca a na konci mesiaca nebudem mať vo fonde pracovného mesiaca žiadne plus alebo mínus.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ajobs
Len ťa trochu opravím, bol to zákon č. 119/1992 Zb., a platil od 1.5.1992 do 1.7.2002, odkedy platí zákon č. 283/2002 Z.z.
Samozrejme, je to preklep, už som to opravila a vďaka za upozornenie
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
luga.bb
Ďakujem Vám veľmi pekne za Vaše príspevky, lenže sa mi zdá, že debata skĺzla do inej roviny. Mne nejde o cestovné náhrady. Mne ide o pracovný čas. Ako som spomínal, máme pružnú pracovnú dobu. V pevne stanovenom čase (v mojom prípade od 8.00 do 14.00 - t.j. 6hod.) musím byť v zamestnaní. V mesiaci musím mať splnený fond parcovného času na príslušný mesiac. Ak absolvujem pracovnú cestu na ktorej strávim 12 hod., nevidím dôvod, aby mi zamestnávateľ nezapočítal na uvedený deň do fondu pracovného času spomínaných 12 hodín. Tie 4 hodiny, ktoré som strávil na pracovnej ceste nad stanovený pracovný čas, si môžem "vybrať" v priebehu mesiaca a na konci mesiaca nebudem mať vo fonde pracovného mesiaca žiadne plus alebo mínus.
Nie je to tak, ako píšeš. Pozri si príspevok č.5 od Chobota, tam je to napísané úplne presne.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
luga.bb
Postupuje zámestnávateľ správne ak pre vykazovanie pracovného času, pri uplatňovaní pružného pracovného času, v prípade celodennej neprítomnosti zamestnanca na pracovisku z dôvodu pracovnej cesty započítava osem hodinový pracovný čas od 7.30 hod. do 15.30 hod., aj vtedy ak pracovná cesta trvá viac hodín napr. od 6.00hod. do 16.00hod. fficeffice" /><O:p></O:p>
Čiže odpoveď je áno, postupuje správne. Odpracovaný čas je 8 hodín, zvyšok je čas strávený na pracovnej ceste - vtedy nepracuješ, preto nie je dôvod poskytovať plnenie za nadčas, resp. náhradné voľno.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať