Zavrieť

Porady

Dedičský podiel napísaný je na jedneho surodenca - prepísanie si dedičskeho podielu

Dobrý večer
chcela by som sa spýtať ak má niekto skusenosti s dedičským konaním z roku 1981.
Otec pohádzal z troch detí jeho otec im zomrel ked boli malý a tak dedičstvo po otcovi prešlo na maloleté deti a na ich matku.
Tá v roku 1981 zomrela a pri prejednaní dedičstva notár spísal dedičskú dohodu kedy nechceli drobiť parcely na kusky pozemky ale ich písali na jedneho zo surodencov.
a tak rozpísali jednu parcelu a dvoch bratov
a ostatné všetky parcely napísali na ich sestru.
No pozemky si podelili aj ich užívaju rozdelené len papierovo su na ich sestru a teraz ked si to chcel otec papierovo vysporiadať tak mu to jeho sestra nechce podpísať. Prosím Vás viete mi poradiť či sa to dá daako vysporiadať aby to prešlo na otca a jeho brata?

dakujem velmi pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Andy Kralik je offline (nepripojený) Andy Kralik

    Andy Kralik
    Pri dedičskom konaní sa dohodli že bude dediť sestra, tak je to jej majetok - nemusí mu nič podpísať. Ak teda náhodou nespísali nejakú zmluvu, písomnú dohodu alebo niečo. To čo podpísali je dohoda o tom kto dedí, neexistuje žiadna dohoda o tom kto má na seba čo "napísané".

    Je to o vzťahoch v rodine. Musia sa dohodnúť. Ale k tým pozemkom ktoré sú v katastri písané na sestru, treba pristupovať ako k jej majetku, lebo to je jej majetok. Ak sa nedohodnú inak (dar), bude ich musieť od nej napr. kúpiť. Ak sestrine pozemky užívajú, môže sestra od nich pýtať aj nejaký nájom.

    To je môj názor..
    Naposledy upravil Andy Kralik : 18.07.12 at 03:49

    mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

    obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac mirka134
    Andy Kralik Pozri príspevok
    Pri dedičskom konaní sa dohodli že bude dediť sestra, tak je to jej majetok - nemusí mu nič podpísať. Ak teda náhodou nespísali nejakú zmluvu, písomnú dohodu alebo niečo. To čo podpísali je dohoda o tom kto dedí, neexistuje žiadna dohoda o tom kto má na seba čo "napísané".

    Je to o vzťahoch v rodine. Musia sa dohodnúť. Ale k tým pozemkom ktoré sú v katastri písané na sestru, treba pristupovať ako k jej majetku, lebo to je jej majetok. Ak sa nedohodnú inak (dar), bude ich musieť od nej napr. kúpiť. Ak sestrine pozemky užívajú, môže sestra od nich pýtať aj nejaký nájom.

    To je môj názor..
    áno lenže oni sa tak dohodli kôli tomu že v tej dobe nechceli právnici drobiť pozemky a nie preto že to chceli dať jej. v tej dohode bolo že ak ich bude chcieť splatiť tak môže ale oni nechceli ani ona ich nesplatila. Viem že sa to dalo v rokoch 91-95 u notára opraviť bol taký zákon ale teraz už neviem ako by sa to dalo?
    dakujem velmi pekne

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Teraz treba poriadne preskúmať zmluvu, ak je písomná, aké z nej vyplývajú obligačné následky. To by vám vedel posúdiť najmä právnik. Ako je zmluva nazvaná, prípadne podľa akého paragrafu uzavretá? Pozri občiansky zákonník od § 43, 50a až 51. Zmluva je uzavretá dňnm akceptácie návrhu druhou stranou.

    mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

    obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac mirka134
    Mária27 Pozri príspevok
    Teraz treba poriadne preskúmať zmluvu, ak je písomná, aké z nej vyplývajú obligačné následky. To by vám vedel posúdiť najmä právnik. Ako je zmluva nazvaná, prípadne podľa akého paragrafu uzavretá? Pozri občiansky zákonník od § 43, 50a až 51. Zmluva je uzavretá dňnm akceptácie návrhu druhou stranou.
    rozhodnutie je podpisaná na notárstve podľa § 37
    potom je pravoplatným rozhodnutím podpísaného z toho isteho dna podľa §39 ods2 not.po. schválená dedičská dohoda

    a nedalo by sa napadnuť dedičské konanie?
    dakujem velmi pekne

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    mirka134 Pozri príspevok
    rozhodnutie je podpisaná na notárstve podľa § 37
    potom je pravoplatným rozhodnutím podpísaného z toho isteho dna podľa §39 ods2 not.po. schválená dedičská dohoda

    a nedalo by sa napadnuť dedičské konanie?
    dakujem velmi pekne
    nedá sa s tým nič robiť, dediči si dedičskou dohodou vyporiadali dedičstvo medzi sebou tak, že parcely nadobudla sestra.

    "v tej dobe nechceli právnici drobiť pozemky a nie preto že to chceli dať jej" - toto nie je dôvod na určenie neplatnosti dohody dedičov. Rovnako napadnutie platnosti dedičského konania by nebolo úspešné, keďže neexistuje dôvod.

    pivko je offline (nepripojený) pivko

    Farang pivko
    Nepomožem ti ale presne to sa stalo mojmu otcovi. Nakoniec sa súdil s bratom o role ktoré boli napísané na jedného z 5 súrodencov a nechcel sa ich vzať. Vyhral a role sa museli deliť.
    A teraz mi ich daroval nechce ich niekto , mne su nanič.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    pivko Pozri príspevok
    Nepomožem ti ale presne to sa stalo mojmu otcovi. Nakoniec sa súdil s bratom o role ktoré boli napísané na jedného z 5 súrodencov a nechcel sa ich vzať. Vyhral a role sa museli deliť.
    A teraz mi ich daroval nechce ich niekto , mne su nanič.
    A čo sú azda v Černobyle? Alebo sa ti nechce s motykou stepovať?

    pivko je offline (nepripojený) pivko

    Farang pivko
    Marína Pozri príspevok
    A čo sú azda v Černobyle? Alebo sa ti nechce s motykou stepovať?
    V Bardejove

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    pivko Pozri príspevok
    Nepomožem ti ale presne to sa stalo mojmu otcovi. Nakoniec sa súdil s bratom o role ktoré boli napísané na jedného z 5 súrodencov a nechcel sa ich vzať. Vyhral a role sa museli deliť.
    A teraz mi ich daroval nechce ich niekto , mne su nanič.
    Pivko, to nemyslíš vážne ... Pozri sa na to globálne : Klikni si trebárs na google earth a pozoruj chvíľu vo vesmíre zemeguľu, ktorej parametre v priestore i čase sú konštantné a predstav si, že nejaký fliačik tejto Zeme Ti naozaj patrí... Teraz možno máš s jej zdedením či platením daní len oštaru, ale príde doba /a už je za dverami /, keď zem bude mať nevyčísliteľnú hodnotu... Nie na to, aby sa ornica rozpredávala na plechové búdy zahraničných hypermarketov či logistických centier, alebo aby pasienky na horských stráňach zarastali metrovou burinou, ale aby nám slúžila na to, na čo je určená - na výrobu zdravých potravín a oddych ľudskej duše... Lebo neverím tomu, že si niekto oddýchne cez víkend v nákupnom centre alebo 3D kine...

    pivko je offline (nepripojený) pivko

    Farang pivko
    Však jedna z tých rolí slúži obrába ju Družstvo a mám z toho 30 EUR/rokešte šťastie že druhá su záhradky a teraz mi kvapneaspoň na 3 Thajska.

    pivko je offline (nepripojený) pivko

    Farang pivko
    A manželka to isté , bolo dedičské konanie po otcovi a napísali pozemky na jedného z 3 súrodencov. Už vidím ako to dopadne
    Jednoznačne sa nedať pri dedičskom konaní prehovoriť bájkou o nedelení pozemkov a pekne krásne rozdeliť všetko rovnakým dielom.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    pivko Pozri príspevok
    Však jedna z tých rolí slúži obrába ju Družstvo a mám z toho 30 EUR/rokešte šťastie že druhá su záhradky a teraz mi kvapneaspoň na 3 Thajska.
    No vidíš, nemusíš ani prstom pohnúť( ako v jednej nemenovanej pesničke) a hajde do Thajska. Ty sa teda máš.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    pivko Pozri príspevok
    V Bardejove
    Neviem či vieš, ale medzi Zborovom a Chmeľovou pred rokmi robili vrty, potom zapečatili. Vraj našli naftu.
    Naposledy upravil Marína : 25.07.12 at 05:58

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    Marína Pozri príspevok
    Neviem či vieš, ale medzi Zborovom a Chmeľovou pred rokmi robili vŕty, potom zapečatili. Vraj našli naftu.
    nerastné bohatstvo patrí štátu, takže naftový magnát z neho nebude

    mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

    obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac mirka134
    pivko Pozri príspevok
    Nepomožem ti ale presne to sa stalo mojmu otcovi. Nakoniec sa súdil s bratom o role ktoré boli napísané na jedného z 5 súrodencov a nechcel sa ich vzať. Vyhral a role sa museli deliť.
    A teraz mi ich daroval nechce ich niekto , mne su nanič.
    pivko dakujem a tvoj otec ich vyhral sudom alebo ako?

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    v roku 1984 zomrel môj otec,-zostala po ňom 1/2 dedinského domu z valkov a nejaký ten kus pozemku nakoľko som bola človek, ktorý bol vždy zodpovedný moji 3 súrodenci sa dohodli, že to celé prejde namňa a po predaji som to rozdelila na 4 časti. Ja osobne si neviem predstaviť, že by som chcela profitovať na niektorom súrodencovi, ale to je o človeku.
    Som, ale presvedčená, že by to mali riešiť súrodenci a relatívne čím skôr, lebo ak sa už delia bratranci a sesternice a podobné odnože rodiny neprináša to so sebou nič dobrého.
    mirka134, síce som ti neporadila napísala som svoj názor držím palce, aby to dobre dopadlo

    mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

    obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac mirka134
    Anik Pozri príspevok
    v roku 1984 zomrel môj otec,-zostala po ňom 1/2 dedinského domu z valkov a nejaký ten kus pozemku nakoľko som bola človek, ktorý bol vždy zodpovedný moji 3 súrodenci sa dohodli, že to celé prejde namňa a po predaji som to rozdelila na 4 časti. Ja osobne si neviem predstaviť, že by som chcela profitovať na niektorom súrodencovi, ale to je o človeku.
    Som, ale presvedčená, že by to mali riešiť súrodenci a relatívne čím skôr, lebo ak sa už delia bratranci a sesternice a podobné odnože rodiny neprináša to so sebou nič dobrého.
    mirka134, síce som ti neporadila napísala som svoj názor držím palce, aby to dobre dopadlo
    anik dakujem ti velmi pekne ale vidis aj takí su ludia a práve toho sa boji otec ze ked zomrie jeho sestra tak to uz budu dediť jej deti
    ahoj
    Anik každopádne by to mal doriešiť otec so sestrou, lebo vy na tom budete oveľa horšie

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    mirka134 Pozri príspevok
    rozhodnutie je podpisaná na notárstve podľa § 37
    potom je pravoplatným rozhodnutím podpísaného z toho isteho dna podľa §39 ods2 not.po. schválená dedičská dohoda

    a nedalo by sa napadnuť dedičské konanie?
    dakujem velmi pekne
    Aha, takže to bola dedičská dohoda. Myslela som, že osobitná.
    Ano, dalo sa to podľa zákona 293/1992 na obmedzený čas - to boli tie porevolučné hurá zákony. Potom opäť prišli na to, že pôda sa nemá drobiť a zbúchali zákon 180/1995, párkrát ho pomenili, tuším aj Ústavný súd ... Ešte sa chvíľu hádali, či nedrobiť len reálne, či možno na spoluvlastnícke podiely. Pozri si ten zákon, či užívate menšie časti, alebo by sa to dalo reálne zrealizovať. Lebo aj teraz už môže súd prisúdiť celý pozemok jednému a prikázať ostatných vyplatiť.
    Inak, ak je v dedičskej dohode daná nejaká voľnosť, napr. že ten jeden urobí niečo na požiadanie ostatných, tak by sa aj premlčanaie malo rátať až od požiadania.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    mirka134, Marína, Oliwa, pivko, Andy Kralik, Lubaba, Katy a R, Anik
    8

    mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

    obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac mirka134
    Mária27 Pozri príspevok
    Aha, takže to bola dedičská dohoda. Myslela som, že osobitná.
    Ano, dalo sa to podľa zákona 293/1992 na obmedzený čas - to boli tie porevolučné hurá zákony. Potom opäť prišli na to, že pôda sa nemá drobiť a zbúchali zákon 180/1995, párkrát ho pomenili, tuším aj Ústavný súd ... Ešte sa chvíľu hádali, či nedrobiť len reálne, či možno na spoluvlastnícke podiely. Pozri si ten zákon, či užívate menšie časti, alebo by sa to dalo reálne zrealizovať. Lebo aj teraz už môže súd prisúdiť celý pozemok jednému a prikázať ostatných vyplatiť.
    Inak, ak je v dedičskej dohode daná nejaká voľnosť, napr. že ten jeden urobí niečo na požiadanie ostatných, tak by sa aj premlčanaie malo rátať až od požiadania.
    Mária ak by som ta vedela poprosiť ak sa do toho troška vyznáš keby som ti poslala tu zmluvu na email alebo mi napíš na môj ak by si bola taká dobrá /mirka1342@gmail.com
    dakujem ti velmi pekne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.