Zavrieť

Porady

Vyssia Materska

Dobry den, chcem Vas poprosit - pracovala som od oktobra 2011 na dohodu, bola som samoplatitel zdravotneho poistenia (soc. som si neplatila). od mesiaca jun som prihlasena opat na Trvaly pracovny pomer u svojho zamestnavatela. (prisla som na to, ze som tehotna). Pocula som o moznosti, ze existuje nejaky priplatok k socialnemu poisteniu, ktory navysi prispevok na matersku dovolenku, viete mi podat blizsie informacie? Zaroven ma zaujima, ako dlho musim pracovat na trvaly pracovny pomer, ako dlho musi za mna zamestnavatel odvadzat odvody, ak chcem od statu dostavat matersku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Co si robila pred oktobrom 2011?
    Kedy je predpokladany datum porodu?

    Narok na matersku vznikne, ak mas aspon 270 dni nemocenskeho poistenia (nie zdravotneho) v poslednych 2 rokoch pred porodom.

    myara je offline (nepripojený) myara

    myara
    aby si dostavala materske, musis mat 270 dni socialneho poistenia, tak neviem, ci to stihnes, ked si uz tehotna
    pre zvysenie materskeho si mozes platit dobrovolne nemocenske poistenie

    VRUBE02 je offline (nepripojený) VRUBE02

    VRUBE02
    Dobrý večer, prečítal som si niektoré témy o zvýšení materskej, ale celkom jasno v tom nemám.
    Predpodkladaný termín pôrodu je február 2013. Žena je zamestnaná bez prerušenia 5 rokov na TPP u jedného zamestnávateľa. Vypočítal som, že výška materskej v roku 2013 bude z vymeriavacieho základu dosiahnutého v roku 2012. VZ môže zvýšiť:
    1. že sa pripoistí alebo
    2. bude mať ešte jeden pracovný pomer
    Prosím vás, dobre rozmýšľam? Len nie je mi jasné, kedy musí ukončiť to poistenie alebo ten druhý prac pomer, aby to zas neprešvihla.
    Budem vďačný za každý názor.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    VRUBE02 Pozri príspevok
    Dobrý večer, prečítal som si niektoré témy o zvýšení materskej, ale celkom jasno v tom nemám.
    Predpodkladaný termín pôrodu je február 2013. Žena je zamestnaná bez prerušenia 5 rokov na TPP u jedného zamestnávateľa. Vypočítal som, že výška materskej v roku 2013 bude z vymeriavacieho základu dosiahnutého v roku 2012. VZ môže zvýšiť:
    1. že sa pripoistí alebo
    2. bude mať ešte jeden pracovný pomer
    Prosím vás, dobre rozmýšľam? Len nie je mi jasné, kedy musí ukončiť to poistenie alebo ten druhý prac pomer, aby to zas neprešvihla.
    Budem vďačný za každý názor.
    Nové poistenie zo zamestnanie musí trvať minimálne 90 dní, ak bude schválená novela zákona o soc.poistení, nesmie byť v tomto období PN.
    V prípade dobrovolného poistenia s vyšším vymer.základom ako minimum - poistenie musí trvať aspoň 26 týždňov.
    KatarinaNR Veronika, myslíš že by to malo platiť (že nesmie byť v dobe trvania nem.poistenia PN) aj pre dobrovoľné? Ďakujem

    VRUBE02 je offline (nepripojený) VRUBE02

    VRUBE02
    Ďakujem za odpoveď, tých 26 táýždňov som si vysvetľoval úplne inak. Znamená to, ak bude zamestnaná ešte na iný pracovný pomer posledný štvrťrok 2012, tak tento príjem sa jej bude započítavať do vymeriavacieho základu pre výpočet materskej v roku 2013. Ak by bola zamestnaná na druhý PP aj v roku 2013, tak tento príjem nebude mať vplyv na vymeriavací základ pre výpočet materskej. A ešte som sa dočítal, že súčet tých vymeriavacích základov nesmie byť vyšší ako maximálny. Alebo toto nepatrí k materskej?

    merykey je offline (nepripojený) merykey

    merykey
    Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu ako si zvysit matersku. V sucastnosti som na rodicovskej dovolenke s 2r.dcerkou. Predtym som nepracovala, bola som studentkou VS, materskú som dostala z maxima, nakolko som si platila dobrovolne nem.poist. z max. VZ. Tehotna este nie som, ale s manzelom planujeme druhe babo uz cim skor, tak to chcem zacat riesit, nech mi potom nechyba nejaky ten tyzden - dva platenia. Ake moznosti mi odporucate aby som mala znova max. matersku? Platit si novy "balicek" poistenia do odchodu na matersku? alebo su aj ine moznosti? Zamestnat sa na TPP nechcem, chcem zostat s malou doma. Manzel ma sro - zamestnat sa "akoze" u neho, alebo...?
    Dakujem za rady, som z toho dost zmatena

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.