Zavrieť

Porady

Exekúcia hnuteľného majetku v "prenajatom" byte

Dobrý deň. Chcela by som vedieť, čo všetko môže exekútor zobrať, keď príde do bytu, v ktorom síce má dlžná osoba trvalý pobyt, je vlastníkom tej danej nehnuteľnosti, ale nevyskytuje sa v nej a vybavenie bytu partí nájomníkovi, respektíve príbuznemu.Bývam s priateľom v maminom byte, bez akejkoľvek nájomnej zmluvy, a veci ktoré sa tu nachádzajú patria nám. Niektoré sú však nedokázateľné, nemáme bločky z obchodov ani nič podobné. Čo máme v takomto prípade robiť? Môžme sa nejak brániť? Či si máme jednoducho všetky naše veci odniesť z bytu a nechať tam len to, čo patrí majiteľke bytu?A ďalšia vec, čo sa týka napríklad kuchynských riadov, môžu vziať aj tie? ( na trvalý pobyt sú tu nahlásené 3 osoby, a riadov máme veľa napríklad tanierov 15, vidličiek 10 - môžu zobrať takéto veci aby tu ostali len 3 pre každú osobu 1 kus ? ) Poraďte prosím..
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  mattto je offline (nepripojený) mattto

  mattto
  ak exekútor zahrnie aj majetok nepatriaci povinnému, môžete sa brániť žalobou na vylúčenie veci z exekúcie. Výkon exekúcie predajom hnuteľných vecí sa vyskytuje zriedkavo, je neúčinný a pre exekútora nákladný. Najčastejší spôsob je prikázanie pohľadávky z účtu v banke, alebo predajom nehnuteľnosti. Keďže bývate v matkinom byte, na 99% sa exekúcia bude uberať týmto smerom.

  §115 zák. č. 233/1995 Z.z.

  (1) Z vecí, ktoré sú vo vlastníctve povinného, sa nemôže exekúcia týkať tých, ktoré povinný nevyhnutne potrebuje na uspokojovanie hmotných potrieb svojich a svojej rodiny alebo na plnenie svojich pracovných úloh alebo na svoje podnikanie, ani iných vecí, ktorých predaj by bol v rozpore s morálnymi zásadami.

  (2) Z exekúcie sú vylúčené
  a) bežné súčasti odevov, bielizeň a obuv,
  b) nevyhnutné vybavenie domácnosti, a to posteľ povinného a členov jeho rodiny, stôl, stoličky podľa počtu členov jeho rodiny, chladnička, sporák, varič, vykurovacie teleso, palivo, práčka, periny a posteľná bielizeň, bežný kuchynský riad, rádioprijímač,
  c) domáce zvieratá s výnimkou tých, ktoré slúžia na podnikanie,
  d) veci povinného slúžiace na plnenie jeho pracovných úloh alebo na podnikanie do výšky 331, 94 eura,
  e) zdravotnícke potreby a iné veci, ktoré povinný potrebuje vzhľadom na svoju chorobu alebo telesnú chybu,
  f) veci, na ktoré sa poskytli dávky sociálnej pomoci alebo peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia,
  g) snubný prsteň a obrúčka,
  h) hotové peniaze do sumy 99, 58 eura,
  i) študijná literatúra a hračky.

  (3) Z exekúcie sú vylúčené aj veci podnikateľa hospodáriaceho na pôde, ak by ich zexekvovaním bolo ohrozené riadne obhospodarovanie poľnohospodárskej pôdy alebo zachovanie plynulej prevádzky rastlinnej a živočíšnej výroby podľa osobitných predpisov, a chovné zvieratá, t. j. dojnice, vysokoteľné jalovice, plemenné býky, plemenné prasnice, plemenné kance, bahnice a plemenné barany.

  (4) Z exekúcie je vylúčený podiel sporiteľa na majetku v dôchodkovom fonde.

  Exekúcia hnuteľného majetku v "prenajatom" byte

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.