Zavrieť

Porady

osobná asistencia pre ZŤP osobu

Moja švagriná je ZŤP osoba. Osobnú asistenciu bude mať priznanú Jej miera postihu je 100 %, ležiaca, 38 rokov. Môžem sa stať ja /bratova manželka/ jej osobnou asistentkou ? Budem posudzovaná ako rodinný príslušník, ktorý môže vykonávať OA podľa zákona len za určitých podmienok alebo som pre ňu iná osoba? Nie ste niekto v podobnej situácii? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Dana 22 Pozri príspevok
    Osobná asistentka, ktorá odpracuje v mesiaci viac ako 140 hodín má príjem viac ako 5 000 eur, lebo je potrebné aby odpracovala takmer 230 hodín mesačne.

    Máme informáciu z televízie, že od 1. 7.2012 sa mení podmienka platiť preddavky na odvody do SP.

    "povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovňe vzniká osobám ktorých príjem bol za rok 2011 vyšší ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu (12 x 339,89 eur = 4 078,68 eur), teda vyšší ako 4 078,68 eur."

    Môže nám niekto túto informáciu upresniť?

    Obávame sa sankcií.
    Informácia je správna .. aj sa týka szčo ... ALE! podľa zákona o sociálnom poistení (§5) sa za szčo považujú registrované osoby na DU - ale okrem osobných asistentov !!!!
    - ja doporučujem uviesť do poznámok DP, že sú to príjmy z výkonu OA.
    http://www.porada.sk/t193017-zp-ozna...ml#post2049811
    .. pripomínam povinnosť oznámenia výšky príjmu do ZP..

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    v zákone (odst 4 §22) sú presne vymenované osoby, ktoré nemôžu (resp len pri určitých činnostiach) .. ja tam švagrinú nevidím
    .. a nemusíš novú tému o tom istom zakladať
    Boljo no len dohádať sa na UPSVAR, jeden sa chodí radiť za druhým a vymýšlajú svoje výklady zákonov. Môže byť OA ujo? Strýc? Na viac ako 4 hod? podľa mňa áno, podľa nich ???

    Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

    ZŤPO-Sclerosis multiplex Dana 22
    Osobná asistentka, ktorá odpracuje v mesiaci viac ako 140 hodín má príjem viac ako 5 000 eur, lebo je potrebné aby odpracovala takmer 230 hodín mesačne.

    Máme informáciu z televízie, že od 1. 7.2012 sa mení podmienka platiť preddavky na odvody do SP.

    "povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovňe vzniká osobám ktorých príjem bol za rok 2011 vyšší ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu (12 x 339,89 eur = 4 078,68 eur), teda vyšší ako 4 078,68 eur."

    Môže nám niekto túto informáciu upresniť?

    Obávame sa sankcií.
    Katy a R to zvládne jedna OA toľko hodín ????

    niko.presov je offline (nepripojený) niko.presov

    niko.presov
    Chcem sa opytat, ak vvysokoskolak na dennom studiu, vykonava aj osobnu asistenciu a popri tom pracuje na dohodu, kde prijem nepresahuje 150 eur mesacne, je nutne tento prijem zohnadnit pri odvodoch do SP a ZP, a je nutne ho pridavat do danoveho priznania za osobnu asistenciu?.l

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    niko.presov Pozri príspevok
    Chcem sa opytat, ak vvysokoskolak na dennom studiu, vykonava aj osobnu asistenciu a popri tom pracuje na dohodu, kde prijem nepresahuje 150 eur mesacne, je nutne tento prijem zohnadnit pri odvodoch do SP a ZP, a je nutne ho pridavat do danoveho priznania za osobnu asistenciu?.l
    Vysokoškolák podáva DP typu B. Príjmy z dohody tiež uvádza v DP - sú to príjmy zo závislej činnosti, § 5

    niko.presov je offline (nepripojený) niko.presov

    niko.presov
    Nerozumiem, ked mam len dohodu na 150 eur, musim podavat DP? A vsetko spolu tam spocitat?Aj peniaze z asistencie, aj z brigady vysokoskolaka?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    niko.presov Pozri príspevok
    Nerozumiem, ked mam len dohodu na 150 eur, musim podavat DP? A vsetko spolu tam spocitat?Aj peniaze z asistencie, aj z brigady vysokoskolaka?
    Na ktorý rok sa pýtaš ? Uveď celkovú výšku príjmov (ročnú) z dohody a osobnej asistencie.

    niko.presov je offline (nepripojený) niko.presov

    niko.presov
    Pytam sa na rok 2013, co este len prebieha. mam dohodu o brigadnickej praci studenta, 150 eur mesacne a osobna asistencia 501 eur mesacne. Mam 24 rokov.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    niko.presov Pozri príspevok
    Pytam sa na rok 2013, co este len prebieha. mam dohodu o brigadnickej praci studenta, 150 eur mesacne a osobna asistencia 501 eur mesacne. Mam 24 rokov.
    Ano, obidva ročné príjmy uvedieš do DP typu B - tak ako som napísala vyššie. Potvrdenie o príjme z dohody ti vystaví zamestnávatel a priložíš ho k DP. Pri príjmoch z OA si môžeš uplatniť paušálne výdavky.

    Máš u zamestnávatela podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov ? (máš zrážanú daň z dohody) ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    niko.presov Pozri príspevok
    Dakujerm, co sa tyka odvodov, to nevies?
    Z OA odvody neplatíš. Rovnako príjem z dohody o BPŠ, na ktorú si uplatníš u zamestnávatela odvodový bonus, nepodlieha odvodom.
    Prihlásil si sa na DU (máš DIČ) a na základe neho v prísl. zdr.poisťovni ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.