Zavrieť

Porady

Kúpa spoločnej časti bytového domu

Zdravím poraďáci,

vedel by mi niekto vysvetliť aký je rozdiel medzi vstavbou a odkúpením spoločnej časti domu?

Jeden s majiteľov bytu si pričlenil spoločnú časť bytového domu-chodbu s balkónom a to tak, že postavil múr a zmenil si vstup do bytu a týmto si vlastne rozšíril byt o jednu izbu s balkónom.
Ja ako majitel iného bytu ako aj ostatný majitelia sme dostali oznámenie z katastra, že nám bol znížený podiel na spoločných častiach a zariadeniach bytového domu o 0,90cm2. Ide o dalších 40 vlastníkov bytov.
Informoval som sa na katastri a odpoveď bola, že vraj na takúto vstavbu postačuje len 2/3 súhlas vlastníkov.
Na ročnom vyúčtovaní za služby sa ale žiadný príjem za vstavbu alebo odpredaj spoločnej časti alebo zariadenia bytového domu nenachádza.
Požiadal som aj správcu aby mi to písomne doložil ale kedže chodbu odkúpil on nemám sa do toho starať.
Zvažujeme právne kroky a preto ma zaujíma či má právo alebo nie.

Vopred Ďakujem všetkým za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome. Rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká.

    Na základe zmluvy o nadstavbe alebo vstavbe bytu alebo nebytového priestoru sa zmenia spoluvlastnícke podiely na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu a na pozemku zo zákona podľa § 5 ods.1 písm. b) zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov a zapíšu sa záznamom do katastra nehnuteľností (§ 21 bytového zákona - s poznámkami pod čiarou).


    Uvedené platí aj pre rozšírenie bytu v zmysle § 22 ods. 5 bytového zákona 182/1993:
    (5) Stavebník je povinný v zmluve vymedziť vzájomné práva a povinnosti aj pri stavebných úpravách, ktorými sa mení veľkosť bytu, nebytového priestoru alebo príslušenstva na úkor spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu; zmluvu uzatvára vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome (stavebník) s ostatnými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome.

    "Na ročnom vyúčtovaní za služby sa ale žiadný príjem za vstavbu alebo odpredaj spoločnej časti alebo zariadenia bytového domu nenachádza" - pozrite zmluvu, možno ste mu to nepredali ale dali len za to, že bude viac platiť do fondu (viac m2 v byte).

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Tak ako to vlastne máš s tým počítaním, počtami?

    V dome je 34 bytov? Alebo 41 bytov? Ak založíš ešte jednu tému, bude v dome 75 bytov?

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Aby jak b???? nevypadal.




    • Dnes Kúpa spoločnej časti bytového domu
      08:07 jerry2000

      Junior Member
      Členom od: 06.03.10
      Miesto:
      Príspevky: 19
      pochváliť
      Zdravím poraďáci,

      vedel by mi niekto vysvetliť aký je rozdiel medzi vstavbou a odkúpením spoločnej časti domu?

      Jeden s majiteľov bytu si pričlenil spoločnú časť bytového domu-chodbu s balkónom a to tak, že postavil múr a zmenil si vstup do bytu a týmto si vlastne rozšíril byt o jednu izbu s balkónom.
      Ja ako majitel iného bytu ako aj ostatný majitelia sme dostali oznámenie s katastra, že nám bol znížený podiel na spoločných častiach a zariadeniach bytového domu o 0,57cm2. Ide o dalších 33 vlastníkov bytov.
      Informoval som sa na katastri a odpoveď bola, že vraj na takúto vstavbu potrebuje len 2/3 súhlas vlastníkov.
      Na ročnom vyúčtovaní za služby sa ale žiadný príjem za vstavbu alebo odpredaj spoločnej časti alebo zariadenia bytového domu nenachádza.
      Požiadal som aj správcu aby mi to písomne doložil ale kedže chodbu odkúpil on nemám sa do toho starať.
      Zvažujeme právne kroky a preto ma zaujíma či má právo alebo nie.

      Vopred Ďakujem všetkým za odpovede.


      2
      ľudí to zaujíma
      mňa tiež


      2 vyriešené


      Súhlasím (0) Komentár Odpovedať Citovať

    jerry2000 je offline (nepripojený) jerry2000

    jerry2000
    Dal som omylom nesprávne udaje a nevedel som príspevok odstrániť.
    Aktuálny a správny je so 40tímí bytmi.
    Nerátal som na bytovke bočný vchod kde sú ešte byty čo patria ku bytovke ale majú samostatný vstup a podnikatelské priestory.

    Ospravedlňujem sa všetkým.
    Zmenu som musel urobiť aby boli údaje korektné.
    Ďakujem za pochopenie.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Tak to je iné, už.

    Naa, také niečo nemôže, ale dve tretiny vlastníkov, u vás 28, mu to môže schváliť, že môže.

    Jasne na schôdzi a písomnú dohodu o tom treba spísať, čo a ako a za čo.

    To pravdepodobne neprebehlo, alebo ste nemali, jedna tretina, necelá záujem o to, a teraz toto.

    Nad rozliatym mliekom, nárek. Ale šak, nech každý zväčší ten svoj cárek.

    Aj na katastri zarobia.

    A voda čo?

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    jerry2000 Pozri príspevok
    Zdravím poraďáci,

    vedel by mi niekto vysvetliť aký je rozdiel medzi vstavbou a odkúpením spoločnej časti domu?

    Jeden s majiteľov bytu si pričlenil spoločnú časť bytového domu-chodbu s balkónom a to tak, že postavil múr a zmenil si vstup do bytu a týmto si vlastne rozšíril byt o jednu izbu s balkónom.
    ...holt , šikovnejší bol.....
    Ja ako majitel iného bytu ako aj ostatný majitelia sme dostali oznámenie z katastra, že nám bol znížený podiel na spoločných častiach a zariadeniach bytového domu o 0,90cm2. Ide o dalších 40 vlastníkov bytov.
    ...na základe LV je potrebnépodať daňové priznanie ...menšie dane budete platiť...dotyčný väčšie ...
    Informoval som sa na katastri a odpoveď bola, že vraj na takúto vstavbu postačuje len 2/3 súhlas vlastníkov.
    Na ročnom vyúčtovaní za služby sa ale žiadný príjem za vstavbu alebo odpredaj spoločnej časti alebo zariadenia bytového domu nenachádza.
    ...hm ...žeby zadarmo ...???
    Požiadal som aj správcu aby mi to písomne doložil ale kedže chodbu odkúpil on nemám sa do toho starať.
    ...zástupca vlastníkov na to právo - povinnosť dokonca má ....síce aj majitelia , ale čo už ???
    Zvažujeme právne kroky a preto ma zaujíma či má právo alebo nie.

    Vopred Ďakujem všetkým za odpovede.
    ...

    Kúpa spoločnej časti bytového domu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.