Zavrieť

Porady

Čo to naozaj znamená?

Ahojte! Mám jednu otázku... Vsvetlite mi prosim vás, čo v skutočnosti znamená pojem "neplatca DPH", aké má povinnosti a ako je to s tým platením??? Pýtala som sa už veľa ľudi a každý mi to pokaždé inak vysvetlil a už mám z toho poriadny guláš. Prosím niekoho aby mi to jednoducho a laicky vysvetlil! Ď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    S.Skrabakova
    Ahojte! Mám jednu otázku... Vsvetlite mi prosim vás, čo v skutočnosti znamená pojem "neplatca DPH", aké má povinnosti a ako je to s tým platením??? Pýtala som sa už veľa ľudi a každý mi to pokaždé inak vysvetlil a už mám z toho poriadny guláš. Prosím niekoho aby mi to jednoducho a laicky vysvetlil! Ď
    Neplátca DPH je SZČO alebo PO, ktorá nie je na DU registrovaná za platcu DPH. To znamená, že nákup tovaru napr. za 119,- Sk si dáva celý do výdavkov ovpl. základ dane. Podobne je to aj keď vystavuje faktúry napr. za práce jej ide všetko do príjmu OzD.
    Ak je plátca DPH, tak tento si musí viesť evidenciu DPH a podáva DP DPH buď za mesiac alebo štvrťrok. Do výdavkov alebo príjmov OzD si dáva len daňový základ. To je velmi veľmi stručne. Ak niečo, pýtaj sa ďalej.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    neplatiteľ DPH je podnikateľ tzv. SZČO ,ktorá za určité obdobie napr.
    1 rok neuskutočnila obrat 1 500 000.- Sk.
    Ak Ti obchody idú dobre a túto sumu "urobíš" za 1 mesiac
    už Ti vzniká povinnosť stať sa platiteľom DPH a podľa toho
    aký vysoký je tvoj obrat odvádzaš túto DPH mesačne , alebo 1/4
    ročne do št. rozpočtu. Ale tu pri tejto téme by som mohla
    byť ako Šeherezáda .
    Platiteľom môžeš byť aj dobrovoľne .
    A Šeherezáda preto,lebo tiež sa môžeš pýtať aj 1000x
    Naposledy upravil Melnick : 18.02.06 at 13:04 Dôvod: doplnenie,zdalo sa mi to trocha kruté bez tej poslednej vety

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    S.Skrabakova
    Ahojte! Mám jednu otázku... Vsvetlite mi prosim vás, čo v skutočnosti znamená pojem "neplatca DPH", aké má povinnosti a ako je to s tým platením??? Pýtala som sa už veľa ľudi a každý mi to pokaždé inak vysvetlil a už mám z toho poriadny guláš. Prosím niekoho aby mi to jednoducho a laicky vysvetlil! Ď
    Úplne stručne - platca DPH - je povinný platiť DPH 19%, a to buď povinne (v prípade ak príjmy z podnikania dosiahnu sumu 1 500 000 Sk za dvanásť predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov), alebo dobrovoľne (sám podnikateľ sa registruje ako platca DPH),
    Neplatca DPH - neplatí DPH, pretože buď nesplnil registračné minimum, alebo sa dobrovoľne neprihlásil k plateniu DPH.

    Ostatné konkrétnosti (kedy je to vhodné byť platcom DPH, aké sú konkrétne príklady v výpočtami) nájdeš cez Vyhľadávanie, ak si zadáš kľúčové slová DPH, platenie DPH a podobne.



    A ako to je keď s.r.o. nakupuje...platí DPH? A keď to predá potom konečnému užívateľovi...čo s tým DPH... Lebo niekto povedal, že keď s.r.o. bude niečo nakupovať, kúpi to s DPH a predáva to + nejaký ten rabat a ešte DPH na to... Ja som z toho nejaká zmetená, keď každý povie inak.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Jednoducho vysvetliť DPH?
    No asi takto: Kúpiš tovar za 100.- Sk a keďže chceš mať zisk, predáš ho za 110.- Sk (tvoja obchodná marža je 10 %). Tých 10.- Sk si mu pridala hodnotu. Ak nie si platiteľ DPH, tým to pre teba končí.
    Ak si platca DPH, tak potom: kúpiš tovar za 100.- Sk, pričom základ dane je 84.- Sk a DPH je 16.- Sk. Pridáš svoju 10 % obchodnú maržu na sumu 84.- Sk, to je celkom 92,40 a 19 % DPH, t. j. 17,60 Sk, čiže predávaš zase 110.- Sk. Vedieš evidenciu DPH: daň na vstupe 16.- Sk, na výstupe 17,60 Sk.
    Ty svoj desaťpercentný zisk máš a rozdiel v dani 1,60 Sk odvedieš Daňovému úradu.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    S.Skrabakova
    A ako to je keď s.r.o. nakupuje...platí DPH? A keď to predá potom konečnému užívateľovi...čo s tým DPH... Lebo niekto povedal, že keď s.r.o. bude niečo nakupovať, kúpi to s DPH a predáva to + nejaký ten rabat a ešte DPH na to... Ja som z toho nejaká zmetená, keď každý povie inak.
    Príklad:
    Sro kúpi material za 1190 = 1000 + 190 DPH
    tento material predá za 1428 = 1200 + 228 DPH
    Pri nákupe 190 Sk DPH si bude nárokovať od DU na vrátenie
    Pri predaji 288 Sk DPH je povinná vrátiť DU-štátu
    Takýto súpis je plátca DPH povinný robiť v zmysle zákona o DPH, takto evidovať všetkú DPH na vstupe aj na výstupe, potom podá DP DPH a buď mu vyjde že má daňovú povinnosť = platí na DU alebo nadmerný odpočet=DU mu vráti. Ale to chce konkrétnu otázku=problém riešiť, nie všeobecne, toho strašne veľa.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    abel
    Jednoducho vysvetliť DPH?
    No asi takto: Kúpiš tovar za 100.- Sk a keďže chceš mať zisk, predáš ho za 110.- Sk (tvoja obchodná marža je 10 %). Tých 10.- Sk si mu pridala hodnotu. Ak nie si platiteľ DPH, tým to pre teba končí.
    Ak si platca DPH, tak potom: kúpiš tovar za 100.- Sk, pričom základ dane je 84.- Sk a DPH je 16.- Sk. Pridáš svoju 10 % obchodnú maržu na sumu 84.- Sk, to je celkom 92,40 a 19 % DPH, t. j. 17,60 Sk, čiže predávaš zase 110.- Sk. Vedieš evidenciu DPH: daň na vstupe 16.- Sk, na výstupe 17,60 Sk.
    Ty svoj desaťpercentný zisk máš a rozdiel v dani 1,60 Sk odvedieš Daňovému úradu.
    Super vysvetlenie, dúfam, že to zadávateľka otázky pochopí.
    abel
    Jednoducho vysvetliť DPH?
    No asi takto: Kúpiš tovar za 100.- Sk a keďže chceš mať zisk, predáš ho za 110.- Sk (tvoja obchodná marža je 10 %). Tých 10.- Sk si mu pridala hodnotu. Ak nie si platiteľ DPH, tým to pre teba končí.
    Ak si platca DPH, tak potom: kúpiš tovar za 100.- Sk, pričom základ dane je 84.- Sk a DPH je 16.- Sk. Pridáš svoju 10 % obchodnú maržu na sumu 84.- Sk, to je celkom 92,40 a 19 % DPH, t. j. 17,60 Sk, čiže predávaš zase 110.- Sk. Vedieš evidenciu DPH: daň na vstupe 16.- Sk, na výstupe 17,60 Sk.
    Ty svoj desaťpercentný zisk máš a rozdiel v dani 1,60 Sk odvedieš Daňovému úradu.
    Čiže ja to kúpim za nejaku cenu a na to si nahodím len ten rabat a tým to haslo? Správne som to pochopila???

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    S.Skrabakova
    Čiže ja to kúpim za nejaku cenu a na to si nahodím len ten rabat a tým to haslo? Správne som to pochopila???
    Myslím ,že nie ,lebo nezhasína to len tým rabatom.

    Manual má v nasledujúcom príspevku pravdu, ja som hovorila o platiteľovi Dph.
    Naposledy upravil Melnick : 18.02.06 at 13:22 Dôvod: opravujem

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    S.Skrabakova
    Čiže ja to kúpim za nejaku cenu a na to si nahodím len ten rabat a tým to haslo? Správne som to pochopila???
    Dôležité je pochopiť filozofiu DPH, skús niečo pohľadať na Porade k tejto problematike,a potom sa možno pýtať kvalifikovanejšie a k veci.
    Melnick
    Myslím ,že nie ,lebo nezhasína to len tým rabatom.
    A čo by teda nasledovalo ďalej???

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    S.Skrabakova
    Čiže ja to kúpim za nejaku cenu a na to si nahodím len ten rabat a tým to haslo? Správne som to pochopila???
    Ano dobre si to pochopila, pokiaľ NIE SI PLATCA DPH, tak nahodením rabatu to pre Teba zhaslo... A s nikým viac nič nemáš.
    Manual
    Ano dobre si to pochopila, pokiaľ NIE SI PLATCA DPH, tak nahodením rabatu to pre Teba zhaslo... A s nikým viac nič nemáš.
    Tak to som rada! Ďakujem za také jednoduché vysvetlenie

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    A ešte môj pokus:
    abel
    Jednoducho vysvetliť DPH?
    ..... a rozdiel v dani 1,60 Sk odvedieš Daňovému úradu.
    Plátca DPH je vlastne taký výberčí daní (hoci sa to volá plátca DPH) od obyvateľstva do štátneho rozpočtu. Všetko, čo nakúpi (teda až na viaceré výnimky a nuansy) mu ide do výdavkov v cene bez DPH a na všetko čo predá (až na viaceré výnimky a nuansy) pridá DPH.
    Na konci mesiaca alebo štvrťroka (podľa toho aký je plátca) všetko sčíta a výjde mu buď rozdiel k úhrade štátu, alebo nakúpil za viac ako predal a vtedy rozdiel od štátu pýta. Aby sa štát dozvedel ako mu to mesačne vychádza, musí štátu dať priznanie.
    Byť plátcom alebo neplátcom DPH je jedna z večných otázok a všeobecná odpoveď na to nie je. Napovie len konkrétna činnosť, rôzne okolnosti živnosti a hlavne kalkulačka.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    S.Skrabakova
    A čo by teda nasledovalo ďalej???
    Pozri si môj predchádzajúci príspevok. Opravila som sa ,lebo som
    vysvetľovala platiteľa . Manual Ti to ako neplatiteľovi vysvetlil
    úplne jasne a stručne .

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    A pokúsim sa pokračovať a prejsť na neplatcu DPH:
    STRELEC
    Plátca DPH je vlastne taký výberčí daní (hoci sa to volá plátca DPH) ....atď....
    Neplatca DPH je od toho odbremenený a o DPH sa jednoducho nestará. Príjem, výdavok, zisk, strata.....uhradili, neuhradili - proste veci mimo DPH. A keďže všetko má svoje výnimky, tak aj neplatca sa bude o DPH zaujímať a to napr. v súvislosti s leasingom vozidla. Ale to už je iná otázka.

    Petra79 je offline (nepripojený) Petra79

    Petra79
    skusila som studovat ale odpoved na taku trivialnu otazku som nenasla. zaregistrovali sme za platcov dph kedze chceme nakupovat tovar aj v zahranici a predpokladame ze prekrocime stanoveny limit. chcem sa teda opytat ako to funguje v praxi? Zahranicny dodavatel vystavi fakturu bez dph aj ju bez dph zaplatime? Ako je to s firmou na Slovensku, ktora je tiez platitelom DPH? Vystavia nam fakturu bez DPH a my platime len vyslednu sumu bez DPH? Asi sa pytam jednoduchu vec, ale kedze zaciname neviem ako to funguje.Dakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Petra79
    skusila som studovat ale odpoved na taku trivialnu otazku som nenasla. zaregistrovali sme za platcov dph kedze chceme nakupovat tovar aj v zahranici a predpokladame ze prekrocime stanoveny limit. chcem sa teda opytat ako to funguje v praxi? Zahranicny dodavatel vystavi fakturu bez dph aj ju bez dph zaplatime? Ako je to s firmou na Slovensku, ktora je tiez platitelom DPH? Vystavia nam fakturu bez DPH a my platime len vyslednu sumu bez DPH? Asi sa pytam jednoduchu vec, ale kedze zaciname neviem ako to funguje.Dakujem
    KeĎ nakupujete v zahraničí s ste plátcami dph, potom zahraničný dodávateľ vám vystaví daňový doklad v cene bez dph. Tuzemský dodávateľ, plátca dph, vám zase vystaví daňový doklad v cene s dph (napr. 100,- Sk + 19% dph = 119,-).Túto cenu zaplatíš dodávateľovi a potom bud mesačne alebo štvrťročne sa vysporiadate s DÚ vrámci priznania dph.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.