Zavrieť

Porady

Ako kúpit nehnutelnosť a pozemok od dvoch vlastnikov.

Dobrý deň.Chystám sa odkúpiť dom a pozemok od dvoch vlastníkov a neviem ako mam postupovať.Jeden vlastník ma pol domu a druhý tiež pol domu a cely pozemok.Vzory zmlúv sú na jedného predávajúceho a jedného kupujúceho.Vopred ďakujem za radu...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    dve zmluvy
    1. na dom - ako predavajuci budu uvedení obaja spoluvlastnici
    2. na pozemok - ako predavajuci bude uvedeny jeden vlastnik

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    bubkoch Pozri príspevok
    dve zmluvy
    1. na dom - ako predavajuci budu uvedení obaja spoluvlastnici
    2. na pozemok - ako predavajuci bude uvedeny jeden vlastnik
    Prečo sa nedajú vlastnícke práva k pozemku a RD, ak sa jedná o rovnakých účasníkov zmluvy špecifikovať v jednej kúpnej zmluve?
    Podľa mňa nie je problém toto zakomponvať v jednej zmluve. Osobne v tom nevidím problém, ide len o špecifikáciu podielov a spôsobu odplaty predávajúcim.
    Dve zmluvy = 2x právny servis a 2x overovanie podpisov.

    Je predmetný pozemok a RD na jednom liste vlastníctva?

    kelso3611 je offline (nepripojený) kelso3611

    kelso3611
    Dakujem.Predmetny RD a pozemok je na jednom liste vlastnictva..Ide o to ze som nasiel vzory zlmuv len na jedneho predavajuceho a jedneho kupujuceho.Teda je mozne pozmenit na dvoch predavajucich a jedneho kupujuceho???K tomu by som musel dat este zmluvu na jedneho z predavajucich co by mal dozivotne pravo uzivania nehnutelnosti.Jedna sa o predavajuveho - dôchodkyňu.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Samozrejme, že to možné je, ale treba tam ako som povedala presne špecifikovať, kto má aký podiel a za koľko ho predáva.
    V princípe môžeš v kúpnej zvmluve hneď zakomponovať aj dohodu o zriadení vecného bremena, ale pokojne môžeš urobiť takúto dohodu samostatne.

    Nebudem tu mudrovať o tom, či máš skúsenosti s vypracovávaním takýchto zmlúv, ale ak nie, daj to rašej vypracovať niekomu skúsenejšiemu, vyhneš sa výzvam katastra k opravám, jeden malý nedostatok v zmluve a návrh na vklad neprejde, pokiaľ sa náležitosti zmluvy neopravia.

    kelso3611 je offline (nepripojený) kelso3611

    kelso3611
    No momentálne sme sa dohodli iba na klasickom odpredaji nehnuteľnosti bez vecného bremena.Riešim hypotekárny úver na prefinancovanie nehnuteľnosti.Jedná sa mi aj o to že hypotéku by som ručil predmetnou nehnuteľnosťou z časťou pozemku.Tou druhou časťou pozemku,ktorá nie je zastavaná,je to niekoľko árov nezastavanej ornej pôdy tiež odkupujem v hotovosti mimo hypotéku.Čiže ňou nechcem ručiť.Banka vyžaduje predkúpnu zmluvu a teda nechcem do nej uviesť tu druhú časť pozemku.Je potrebný jeden odhad + dvojitý vklad do katastra?Teda dom + pozemok 2áre a pozemok 10árov???Podotýkam že vlastník č1. ma pol domu a vlastník č.2. ma pol domu a predmetný pozemok .Totiž neviem ako mám postupovať aby banka nebrala v úvahu ručenie celým majetkom...Ako mám postupovať,prípadne niekoho skúseného na zmluvy z okolia NR.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    V takom prípade treba vyhotoviť dve kúpne zmluvy. Jedna na dom a pozemok /tu bude poskytnutá hypo/, druhá len na pozemok /tá je mimo hypo/.
    Z toho samozrejme vyplývajú dva návrhy na vklad.

    Inak rozumne to riešiš, druhý pozemok sa môžeš v budúcnosti rozhodnúť predať. Ak je výhodne situovaný a má samostatný prístup, je to rozumné riešenie.

    Prípadne ešte konzultuj s bankou, že hypotéku Ti poskytnú len na časť nehnuteľnosti a na spomínaný pozemok nebude mať banka záložné právo.
    Známy to tiež takto riešil a presne pozemok, ktorý nebol zaťažený hypotékou, predal.

    kelso3611 je offline (nepripojený) kelso3611

    kelso3611
    Viete mi poradiť niekoho skúseného z okolia Nr na vypracovanie predkúpnych,kúpnych zmlúv apod.???

    genius007 je offline (nepripojený) genius007

    genius007
    Kúpnu zmluvy ti vypracuje notár, advokát alebo aj seriózna realitka. Kúpna zmluva na dom .2á + priľahlý pozemok 10á. sa vypracuje iba jedna!!! Keby to tak nebolo, tak ti jeden z predávajúcich nemusí podpísať zmluvu a si nahratý. Ostane ti nepredajný spoluvlastnícky podiel vo výške 1/2.
    Ak si berieš hypotéku, tak návrhy na vklad do katastra sú dva. Jeden so záložnými zmluvami od banky = 66 Eur a druhý s kúpnymi zmluvami 66 Eur.
    Na časť pozemku, ktorú chceš kúpiť v hotovosti mimo úveru sa vyhotoví nezávislá kúpna zmluva = 66 Eur v kolkoch pre kataster.
    Ak máš nejasnosti napíš.

    kelso3611 je offline (nepripojený) kelso3611

    kelso3611
    Tzn. teda že musím mat geodetické znovu rozdelenie na dva pozemky?Na pozemok ktorý kupujem v hotovosti a na pozemok kde je dom,ktorý kupujem hypotékou?Zhrniem to : Uzavretie predkúpnej zmluvy kde sú dvaja predávajúci podielový spoluvlastníci s jedným listom vlastníctva o budúcej kúpe domu + 2a + priľahlý pozemok 10a.Následne kúpna zmluva na odkúpenie domu + pozemok 2á.+ pozemok 10á.Vklad do katastra zo zál. zmluvami od banky,kde je uvedené založné právo na dom + poz.2á-66eur a druhý s kúpnou zmluvou na všetko 66eur
    Zvažujem hypoúver na prefinancovanie nehnuteľnosti vo VUB,má zmysel zaobstarať si externého odhadcu alebo stačí posudok banky.
    Vopred ďakujem .....

    genius007 je offline (nepripojený) genius007

    genius007
    Áno, pozemok musí byť rozdelený aby mohol byť samostatne predateľný.
    Všetko ostatné je správne.
    Odhadcu nehnuteľností ti odporučí banka. Ak by ho nemala schváleného tak nemusí uznať jeho znalecký posudok. Dajú ti na výber z niekoľkých znalcov. Ceny sú približne rovnaké.
    Veľa zdaru.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    kelso3611 Pozri príspevok
    Dobrý deň.Chystám sa odkúpiť dom a pozemok od dvoch vlastníkov a neviem ako mam postupovať.Jeden vlastník ma pol domu a druhý tiež pol domu a cely pozemok.Vzory zmlúv sú na jedného predávajúceho a jedného kupujúceho.Vopred ďakujem za radu...
    add 1. - nevidím nijaký vzor zmluvy
    add 2. - alebo chceš Ty vzor zmlúv ???
    add 3. - vypracujete zmluvy so všetkými náležitosťami ...potom overiť pravosť podpisov na matrike alebo u notára ... následne dáte vklad do katastra ...
    add 4. - vzory zmlúv sú na http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/ob...-ludske-prava/

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.