Zavrieť

Porady

Mám platiť daň z ubytovania obci, keď prenajímam dom na kratšie obdobie, turnusy?

Neposkytujem ubytovacie služby, na DÚ som prihlásená, DIČ mám, daň z príjmu platím. Ale či mám platíť aj obci??
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

a_je_to
Ak prenajímaš dom na určité obdobie na zmluvu o prenájme jednej osobe a je jej vecou, koho ďalšieho tam ubytuje, tak je to prenájom. Hlavne vtedy, ak energie si podľa tvojho odčítania platí tento nájomca. Ale ak inkasuješ od každej ubytovanej osoby a a energie uhrádzaš aj upratuješ ty sama, tak potrebuješ nielen oznámiť túto činnosť obci, ale aj živnosť na ubytovanie so všetkými náležitosťami. Vrátane poplatkov za ubytovanie obci, podľa § 37, zákona 582/2004.

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

a_je_to
ninkabb Pozri príspevok
Čistý čas, kedy je objekt prenajatý je asi 6 týždňov v roku, cca 4 x 1 týždeň a zvyšok na kratšie obdobie. Napriek tomu obci platím, aby som predišla problémom.
Keďže prenajímam len časť objektu, ktorý prevažnú časť roka využívam sama, nemožno ho považovať za ubytovacie zariadenie. Ja neposkytujem ubytovacie služby. Alebo áno?
Príjmy z prenájmu riadne uvádzam v daňovom priznaní.
Podľa opisu platíš daň z príjmu, aj z ubytovania, tak to vyzerá, že niet čo riešiť. Poskytuješ niečo medzi prenájmom a ubytovacími službami, ale príležitostne, nie systematicky. Určite využívaš nejaké krátke obdobie v roku, kedy je vaša obec atraktívna pre toto ubytovanie, ale nedá sa to využívať celý rok. Za čistý nájom sa považujú ... holé steny a samoobsluha. Ak je tam čo len upratovanie, posteľné prádlo, ubytovací nábytkový a riadový základ, tak už ide o ubytovanie v súkromí. Nie je to na živnosť, ale ťažko sa ubrániť nároku obce na svoje. Ako kompromis so stavom mi pripadá zaplatiť obci a mať pokoj, aj keď to celkom nespĺňa ten § 37. Ale právny nárok na daň z ubytovania obec v tomto prípade asi nemá.
Inak, tú daň neplatíš Ty, ale ubytovaný, navyše nad vykalkulovanú cenu pobytu. Ty ju iba inkasuješ a odvádzaš, ako nedaňový príjem a nedaňový výdavok. Pozri aj toto : http://www.porada.sk/t52110-p2-odosl...-poplatok.html

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

a_je_to
ivustek Pozri príspevok
Uvádzate, že ubytovací-rekreačný poplatok je nedaňový príjem a keď ho odvediem obci - tak to bude nedaňový výdavok. Ako by som to však zaúčtovla, keď:
Od každej osoby vyberám rekreačný poplatok vo výške 0,33€ za osobu a noc. Vyberiem napr. 300€ za rok. Ale pri platení na obecnom úrade je u nás taká možnosť, že si môžem vybrať z dvoch spôsobov platenia- a to buď 0,33€ za osobu a noc alebo paušál /bez rátania nocí/10€ od lôžka. Keďže pre mňa je cenovo výhodnejší paušál, tak zaplatím za 12 lôžok paušál po 10€ - teda 120€.
Otázka:
Vybrala som 300€ a bolo to zaúčtované ako nedaňový príjem. Zaplatila 120€ a bolo to zaúčtované ako nedaňový výdavok. Čo s tým rozdielom 180€? Tie treba zdaniť? Akým spôsobom v JÚ - pripočítať v rámci uzávierkových oprerácií do základu dane?
Podľa mňa obec pri stanovovaní dane všeobecne záväzným nariadením porušila § 37 až 43 zákona č. 582/2004 úplne v celom rozsahu tým, že nerešpektovala :
- predmet dane v § 37 = ubytovanie fyzickej osoby, ale za predmet určila lôžko
- daňovníka v § 38, ktorým je ubytovaná fyzická osoba, ale za daňovníka považuje ubytovateľa
- základ dane v § 39, ktorým je počet prenocovaní, ale za základ určila lôžko
- sadzbu dane v § 40, ktorou je suma na osobu a prenocovanie, ale určila sumu na lôžko a sezónu
- splnomocnenie v § 43 na vykonanie zákona v stanovenom obsahu a rozsahu.
Takéto VZN obce môže zostať nenapadnuté iba vďaka tomu, že prokurátor o ňom nevie, alebo si neplní svoju funkciu dozoru, aj že je pre ubytujúcich doposiaľ cenovo výhodné. Ale podstata tejto dane je úplne deformovaná a bez porušenia zákona účtovne a daňovo neriešiteľná.
Ak už došlo k stavu, ktorý si opísala, tak nie je vašou vinou. Musí sa to ošetriť tak, že vyberaná daň z ubytovania pôjde do zdaniteľných príjmov a odvedená daň do daňových výdavkov, inak to nejde. Ako sa však k tomu postaví prípadná daňová kontrola, to neviem predvídať, pretože vybraná daň patri správcovi dane, bez ohľadu na to či ju požaduje, alebo nie. Ide o rozpočtové príjmy SR, aj keď ich spravuje obec a porušenie rozpočtových pravidiel, aj zákona k tejto dani.
Naposledy upravil a_je_to : 16.08.12 at 06:13

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

a_je_to
Ak je ten dom obytný, nebol z bytového fondu vyňatý, nie je kategorizovaným ubytovacím zariadením podľa vyhlášky MH o kategorizácii, tak ubytovanie v ňom nie je predmetom dane z ubytovania podľa spomenutého § 37. Je predmetom iba dane z nehnuteľností pre obytné domy. Prenajatý je podľa občianskeho zákonníka, nie podľa živnostenského zákona. Odplatu, ktorú inkasuješ je za prenájom na kratšiu dobu, nie za poskytnutie ubytovania. Celá vec však môže byť na hrane, ak obec vie niečo ako opak. Že ubytovaní sa striedajú príliš často, že v prenajatých priestoroch nemajú žiadne svoje zariadenie, dokonca ani svoje posteľné prádlo, atď. Vtedy by obec mala pravdu, ale dokázať by musela najprv že načierno prevádzkuješ ubytovacie služby a ohlásiť to živnostenskému úradu. Po vyjadrení živnostenského úradu, že je to tak, by mala nárok aj na vyššiu daň z nehnuteľností, aj daň za ubytovanie. Ale to by bol už ten horší prípad.

ninkabb je offline (nepripojený) ninkabb

ninkabb
Čistý čas, kedy je objekt prenajatý je asi 6 týždňov v roku, cca 4 x 1 týždeň a zvyšok na kratšie obdobie. Napriek tomu obci platím, aby som predišla problémom.
Keďže prenajímam len časť objektu, ktorý prevažnú časť roka využívam sama, nemožno ho považovať za ubytovacie zariadenie. Ja neposkytujem ubytovacie služby. Alebo áno?
Príjmy z prenájmu riadne uvádzam v daňovom priznaní.

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta ivustek
ninkabb Pozri príspevok
Energie si platia sami, aj upratujú si sami.
Akým spôsobom si energie platia? Každá skupina sa u dodávateľa napr. energie prihlási a po týždni odhlási?

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Katy a R
ninkabb Pozri príspevok
Nie, odpíše sa elektromer a vodomer a platia za spotrebu pri odchode
tak el. energiu platíš ty - nie nájomníci..

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta ivustek
a_je_to Pozri príspevok
Podľa opisu platíš daň z príjmu, aj z ubytovania, tak to vyzerá, že niet čo riešiť. Poskytuješ niečo medzi prenájmom a ubytovacími službami, ale príležitostne, nie systematicky. Určite využívaš nejaké krátke obdobie v roku, kedy je vaša obec atraktívna pre toto ubytovanie, ale nedá sa to využívať celý rok. Za čistý nájom sa považujú ... holé steny a samoobsluha. Ak je tam čo len upratovanie, posteľné prádlo, ubytovací nábytkový a riadový základ, tak už ide o ubytovanie v súkromí. Nie je to na živnosť, ale ťažko sa ubrániť nároku obce na svoje. Ako kompromis so stavom mi pripadá zaplatiť obci a mať pokoj, aj keď to celkom nespĺňa ten § 37. Ale právny nárok na daň z ubytovania obec v tomto prípade asi nemá.
Inak, tú daň neplatíš Ty, ale ubytovaný, navyše nad vykalkulovanú cenu pobytu. Ty ju iba inkasuješ a odvádzaš, ako nedaňový príjem a nedaňový výdavok. Pozri aj toto : http://www.porada.sk/t52110-p2-odosl...-poplatok.html
Uvádzate, že ubytovací-rekreačný poplatok je nedaňový príjem a keď ho odvediem obci - tak to bude nedaňový výdavok. Ako by som to však zaúčtovla, keď:
Od každej osoby vyberám rekreačný poplatok vo výške 0,33€ za osobu a noc. Vyberiem napr. 300€ za rok. Ale pri platení na obecnom úrade je u nás taká možnosť, že si môžem vybrať z dvoch spôsobov platenia- a to buď 0,33€ za osobu a noc alebo paušál /bez rátania nocí/10€ od lôžka. Keďže pre mňa je cenovo výhodnejší paušál, tak zaplatím za 12 lôžok paušál po 10€ - teda 120€.
Otázka:
Vybrala som 300€ a bolo to zaúčtované ako nedaňový príjem. Zaplatila 120€ a bolo to zaúčtované ako nedaňový výdavok. Čo s tým rozdielom 180€? Tie treba zdaniť? Akým spôsobom v JÚ - pripočítať v rámci uzávierkových oprerácií do základu dane?

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta ivustek
A bol by to tiež problém ak by som ten ubytovací poplatok vôbec od klientov nevyberala - teda žiaden zdaniteľný ani nezdaniteľný príjem by nebol, ale obci by som to zaplatila "zo svojho" a teda neúčtovala do žiadnych výdajov.

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

a_je_to
ivustek Pozri príspevok
A bol by to tiež problém ak by som ten ubytovací poplatok vôbec od klientov nevyberala - teda žiaden zdaniteľný ani nezdaniteľný príjem by nebol, ale obci by som to zaplatila "zo svojho" a teda neúčtovala do žiadnych výdajov.
Ale áno ... je to tiež jedno z náhradných núdzových, pragmatických a neúplných riešení v opísanom zmysle, ktoré si si neprivodila sama. Pre úplné riešenie by bolo treba aspoń naštudovať VZN vašej obce na jej w-stránke. Aby ti do budúcna neostal nejaký čierny peter v rukách. Ale to by už bolo ... na dlhšie.

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.