Zavrieť

Porady

Predaj cez internet ako malolety

Dobry den,
venujem sa tvorbe web stranok a kamarat ktory ma 17 rokov ma pozidal aby som mu vytvoril stranku cez ktoru bude predavat svoje vyrobky. (nema 18 takze ziadna zivnost ani nic). Predaj prebieha asi tak ze si "zakaznik" vyberie co sa mu paci v galerii kde su obrazky "produktov". Ked si vyberie napise mail v ktorom uvedie co chce a nasledne sa dohodnu na cene a platbe na dobierku. Mna by zaujimalo ci je toto legalne kedze oficialne sa zmluva neuzatvara. Je nejaky sposob ako sa zbavit zodpovednosti za obsah na stranke ktoru na ziadost objednavatela vytvorim? (napr. uvediem ze za obsah na stranke zodpoveda objednavatel?) Nerad by som aby potom SOI alebo nieco ine zvonili mne ze ja som za to zodpovedny. Ja tiez nemam 18 rokov preto nemoze byt uzatvorena zmluva. Co by ste mi odporucili spravit aby som mohol stranku spravit a nebol za nu zodpovedny. (ide mi iba o to aby som ja nemohol byt postihnuty ak je takyto predaj nelegalny, co sa stane s mojim kamaratom to uz je neni take podstatne

Dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    ak nebudete "prevádzkovať" eshop spolu, ty iba vytvoríš stránku pre neho, nenesieš zodpovednosť, či a ako ju kamoš použije

    Rhonin je offline (nepripojený) Rhonin

    Rhonin
    mattto Pozri príspevok
    ak nebudete "prevádzkovať" eshop spolu, ty iba vytvoríš stránku pre neho, nenesieš zodpovednosť, či a ako ju kamoš použije
    Plati to aj vtedy ak nie je ziadna zmluva ani nic o tom ze ja som stranku iba vytvoril a on prebera zodpovednost? Este dodam ze mu pravdepodobne budem robit aktualizaciu dat, nove prispevky atd. cize stale tam asi budem ale ja s predajom nemam nic

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    Rhonin Pozri príspevok
    Plati to aj vtedy ak nie je ziadna zmluva ani nic o tom ze ja som stranku iba vytvoril a on prebera zodpovednost? Este dodam ze mu pravdepodobne budem robit aktualizaciu dat, nove prispevky atd. cize stale tam asi budem ale ja s predajom nemam nic
    zmluvu budete mať, nemusí mať písomnú formu.

    to je už horšie, ak sa budeš podieľať na prevádzkovaní (hoci iba ako administrátor eshopu), už môžeš mať problémy... nech si niekto z okolia založí živnosť a po dosiahnutí 18tky nech to preberie kamoš

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Rhonin Pozri príspevok
    Dobry den,
    venujem sa tvorbe web stranok a kamarat ktory ma 17 rokov ma pozidal aby som mu vytvoril stranku cez ktoru bude predavat svoje vyrobky. (nema 18 takze ziadna zivnost ani nic). Predaj prebieha asi tak ze si "zakaznik" vyberie co sa mu paci v galerii kde su obrazky "produktov". Ked si vyberie napise mail v ktorom uvedie co chce a nasledne sa dohodnu na cene a platbe na dobierku. Mna by zaujimalo ci je toto legalne kedze oficialne sa zmluva neuzatvara. Je nejaky sposob ako sa zbavit zodpovednosti za obsah na stranke ktoru na ziadost objednavatela vytvorim? (napr. uvediem ze za obsah na stranke zodpoveda objednavatel?) Nerad by som aby potom SOI alebo nieco ine zvonili mne ze ja som za to zodpovedny. Ja tiez nemam 18 rokov preto nemoze byt uzatvorena zmluva. Co by ste mi odporucili spravit aby som mohol stranku spravit a nebol za nu zodpovedny. (ide mi iba o to aby som ja nemohol byt postihnuty ak je takyto predaj nelegalny, co sa stane s mojim kamaratom to uz je neni take podstatne

    Dakujem za odpoved
    Z tvojej strany nehrozí riziko, ty si len programátor stránky. Upozorni ale kamaráta, že to, čo ide robiť, sa volá podnikanie a na to potrebuje buď živnosť alebo založiť firmu. Ak bude predávať takto na čierno, je možné, že mu za nejaký čas zaklope na dvere daňová kontrola a zistia, že podniká na čierno.

    Ak má nejaké osobné veci na predaj, nech ich ponúkne cez nejaký inzertný portál (napr. Avízo, bazos.sk,...). Ak ale bude tie veci nakupovať a ďalej predávať so ziskom, tak to už je podnikanie.

    Nech si kamarát prečíta túto tému:

    http://www.porada.sk/t145673-mimibaz...odnikatel.html

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Neviem prebehla som to narychlo. Zadavatel otazky tu stranku robi pre kamarata zadarmo? Nie je to tiez podnikanie?

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    nika.sum Pozri príspevok
    Neviem prebehla som to narychlo. Zadavatel otazky tu stranku robi pre kamarata zadarmo? Nie je to tiez podnikanie?

    nie je, nie všetko, čo vytvoríš a predáš, spĺňa definíciu podnikania

    Rhonin je offline (nepripojený) Rhonin

    Rhonin
    nika.sum Pozri príspevok
    Neviem prebehla som to narychlo. Zadavatel otazky tu stranku robi pre kamarata zadarmo? Nie je to tiez podnikanie?
    myslim si ze nie kedze to je bez faktur a bez vsetkeho (ziadna zmluva nic co by naznacovalo ze som to robil ja - akurat by bolo mozne zistit kto uploadoval veci na stranku cez IP ale to je ina vec). On by mi za to zaplatil ale to je proste z jeho vole (oficialne), nieco ako ked mi mama da vreckove ci nie?

    Rhonin je offline (nepripojený) Rhonin

    Rhonin
    takze ak tomu spravne chapem ak stranku iba spravim tak nie som za nu zodpovedny ale ak tam budem aktualizovat udaje a podobne (na ziadost kamarata) tak mozem mat z toho problem, chapem spravne?

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    Rhonin Pozri príspevok
    takze ak tomu spravne chapem ak stranku iba spravim tak nie som za nu zodpovedny ale ak tam budem aktualizovat udaje a podobne (na ziadost kamarata) tak mozem mat z toho problem, chapem spravne?
    správne

    Rhonin je offline (nepripojený) Rhonin

    Rhonin
    no tak to ho budem musiet naucit aspon zaklady s Joomla! a to nebude sranda.

    Kazdopadne dakujem za vsetky odpovede pomohli ste mi

    weby je offline (nepripojený) weby

    Som mladík, ktorý cestuje po svete, zaujíma sa o biznis, marketing, študuje právo a zaujíma sa o ekonómiu rakúskej školy. ...viac weby
    Definicia podnikania je pokial splnuje vsetky podmienky kumulativne (vsetky naraz)teda: vlastnym menom, na vlastnu zodpovednost, sustavne a samostatne za ucelom dosiahnuia zisku. Zakon je napisany tak ze toto tvoj kamarat nesplnuje. Osobne nevidim z pravneho hladiska problem to robit, kazdopadne zakaznik ocakava, ze za predaj je niekto zodpovedny. Je o dost na hane a neviem ako by sa zachovali sudy. O neopravnene podnikanie sa v jeho pripade jednat nebude. Nakolko nie je este plnolety, nemoze niest zodpovednost za eshop.Odporucam mat zivnostenske opravnenie popripade nejku firmu, cez ktoru by to predaval. Nikto mu potom na dvere klopat nebude a nemusite riesit taketo vtakoviny.
    Co sa tyka teba, rob to ako autor podla autorskeho zakonka na zmluvu. AJ ked nie si plnolety mozes vykonavat pravne ukony, ktore je bezne v tvojom veku vykonavat. Vela ludi dnes programuje v 15-tich takze to nevidim ako problem ze predas stranku. Pokial to budes robit opakovane mohlo by to splnovat definiciu podnikania. Ale opat tu nastava problem s tym vekom a so zodpovednostou. Robte to cez niekoho sro-cku radsej.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    ...
    weby Pozri príspevok
    Definicia podnikania je pokial splnuje vsetky podmienky kumulativne (vsetky naraz)teda: vlastnym menom, na vlastnu zodpovednost, sustavne a samostatne za ucelom dosiahnuia zisku. Zakon je napisany tak ze toto tvoj kamarat nesplnuje. (splňuje) Osobne nevidim z pravneho hladiska problem to robit, (veľmi zlý pohľad, lebo je to problém) kazdopadne zakaznik ocakava, ze za predaj je niekto zodpovedny. Je o dost na hane a neviem ako by sa zachovali sudy. O neopravnene podnikanie sa v jeho pripade jednat nebude. (samozrejme, že sa jednať bude, je to ukážkový prípad) Nakolko nie je este plnolety, nemoze niest zodpovednost za eshop.Odporucam mat zivnostenske opravnenie popripade nejku firmu, cez ktoru by to predaval. (s týmto jediným súhlasím) Nikto mu potom na dvere klopat nebude a nemusite riesit taketo vtakoviny.
    Co sa tyka teba, rob to ako autor podla autorskeho zakonka na zmluvu. AJ ked nie si plnolety mozes vykonavat pravne ukony, ktore je bezne v tvojom veku vykonavat. Vela ludi dnes programuje v 15-tich takze to nevidim ako problem ze predas stranku. Pokial to budes robit opakovane mohlo by to splnovat definiciu podnikania. Ale opat tu nastava problem s tym vekom a so zodpovednostou. Robte to cez niekoho sro-cku radsej.

    weby je offline (nepripojený) weby

    Som mladík, ktorý cestuje po svete, zaujíma sa o biznis, marketing, študuje právo a zaujíma sa o ekonómiu rakúskej školy. ...viac weby
    mattto Pozri príspevok
    ...
    V tom pripade sa nebude jednat o podnikanie a nie je to ukazkovy priklad. Nesplnuje podmienku na vlastnu zodpovednost. Nakolko nie je plnolety nemoze uzatvarat platne zmluvy (pre podnikanie) tohoto typu (jedine jeho zakonny zastupca - ten potom nesie zodpovednost). Osobne vsak nevidim nic na tom, pokial mu niekto za to zaplati a on odvedie svoju pracu. Zmluva bude uzatvorena aj ked je neplatna. Potom moze ale kupujuci pouzit zalobu za bezdovodne obohatenie. Je to ale zacarovany kruh. A co sa tyka zakonnej definicie podnikanie, ta je jasne stanovena a opakujem musi byt splnena kumulativne tzn. splnovat vsetky body, inak sa nejedna o podnikanie.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    weby Pozri príspevok
    V tom pripade sa nebude jednat o podnikanie a nie je to ukazkovy priklad. Nesplnuje podmienku na vlastnu zodpovednost. Nakolko nie je plnolety nemoze uzatvarat platne zmluvy (pre podnikanie) tohoto typu (jedine jeho zakonny zastupca - ten potom nesie zodpovednost). Osobne vsak nevidim nic na tom, pokial mu niekto za to zaplati a on odvedie svoju pracu. Zmluva bude uzatvorena aj ked je neplatna. Potom moze ale kupujuci pouzit zalobu za bezdovodne obohatenie. Je to ale zacarovany kruh. A co sa tyka zakonnej definicie podnikanie, ta je jasne stanovena a opakujem musi byt splnena kumulativne tzn. splnovat vsetky body, inak sa nejedna o podnikanie.
    "nesplňuje podmienku na vlastnú zodpovednosť"? to je čo za nezmysel? kamarát prevádzkuje eshop, predáva výrobky bez oprávnenia na podnikateľskú činnosť. Toto robí vedome, dlhodobo, vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom zisku, ide o jasný prípad neoprávneného podnikania. Ním uzavreté kúpne zmluvy sú platné bez ohľadu na to, či má 17 rokov, alebo nie, lebo na strane predávajúceho vystupuje on ako osoba majúca spôsobilosť na právne úkony.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.