Zavrieť

Porady

Vyvlastnenie akcií.

Pekne pozdravujem.

Pred pár mesiacmi mi prišlo doporučene z RMS market, že spoločnosť XX z Holandska, ako majoritný akcionár poisťovne YY na Slovensku, si uplatňuje právo výkupu na mojich pár akcií tejto poisťovne YY. Že má vraj právo na základe svojho majoritného postavenia, a na základe súhlasu Národnej banky, požadovať, aby som prijal zaslaný návrh Zmluvy o kúpe akcií a predal som tak kupujúcemu svoje akcie. Priložená zmluva v troch rovnopisoch je z ich strany podpísaná splnomocnencom bez titulu, jednoduchým podpisom, splnomocnenie ani jeho kópiu som nevidel.

Direktívna lehota - do 30 dní!! odo dňa ich podania!!! na poštovú prepravu. Čiže nejaká tá cesta poštou, medzitým víkend, plus moja 18-dňová lehota na výber, prečítanie až doma večer a ja na druhý deň môžem všetky moje aktivity zrušiť, poodvolávať!! a keďže som absolútny laik, iba slovenský vypočítavec, chtiac sa ako každý iný na niekdajšej slávnej vlne privatizácie dobre nabaliť, začať s týmto jediným, pomaly bezcenným, majetkom tohto druhu, behať po RMS, poisťovni, a neviem ešte kde, a zisťovať pri dnešných podvodoch, neoprávnených nátlakoch, a pod., pravdivosť listu (myslím tým obchodnú) a prípadne moje právne postavenie. A ak by sa mi toto umenie podarilo, v prípade súhlasu stihnúť notára a odoslanie späť!
To nevedia, či som ťažko sa pohybujúci invalid, či mám auto, pracovné záväzky v zahraničí, nič! Ani či mám práve na autobusy, taxíky, 3x notára!

Samozrejme, ak toto do ich uvedenej lehoty nestihnem, budú sa svojho práva domáhať na súde. A súdne výdavky zaplatí ten, kto prehrá. Ja.

Môže mi v mžiku niekto zorganizovať život tak, že ma takto uvedie, len pre jeho obchodný prospech, do stavu núdze?

Za prejav súhlasu sa považuje totiž iba podpísaná a do uvedenej lehoty odoslaná zmluva.
Ak to urobím neskôr, môže sa to teda brať zrejme ako prejav nesúhlasu, prípadne zbytočný prejav. A ja by som všetko absolvoval úplne zbytočne.

Samozrejme, nemám absolútne žiadne iné starosti, tak som list založil, aj keď v najprv dobrom úmysle riešiť to neskôr, "na kopu". A tam aj, zostal..

Medzi tým, asi za 10? dní, mi z RMS zaslali k tomu opravný dodatok - že sa pomýlili v cene akcií - a následne uviedli cenu polovičnú (...) Na ten dodatok som mal už termín kratší - zrejme počítali, že v behaní už mám získanú istú prax, ktorú si môžem teraz uplatniť. Dodatok vyžaduje zasa 3x podpis u notára. Založil som to k listu prvému.

O nejaké 3 mesiace som doporučene dostal návrh opätovný. Tentoraz v hlavičke sprievodného listu figuruje ale spomínaná XX z Holandska, list píše ten istý splnomocnenec s jednoduchým podpisom. Ale odosielateľ je poisťovňa YY.
V liste sa ďalej uvádza, že žaloba je na súde, je tam lokalizácia súdu a príslušná spisová značka. Do pozornosti dávajú ich záujem sa vyhnúť nákladnému súdnemu sporu - pre obe zúčastnené strany.
Lehota - 30 dní. Ktorá práve končí.

Za získaných pár drobných za akcie právnika platiť je nemysliteľné,
celá privatizácia skončila pre mňa ako jedna veľká hlúposť - moja,
nepomohol by mi niekto skúsený sa v tom zorientovať? Ďakujem.


(za neuvedenie názvov spoločností a ich nahradenie písmenami XX a YY sa ospravedlňujem)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    peterknazeje je offline (nepripojený) peterknazeje

    peterknazeje
    Ide o "vyvlastnenie" v sulade so zakonom o cennych papieroch, inak nazyvane "squeeze out".
    Suhlas prava vykupu od Narodnej banky Slovenska ma spolocnost Achmea B.V., Holandsko, cielova spolocnost je Union poisťovňa a.s., Bratislava pre cenne papiere SK1110000801 SK1110000876, protiplnenie bolo Narodnou bankou Slovenska stanovene na 71,27 EUR za jednu akciu.
    Ak nebudete suhlasit, potom navrhovatel sa bude svojich prav domahat sudnou cestou (§ 118i, ods. 9 Zakona o cennych papieroch).
    Do pozornosti davam §118i, ods. 9, kde si mozete vyziadat znalecky posudok od navrhovatela:
    "Navrhovateľ je povinný poskytnúť znalecký posudok na žiadosť povinnej osoby."
    Naposledy upravil peterknazeje : 14.08.12 at 11:34 Dôvod: gramaticke chyby

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Stefan2005, tictac7, globalpartner, mareko, Marína
    5

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Môžeš kľudne uviesť názov spoločnosti, nie je to tajné. Vie sa, že Achmea má záujem stať sa 100%ným akcionárom Union poisťovne. Všimni si zloženie akcionárov:

    http://union.sk/union-poistovna--a--s-1.html

    97,55 % akcií v Union poisťovni vlastní Achmea. V Union zdravotnej poisťovi sú vlastníkmi 100% akcií. Nie ja za tým nič nekalé, drobní akcionári spôsobujú problémy pri činnosti. Tých drobných akcionárov je niečo vyše 500 ale fakticky nemajú žiadne právomoci niečo meniť - na valnom ich majoritný akcionár s prehľadom prehlasuje. Takže sú len ako štatisti. Keďže Achmea neplánuje ani v budúcnosti vyplácať dividendy, je aj pre drobných akcionárov výhodnejšie predať akcie. Veď koľko tých akcií vlastníš? Určite nie viac ako 5. Zúčastnil si sa posledných valných zhromaždení? Aké máš výhody byť akcionárom?

    Niečo podobné sa dialo už viackrát, napr. UniCrredito Italiano niekedy na prelome tisícročia skupovalo akcie od drobných akcionárov bývalej Poľnobanky, teraz Unicredit Banky. Napriek tomu stále ešte je 0,61 % akcií v rukách drobných akcionárov. Sú to akcie, kde sa nevie nájsť majiteľ alebo stále nie sú doriešené dedičské konania.

    Aj Achmea ráta s tým, že to potrvá roky, kým získa väčšinu akcií od drobných akcionárov.

    A áno, podľa zákona môže vykúpiť akcie od drobných akcionárov súdnou cestou. A nie je to nedemokratické. Na tvojom mieste by som to predal, aby som aspoň niečo mal z akcií. Ale je to na tebe, ak chceš robiť obštrukcie a nepredať ich. Uvedom si ale, že si akcionár. To znamená, že by si sa mal o svoju firmu starať. Ako sa staráš? Čo o nej vieš? Či si len typický "papierový" akcionár?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    buchač Pozri príspevok
    Blbý príklad dám ....

    Si vieš predstaviť , že by fa Coca - Cola zaslala poniektorým vlastníkom akcií takúto ponuku ????
    Šak to by iné tóčo nastalo ....

    To ako Ťa niekto môže nútiť do predaja TVOJHO majetku ?
    Že Ti poslali avízo ???...no a ???....tak sa na burze neobchoduje ...šak to by hocikto potom mohol len tak hala bala ovládnuť hocakú firmu a robiť si s ňou , čo len chce...

    ...a RMS ????

    http://www.rmsmarket.sk/Obchodovanie.aspx
    buchač, bohužiaľ, tentokrát si mimo. Ahcmea je v práve ako majoritný akcionár. Možno sa ti to zdá nespravodlivé, ale keby si bol na ich mieste, tak by si to videl inak.

    gufy je offline (nepripojený) gufy

    gufy
    Tohto podielu na spoločnosti Union som sa chcel zbaviť už dávno, dosť som sa vtedy o to zaujímal, žiaľ sa to nedalo ani predať, ani to zdarma darovať, ani nič. Odkúpenie mi prišlo vhod, len som si chcel na to nájsť čas - nechcel som naletieť nejakým účelovým listom, ktoré sú "podpísané" nekvalitne skopírovaným podpisom, znižujúcim vierohodnosť a ktoré ma časovo tlačia do núdze.

    Ide mi prioritne o to, aby som sa toho zbavil definitívne, t.j. nechodili mi časom nejaké obsielky o nejakých nezrovnalostiach, prípadne nabiehajúcich dlhoch vzniknutých následkom niečoho, atď. Sme na Slovensku, musím rátať zo všetkým.

    Som rád, že je to "čisté"
    a ďakujem za veľmi užitočné odpovede.
    Naposledy upravil gufy : 16.08.12 at 11:14

    gufy je offline (nepripojený) gufy

    gufy
    A je to tu. Z CDCP mi prišiel šek na 12,- euro za vedenie účtu za rok 2012. Rok 2011, aj tie predtým, zaúčtovali čiastkou 0,- euro. Žiadne CP už nemám a nerád by som mal ďaľšie zbytočné výdavky. Niekde som čítal:

    - že za prázdny účet sa nič neplatí
    - že ho môžem zrušiť podaním žiadosti - s úradne overeným podpisom
    - že ak je účet prázdny 3 roky, môže ho zrušiť aj samotný depozitár - aj bez žiadosti.

    Ak je to pravdou, za rok 2013 a ďaľšie, by som poplatky za vedenie účtu už platiť nemal. A využitím tej druhej možnosti zrušenia účtu by som sa dokonca vyhol ďaľšiemu vybavovaniu, naviac spoplatnenému.

    Vyzná sa v tom niekto, ako je to a čo by bolo dobré urobiť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.