Zavrieť

Porady

Zohladnenie nakladov na udrzbu domu pri dedicstve

Ahojte poradaci,

moja mama vlastni vacsi podiel na rodicovskom dome a jej jedina sestra mensi podiel (presne neviem kolko). Mamina sestra sa v mladosti odstahovala na chod rodicovskeho domu nijak neprispievala, je to viac ako 30 rokov. Moja mama v tomto rodicovskom dome doopatrovala moju babku, po smrti ktorej, sa urcili aj podiely (ako som pisal, mama ma vacsi ako jej sestra). Momentalne v tom dome uz asi 10 rokov nikto nezije, ale moja mama ma k nemu stale nejaky vztah, preto ked na dome vznikaju hocijake problemy, vsetky naklady na opravu hradim ja zo svojich financii. Mama mi navrhla, ze by bolo dobre cely dom vlastnicky vysporiadat, pretoze stale do neho nalievam peniaze a vlastne ani nevieme, ci to bude niekedy pri dedicskom konani zohladnene. Viete mi poradit?

Mamina sestra ma tiez deti, ktore ako poznam, pojdu po majeku (akomkolvek) dost tvrdo. Dom je stary (mozno aj cez sto rokov). Ak by sme sa "dnes" nevedeli s rodinou maminej sestry dohodnut na odkupeni jej podielu a niekedy pride na rad dedicske konanie, daju sa vobec financie, ktorymi som udrzoval dom nejak zohladnit pri dedicstve? Ak ano, potrebujem k tomu aj nejake blocky, faktury, resp. ine doklady? Alebo co by ste mi poradili, ze by som mohol spravit.. mozno ma nejaku radu zo zivota. Alebo ak by sa dom podedil podla pomerov v LV, mozem pri preukazani
nakladov spojenych s udrzovanim domu nejaku cast ziadat od deti maminej sestry?

Dom by som najradsej odkupil (nejak sa na mna nalepil mamin vztah na ten dom, vela spomienok z detstva a pod.) a bol by pokoj, ale predpokladam, ze to tak lahko nepojde, preto by som sa chcel radsej dopredu pripravit. Financie, ktorymi som sanoval dom, su za tych desat rokov mozno uz aj viac ako 1/4 hodnoty celeho domu - proste neefektivita financii exponencionalne rastie smerom nahor.. ale chapete, mame vdaka tomu spokojne zije.

Dakujem za akykolvek napad a radu.
kyp
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    kyp Pozri príspevok
    Ahojte poradaci,

    moja mama vlastni vacsi podiel na rodicovskom dome a jej jedina sestra mensi podiel (presne neviem kolko). Mamina sestra sa v mladosti odstahovala na chod rodicovskeho domu nijak neprispievala, je to viac ako 30 rokov. Moja mama v tomto rodicovskom dome doopatrovala moju babku, po smrti ktorej, sa urcili aj podiely (ako som pisal, mama ma vacsi ako jej sestra). Momentalne v tom dome uz asi 10 rokov nikto nezije, ale moja mama ma k nemu stale nejaky vztah, preto ked na dome vznikaju hocijake problemy, vsetky naklady na opravu hradim ja zo svojich financii. Mama mi navrhla, ze by bolo dobre cely dom vlastnicky vysporiadat, pretoze stale do neho nalievam peniaze a vlastne ani nevieme, ci to bude niekedy pri dedicskom konani zohladnene. Viete mi poradit?

    Mamina sestra ma tiez deti, ktore ako poznam, pojdu po majeku (akomkolvek) dost tvrdo. Dom je stary (mozno aj cez sto rokov). Ak by sme sa "dnes" nevedeli s rodinou maminej sestry dohodnut na odkupeni jej podielu a niekedy pride na rad dedicske konanie, daju sa vobec financie, ktorymi som udrzoval dom nejak zohladnit pri dedicstve? Ak ano, potrebujem k tomu aj nejake blocky, faktury, resp. ine doklady? Alebo co by ste mi poradili, ze by som mohol spravit.. mozno ma nejaku radu zo zivota. Alebo ak by sa dom podedil podla pomerov v LV, mozem pri preukazani
    nakladov spojenych s udrzovanim domu nejaku cast ziadat od deti maminej sestry?

    Dom by som najradsej odkupil (nejak sa na mna nalepil mamin vztah na ten dom, vela spomienok z detstva a pod.) a bol by pokoj, ale predpokladam, ze to tak lahko nepojde, preto by som sa chcel radsej dopredu pripravit. Financie, ktorymi som sanoval dom, su za tych desat rokov mozno uz aj viac ako 1/4 hodnoty celeho domu - proste neefektivita financii exponencionalne rastie smerom nahor.. ale chapete, mame vdaka tomu spokojne zije.

    Dakujem za akykolvek napad a radu.
    kyp
    Spoluvlastníci sú povinní na údržbu nehnuteľnosti prispievať v pomere svojho podielu. Takže ak je nutné urobiť opravu rozbitého okna alebo vymeniť prasknuté vodovodné potrubie, tak od druhého spolumajiteľa môžeš požadovať uhradiť pomernú časť toho, čo si zaplatil. Potrebuješ k tomu samozrejme všetky doklady, aby si mohol preukázať, koľko si za to zaplatil.

    Môžeš si to odkladať a pri prípadnom konaní o vysporiadaní majetku to vytiahnuť a o to si znížiť sumu, za ktorú ti to budú chcieť predať.

    Môžeš aj ty iniciovať vysporiadanie súdnou cestou, nemusíš čakať na dedičské konanie. Kým je ale spolumajiteľom tvoja mama, budeš potrebovať od nej plnú moc na všetky úkony. Dáš na súd žalobu, aby ti druhá strana predala svoj podiel. Predtým však je dobré preukázateľne im doručiť ponuku na odkup. Ak nebudú reagovať alebo ak zamietnu, potom môže nasledovať súdna cesta.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Len upozorním, že pri vyporiadaní sa dajú žiadať len investície, nie náklady na bežnú údržbu (po troch rokoch).

    kyp je offline (nepripojený) kyp

    kyp
    Mária27 Pozri príspevok
    Len upozorním, že pri vyporiadaní sa dajú žiadať len investície, nie náklady na bežnú údržbu (po troch rokoch).
    dakujem za informaciu, dost podstatna aby som nedaval vela zbytocnych otazok, viete mi prosim aj poradit, podla ktorych paragrafov, alebo aspon akeho cisla zakona sa v danej veci rozhoduje?

    ak napr. padla cela bocna stena domu a bolo ju treba celu postavit ide o beznu udrzbu?

    Alebo podla coho viem rozdelit co je udrzba a co investicia? Ak ta nikto nebyva, tak mne laikovi to pride vsetko ako investicia, pretoze ak by sa o to nikto nestaral (druha strana nema snahu ani ochotu do domu cokolvek investovat) dom
    by mozno uz aj spadol.

    Kedysi zhorela tretina strechy, to som tiez cele daval opravit a bola to naozaj vysoka polozka.. od tramov sa tam menilo vsetko a samozrejme som do toho investoval iba ja. Toto je bezna udrzba alebo investicia? V dobe ked padol mur a aj strecha zhorela, uz tam nikto nebyval.

    Dakujem za pomoc

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    kyp: neviem, či som dobre rozumel, stále spomínaš dedičské konanie, ale vlastníkom nehnuteľností sú tvoja matka a jej sestra, nie? o akom dedičskom konaní hovoríš, keď po babke už asi prebehlo. Sú podielové spoluvlastníčky a platí to, čo napísal chobot. Ponuka na odkúpenie, v prípade nedohody, podať na súd návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.

    čo sa týka opráv a bežnej údržby, všetko čo si popísal sú opravy, ktoré zhodnocujú vec a tým pádom aj podiel ostatných spoluvlastníkov, preto máš nárok požadovať úhradu od ostatných spoluvlastníkov. Ohľadom údržby sa dá použiť subsidiárne §6 nar. vlády SR č. 87/95 Z.z.

    "Náklady spojené s bežnou údržbou bytu sú náklady za práce, ktoré sa obvykle vykonávajú pri dlhšom užívaní (ďalej len "obvyklé udržiavacie náklady"), ako napríklad maľovanie, napúšťanie xylolitovej podlahy, drôtikovanie a pastovanie parkiet, udržiavanie dreveného obloženia stien, opravy vstavaného nábytku (opravy a výmeny zámok a nátery)."

    Zohladnenie nakladov na udrzbu domu pri dedicstve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.