Zavrieť

Porady

Akú chybu robím pri varení slivkového lekváru ?

Už tri dni varím na rôzne spôsoby slivkový lekvár. Ani jeden mi nezhustol tak, aby som ho mohla používať na plnenie buchiet, či pirohov. Varila som aj podľa Maríny ( 7l slivák... 5,5 hod. potom 1 hod... a je riedky, hoci chuťovo je vynikajúci. Varila som aj s Gelfixom tiež nič. Kde robím chybu ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

    Zdenka 0705
    Doba varenia slivkového lekváru záleží aj od druhu sliviek. Podľa mojej mamy boli na to najlepšie tzv. Bystrické slivky, lekvár sa varil a aj miešal aj viac dní kedysi. No a potom / pri spotrebe/, sa musel rozvárať s vodou, taký býval hustý ... takže skús ešte povariť, ak si ho už nedala do pohárov
    Zdenka 0705 a mama dosť často rozvárala aj s rumom ,)
    babka - ježibabka A aký je dobrý nakrájaný na kúsky a namočený v čokoláde. Práve mi buble, ale tento raz nebude taký na krájanie, iba do pohárov.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Tu je recepísek od Maríny, tak som si dovolila priložiť. Evka, však sa nebudeš hnevať?
    http://www.porada.sk/t30808-slivky.html#post283730 Ak by nešlo vyhľadávanie:

    Re: slivky

    Slivkový lekvár bez miešania
    7 kg zrelých slivák, 1 kg kryšt. cukru, 2 dcl octu, olej
    Nádobu vymastíme olejom(nesmie byť ani trochu „obitá“), vložíme umyté a odkôstkované slivky, nasypeme cukor a nalejeme ocot. Bez miešania varíme prikryté cca 6 hodín na celkom miernom plameni. V žiadnom prípade nenakukujeme pod pokrievku. Môžeme si tak akurát predstavovať, čo sa pod ňou deje. Nebojte sa, nič sa tým slivkám nestane. Oni si pekne plávajú na cca 1 cm vrstve šťavičky. Potom na silnejšom plameni pri stálom miešaní cca 1 hodinu zahustíme. Horúci plníme do fliaš.


    Zdenka 0705 Robila som podľa tohto receptu aj ja, výborný lekvár!

    Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

    Zdenka 0705
    cukor už určite nie, ak nechceš "slivkový med" .. gelfix nedávaj, slivky samé o sebe obsahujú dosť pektínu, takže ak nechceš chémiu, nedávaj

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Ja varievam slivkový lekvár v rúre a niekedy sa mi zadarí nad ránom zaspať, a potom ho mám taký, že sekerkou odtínať. Nemám pri sebe recept, ale večer napíšem. Slivky sa pomleli, pridal sa cukor(zdá sa mi, že málo),ocot-trošička a od 22,00 som to mala v rúre tak do 4,00-6,00. Rúra musí byť tuším na 50 stupňov a pootvorená, ja tam vkladám varechu. Tento recept mám od mojich predkov a je super. Žiadna chémia, gelfix či podobné hnusobiny. Ale presný postup napíšem večer.

    msa je offline (nepripojený) msa

    msa
    ja ho varievam v kotli na guláš aj celé poobedie až do tmy, odokryté, aby sa odparovala voda, aj tento rok idem. Raz sa mi podaril taký, že sme ho museli dolovať z téglikov, a krájať taký bol tuhý, dávala som ho len do buchiet, lebo sa nedal natierať. Takže môj názor tiež len variť a odparovať.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ja si myslím, že lekvár bolo treba ešte dlhšie variť .

    Maňuša je offline (nepripojený) Maňuša

    Maňuša
    No idem variť ďalšiu varku, budem variť teda dlhšie... A potom až budem mať niekedy čas, tak postupne budem vyievať z pohárov a ďalej ho variť. Dúfam, že cukor už nemusím dávať. Ďakujem Vám všetkým za rady.

    Maňuša je offline (nepripojený) Maňuša

    Maňuša
    Tweety Pozri príspevok
    Tu je recepísek od Maríny, tak som si dovolila priložiť. Evka, však sa nebudeš hnevať?
    http://www.porada.sk/t30808-slivky.html#post283730 Ak by nešlo vyhľadávanie:

    Re: slivky
    Slivkový lekvár bez miešania
    7 kg zrelých slivák, 1 kg kryšt. cukru, 2 dcl octu, olej
    Nádobu vymastíme olejom(nesmie byť ani trochu „obitá“), vložíme umyté a odkôstkované slivky, nasypeme cukor a nalejeme ocot. Bez miešania varíme prikryté cca 6 hodín na celkom miernom plameni. V žiadnom prípade nenakukujeme pod pokrievku. Môžeme si tak akurát predstavovať, čo sa pod ňou deje. Nebojte sa, nič sa tým slivkám nestane. Oni si pekne plávajú na cca 1 cm vrstve šťavičky. Potom na silnejšom plameni pri stálom miešaní cca 1 hodinu zahustíme. Horúci plníme do fliaš.


    Presne tento recept som tiež využila, neprihorel, mal vynikajúcu chuť ale mi nezhustol. Potom na druhý deň som všetko nanovo pootvárala a miešala ďalšiu hodinu, ale tá istá hustota. Slivky boli tmavé, zrelé, mäkke akurát na lekvár.

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    var po dobu až sa pôvodná výška rozvarených sliviek /začnú frflať/ zníži na tretinu

    efka23 je offline (nepripojený) efka23

    žena efka23
    Ja som varila lekvár už 2x a to tak, že hrniec som vytrela olejom a mierne octom, pridala slivky, dala trošku vody a nechala cca 4 hod. na miernom ohni variť. Potom som ho tyčovým mixérom rozmixovala, pridala cukor a miešala do zhustnutia cca 1 až 1,5 hod. a je super. Toť moja skúsenosť...
    babka - ježibabka
    Nedalo mi to. Robila som 2 x slivkový taký akurát na buchty a greflový na krájanie a maškrtenie.
    Pre toho, kto nevie čo sú grefle: http://www.porada.sk/t113919-p89-co-...ml#post1148238
    Greflový 055.jpg  

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.