Zavrieť

Porady

Dedičské konanie

Chceme stavať rodinný dom na pozemku po manželovej babke. Radi by sme si odkupili pozemok, ale zistili sme, že pozemok nema doriešených majiteľov. Jedna časť patrí babke a jej deťom (po zomrelom otcovi a manželovi) a druhá časť patrí súrodencom po zomrelom dedkovi, ktorý sú tiež už po smrti. No ale aj napriek tomu, že už prebehli dedičské konania aj po zomrelých súrodencoch, nebola v tých konaniach vôbec zahrnutá časť ich zdedeného pozemku o ktorý máme záujem. Preto sme podali na príslušný súd žiadosť o začatie nového dedičského konania po zomrelých súrodencoch. Ale skomplikovalo sa nám to tým, že jeden zo súrodencov žil aj zomrel v Čechách a bol dva krát ženatý. Nevieme nájsť jeho dve deti z prvého manželstva (nemáme dátumy nar. ani rod.č.). Od známej som sa dozvedela, že sme to nemuseli dávať na súd, ale sme mohli u notára spísať zápisnicu o trvalom užívaní pozemku (manželovej babke). Chcem sa spýtať, či je možné požiadať súd o odvolanie dedičského konania ( čítala som, že dedičské konanie musí prebehnúť do konca) a potom to riešiť už len cez notára_ A ešte jeden dotaz, ak zomrel príbuzný v Čechách, presunie príslušný súd žiadosť o dedičské konanie do miesta úmrtia príbuzného, alebo môže prebehnúť na našom súde?Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Tvoje otázky sú veľmi špecifické a kvalifikovane na ne odpovedať je ťažké. Najlepšie, keď sa opýtaš na súde, kde ste požiadali o prejednanie novoobjaveného majetku. Inak v zmysle zákona, dedičstvo sa prejednáva na súde posledného trvalého pobytu zomrelého. Teda, keď príbuzný zomrel v Čechách, tak asi tam. Na Slovensku môžeš požiadať o presunutie dedičského konania. Či to však platí aj pre možnosť presunu z inej republiky, pochybujem.
    Navrhujem, ak máte tú možnosť, aby ste urobili na babku osvedčenie o vlastníctve u notára, že pozemok užívala viac, ako 10 rokov. Osvedčenie dajte zapísať do katastra nehnuteľností a kým dôjde k prejednaniu novoobjaveného majetku, už nebude čo prejednávať, lebo pozemok bude zapísaný na babku.

    nati22 je offline (nepripojený) nati22

    nati22
    Ďakujem Vieroslava,
    môžeme spraviť s babkou osvedčenie u notára aj keď je na súde už žiadosť o začatie dedičského konania? Dá sa tá žiadosť nejakou formou "novej žiadosti o skončenie dedičského konania" zrušiť?

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Priložili ste k tej žiadosti nejaké doklady o vlastníctve novoobjaveného majetku? Ak nie, netráp sa tým, prípadne napíš list k tomu spisu č........, že došlo k omylu a majetok, o ktorom ste si mysleli, že ho babka vlastnila, už vlastní niekto iný. Prípadne vyčkaj, kým Vás notár vyzve a potom to nechaj zastaviť, u toho notára. To osvedčenie o vydržaní však urob u iného notára, prípadne sa porozprávaj s tým notárom, ktorý by robil to dedičstvo. To skutočne závisí od individuálneho prístupu.

    nati22 je offline (nepripojený) nati22

    nati22
    Jediné čo sme k tomu mali priložiť bol úmrtný list. Ešte sa Ťa chcem spýtať, či potom, čo by babka spísala u notára osvedčenie o vlastníctve, môžeme si ten pozemok od nej hneď kúpiť, keď si to samozrejme zapíše aj na katastri. Ďakujem.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Keď bude list vlastníctva na babku, samozrejme, že vám to môže hneď predať. Neviem však, ako to bude s daňou z príjmu z predaja u babky z tej časti, ktorú bude vlastniť kratšie ako 5 rokov. Asi to bude musieť zdaniť. Preto si určite buď nízku cenu, alebo urobte darovaciu zmluvu.

    HUPKA64 je offline (nepripojený) HUPKA64

    Ľubka Hupka HUPKA64
    Ja by som na takom pozemku nestavala. Tie nervy mi za to nestoja.
    Na poplatkoch a nervákoch zaplatíte viac, ako za iný pozemok.
    Bude to "never ending story". A tie prieťahy s súdnom konaní ...
    Nechcem Vás tým uraziť, ani rozhnevať, je to len môj súkromný názor.
    Ospravedlňujem sa ak som zle zaradila odpoveď, aj za to čo som napísala.

    nati22 je offline (nepripojený) nati22

    nati22
    Keby ste videli ten pozemok a hlavne polohu, tak by to aj Vam stalo za to. Pravdu povediac, znalosti v zákonom nemáme a preto na to pravdepodobne doplatime na poplatkoch a súdnych prieťahoch. Ale ďakujem za názor. A Vieroslava, moc si nam pomohla ďakujem Ti veľmi pekne.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Táto stránka, aj keď je v drvivej väčšine pre účtovníkov, je veľmi dobrá, lebo je na nej veľa skvelých ľudí, ktorí ochotne a radi poradia. Pomáhať je predsa ľudské a samozrejmé.
    Dobre si to vyriešila s tou súkromnou správou. Nie všetko sa dá napísať do éteru. Držím palce, aby Vám to vyšlo s tým pozemkom k Vašej spokojnosti.

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    Zaznela tu aj "darovacia zmluva". Chcem sa opýtať, keď sa spíše darovacia zmluva, je nutné s ňou niekde ísť a niekde ju zaregistrovať? A čo ak ju má niekto len tak v šuflíku? Je vtedy platná? Ďakujem.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    V šuflíku ju môžeš držať maximálne 2 roky a 364 dní. Podľa občianskeho zákonníka je zmluvu potrebné podať do 3 rokov od spísania a podpísania na vklad do katastra nehnuteľností. Ak tak neurobíš, stráca platnosť.
    Takže:
    Darovacia zmluva v počte vyhotovení toľko koľko je účastníkov +2 kusy pre kataster, čiže darca 1, obdarovaný 1 + 2kataster= 4 originály zmluvy. Ak darcovia 2/napr.rodičia/ + 2obdarovaní/dcera s manželom/ + 2 = 6 originálov zmluvy.
    K darovacej smluve je potrebný ešte návrh na vklad zmluvy do katastra nehnuteľností. Na ňom nemusia byt podpisy overené - 2 návrhy, jeden pre kataster a jeden na potvrdenie, že to prevzali.
    Zmluvy sa registrujú vkladom do katastra nehnuteľností. Kataster má na vklad 30 dní zo zákona. Po vykonaní vkladu zašle všetkým účastníkom potvrdenú zmluvu o vykonaní vkladu a nadobúdateľom /obdarovaným/ aj list vlastníctva.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Je treba k dedičskému konaniu znalecký posudok ohľadne ceny bytu, ak tento bol ocenený (dohodou medzi manželmi) tri roky pri predchádzajúcom dedičskom konaní a je o tom záznam v dedičskom konaní (manželia sa doholi na cene bytu ...).
    Teraz bola záveť, kde podľa záveti dedí len jeden dedič.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Dohodni sa s notárom. On potrebuje posudok aby si vedel stanovit odmenu za notársky úkon a potom v prípade, že sa dedičia nevedia dohodnúť. Keď však určíš cenu ako všeobecne platnú a bude primeraná, aby bola aj odmena notára primeraná, myslím, že upustí od predloženia znaleckého posudku.

    henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

    henrieta3
    Ospravedlňujem sa, zle som to napisala. Rada by som sa poradila, co urobit, predavame cast domu v Čechach, ktory sme dedili. Peniaze budu vyolatene v ceskej korune, ako ich premenit na euro, aby sme nestratili na nevyhodnom kurze. V Cechach je 1 euro cca 26 CK. Mozeme ich tam ulozit do banky a premenit tu, neviem, ako sa z toho dostat, je to cca 100 000 CK. Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.