Zavrieť

Porady

Odstupné pri ukončení pracovného pomeru dohodou podľa § 60

Dobrý deň, prosím, poradíte nám? Zamestnávateľ sa dohodne so zamestnancom na ukončení pracovného pomeru dohodou (§ 60 Zákonníka práce). Zamestnávateľ mu vyplatí 1-mesačné odstupné. Prosím, je to nedaňový alebo daňový náklad?

Ďakujem krásne za pomoc!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ibarc Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím, poradíte nám? Zamestnávateľ sa dohodne so zamestnancom na ukončení pracovného pomeru dohodou (§ 60 Zákonníka práce). Zamestnávateľ mu vyplatí 1-mesačné odstupné. Prosím, je to nedaňový alebo daňový náklad?

    Ďakujem krásne za pomoc!
    Ak je to odstupné pri dohode, bez predch. výpovede podľa § 63ZP, nárok na odstupné zo zákona nevzniká, preto jeho vyplatenie nebude daňovo uznaným nákladom.
    lenka_bodorova
    Ja som dávala tiež takúto otázku na DRSR:
    Dobrý deň,
    Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
    Podľa § 19 ods. 2 písm. a/ zákona o dani z príjmov č. 595/2003 Z. z. v znení n.p. daňovými výdavkami sú aj výdavky, ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov. To znamená, že ak zamestnávateľ postupuje podľa osobitného predpisu (napr. zákonníka práce), podľa ktorého zamestnávateľ vyplatí za určitých podmienok zamestnancovi peňažné plnenie, napr. odstupné, tento výdavok bude aj daňovým výdavkom.

    Váš dopyt:

    Zamestnávateľ sa rozhodol vyplatiť zamestnancovi končiacemu pracovný pomer dohodou podľa § 60 Zákonníka práce jedno mesačné odstupné. Je toto odstupné daňový náklad?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    lenka_bodorova Pozri príspevok
    Ja som dávala tiež takúto otázku na DRSR:
    Dobrý deň,
    Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
    Podľa § 19 ods. 2 písm. a/ zákona o dani z príjmov č. 595/2003 Z. z. v znení n.p. daňovými výdavkami sú aj výdavky, ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov. To znamená, že ak zamestnávateľ postupuje podľa osobitného predpisu (napr. zákonníka práce), podľa ktorého zamestnávateľ vyplatí za určitých podmienok zamestnancovi peňažné plnenie, napr. odstupné, tento výdavok bude aj daňovým výdavkom.

    Váš dopyt:

    Zamestnávateľ sa rozhodol vyplatiť zamestnancovi končiacemu pracovný pomer dohodou podľa § 60 Zákonníka práce jedno mesačné odstupné. Je toto odstupné daňový náklad?

    To len potvrdzuje to, že pri skončení PP dohodou nie je zákonný nárok na odstupné a teda ak sa aj vyplatí, výdavok bude nedaňový.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Odstupné, ktoré je zamestnávateľ povinný vyplatiť na základe Zákonníka práce je daňovým výdavkom. Ak ide o odstupné, ktoré nie je zamestnávateľ povinný vyplatiť, tak takéto odstupné je nedaňový náklad.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Dohode o ukončená pp z organizačných dôvodov nemusí nutne predchádzať výpoved. Ak zamestnávatel rozhodol, že zamestnanec je nadbytočný, môže sa rozhodnúť dať mu výpoved alebo môže hned zamestnancovi navrhnúť ukončenie pp dohodou určitým dnom z nadbytočnosti.

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    Julkasp Pozri príspevok
    Chcem sa opýtať, ak bola zamestnancovi daná výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm c,/ zamestnanec stratil vzhľadom svoj zdravotný stav podľa lekárského posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu / a tento zamestnanec požiada pred začatím plynutia výpovednej doby o skončenie pracovného pomeru dohodou ma zo zákona nárok na odstupné. Moja otázka znie - uvedená žiadosť o ukončenie pracovného pomeru dohodou musí alebo nemusí byť písomná???
    Stačí na kópiu, ktorá zostáva u zamestnávateľa napísať, že požaduje zamestnanec v rámci výpovede o skončenie pracovného pomeru dohodou.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Tweety Pozri príspevok
    To len potvrdzuje to, že pri skončení PP dohodou nie je zákonný nárok na odstupné a teda ak sa aj vyplatí, výdavok bude nedaňový.
    Nie celkom presne - ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodu napr. nadbytočnosti, tak má zamestnanec nárok na odstupné.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Nie celkom presne - ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodu napr. nadbytočnosti, tak má zamestnanec nárok na odstupné.
    Samozrejme, ak dohode predchádza výpoveď z týchto dôvodov, to áno, ale tu išlo o klasickú dohodu.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    brčko Pozri príspevok
    Dohode o ukončená pp z organizačných dôvodov nemusí nutne predchádzať výpoved. Ak zamestnávatel rozhodol, že zamestnanec je nadbytočný, môže sa rozhodnúť dať mu výpoved alebo môže hned zamestnancovi navrhnúť ukončenie pp dohodou určitým dnom z nadbytočnosti.
    Samozrejme, platí toto.
    § 76
    OdstupnéNa začiatok(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

    (2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

    Julkasp je offline (nepripojený) Julkasp

    Julkasp
    Chcem sa opýtať, ak bola zamestnancovi daná výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm c,/ zamestnanec stratil vzhľadom svoj zdravotný stav podľa lekárského posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu / a tento zamestnanec požiada pred začatím plynutia výpovednej doby o skončenie pracovného pomeru dohodou ma zo zákona nárok na odstupné. Moja otázka znie - uvedená žiadosť o ukončenie pracovného pomeru dohodou musí alebo nemusí byť písomná???

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    Julkasp Pozri príspevok
    Chcem sa opýtať, ak bola zamestnancovi daná výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm c,/ zamestnanec stratil vzhľadom svoj zdravotný stav podľa lekárského posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu / a tento zamestnanec požiada pred začatím plynutia výpovednej doby o skončenie pracovného pomeru dohodou ma zo zákona nárok na odstupné. Moja otázka znie - uvedená žiadosť o ukončenie pracovného pomeru dohodou musí alebo nemusí byť písomná???
    musí-nemusí - to je tak - ak nedá písomne, kde má doklad, že požiadal? Tak či tak, dohodu o ukončení PP bez VD a s odstupným by som už riešila len písomne. Teda ak sa jedná o malú firmičku, kde zamestnanec dostane výpoveď, povie šéfovi, že on radšej ide dohodou bez VD a ten hneď vypracuje, alebo dá vypracovať dohodu, ktorá sa hneď aj podpíše, tak písomne žiadosť ani nemusí byť. Všetko závisí od vzťahov, korektnosti...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.