Zavrieť

Porady

neistota v investovaní do domu svokrovcov

Bývam už 10 rokov s manželom a 2 deťmi v dome manželových rodičov. Svokrovci bývajú v prístavbe. Dom je stále napísaný na jeho rodičov, aj keď muž je jedináčik. Zrejme to plánujú tak, že dom muž až zdedí. Veľa sme ale do domu investovali (strecha, okná,...). So svokrou sa neznášame a keď dôjde k nejakej nezhode medzi nami, tak mi vždy vykrikuje, že keď sa mi tu neľúbi, tak mám odísť. Teraz plánujeme prerábať kúpeľňu a ja som z toho nervózna, lebo som už do cudzieho investovala dosť, na všetko už ani nemám doklady a s mužom sa nedá hovoriť. odsťahovať sa nechce. Neviem, čo by sa so mnou stalo, v prípade, že sa mužovi niečo stane alebo ak sa v budúcnosti rozvedieme (človek nikdyy nevie)... Nemala by som na nič nárok, po toľkých rokoch? A môže ma svokra naozaj vyhnať z domu, len preto, že ma neznáša? Ona si nevšíma ani vnúčence. Ona by bola najradšej keby som s deťmi odišla a manžel sa ostal starať o ňu a jej dom.
Usporiadat
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

expeeert
Marsyl
Situacia sa za par rokov zmenila takto. Svokra uz zomrela, svokor daroval dom mojmu muzovi. A to an s peniazmi, ktore som skoro 20 rokov investovala do doma aj ja. Zarabam ovela viac ako muz a nadalej vsetko investujem do jeho domu a zahrady. O tom, ze by polku domu napisal aj na mna, nechce ani pocut. Ked je nejaky problem, tak ma vyhana z domu k mojim rodicom lebo on je tu doma, Ja nie. Je mi z toho nanic. Fakt mam strach ako to so mnou vsetko dopadne. Kde ja skoncim ...
Ak sa nerozvádzaš, tak sa nič nedeje. Keďže je to už jeho, tak pri jeho prípadnom úmrtí dedíš ty s deťmi a príp. ešte svokor (ak bude ešte žiť). Ak sa chystáš rozvádzať, tak len nazbierať všetky doklady, ktoré sa dá a len dokázať, že koľko si do toho investovala. Dôkazné bremeno je bohužiaľ na Tebe. A osobne by som do domu nedal už ani cent.
ak su deti, svokor urcite nededi, dedil by jedne zo zavetu.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Marsyl
Situacia sa za par rokov zmenila takto. Svokra uz zomrela, svokor daroval dom mojmu muzovi. A to an s peniazmi, ktore som skoro 20 rokov investovala do doma aj ja. Zarabam ovela viac ako muz a nadalej vsetko investujem do jeho domu a zahrady. O tom, ze by polku domu napisal aj na mna, nechce ani pocut. Ked je nejaky problem, tak ma vyhana z domu k mojim rodicom lebo on je tu doma, Ja nie. Je mi z toho nanic. Fakt mam strach ako to so mnou vsetko dopadne. Kde ja skoncim ...
Takto, ak si investovala zo svojich prostredkov do nehnuteľnosti tvojho manžela za posledné tri roky, žiadaj aby ti tieto prostriedky vyplatil, ak by tieto prostriedky vyplatiť odmietol môžeš podať návrh na súd a žalovať ho. Nie je to príjemné, ale z časti môžeš eliminovať straty. Samozrejme je tu ešte otázka BSM či to čo považuješ za svoje investované prostriedky neie sú spoločnými prostriedkami. Žiaľ to čo si investovala pred troma rokmi a viac je už premlčané a tieto investované prostriedky zrejme nebude možné získať späť. Aj v manželstve platí, že dobré zmluvy robia nielen dobrých prijateľov ale aj partnerov. Preto si dovolím radu, už ani cent do jeho výlučného vlastníctva bez toho, aby sa to riadne zmluvne ošetrilo.
Za úvahu by stálo uvažovať aj zrušenie BSM za trvania manželstva, pravdepodobne by na to dôvody boli.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Marsyl
Situacia sa za par rokov zmenila takto. Svokra uz zomrela, svokor daroval dom mojmu muzovi. A to an s peniazmi, ktore som skoro 20 rokov investovala do doma aj ja. Zarabam ovela viac ako muz a nadalej vsetko investujem do jeho domu a zahrady. O tom, ze by polku domu napisal aj na mna, nechce ani pocut. Ked je nejaky problem, tak ma vyhana z domu k mojim rodicom lebo on je tu doma, Ja nie. Je mi z toho nanic. Fakt mam strach ako to so mnou vsetko dopadne. Kde ja skoncim ...
Pravdu ?

Situácia sa nezmenila v podstate vôbec.
Ty aj naďalej bazíruješ na majetku - na dome.

Akurát miesto švekry ťa vyháňa z domu muž.
0 0
Marsyl Marsyl

Marsyl je offline (nepripojený) Marsyl

Nebazírujem na cudzom majetku. Chcem len to, čo je moje. Ty nie? Investuješ do cudzieho alebo do svojho?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Marsyl
Nebazírujem na cudzom majetku. Chcem len to, čo je moje. Ty nie? Investuješ do cudzieho alebo do svojho?
1. Prečítaj si moje predchádzajúce príspevky ohľadom švekry.

2. Čo sa týka nehnuteľností....ja mám svoj majetok, manželka mala svoj tiež...a máme aj spoločný majetok.
ALE vždy to bol NÁŠ majetok...bez rozdielu, na koho je (bol) napísaný.
Čiže odpoveď ohľadom investícií je snáď aj jasná.

3. Sorry....ale keď Ťa švekra hnala a teraz aj muž vyháňa z baráku ?
Na kieho frasa si sa do takej rodiny vydala ?
0 1
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

§ 114 obč.zák.

Ak ide o právo medzi zákonnými zástupcami na jednej strane a maloletými deťmi a inými zastúpenými osobami na druhej strane, premlčanie sa ani nezačína ani neplynie, ak nejde o úroky a opakujúce sa plnenie. To platí aj o právach medzi manželmi.

§ 451
(1)
Kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatí, musí obohatenie vydať.


(2)
Bezdôvodným obohatením je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.


0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Mária27
§ 114 obč.zák.

Ak ide o právo medzi zákonnými zástupcami na jednej strane a maloletými deťmi a inými zastúpenými osobami na druhej strane, premlčanie sa ani nezačína ani neplynie, ak nejde o úroky a opakujúce sa plnenie. To platí aj o právach medzi manželmi.

........
V predchádzajúcom príspevku som bol dosť nepresný, moja chyba, nečítal som pozorne.

Maria27 toto nebude ten prípad. Marsyl investovala dvadsať rokov do nehnuteľnosti svokrovcov (taký je aj názov témy), preto nejde o práva medzi manželmi podľa §114 Obč.Zak. To je však bezpredmetné riešiť. Jej manžel totiž nadobudol dom darom od otca a podľa známej judikatúry (napr. rozhodnutie najvyššieho súdu ČR zo dňa 29. marca 2003, sp. zn. 25 Cdo 355/2001) na neho prevodom nehnuteľnosti neprechádza zodpovednosť za bezdôvodné obohatenie.
Podľa uvedenej judikatúry "investíciou do cudzej nehnuteľnosti bez právneho dôvodu vzniká vlastníkovi bezdôvodné obohatenie (v rozsahu zhodnotenia nehnuteľnosti) k okamihu, kedy ku zhodnoteniu došlo, teda kedy sa majetkový stav vlastníka zvýšil o hodnotu zodpovedajúcu zvýšeniu hodnoty veci. Prospech z plnenia bez právneho dôvodu (§ 451 ods. 1 a 2 ObčZ) vzniká prijatím tohoto plnenia a už v tomto okamihu tiež vzniká príjemcovi tohoto plnenia (bez ohľadu na zavinenie) peňažný dlh, ktorý neprechádza na nového vlastníka nehnuteľnosti. Z toho vyplýva, že nárok na náhradu za zhodnotenie nehnuteľnosti nemožno uplatňovať voči tomu, kto neskôr nadobudol nehnuteľnosť, ale voči tomu, kto ju vlastnil v dobe, kedy k tomuto zhodnoteniu došlo."
zdroj : http://www.najpravo.sk/slovnik/b/bez...bohatenie.html

Žiaľ, pre Marsyl to nie je dobrá správa, svoje 20 rokov investované prostriedky do cudzej nehnuteľnosti by musela vymáhať od svokrovcov, ale žiaľ sú pravdepodobne premlčané.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Majkii: Žiaľ, pre Marsyl to nie je dobrá správa, svoje 20 rokov investované prostriedky do cudzej nehnuteľnosti by musela vymáhať od svokrovcov, ale žiaľ sú pravdepodobne premlčané.[/QUOTE]

Pohľadaj si ešte judikatúry "právo bývania", "spočívanie premlčacej doby" ... Ak by sa rozišli a nechcel by ju vyplatiť, do dvoch rokov sa musí obrátiť na súd.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať