Zavrieť

Porady

Musím zaplatiť majiteľovi bytu za energie a vodu podľa tejto zmluvy navyše?

Dobrý deň.
Prosím Vás o radu. Uzavrel som 19.12.2011 zmluvu s majiteľom bytu o podnájme. V zmluve bolo určené nájomné vo výške 240e za mesiac. (1 izbový zariadený byt v Leviciach). Zmluva bola uzavretá na rok, ale teraz sme ju ukončili, pretože nastali nepredvídateľné okolnosti.
Ide o to, že majiteľ si nárokuje na doplatenie za spotrebu TUV, STV, PLYNU a ELEKTRINY spolu cca 500e.
Háčik je v tom, že v zmluve bola iba suma nájomného 240e mesačne a nebolo určené, či je to s energiami alebo bez energií.
Je tam aj to, že prenajímateľ si vyhradzuje právo zvýšiť nájomné, keď sú vyššie náklady z Bytového družstva. NÁJOMNÉ MI NEZVYŠOVAL!!! Teraz to chce zaplatiť naraz.
Ešte je v článku o povinnostiach nájomníka to, že sa máme snažiť "nemíňať" viac ako je potrebné alebo určené. Lenže v nájomnej zmluve nie je zaznamenané, do akého množstva vody a energií, sa máme zmestiť.
Vie mi niekto poradiť prosím?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    emo911 Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Prosím Vás o radu. Uzavrel som 19.12.2011 zmluvu s majiteľom bytu o podnájme. V zmluve bolo určené nájomné vo výške 240e za mesiac. (1 izbový zariadený byt v Leviciach). Zmluva bola uzavretá na rok, ale teraz sme ju ukončili, pretože nastali nepredvídateľné okolnosti.
    Ide o to, že majiteľ si nárokuje na doplatenie za spotrebu TUV, STV, PLYNU a ELEKTRINY spolu cca 500e.
    Háčik je v tom, že v zmluve bola iba suma nájomného 240e mesačne a nebolo určené, či je to s energiami alebo bez energií.
    Je tam aj to, že prenajímateľ si vyhradzuje právo zvýšiť nájomné, keď sú vyššie náklady z Bytového družstva. NÁJOMNÉ MI NEZVYŠOVAL!!! Teraz to chce zaplatiť naraz.
    Ešte je v článku o povinnostiach nájomníka to, že sa máme snažiť "nemíňať" viac ako je potrebné alebo určené. Lenže v nájomnej zmluve nie je zaznamenané, do akého množstva vody a energií, sa máme zmestiť.
    Vie mi niekto poradiť prosím?
    Ďakujem.
    nájomné je odplata za užívanie predmetu nájmu, nemá nič spoločné s energiami. Áno máš ich zaplatiť, inak sa bezdôvodne obohacuješ. Zmluva je napísaná zle, ale čo už, ak vie spotrebované energie vyúčtovať, nepomôžeš si.

    emo911 je offline (nepripojený) emo911

    emo911
    Ja nechcem aby bol "ukrátený" No získal na nájomnom za 8 mesiacov 1920e. Nie je isté, či platil z toho aj daň. Tak sa pýtam na základe toho, či by nemalo byť v zmluve ukotvené aj množstvo energií, ktoré sa platia paušálne v nájomnom. Ak nie, môže sa to brať aj tak, že sú už zarátané v nájme. Tá zmluva je divná. No aj tak neviem, či mu to mám teraz platiť. Veď vyúčtovanie ešte len bude koncom alebo začiatkom budúceho roka ak sa nemýlim.

    emo911 je offline (nepripojený) emo911

    emo911
    Ja nechcem aby bol "ukrátený" No získal na nájomnom za 8 mesiacov 1920e. Nie je isté, či platil z toho aj daň. Tak sa pýtam na základe toho, či by nemalo byť v zmluve ukotvené aj množstvo energií, ktoré sa platia paušálne v nájomnom. Ak nie, môže sa to brať aj tak, že sú už zarátané v nájme. Tá zmluva je divná. No aj tak neviem, či mu to mám teraz platiť. Veď vyúčtovanie ešte len bude koncom alebo začiatkom budúceho roka ak sa nemýlim.

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    mattto Pozri príspevok
    nájomné je odplata za užívanie predmetu nájmu, nemá nič spoločné s energiami. Áno máš ich zaplatiť, inak sa bezdôvodne obohacuješ. Zmluva je napísaná zle, ale čo už, ak vie spotrebované energie vyúčtovať, nepomôžeš si.
    nesuhlasim, podla mna nemusi doplatit nič ...
    platil presne podla zmluvy, okrem toho ten pozadovany doplatok nie je to, o com hovori ten text v zmluve o zvyseni najomneho pri zvyseni zalohovych platieb ...
    okrem toho, vsak prave text o moznosti zvysit najomne pri zvyseni zaloh z byt. druzstva nepriamo hovori o tom, ze cena, ktoru plati najomca, je VRATANE energii

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    emo911 Pozri príspevok
    Ja nechcem aby bol "ukrátený" No získal na nájomnom za 8 mesiacov 1920e. Nie je isté, či platil z toho aj daň. Tak sa pýtam na základe toho, či by nemalo byť v zmluve ukotvené aj množstvo energií, ktoré sa platia paušálne v nájomnom. Ak nie, môže sa to brať aj tak, že sú už zarátané v nájme. Tá zmluva je divná. No aj tak neviem, či mu to mám teraz platiť. Veď vyúčtovanie ešte len bude koncom alebo začiatkom budúceho roka ak sa nemýlim.
    je jedno, koľko získal, je jedno, či z toho zaplatí daň. Náklady na energie a nájomné sú dve rozdielne veci a nie, energie nie sú v cene nájmu. Možno si nechal urobiť mimoriadne vyúčtovanie podľa stavov meračov, neviem, na základe čoho ti ich vyúčtoval.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    bubkoch Pozri príspevok
    nesuhlasim, podla mna nemusi doplatit nič ...
    platil presne podla zmluvy, okrem toho ten pozadovany doplatok nie je to, o com hovori ten text v zmluve o zvyseni najomneho pri zvyseni zalohovych platieb ...
    okrem toho, vsak prave text o moznosti zvysit najomne pri zvyseni zaloh z byt. druzstva nepriamo hovori o tom, ze cena, ktoru plati najomca, je VRATANE energii
    hold, kto vie podľa mňa by taká obrana neobstála. Prenajímateľ sa bude domáhať úhrady za energie, emo bude argumentovať, že energie boli v cene nájmu. Súd sa opýta, kde v zmluve to máte uvedené. Emo povie, že si myslí podľa tejto vety: "prenajímateľ si vyhradzuje právo zvýšiť nájomné, keď sú vyššie náklady z Bytového družstva." Súd povie, že z toho nijak nevyplýva, že by sa účastníci dohodli, že energie sú v cene nájmu, nech mu emo vysvetlí, čo sú to "náklady z bytového družstva". Emo povie čo? Súd sa opýta, čo je výška nájmu a čo náklady na energie? Emo povie čo? Nájomné je pohyblivá zložka vypočítaná 240 EUR mínus každý mesiac spotrebované energie?

    emo911 je offline (nepripojený) emo911

    emo911
    Odpisovali sme energie každý mesiac a teda presne vedel, aká je spotreba. Ani na základe toho, mi nájomné nezvýšil. A teraz by to chcel naraz. On mal za posledný rok minimálnu spotrebu, lebo tam skoro nebýval. Takže neviem ako mal nastavené zálohy za energie a či vôbec nahlásil na bytovom družstve, že sú tam 2 podnájomníci a bude vyššia spotreba ako mal doteraz.

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    mattto Pozri príspevok
    hold, kto vie podľa mňa by taká obrana neobstála. Prenajímateľ sa bude domáhať úhrady za energie, emo bude argumentovať, že energie boli v cene nájmu. Súd sa opýta, kde v zmluve to máte uvedené. Emo povie, že si myslí podľa tejto vety: "prenajímateľ si vyhradzuje právo zvýšiť nájomné, keď sú vyššie náklady z Bytového družstva." Súd povie, že z toho nijak nevyplýva, že by sa účastníci dohodli, že energie sú v cene nájmu, nech mu emo vysvetlí, čo sú to "náklady z bytového družstva". Emo povie čo? Súd sa opýta, čo je výška nájmu a čo náklady na energie? Emo povie čo? Nájomné je pohyblivá zložka vypočítaná 240 EUR mínus každý mesiac spotrebované energie?
    nie, cele zle ... sudca sa Ema nic pytat nebude ... Emo nie je ten co bude na sude nieco dokazovat ... to je už taka obycaj, ze ZALOBCA dokazuje opravnenost svojej poziadavky ... a teda sudca sa spyta prenajimatela: na zaklade coho sa domahate dalsich platieb nad ramec podmienok dohodnutych v zmluve ??? bodka, koniec, sud bude trvat 5 min aj so zistovanim totoznosti ucastnikov a prenajimatel si zacne hladat pravnika ktory mu pripravy serioznu najomnu zmluvu a nie taky paškvil

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    bubkoch Pozri príspevok
    nie, cele zle ... sudca sa Ema nic pytat nebude ... sudca sa spyta prenajimatela: na zaklade coho sa domahate dalsich platieb nad ramec podmienok dohodnutych v zmluve ??? bodka, koniec, sud bude trvat 5 min aj so zistovanim totoznosti ucastnikov a prenajimatel si zacne hladat pravnika ktory mu pripravy serioznu najomnu zmluvu a nie taky paškvil
    nič také sa súd neopýta, lebo súdu je jasné, že nájomné je odplata za užívanie prenajatej veci. Rovnako mu je zrejmé, že nájomné (výnos prenajímateľa) a náklady za energie (čo nie sú prenajímateľovi nič, lebo tie putujú poskytovateľom médií) nemožno spájať, lebo to nedáva logiku. Čisto hypoteticky, ak energie budú vo výške nájomného, prenajímateľ nezarobí nič? lebo emo si myslí, že sú v cene nájmu

    Mne je jasné, že táto zmluva má ďaleko od §686 ods. 1 OZ.

    Emo neplať nič, ak ťa náhodou bude prenajímateľ žalovať, príď napísať rozhodnutie súdu, takto to bude iba mlátenie prázdnej slamy

    emo911 je offline (nepripojený) emo911

    emo911
    Tak som z toho "jeleň". Ja už ďalšiu zmluvu s ním nepodpíšem . A nijako ma písomne neupovedomil o zvyšovaní nájomného za energie a ani nemáme písomne, že mu ich musím doplatiť ak prekročím určité množstvo. V zmluve je len 240e mesačne, čo sa riadne platilo.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    emo911 Pozri príspevok
    Odpisovali sme energie každý mesiac a teda presne vedel, aká je spotreba. Ani na základe toho, mi nájomné nezvýšil. A teraz by to chcel naraz. On mal za posledný rok minimálnu spotrebu, lebo tam skoro nebýval.
    ALE vy ste tam bývali ...
    Takže neviem ako mal nastavené zálohy za energie
    Zálohy súvisia s reálnym odpočtom , takže čo ste spotrebovali , to by ste predsa mali aj zaplatiť ...
    a či vôbec nahlásil na bytovom družstve, že sú tam 2 podnájomníci a bude vyššia spotreba ako mal doteraz.
    ...nahlásenie podnájomníkov a súvisiacu spotrebu absolútne nerieš ...to je úplne iná kapitola problému ...
    Priznanie daní za prenájom ...he , šak tichý bonz a problém má dotyčný ...

    Tzv. " nájomné " a energie sú dve na sebe nesúvisiace položky ...
    Jedna je nemenná , teda ak nedôjde k obzvlášť závažným zásahom do domu - zateplenie , výmena inžinierskych sietí ...proste poplatky do fondu opráv...tie vlastník bytu nejak neovplyvní ...
    Energie si každý sám nastavuje podľa svojej spotreby predsa ...gazduje ...

    Raz darmo , mali ste zle nastavenú zmluvu a fertig ...
    Pri nedoplatku platí nájomca...
    Pri preplatku by mal dostať nazad ...

    Lenže takéto články v zmluvách sa podpisujú pri férovom jednaní ....oboch strán ...

    oldschool je offline (nepripojený) oldschool

    oldschool
    No keďže nevidíme tú zmluvu, tak je to všetko len teoreticky. Mohol si tú zmluvu naskenovať a začierniť vaše osobné údaje a údaje o byte, aby vyjadrenia boli presné.
    Ja na tvojom mieste by som nič neplatil

    emo911 je offline (nepripojený) emo911

    emo911
    Počkám na vyúčtovanie. Dopredu platiť nebudem. Bude to musieť byť na základe dohody. Písomnej.. ("tichý bonz" by možno pomohol, no je mi to proti srsti. Hoci by to možno pokrylo tie náklady na energie ).

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    no ked sa tak zamyslam nad tym, kolko by mohla byt cena spotrebovanych energii, tak pri 1i byte pri predpokladanom pocte 2 cez den zamestnaní ludia mi vychadza na cca 100, max. 120€, takze ja by som pri takej zmluve, kde po mne prenajimatel pozaduje fixnych 240€ bez zmienky o dalsich poplatkoch, opravnene predpokladal ze je to vratane energii ... najomne vyse 100e za 1i byt je vcelku primerana suma na to ze ide o Levice
    ja nespochybnujem rozdiel medzi najomnym a energiami, ani opravneny narok prenajimatela na uhradu energii, ale jedna vec je co majitel chce a druha co moze ziadat na zaklade zmluvy ... ved to by potom mohol pozadovat doplatok za cokolvek co nie je predmetom zmluvy
    Naposledy upravil bubkoch : 30.08.12 at 11:25

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Pokiaľ neboli dohodnuté v zmluve aj platby za spotrebu energií, tak neplať nič navyše. Aj v prípade nedoplatkov by to malo byť odobrené v zmluve. Pri odchode z bytu si zapíš všetky spotreby energií (teplo, studená voda, teplá vody, plyn elektrika). Vyúčtovanie totiž dodávatelia nerobia ku dňu Tvojho ukončenia nájmu ale za určité obdobie - spravidla za celý rok.
    Aj vyúčtovanie za plnenia - služby spojené s užívaním bytu sa robí vždy za predchádzajúci rok - najneskoršie do 31. mája nasledujúceho roka.
    Keď Ty odídeš z bytu, vlastník ho ešte do konca roka môže prenajať a bude tam ešte nejaká spotreba.
    Zmluvne dohodnutú sumu si mu pravidelne platil a nevidím dôvod, prečo by si mal niečo platiť ešte naviac, keď ste sa na tom nedohodli.
    Je to ponaučenie aj pre teba do budúcna si všetky takéto náležitosti v zmluve o nájme dohodni.

    Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

    Ferdosondo
    240 eciek za jednoizbak v Leviciach je az az aj s energiami. Pre porovnanie ja beriem 300 vo Zvolene za trojizbak aj s energiami.
    Pokiaľ si to nepreháňal (trikrát denne vaňa a pod.), tak to na Teba, len skúša, alebo je naštvaný, že si odišiel.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    milo2 za 240€ prenajomat byt je upna hovadina. To tak vyjde zisk pre majitela asi 50€, to sa mozem na to vykaslat.
    arizona a na co znovu odpovedas v teme z roku 2012???
    sito Možno bol len v tej poraďáckej kóme?
    misoft ...a práve sa z nej prebral.....
      zbaliť

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    emo911 Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Prosím Vás o radu. Uzavrel som 19.12.2011 zmluvu s majiteľom bytu o podnájme. V zmluve bolo určené nájomné vo výške 240e za mesiac. (1 izbový zariadený byt v Leviciach). Zmluva bola uzavretá na rok, ale teraz sme ju ukončili, pretože nastali nepredvídateľné okolnosti.
    Ide o to, že majiteľ si nárokuje na doplatenie za spotrebu TUV, STV, PLYNU a ELEKTRINY spolu cca 500e........
    Tie nepredvídateľné okolnosti ukončenia zmluvy, pre ktoré ste ukončili nájom boli v súlade so zmluvou? Teda sa pýtam, či majiteľ bytu nechce akúsi náhradu za predčasné skončenie nájmu, veď ste to mali mať prenajaté rok, nie 8 mesiacov. Akú ste mali výpovednú dobu či sankciu za predčasné ukončenie nájmu?
    Tiež si myslím, že tých 240€ za 1 izbový byt v Leviciach zodpovedá prenájmu spolu vrátane záloh za energie, akurát nebolo v zmluve dohodnuté, aký je paušál na osobu a mesiac.

    milo2 je offline (nepripojený) milo2

    Man milo2
    No, ja som prenajimateľ a osobne by som všetkým prenajímateľom doporučil, aby energie prepisali na najomcu, tym padom s najomcami nebude problem, ak najomca spotrebuje menej enrgii bude platit menej, ak viac tak viac.

    Niet viac problemov a ušetria si obe strany sudne procesy ktore trvaju aj rok.
    misoft Nič v zlom.... pozrel si sa na dátum príspevku, na ktorý reaguješ? Za 5 rokov je to hádam dávno vyriešené.....
    dmc viem ze raugujem na staru temu ale na dnesny prispevok......... ...napis energie na najomcu a potom uvidis ake problemy nastanu ak najomca uzavrie zmluvu napriklad zo Slovak.e..... a budes to chciet prepisat naspet na seba - osobna skusenost - trvalo mi to 3 mesiace a milion vyhrazok. Treba mat riadne uzavretu najomnu zmluvu - kde bude uveden vsetko - vratane energii - objemu a jednotlivych zloziek.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.