Zavrieť

Porady

úrok z omeškania

Ahojte, prosím, poraďte mi.
V januári nám došla faktúra za služby. Okrem tejto služby je tam aj úrok za oneskorenú úhradu predchádzajúcej faktúry z roka 2005.
Tento úrok zaúčtujem ID do minulého roka alebo stačí zaúčtovať do tohto roka?
Ďakujem.
Aďa
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    adus
    Ahojte, prosím, poraďte mi.
    V januári nám došla faktúra za služby. Okrem tejto služby je tam aj úrok za oneskorenú úhradu predchádzajúcej faktúry z roka 2005.
    Tento úrok zaúčtujem ID do minulého roka alebo stačí zaúčtovať do tohto roka?
    Ďakujem.
    Aďa
    Ak sa jedná o JÚ tak účtovanie dňom úhrady . Čiže rok 2006.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Tweety
    Aj úrok je nákladom roka 2005.
    Nákladom účtovným ... a zároveň položkou zvyšujúcou základ dane z príjmov PO v prípade, že nebol uhradený v roku 2005. Do daňového základu vstúpi úrok z omeškania za oneskorenú úhradu faktúr v zdaňovacom období, kedy bude uhradený.

    adus je offline (nepripojený) adus

    adus
    Zaplatili sme to ešte v roku 2005, takže mi to zvýši ZD z príjmov za rok 2005?
    A ako to mám teda účtovať, ako 544/383?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    adus
    Zaplatili sme to ešte v roku 2005, takže mi to zvýši ZD z príjmov za rok 2005?
    A ako to mám teda účtovať, ako 544/383?
    To ste zaplatili ako preddavok?

    P.S.:
    383 nemôžete účtovať. Výdavok už nastal... nie je výdavok budúcich období.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    adus
    Zaplatili sme to ešte v roku 2005, takže mi to zvýši ZD z príjmov za rok 2005?
    A ako to mám teda účtovať, ako 544/383?
    Zmluvné úroky účtujeme na 544, tento, nezmluvný 545.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    adus
    nie, neplatili sme to ako preddavok.
    Prečo?
    Ak som dobre pochopila, tak faktúru ste obdržali teraz. Na základe čoho ste úroky hradili?

    adus je offline (nepripojený) adus

    adus
    Ide o služby, ktoré platíme štvrťročne - minulý štvrťrok sme zaplatili neskoro a až teraz - vo faktúre za 1.Q roku 2006 - nám vyúčtovali úrok z omeškania za predchádzajúcu faktúru.
    Vieš mi poradiť, ako to zaúčtovať?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    adus
    Ide o služby, ktoré platíme štvrťročne - minulý štvrťrok sme zaplatili neskoro a až teraz - vo faktúre za 1.Q roku 2006 - nám vyúčtovali úrok z omeškania za predchádzajúcu faktúru.
    Vieš mi poradiť, ako to zaúčtovať?
    Skúsime sa dohodnúť, dobre?
    V roku 2006 ste obdržali faktúru za služby týkajúce sa 1. Q 2006. V tej istej faktúre ste mali nafakturovaný úrok z omeškania týkajúci sa úhrady faktúry za rok 2005 (a týka sa iba obdobia roku 2005). Tento úrok nemáte zaplatený. Zaplatenú máte iba faktúru (síce oneskorene), ku ktorej bol následne úrok z omeškania vymeraný.

    Je to takto?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Tak potom by som to zúčtovala 544/326, alebo aj 544/383 ... podľa internej úpravy účtovania upravujúcich uzávierkových operácií. V tomto prípade je potrebné ešte posúdiť výšku fakturovaného úroku z omeškania. Ak je podľa zmluvy, alebo do výšky upravenej v § 369 Obchodného zákonníka, účtovať je možné tak ako uvádzam.

    Vyšší úrok ... 545/3xx (strana D rovnako ako v predchádzajúcom prípade).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.