Zavrieť

Porady

Osvedčenie o dedičstve, uznesenie o dedičstve

Dobrý deň milí poraďáci!

Mám takúto otázku: v ktorých prípadoch vydáva notárka "Osvedčenie o dedičstve" pri prvom dedičskom konaní po poručiteľovi a za akých okolností vydáva "Uznesenie o dedičstve" o prejednávanom majetku. Nemám vôbec na mysli zastavovacie uznesenie v prípade že poručiteľ zomrel bez zanechania majetku.
Poručiteľ zanechal závet a majetok tvorili hlavne nehnuteľnosti vysokej hodnoty, ale aj vklady na vkladných knižkách, peniaze z uzavretej životnej poistky, zbraň, zlato, hotovosť v trezore. Na listoch vlastníctva na katastri dedičia nehnuteľností majú uvedené ako spôsob nadobudnutia "uznesenie" a nie "osvedčenie" s čím som sa doteraz ešte nestretla (jednalo sa o prvé, základné dedičské konanie hneď po úmrtí poručiteľa, nie o novoobjavenom majetku).

Aj takto vydané "uznesenie o dedičstve" obsahuje okruh dedičov alebo okruh dedičov sa uvádza len v "osvedčení o dedičstve"?
A ešte jedna podotázka: na kataster nehnuteľností predkladá na zápis "osvedčenie o dedičstve" po nadobudnutí právoplatnosti vždy okresný súd (prvý zápis po úmrtí poručiteľa, nemám na mysli ďalšie zápisy po objavení nového majetku, ktorý dáva na zápis notár).

Môže si "uznesenie o dedičstve" dať zapísať na kataster sám aj ten ktorý dedil?

Priznám sa že cítim v tom machinácie a obchádzanie zákona.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    Kedysi (cca asi do roku 1996 - ale toto presne neviem) nevydávali notári Osvedčenie o dedičstve ale pripravovali podklady a rozhodoval súd uznesením. Či sa dedičia dohodli alebo nie, spravila sa zápisnica a súd vydal uznesenie. Reálne ho pripravil ten ktorý notár a sudca podpísal, ale si aj za to zodpovedal (ten sudca). Neskôr sa začali vydávať osvedčenia o dedičstve, ak sa dedičia dohodli, ak sa nedohodnú, taksito rozhoduje súd (notár pripraví, sudca podpíše). Aj v prípadoch, ak sa dohodnú, je možné vydať uznesenie (napr. ak je dedičom maloletý, alebo sa má uplatniť dedičské právo v zahraničí - napr. účet alebo cenné papiere v ČR)

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Nie, ani jedna z takých výnimočných vecí nenastala, uznesenie bolo vydané 2010, teda nie je staré..... preto mi je to divné, že nebolo vydané "osvedčenie o dedičstve", ale "uznesenie o dedičstve" na základe ktorého kataster previedol zmeny nehnuteľností v katastri. 82 ročný hlavný závetný dedič nezdedil zo závetu tú nehnuteľnosť vo veľmi vysokej hodnote, ktorú mal ale len garsónku, ktorú samozrejme pri svojom veku a pohybovom obmedzení nemohol využívať (ani v nej nikdy nebol, prenajímala sa a vraj mu na účet chodili len peniaze, z ktorého si zasa nevedel vybrať peniaze, len so synom). Obrovský dom s vinárňou zdedil vydedený syn a to práve "uznesením o dedičstve".

    Notárka mohla vydať uznesenie len preto, že sa vydedený syn dovolal neplatnosti vydedenia? A vydávajú v tomto prípade notárky uznesenie, nevydáva ho súd? Asi súd. Len by ma zaujímalo či je v tomto uznesení uvedený potom aj okruh všetkých dedičov, keď sa vydedenie týkalo len syna ...... asi nie.
    Vidím v tom podvod a podliezanie zákonov .....

    Vďaka doktor 23 za fundovanú odpoveď.

    Osvedčenie o dedičstve, uznesenie o dedičstve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.