Zavrieť

Porady

Aké sú postupy pri delení majetoku rodičov medzi ich potomkov?

Dobrý deň, sme štyria súrodenci. Máme rodičov, ktorí sú na dôchodku a vlastnia veľký rodinný dom s pozemkom. Mama je už odkázaná na pomoc druhých. Najviac jej pomáha moja švagriná, žena najstaršieho brata. Mama si s ňou aj rozumie. Rodičia by chceli, aby ich môj najstarší brat so ženou dochovali, s tým, že prídu bývať do rodičovského domu, čo je v poriadku. Ide tu o to, že sestra a ďalší brat s tým asi nebudú súhlasiť. Naši chcú, aby najstarší brat dostal polovicu domu a vyplatil nás troch z tej druhej polovice. Podľa mňa to tak má byť, ale chcela by som vedieť, či sú aj iné možnosti. Je tu aj problém s podkrovím.Otec postavil na dome strechu a navrhol druhorodenému synovi, aby si tam urobil bývanie. Brat si začal podkrovie renovovať, ale skončil s tým, lebo jeho žena tam bývať nechce. Sú tam priečky, nedokončená kuchyňa, kúpelňa, plynová prípojka... Ako to má byť s ním? Má mu otec preplatiť jeho investície alebo požiadať odhadcu, aby určil cenu toho, čo tam brat robil.Okrem toho ma zaujíma, ako sa rodičia môžu poistiť (zmluvou?),že ich syn dochová, že ich nedá do domova dôchodcov, že ich budeme môcť doma navštevovať. A aké sú vlastne najdôležitejšie body pri spisovaní závetu, tak aby si rodičia boli istí, že budú dochovaní a súrodenci aspoň na 75% spokojní. Za odpoveď vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    1. Najčistejšie riešenie je, že by šlo o predaj a peniaze by rodičia rozdelili.
    2. Ak je stavebníkom rodič a rekonštrukciu financoval niekto iný, mohlo by ísť o bezdôvodné obohatenie rodiča, ak niet inej dohody.
    3. Žiadna zmluva nezaistí to, že sa bude o nich svedomite starať
    4. Závet nechajte na notára, ktorý ho uloží do centrálneho registra. Plnoletý potomok, ak nie je vydedený, musí dostať aspoň polovicu toho, čo mu pripadá zo zákona. Inak je závet relatívne neplatný (zostáva platný, ak nie je v premlčacej dobe napadnutý oprávnenou osobou).

    Aké sú postupy pri delení majetoku rodičov medzi ich potomkov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.