Zavrieť

Porady

Susedske spory - ako dalej?

Dobry den,

prosim Vas o radu. Nasa susedka, stara pani zomrela pre vyse 10 rokmi. Odvtedy je pozemok opusteny, rozrastla sa tam burina, male stromceky rastu na hranici pozemku popletane do nasho pletivoveho plotu, ktory je uz uplne zniceny. Burina nas neskutocne obtazuje, ved v zahrade uz okrem buriny skoro nic nedopestujeme, zahony su zamorene burinou. V lete sa z obcas aj 2-metrovej buriny siri neznesitelny zapach. Na obecnom urade nam cele roky nechceli povedat, kto je majitelom nehnutelnosti - vraj nevedia. Kto potom za pozemok platil dane??? Teraz odrazu sa nasla majitelka, ktora vsak na pozemku nikdy nebola, o dom a pozemok sa vzorne starala zosnula stara pani. Ked sme ich poziadali, aby si dali do poriadku aspon 2 metre od nasho plotu, ktory teraz musime vymenit na betonovy a odstranili mnostvo korenov z hranice pozemku, len sa nam vysmievali. Ze ved oni do toho urcite investovat nebudu, ved to ani nepouzivaju, pozemok maju vymerane inde a tam to pouzivaju a este sa aj smiali, ze to sa teda narobime, kym odstranime tie stromy a korene a ze ked sa nam stary orech nepaci, nasa smola. Pozrela som sa na katastri - pod jej menom nie je evidovany pozemok. Este sa nam jej dcera vyhrazala, ze ona sa vyzna, ved pracuje na centralnom katastri a ze nas vobec tam nemusi pustit, ked nechce, ze ani plot nepostavime. Ake su nase moznosti domahat sa upravy stavu? Tato osoba je vyslovene nevraziva, zive podla hesla "ked nic nemozes robit, tak aspon im uskod". Vedela viacrocny sudny spor, aby ziskala pozemok (stara pani, ktora tam byvala, dala navrh na osvojenie si pozemku z titulu vydrzania). Prosim Vas o pomoc a radu, ved takto predsa zijeme ako nejaki asociali na halde burin a smradu a len cakame, kedy vietor vyvrati vyschnuty orech na nasu garaz...
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Základom na riešenie takýchto sporov sú §§ 126 a 127 občianskeho zákonníka. Ide o vážne ohrozenie výkonu tvojho vlastníckeho práva a poškodzovanie veci, až zásah do tvojho vlastníctva.
  Môžeš na vlastníka susediaceho pozemku podať niekoľko typov žalôb. Najmä môžeš žiadať odstránenie porastov (aj semennej buriny), oplotenie pozemku a pod. Ak si oplotíš pozemok sám, musí ti ho sprístupniť ošetrovať. Mimo vegetačného obdobia mu môžeš osekať korene a vetvy stromov nad tvojím pozemkom ...
  Môžeš žiadať náhradu škody.

  § 126

  (1) Vlastník má právo na ochranu proti tomu, kto do jeho vlastníckeho práva neoprávnene zasahuje; najmä sa môže domáhať vydania veci od toho, kto mu ju neprávom zadržuje.
  (2) Obdobné právo na ochranu má aj ten, kto je oprávnený mať vec u seba.

  § 127

  (1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
  (2) Ak je to potrebné a ak to nebráni účelnému využívaniu susediacich pozemkov a stavieb, môže súd po zistení stanoviska príslušného stavebného úradu rozhodnúť, že vlastník pozemku je povinný pozemok oplotiť.
  (3) Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť.

  Hlasovalo 10 pouzivatelov

  Užitočné (10)
  arizona, GabiZ, Katy a R, Mila123, Xanti, Lubaba, terezamaria, PASKOV, doktor23, danushka
  10

  Maria S. je offline (nepripojený) Maria S.

  Maria S.
  Dobry den,

  dakujem Vam za radu.

  Nuz, dnes sme boli u dotycnej pani, aby podpisala suhlas so stavbou a bola to hroza. Arogantne sa nam vysmievala az sa vyhrazala, ze ona sa vyzna,lebo ona pracuje na takom mieste a nic spravit nemieni, ani burinu vykosit. Ze preco my vlastne takyto papier potrebujeme, ze vsetci na Obecnom Urade su blbci,ze sa nevyznaju,ze ona ani dane za ten pozemok neplati (pozemok nadobudla z titulu dedicstva a vyzdrzania - poslednych minimalne 85 rokov tam byvala ina rodina a vzorne sa o pozemok starali), ze ona tento pozemok ma vymerane inde (nenasli sme na katastri), tam to aj obraba a ze tu nemieni nic robit. Ze preco mi vobec musime ist na jej pozemok, ked staviame betonovy plot.ze predsa sa to musi dat spravit aj z nasho pozemku, este mala aj tu drzost opytat sa, ci to je naozaj nas plot. Dnes sme fotodokumentovali hranicu pozemku - nie je mozne, aby sme my vysekavali na vyse 50 metroch zo zeme korene bazy, mirabelky a vsetkeho mozneho, uz z tej bazy idu aj choroby na nase rastlinky, je to bordel, horsie nez Lunik IX. Na sud sa nam velmi nechce, lebo ona uz v minulosti cez sud a znamosti "zdedila" a "vydrzala" pozemok, ale ani nemozeme dalej zit ako asociali, kde uz pomaly u nas v zahrade naozaj nic nedopestujeme

  misoft je offline (nepripojený) misoft

  misoft
  No to potom stáva už len pritvrdiť - a pokiaľ máte obavy o ovplyvňovanie súdu, môžete požiadať o prejednávanie na inom súde z titulu, že odporca môže ovplyvňovať členov súdu.
  Ak sa to podarí a pojednávanie bude vytýčené niekde v Hornej Dolnej, kde ona nebude mať dosah - asi jej zmrzne úsmev na ksichte.

  Maria S. je offline (nepripojený) Maria S.

  Maria S.
  Nuz ano, pritvrdili sme, po konzultacii s pravnikom uz dostali pisomnu vyzvu, uvidime, ako to pojde dalej. Dakujem Vam za pomoc!!!
  Indeed čo danlopko , OZVENA ?

  Maria S. je offline (nepripojený) Maria S.

  Maria S.
  Nuz, dcera majitelky,pani Arogantna nam odpisala, ze ona teda nic nemieni robit. Pokial vo vystavbe plotu zavadzia jej burina, tak to znamena, ze staviame na jej pozemku a vtedy beda nam, budeme potrebovat dobreho pravnika! Spochybnila aj to, ci je plot vobec nas (jej rodina, predkovia za poslednych min. 85 rokov nevkrocili na tento pozemok a plot postavil moj starky). O, a este sa nam vyhrazala, ze pokial nieco chceme stavat, musime si dat este raz a poraidne vymerat pozemok. Proste cely jej list bol plny osocovania, vyhrazok a arogancie.

  misoft je offline (nepripojený) misoft

  misoft
  Tak jej odpíšte, že svojou nečinnosťou vážne ohrozuje tvoje vlastnícke práva (burina na jej pozemku), čím porušuje §126,127 Obč.z. a podaj pre zmenu žalobu ty a poriadne tvrdú, s vyčíslením škôd.
  Pokial vo vystavbe plotu zavadzia jej burina, tak to znamena, ze staviame na jej pozemku a vtedy beda nam, budeme potrebovat dobreho pravnika!
  A pre výstabu plota asi máte povolenie a zameranie, burina je z jej pozemku a právnika bude skôr potrebovať ona.

  Susedske spory - ako dalej?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.