Zavrieť

Porady

Nevlastna sestra - dedicstvo

Ahojte,

v mojom zivote sa vyskytla takato vec. Zistil som ze mam nevlastnu sestru. O rok starsiu. Moj otec sa "cinil". S tym, ze s tou pani s ktoru tu dceru mali sa nejako dohodli, ze proste o tom nebudu hovorit, 99% predpokladam ze v rodnom liste ma tato moja nevlastna sestra Otec: neznamy. Tym padom moj otec na nu ani neplatil, vlastne sa uz s "tou stranou" v zivote nestretol. Pred par rokmi zomrel.
Napriek tomu otazka - ma ta moja nevlastna sestra nejake pravo na polovicu dedicstva po mojom/nasom otcovi? A ak ano, ma na to pravo aj ked nema v rodnom liste otcove meno?

Diki moc ludkovia
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Už ani nie - len do troch rokov ako pri bezdôvodnom obohatení. Vedela p dedičskom konaní? Vedel si vtedy, že máš sestru?

    Pozri občiansky zákonník:



    OCHRANA OPRÁVNENÉHO DEDIČA


    § 485

    (1) Ak sa po prejednaní dedičstva zistí, že oprávneným dedičom je niekto iný, je povinný ten, kto dedičstvo nadobudol, vydať oprávnenému dedičovi majetok, ktorý z dedičstva má, podľa zásad o bezdôvodnom obohatení tak, aby nemal majetkový prospech na ujmu pravého dediča.

    § 105


    Ak ide o právo oprávneného dediča na vydanie dedičstva (§ 485), začína plynúť premlčacia doba od právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa dedičské konanie skončilo.


    § 107


    (1) Právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil.

    (2) Najneskôr sa právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia premlčí za tri roky, a ak ide o úmyselné bezdôvodné obohatenie, za desať rokov odo dňa, keď k nemu došlo.


    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Pokiaľ tak nenapadla do troch rokov - bezpredmetné. No aj tak - ak nemá v RL uvedeného otca - je to len tvrdenie, že je dedičkou po nebohom.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Tak sa nedá uplatniť desaťročná premlčacia doba (že si to urobil úmyselne).
    Aspoň máš sestru!

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Oprávnený dedič má tri roky na napadnutie dedičského konania. Dediť by mohla, ak by nezmeškala túto lehotu a bolo by jasné, že poručiteľ je jej otcom.

    rado7777 je offline (nepripojený) rado7777

    rado7777
    Hej hej Ja som velmi rad ze ju mam, aspon sa clovek neciti taky sam na tomto svete
    Ja som ani neuvazoval o tom, ze jej umysel by bol taky ze "zrazu sa prihlasi a ocakava majetky" alebo tak....to mi len ludia z okolia dali chrobaka do hlavy. Tak som si to tu aspon vyjasnil, lebo ludia z okolia samozrejme neznalí zakona mi zacali rozpravat kadejake somariny, konciac testami DNA a neviem co
    Takze diki moc za informacie dobri ludia

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Dedičské konanie bolo uzavreté? Ak nebolo vždy sa dá prihlásiť o prerokovanie novoobjaveného majetku, alebo nového dediča, len musí dokázať že je oprávneným dedičom inak si myslím že v dnešnej dobe rodný list nie je jediný relevantný doklad. To by potom padli všetky výživné ak nie otec na RL

    rado7777 je offline (nepripojený) rado7777

    rado7777
    A co keby bola situacia uplne rovnaka, ale v jej rodnom liste by bol vedeny moj (nas) otec? Mala by dnes narok na nieco?

    rado7777 je offline (nepripojený) rado7777

    rado7777
    Ahoj,

    prave ze nevedel. Vobec som nevedel ze by mohla existovat. Ona ani nevedela ze otec zomrel. Len teraz zrazu zazvonila na branu a hladala otca. Myslim ze ani nie kvoli majetku, ale kvoli tomu, aby si "zivot dala dokopy"

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.