Zavrieť

Porady

Ochrana osobných údajov - nahlasovanie

Zaoberam sa vedením učtovnictva . Mame povinnost nahlasit že pracujeme s osobnými udajmi. napr. nas zakaznik ma len 4 zamestnancov (nie 5 ako je to v zakone) ale my evidujeme aj zakazníkove udaje ICo dic (dic predtým jeho rodne cislo - živnostník) takže dokopy je to už 5+ dalsí zakazník 1 zamestnanec... nema s tým niekto skusenosti ?
Bol som cca pred 2 rokmi na nejakom skoleni , dostal som aj nejaký materiál + formular.. (vlastne nie ja som bol ale moj zamestnanec) ale mam z toho trocha xaos.... Je mi jasne že moj zakaznik by mal mat poverenie , resp suhlas od svojich zamestnanov že spracuvava ich údaje , ale v skutocnosti mz co mu vedieme uctovnictvo narabame s týmito udajmi. Apropo... použivame ix iba na socialnej poistovni , danovom urade , zdravotna poistovna.. Ma s tým niekto skusenost?
Usporiadat
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

Asi nikto s tým nema skusenosti
0 0
Fidlo Fidlo

Fidlo je offline (nepripojený) Fidlo

Ten istý problém mám aj ja, tiež by som to potrebovala vedieť. Vediem účtovníctvo iným firmám a tí majú max. 5 zamestnancov zatiaľ. Nevie nikto poradiť, čo ostatní účtovníci - SZČO ? Ako to máte ošetrené ?
0 0
Dadena Dadena

Dadena je offline (nepripojený) Dadena

Myslím si, že by sa to dalo vyriešiť asi nasledovne, s firmou, ktorej vediete účtovníctvo a predpokladám, že aj mzdové účtovníctvo, máte určite podpísanú zmluvu v zmysle Obchodného zákonníka - Mandátna zmluva(keďže ide o obchodné vzťahy), kde treba medzi povinnosti mandatára (teda Vás) uviesť, že informácie (môžete ich presne charakterizovať) sa nezneužijú a neposkytnú tretej strane. IČO, DIČ nie sú osobné údaje v zmysle zákona 428/2002 Z. z. o ochrane osobných údajov, sú k dipozícii aj cez internet, na všetkých faktúrach a pod.. Ak robíte mzdy zamestnancom (zamestnancom môže byť aj konateľ svojej firmy) tu už prichádzate do styku s osobnými údajmi vo vzťahu k poisťovniam, a teda je potrebné aby zamestnanec dal svojmu zamestnávateľovi súhlas na spracovanie osobných údajov v zmysle uvedeného zákona. Ak budete mať záujem takého tlačivo Vám môžem poslať e-mailom.
0 0
lepotka lepotka

lepotka je offline (nepripojený) lepotka

Môžem poprosiť o to tlačivo, zaslať do súkromnej správy?
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Dadena, môžem Vás aj ja poprosiť o zaslanie toho tlačiva do súkromnej správy.
Ďakujem veľmi pekne.
Monika
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Navrhujem priložiť spomínané tlačivo na Poradu, aby tu nevznikla situácia, že viacerí budeme vypisovať žiadosť o zaslanie tlačiva. Takto si to každý komu to pomôže stiahne z PORADy.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

pripájam sa k accad
0 0
Dadena Dadena

Dadena je offline (nepripojený) Dadena

Veľmi rada ho dám na stránky porady, ale aj ja potrebujem poradiť ako postupovať. Mám to vo Wordovskom dokumente a neviem ako na to.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

dáš odpovedať, potom v dodatočných možnostiach nájdeš prílohy - prehľadávať - tam sa ti objavia tvoje súbory, otvoríš ten konkrétny, a potom dáš stiahnuť a odošleš to. Dúfam, že som na nič nezabudla a že to bude O.K.
0 0
Dadena Dadena

Dadena je offline (nepripojený) Dadena

Dúfam, že sa mi to podarilo a ďakujem za radu.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

si jednička, je to O.K.
0 0
lethei lethei

lethei je offline (nepripojený) lethei

Nahlásenie zodpovedných osôb od 01.05.2005 nájdete na stránke: http://www.dataprotection.gov.sk/bux...p3?page_id=565


Tam je formulár oznámenia prevádzkovateľa o poverení zodpovednej osoby.

Prajem pekný deň
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Vytvorila som si taký pokec k OOU pre prevádzkovateľa, ktorý zamestnáva menej ako 6 osôb. Budem rada ak má k tomu niekto pripomienky, nech ich pripíše, aby som vedela, či som tento tip prevádzkovateľa dobre pochopila, prípadne či som niečo neprehliadla.
Podľa mojej predstavy by sa to malo týkať napr. SRO- 1spoločník=zamestnanec, SRO-šéf+baba pre všetko=zamestnanci, SZČO- zamestnáva do 6 zamestnancov napr. sestrička v neštátnej ambulancii=zamestnanec, predavačka v malom obchode=zamestnanec, manželka podnikateľa=zamestnanec, čiže model malej firmy...

Doplňam svoju prílohu:

Ak podľa § 15 ods.2 písm.b) sú v IS spracúvané osobitné kategórie osobných údajov podľa § 8 ( napr. RČ) a IS nie je pripojený na verejne prístupnú počítačovú sieť (napr.internet) stačí len zdokumentovať prijaté technické, organizačné a personálne opatrenia v bezpečnostnej smernici ( § 16 ods.3 písm.c a ods.6) a netreba vypracovať kompletný bezpečnostný projekt ( § 16 ods.3).
Tí, čo majú PC pripojený na internet alebo sú pripojený napr. v sieti a aspoň jeden PC v sieti je pripojený na internet, tak vypracujú podľa § 15 ods.2 písm.a) kompletný bezpečnostný projekt (§ 16 ods.3)
Naposledy upravil accad : 09.05.05 at 19:03
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Editka,
veľmi pekne si to vypracovala.
Po telef. rozhovore s p. Michlíkom som sa "ukľudnila". Dozvedela som sa, že ja ako živnostník, ktorý na základe zmluvy spracov. mzdy viacerým zamestnávateľom nie som povinná mať od nikoho žiadny súhlas alebo povolenie, ani sa nikam hlásiť.
Zamestnávatelia do 5 (vrátane 5) zamestnancov tak isto nemusia sa nikam hlásiť ani určovať rodpovednú osobu.
Tí, čo zamestnávajú 6 a viac zamestnancov - tí musia určiť zodpovednú osobu , vytlačiť formulár z internetu, vyplniť ho a odoslať doporučene.
Treba mať vypracovaný aj bezp. projekt (§15 odst.2, písm.b) - a ten mať založený niekde v zákl.dokumentoch vo firme a riadiť sa podľa neho.
To je asi všetko.
Na otázku - kto a ako to bude kontrolovať som sa dozvedela, že zrejme zatiaľ nikto, lebo očakávajú, že dostatú desaťtisíce formulárov a jednoducho nie je v ich silách niečo u zamestnávateľov kontrolovať.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ak teda spracovávam mzdy na základe zmluvy pre firmu nad 6 zamestnancov, firma pošle "Oznámenie prevádzkovateľa..." A kto bude uvedený ako zodpovedná osoba? Ak napíšem seba, neviem uviesť pracovné zaradenie.Poradíte mi? Ďakujem.
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Ja som sa stále nedozvedela ,či do počtu 5 zamet. sa zarátavajú len interný zamestnanci alebo aj DoVP?Ja mám vypracované smernice,musím ich prerobiť na bezpečnostný projekt?
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Chcem sa spýtať, či ZO potrebuje aj výpis z reg.trestov?
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

ZO potrebuje výpis z reg.trestov,nesmie byť starší ako 3 mesiace.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Potrebuje - uložiť u prevádzkovateľa.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Díky moc.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať